شناخت فیل ها و آشنایی با زندکی فیل ها و ویژگی های بیولوژیکی که دارند؟

فیل چیست؟ وآشنایی کامل با انواع مختلف گونه های فیل و زندگی اجتماعی فیل ها. شناخت ویژگی های بیولوژیکی فیل های آسیایی و آفریقایی.
فیل چیست؟ وآشنایی کامل با انواع مختلف گونه های فیل و زندگی اجتماعی فیل ها. شناخت ویژگی های بیولوژیکی فیل های آسیایی و آفریقایی.
فیل چیست؟ وآشنایی کامل با انواع مختلف گونه های فیل و زندگی اجتماعی فیل ها. شناخت ویژگی های بیولوژیکی فیل های آسیایی و آفریقایی.

فیل آسیایی و آفریقایی؛ فیل ها یکی از بزرگترین حیوانات خشکی جهان است و متعلق به گروه پستانداران است (همان گروه شامل گربه، سگ، میمون و حتی انسان) می باشد. فیل آفریقایی بزرگترین نوع پستاندار است که در خشکی زندگی می کند. فیلها در قاره های آسیا و آفریقا زندگی می کنند و تا قرن بیستم در این دو قاره به طور گسترده ای گسترش یافتند، زمانی که شکار آنها برای تجارت عاج عاج خود با سرعت عظیمی سرعت گرفت.

فیل چیست؟ وآشنایی کامل با انواع مختلف گونه های فیل و زندگی اجتماعی فیل ها. شناخت ویژگی های بیولوژیکی فیل های آسیایی و آفریقایی.
فیل چیست؟ وآشنایی کامل با انواع مختلف گونه های فیل و زندگی اجتماعی فیل ها. شناخت ویژگی های بیولوژیکی فیل های آسیایی و آفریقایی.

 

اگرچه جمعیت فیل ها در برخی مناطق در حال حاضر پایدار است یا در حال رشد است، اما به دلیل شکار مداوم و هدف قرار دادن آنها در بسیاری از کشورها، آنها گونه ای در معرض خطر و انقراض هستندفیل با بدن بزرگ، گوش های بزرگ و پروبوس بلند و همه کاره که از آن برای حمل وسایل، پاشیدن آب هنگام استحمام یا حتی به عنوان شیپور برای صداهای بلند استفاده می کند، متمایز می شود. شناخت فیل ها از جمله فیل های آسیایی و آفریقایی می تواند خیلی کمکمان کند تا بتوانیم زندگی فیل ها را متوجه بشیم.

فیل ها در جهان به دو نوع اصلی فیل های آسیایی و آفریقایی تقسیم می شوند که از جهت های مختلف با یکدیگر تفاوت دارند. اندازه فیل آسیایی نسبت به نوع آفریقایی کوچکتر است و گوشهایش در مقایسه با گوشهای غول پیکر فیلهای آفریقایی بسیار کوچک است، با این تفاوت که اکثر فیلهای آسیایی فاقد عاجهای بزرگ و متمایز هستند، زیرا عاج ها فقط در نرها یافت می شوند و نه در همه آنها، بلکه درصدی فقط تعداد کمی از آنها، اما فیلهای آفریقایی دارای عاج هستند، از جمله نر و ماده. وقتی فیل یک عاج دارد، معمولاً تمایل دارد فقط از یکی از عاج های خود بیشتر از دیگری استفاده کند، و سپس بیشترین عاج مورد استفاده در اندازه آن کوچکتر است، به دلیل ساییدگی و پارگی اندام هایش.

ویژگی های بیولوژیکی

وزن فیل نر بالغ آفریقایی (بزرگتر از گونه مشابه آسیایی آن) حدود ۷.۵ تن یا ۷۵۰۰ کیلوگرم است و بزرگترین فیل تاریخ ثبت شده ۱۰۸۹۰ کیلوگرم وزن داشت و ارتفاع آن تقریباً چهار متر از شانه پر بود. فیل های آسیایی در جنگل های کم درخت و جنگل های بارانی زندگی می کنند و اغلب در فصول خشک در اطراف رودخانه ها پخش می شوند، در حالی که فیل های آفریقایی جنگل های جلگه ای یا کوهستانی، دشت های سیلابی و دشت های ساوانا را ترجیح می دهند. فیل مقدار زیادی غذا مصرف می کند و روزانه ۷۵ تا ۱۵۰ کیلوگرم گیاه، برگ، پوست و میوه می خورد ، که معادل حدود ۵ درصد از وزن یک فیل بزرگسال است، بنابراین می تواند ۱۵ ساعت از روز خود را صرف غذا خوردن کند.

