سریعترین حیوانات جهان را می توان به لحاظ زندگی در آب یا خشکی تقسیم بندی کرد

سریعترین حیوانات جهان مانند یوزپلنگ، بادبان ماهی، شاهین(پرنده شکاری و ... هستند که به دلیل سرعت بالا این مقام را از آن خود کرده اند
سریعترین حیوان جهان
یوز پلنگ به عنوان یکی از سریعترین حیوانات جهان شناخته می شود

سریعترین حیوانات جهان چیست؟ پاسخ به همان سادگی که در نگاه اول به نظر می رسد نخواهد بود، زیرا مقایسه سرعت حیواناتی که در هوا پرواز می کنند با آنهایی که در آب شنا می کنند یا آنهایی که در خشکی حرکت می کنند غیر منصفانه است.

هر محیطی شرایط خاص خود را دارد و هر محیطی نیاز به سازگاری های خاصی دارد تا حیوان ساکن در آن بتواند با سرعت کامل به راه بیفتد؛ از این رو در این مقاله به بررسی چند نمونه از سریع ترین حیوانات جهان می پردازیم.

 

یوزپلنگ سریعترین حیوان جهان در خشکی

سریعترین حیوان جهان
یوز پلنگ به عنوان یکی از سریعترین حیوانات جهان شناخته می شود

یوزپلنگ (نام علمی: Acinonyx jubatus) را به خود اختصاص داده است؛ همچنین مقام اول را در حیوانات وحشی از نظر سرعت و شتاب در مسافت های کوتاه به خود اختصاص داده است، به عنوان سریعترین حیوانات جهان مشخص شده است که یوزپلنگ قادر به حفظ سرعت برای مدت زمان طولانی نیست.

نکته مهم در مورد یوز پلنگ: یوزپلنگ با بدن استوانه ای شکل پوشیده شده از خز زرد مایل به قهوه ای، دارای لکه های سیاه و سفید از قطر ۲-۳ سانتی متر متمایز می شود، در حالی که پایین شکم سفید است و هیچ لکه ای ندارد، یوز پلنگ دارای سینه باریک و عمیق و بلند دم که به یک توف سفید بزرگ ختم می شود و یک سر نسبتاً کوچک دارد؛ دو چشم بلند از زاویه هر یک از آنها یک خط سیاه پایین می آید که از کنار بینی به دهان منتقل می شود که خط اشک نامیده می شود، این خط به محافظت از چشم در برابر تابش تابش خورشید کمک می کند .

وزن یوزپلنگ بالغ بین ۴۰ تا ۶۵ کیلوگرم و طول بدن آن بین ۱۱۵ تا ۱۳۵ سانتی متر و طول دم آن به ۸۴ سانتی متر می رسد. یوزپلنگ های نر از نظر شکل ظاهری از ماده قابل تشخیص نیستند اما نرها ممکن است کمی بزرگتر باشند و سر آنها کمی بزرگتر است.

سریعترین حیوانات وحشی بعد از یوزپلنگ

در زیر نام برخی از حیوانات وحشی که می توانند سریع بدوند، اما سرعت آنها کمتر از یوزپلنگ است ذکر می شود:

 • آنتیلوپ آمریکایی (به انگلیسی: Pronghorn Antelope)، با سرعت ۶۰ مایل در ساعت.
 • شیر (انگلیسی: Lion) سرعت شیر نیز به ۵۰ مایل در ساعت می رسد.
 • غزال تامسون (به انگلیسی: Thomson’s gazelle)، سرعت غزال تامسون به ۵۰ مایل در ساعت می رسد.
 • خرگوش قهوه ای که با سرعت ۴۸ مایل در ساعت به عنوان یکی دیگر از سریعترین حیوانات جهان شناخته می شود.

شاهین سریعترین پرنده در جهان است

شاهین یا peregrinus سریعترین پرنده نسبت به سایر پرندگان است و به عنوان یکی از سریعترین حیوانات جهان شناخته می شود.

اگرچه سرعت آن در هنگام پرواز عادی از ۴۰-۶۰ مایل در ساعت فراتر نمی رود، اما در هنگام خطر یا شکار سرعت این پرنده، دو برابر می شود و به ۲۲۰ مایل در ساعت (۳۵۴ کیلومتر در ساعت) می رسد.
آنچه به شاهین کمک می کند تا با این سرعت پرواز کند شکل بدن، بال های نوک تیز، عضلات قفسه سینه قوی و پرهای قوی او است که اصطکاک هوا را کاهش می دهد.

