افزایش وزن گربه و مراحل آن به چه صورت است؟

افزایش وزن گربه و مراحل آن: رژیم غذایی، تنوع غذایی، کیفیت غذایی. فعالیت های سالم و سرگرم کننده را افزایش دهید.
افزایش وزن گربه و مراحل آن: رژیم غذایی، تنوع غذایی، کیفیت غذایی. فعالیت های سالم و سرگرم کننده را افزایش دهید.
افزایش وزن گربه و مراحل آن: رژیم غذایی، تنوع غذایی، کیفیت غذایی. فعالیت های سالم و سرگرم کننده را افزایش دهید.

افزایش وزن گربه یکی از مشکلات اصلی گربه ها می باشد که صاحبان برخی از گربه‌ها گاهی احساس می‌کنند که کمی لاغر هستند و برای سلامتی نیاز به افزایش وزن دارند و در اینجا چند مرحله مهم برای چاق کردن گربه خانگی وجود دارد. 

مراحل چاق شدن گربه

مراحل چاق شدن گربه
مراحل چاق شدن گربه

مراجعه به دام پزشک

مراجعه به دام پزشک یکی از مراحل افزایش وزن گربه می باشد.  قبل از فکر کردن به افزایش میزان غذای گربه باید علت کم وزنی گربه را مشخص کرد و بنابراین ترجیحاً گربه خانگی را نزد دامپزشک ببرید، تا از عاری بودن از بیماری هایی که ممکن است بر سلامتی وی تأثیر بگذارد اطمینان حاصل شود. زیرا ممکن است برخی از گربه ها از کرم های گرد یا کرم های نواری رنج ببرند که دامپزشک می تواند آنها را تشخیص و درمان کند.

دامپزشک همچنین ممکن است تشخیص دهد که گربه از بی اشتهایی گربه رنج می برد ، در این صورت دامپزشک دستورالعمل هایی مانند غذا دادن به غذای کنسرو شده با کیفیت خاص و با کیفیت بالا را به گربه می دهد و نیاز به برنامه ریزی منظم برای بازدید از دامپزشک دارد.

 

وزن ایده آل گربه

وزن ایده آل گربه های اهلی به طور کلی حدود ۴.۵ کیلوگرم است، اما این وزن با توجه به نوع و نژاد گربه متفاوت است، ترجیحاً ابتدا نوع گربه را جستجو کنید تا وزن ایده آل آن را بدانید.

علائمی وجود دارد که با استفاده از آنها می توان وزن ایده آل گربه ها را تشخیص داد که این علائم به شرح زیر است:

 • به آرامی دست ها را روی مهره های پشت گربه و ماهیچه هایش رد کنید و در اینجا باید احساس کرد، زیرا نباید از بین موهایش بیرون بزند.
 • از پهلو و از بالا به گربه نگاه کنید تا متوجه بدن و محیط اطرافش شوید.
 • هفته ای یک بار گربه را وزن کنید، نتایج را یادداشت کنید و نگه دارید.
 • نمودارهای وزن سالم برای گربه ها را در وب جستجو کنید.
 • برای وزن کردن گربه به دامپزشک مراجعه کنید و وزن مناسب آن را تخمین بزنید.
 • احساس و شمردن دنده های گربه اگر دنده هایش نمایان و نمایان باشد دچار کم وزنی است.

 

محاسبه وزن مورد نظر

وزن ایده آل برای گربه باید با مشورت دامپزشک تعیین شود، سپس رژیم غذایی تهیه کنید که به گربه در افزایش وزن گربه کمک می کند. وزن مناسب خود را افزایش دهد، با وزن گربه به طور منظم برای اطمینان از افزایش وزن طبق برنامه و توجه به افزایش وزن بیشتر از وزن ایده آل.

شما باید غذای مورد علاقه گربه را بشناسید و به او ارائه دهید تا به او در خوردن کمک کنید. برخی از گربه ها غذای خشک را ترجیح می دهند و برخی دیگر غذای کنسرو شده را ترجیح می دهند و در عین حال باید غذایی را انتخاب کنند که برای آنها ناراحتی معده ایجاد نکند و باید اطمینان حاصل شود که غذا با نیازهای غذایی گربه مطابقت داشته باشد تا از غذاهایی باشد که از محصولات حیوانی.

لازم به ذکر است که گربه نباید بیش از حد وزن اضافه کند تا در معرض برخی بیماری های جدی قرار نگیرد که ممکن است بعداً سلامت او را تحت تأثیر قرار دهد و آن را به خطر اندازد، مانند دیابت.

 

رژیم غذای گربه برای افزایش وزن گربه

برای کمک به افزایش وزن گربه باید تغییری در رژیم غذایی و شیوه زندگی گربه ایجاد شود و در اینجا چند قدم برای تشویق گربه به غذا وجود دارد:

 

تنوع غذایی برای افزایش وزن گربه

ترجیحاً برای دانستن اینکه کدام غذاها را ترجیح می دهید، انواع مختلف غذا به گربه ارائه دهید، و شایان ذکر است که بیشتر گربه ها با افزایش سن ذائقه خود را تغییر می دهند، به عنوان مثال ممکن است از برخی غذاهایی که دوست داشتند متنفر باشند یا برخی از آنها را دوست داشته باشند. غذاهایی که از آنها متنفر بودند

 

کیفیت غذای ارائه شده به گربه را افزایش دهید

بهتر است کیفیت غذای ارائه شده را تغییر دهید و به دنبال غذای باکیفیت برای گربه باشید، زیرا این کار هضم را تسهیل می کند و در نتیجه جذب مواد مغذی مفید برای بدن گربه را بهبود می بخشد.