فیلها با گوشهای بزرگشان که از آنها به عنوان بادبزن برای جابجایی هوا و تهویه بدن خود در روزهای گرم استفاده می کنند، متمایز می شوند و پوست آنها بسیار ضخیم است، زیرا ضخامت آن در برخی از نقاط بدن می تواند به ۲.۵ سانتیمتر برسد و شل است، که باعث می شود چین و چروک زیادی به نظر برسد، اما این در واقع، برای فیل خوب است. زیرا به حفظ رطوبت به مدت طولانی بر روی پوست کمک می کند قبل از اینکه در فصول خشک تبخیر شود.

این فیل به خاطر پروبوسک شکل عجیبش، که پوزه ای بسیار بلند و بدون استخوان دارد، مشهور است و دارای قدرت عضلانی فوق العاده ای است که به او این امکان را می دهد که درختان را از ریشه های رودخانه خود رها کرده و سپس در دهان خود بیندازد. در مورد عاج فیل، آنها نیز کاربردهای خود را دارند، زیرا می تواند وسیله ای برای دفاع در برابر حیوانات دیگر، یا کندن زمین در جستجوی غذا یا بلند کردن برخی چیزها باشد.

شناخت زندگی اجتماعی فیل ها

در آغاز قرن بیستم، حدود ۱۰۰۰۰۰ فیل آسیایی و چندین میلیون فیل آفریقایی در جهان زندگی می کردند، اما در نتیجه شکار غیرقانونی این موجودات در پی عاج آنها و به دلیل تخریب محیط طبیعی و رقابت انسانی آنها این تعداد با زیستگاه آنها به ۳۵۰۰۰ فیل آسیایی و ۴۵۰.۰۰۰ تا ۷۵۰.۰۰۰ فیل آفریقایی کاهش یافته است.

با شناخت فیل ها می‌توان زندگی اجتماعی فیل ها را بهتر متوجه شد.
فیل ها حیوانات بسیار اجتماعی
هستند. فیل های ماده همیشه در گله های خانوادگی با پیوندهای تردد می کنند و این گله ها بسته به گونه و ناحیه ممکن است شامل بیش از ۸ فیل و تا ۱۰۰ فیل نباشد. گله توسط پیرترین ماده موجود در آن هدایت می شود و از آنجا که فیل ها دارای حافظه قوی هستند که ممکن است سالها دوام بیاورد، رهبر معمولاً می تواند به گله خود کمک کند تا در فصول خشک به مکانهای مرطوب برسد که از گذشته به خاطر می آورد. ده ها کیلومتر با محل فعلی او فاصله دارند. 

شناخت اسم فیل بچه

در زبان عربی، یک بچه فیل را الدغال می نامند. فیل های ماده تقریباً فقط برای جفت گیری با نرها ملاقات می کنند. نرها برای بدست آوردن ماده ها با هم می جنگند، نبردهایی که معمولاً نرهای مسن به دلیل قدرت و اندازه بزرگ آنها برنده می شوند و نر بلافاصله پس از جفت گیری از ماده جدا می شود. یک فیل ماده با گل نرگس (کوچک) حدود دو سال یا ۲۰ تا ۲۲ ماه حمل می کند که طولانی ترین دوره بارداری ثبت شده در قلمرو حیوانات است.  شناخت فیل ها کمک بسیار زیادی در این زمینه برای ما میکند.

فیل ماده رهبر بسیار به جوان خود را متصل، او بسیار دقیق در مورد آنها است، و از آنها دفاع اگر آنها را به در معرض خطر قرار، و وظیفه حفاظت از جوان به تمام اعضای گله مشترک است. نوزاد مقدار زیادی غذا می خورد، زیرا می تواند روزانه حدود ۳۵ لیتر شیر بنوشد. مسئولیت مشترک برای محافظت از ماهی چنگال فیل از جایی به وجود نیامده است، زیرا فیلهای جوان – همانطور که برخی دانشمندان معتقدند – بسیار ضعیف هستند و توانایی انجام بسیاری از کارهای حیاتی را ندارند.

پیوند بین یک فیل ماده و نرگس او یکی از قوی ترین در طبیعت تلقی می شود، زیرا سالها در نزدیکی او باقی مانده است. با این حال، در طول سالهای زندگی او، هنگامی که او به سن بلوغ می رسد – که معمولاً حدود ۱۲ سال است – او تحمل آن برای زنان گله دردسرسازتر می شود، زیرا او تمایل زیادی به مبارزه و مبارزه با فیل های دیگر پیدا می کند یا سعی می کند با آنها جفت گیری کند و معمولاً مادر و رهبر گله او را از سایر فیلها دور می کند. این اتفاق می افتد، با این سرعت ادامه می یابد تا زمانی که آنها از گله اخراج شوند. فیله ای نر پس از ترک گله خود به تنهایی زندگی می کنند و ماده ها فقط برای جفت گیری ملاقات می کنند.