پرنده گاوزبان گسترده ترین نوع پرندگان شکاری است، زیرا در تمام قاره های جهان گسترش یافته است و در مکان های صخره ای باز و نزدیک آب محل پرندگان مستقر می شود.
بیشتر پرندگان سنگین لانه های خود را بر روی شاخه های صخره ای می سازند، اما برخی از آنها لانه پرندگان دیگری را که آنها را بر روی درختان بنا می کنند یا در ساختمانهای بلند مانند آسمان خراش ها می سازند را از آن خود می کنند.
طول شاهین بین ۳۳-۴۸ سانتی متر است و رنگ پرهای آن از بالا آبی مایل به خاکستری است و از پایین رنگ پرهای آن سفید یا سفید با نوارهای سیاه است.

ماهی بادبان سریعترین حیوان دریایی در جهان است

بادبان ماهی یکی از حیوانات سریع دریایی (1)
بادبان ماهی یکی از حیوانات سریع دریایی

ماهی بادبان یکی از  (نام علمی: Istiophorus ) که بیش از ۶۸ مایل در ساعت (۱۱۰ کیلومتر در ساعت) سرعت دارد سریعترین ماهی است.

این ماهی دریایی که یکی از سریعترین حیوانات جهان است به خاطر رنگهای زیبا مشهور است، بنابراین رنگ بدن در قسمت پشتی آبی تیره است، در قسمت شکمی سفید است و دارای لکه های قهوه ای در هر طرف ۲۰ روبان آبی وجود دارد.
باله ها اغلب آبی تا سیاه هستند، به جز باله های مقعدی، که سفید هستند. ماهی بادبان همچنین با یک باله پشتی بسیار بلند به شکل بادبان متمایز می شود؛ این بادبان معمولاً هنگام شنا تا می خورد، اما وقتی ماهی دریایی با دشمنانش روبرو می شود به سمت بالا برده می شود تا بسیار بزرگتر از اندازه واقعی آن ظاهر شود، در در واقع طول آن بیش از سه متر نیست و این ماهی بندرت بیش از ۹۰ کیلوگرم وزن دارد.

سایر آبزیان با سرعت زیاد

اگرچه در برخی از مراجع در مورد سرعت ماهی هایی که سرعت آنها کمتر از ماهی بادبان است اختلاف نظر وجود دارد، اما ماهی ها را می توان با توجه به سرعت زیاد از سریعترین تا کمترین سرعت به ترتیب زیر تنظیم کرد:

 • شمشیر ماهی (شمشیر ماهی)، سرعت آن تا ۶۰ مایل در ساعت است.
 • ماهی مارلین (به انگلیسی: Marlin fish)، سرعت آن تا ۵۰ مایل در ساعت است.
 • ماهی وهو، با سرعت ۴۸ مایل در ساعت.
 • ماهی تن (به انگلیسی: Tuna)، با سرعت ۴۶ مایل در ساعت.
 • ماهی بونیتو (انگلیسی: Bonito) و سرعت آن ۴۰ مایل در ساعت است.

اطلاعات کلی در مورد سرعت برخی از حیوانات

در اینجا می دانیم که در میان پستانداران دریایی، خزندگان، نرم تنان و حشرات کدام سریعترین حیوانات جهان هستند:

 • سریعترین پستانداران دریایی، دلفین های معمولی هستند و سرعت آنها ۴۰ مایل در ساعت (۶۴ کیلومتر در ساعت) است.
 • سریعترین خزنده ایگونا دم خاردار است و حداکثر سرعت آن ۵/۲۱ مایل در ساعت (۳۵ کیلومتر در ساعت) است.
 • سریعترین نرم تنان ماهی مرکب است و هر دو ماهی مرکب هومبولد و مرکب Jumbo دارای سرعت ۱۵ مایل در ساعت (۲۴ کیلومتر در ساعت) هستند.
 • سریعترین حشره سوسک ببر استرالیایی است و سرعت آن می تواند ۵.۶ مایل در ساعت (۹ کیلومتر در ساعت) باشد.