 

غذای خشک را به غذای مرطوب تغییر دهید

بهتر است غذای مرطوب به گربه داده شود، زیرا برای گربه ها جذابیت بیشتری نسبت به غذای خشک دارد و بهتر است برای ظروف گربه پوششی تهیه شود و به محض اینکه غذای گربه تمام شد، روی آن را بپوشانید. غذای آن لذیذ و با طعمی مطبوع باقی می ماند.

 

تاثیر تازه نگه داشتن غذای گربه در افزایش وزن گربه

غذای گربه بدون توجه به نوع غذایی که سرو می شود باید تازه باشد، بنابراین بهتر است غذاها را به وعده های غذایی کوچک تقسیم کنید تا تا حد امکان تازه نگه داشته شوند.

 

قبل از سرو غذا برای گربه، غذا را گرم کنید

بهتر است غذا را قبل از سرو برای گربه با اضافه کردن کمی آب گرم یا کمی آب مرغ گرم که بدون پیاز تهیه شده است گرم کنید.

 

۳-۴ وعده غذایی کوچک در روز برای گربه فراهم کنید

بهتر است غذای گربه را در قالب وعده های غذایی کوچک که ۳ تا ۴ بار در روز سرو می شود، به جای دو وعده غذایی بزرگ در اختیار گربه قرار دهید.

 

به یک رژیم غذایی متعادل تغییر دهید

می توانید برای تهیه لیستی از غذاهای مناسب گربه که حاوی نسبت متعادلی از چربی و پروتئین است، به دامپزشک مراجعه کنید و با خوردن یک غذای متعادل، افزایش وزن او را تسهیل می کند.

 

بین وعده های غذایی به گربه جایزه بدهید

بهتر است بین وعده های غذایی به گربه خوراکی های خوش طعم بدهید تا تعداد کالری هایی که در روز می خورد را افزایش دهید.

 

فعالیت های سالم و سرگرم کننده را افزایش دهید

ترجیحاً یک سبک زندگی فعال و سالم برای گربه فراهم شود، زیرا حرکت گربه باعث سوزاندن کالری می شود و در نتیجه او را تشویق می کند که مقادیر بیشتری غذا بخورد تا انرژی بیشتری به دست آورد، برخلاف گربه های تنبل که بازی نمی کنند، از کاهش وزن، کسالت رنج می برند. و افسردگی

فعالیت‌های سالم و لذت‌بخش بسیاری وجود دارد که می‌توان با گربه انجام داد، و نقش مهمی برای جلو گیرری از افزایش وزن گربه داشته باشد. که مهم ترین ترین آنها عبارتند از:

 • او را به گردش در محله برد.
 • با او یک بازی مخفی کاری انجام دهید، مثلاً صاحب گربه پشت تخت پنهان شده است، در حالی که او به دنبال او می گردد.
 • با مخفی کردن مقدار کمی غذا در اطراف خانه و رها کردن او برای جستجوی غذا، با او بازی شکار غذا را انجام دهید.
 • انجام بازی چوب پر که بازی های تعاملی هستند که در آن می توانید چند پر را روی یک تکه چوب کوتاه قرار دهید و آن را حرکت دهید و این باعث می شود گربه برای گرفتن آن به هوا بپرد.
 • تعدادی جعبه مقوایی یا کیسه کاغذی تهیه کنید و برای بازی و کاوش در مقابل آنها قرار دهید تا ساعت های طولانی آنها را مشغول کند.

 

همچنین بخوانید:

انواع غذای گربه شامل کدام موارد است؟ آیا محصولات لبنی شامل غذای گربه
چگونه گربه ها را تربیت کنیم و بهترین راه برای تربیت انواع گربه های نژاد دار کدام
دوران بارداری گربه چند ماه است و چه علائمی و مشکلاتی را هنگام بارداری دارند؟

 


 1. منابع
  ^ أ ب ت ث ج ح Pippa Elliott, (29/3/2019), “How to Put Weight on a Cat”, wikihow, Retrieved 30/9/2021. Edited. ↑ Daphne Sashin, “A Healthy Weight for Your Cat”, webmd, Retrieved 30/9/2021. Edited. ↑ “Identifying weight gain or loss in your cat”, royalcanin, Retrieved 30/9/2021. Edited. ^ أ ب dr liz bales (10/12/2019), “What to Feed a Cat for Weight Gain”, petmd, Retrieved 30/9/2021. Edited. ↑ “[۵ TIPS How to Make Your Cat Fat and Fluffy (& Should You?)”], thefluffykitty, 20/5/2020, Retrieved 30/9/2021. Edited. ↑ “Skinny Kitty? The Best Cat Food for Weight Gain”, rover, 13/9/2021, Retrieved 30/9/2021. Edited. ↑ “[۵ TIPS How to Make Your Cat Fat and Fluffy (& Should You?)”], thefluffykitty., 20/5/2020, Retrieved 30/9/2021. Edited. ↑ “ACTIVITIES TO DO WITH YOUR CAT”, r2ppet, 22/2/2018, Retrieved 30/9/2021. Edited.