انواع اسب اصیل و طبقه بندی انواع اسب ها براساس ویژگی های مختلف

انواع اسب اصیل و طبقه بندی انواع اسب ها براساس ویژگی های مختلف مثل زنگ، اندازه، نژاد های مختلف، رنگ مویی که دارند وسایر موارد...
پرورش و نگهداری اسب و انواع مراحل آن در پرورش کره اسب بسیاری از مربیان اسب دوست دارند اسب جوان را قبل از از شیر گرفتن رام کنند
پرورش و نگهداری اسب و انواع مراحل آن در پرورش کره اسب بسیاری از مربیان اسب دوست دارند اسب جوان را قبل از از شیر گرفتن رام کنند

انواع اسب اصیل اسب بسیار مختلف زیاد می باشد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند، که بسته به کاربردی که دارند انواع مختلفی دارند، ویژگی هایی مثل وزن و اندازه بدنی در انواع نژاد  های گوناگون فرق می کند.

تمامی نژادهای اسب در جهان متعلق به یکی از انواع اسب اصیل هستند که به شرح زیر می باشد:

انواع اسب اصیل و طبقه بندی آن
انواع اسب اصیل و طبقه بندی آن

انواع اسب اصیل:

 • اسب های سبک: (به انگلیسی: Light Horses) که اسب هایی با ارتفاع پشتی ۱.۴ متر یا بیشتر و وزنی بین ۴۰۸ تا ۶۸۰ کیلوگرم هستند، اسب های سبک دارای چندین ویژگی هستند. کاتاگوتا و سرعت و استقامت آنها و پرورش این اسب ها معمولاً برای سواری و نمونه هایی از اسب های Elviresian و Paso Fino و Ositano هستند.
 • اسب های سنگین: (به انگلیسی: Heavy horses) که از اسب های کمیاب و در خطر انقراض هستند که ارتفاع اکثر آنها به بیش از ۱۶۲.۶ سانتی متر و برخی از آنها به ۱۹۳ سانتی متر می رسد و در گذشته در کارهای کشاورزی و کشیدن از آنها استفاده می کردند. بارهای سنگین قبل از ظهور ماشین‌های مدرن، از جمله معروف‌ترین نژادهایی که اسب‌های انگلیسی شایر که بزرگ‌ترین اسب‌های جهان هستند، اسب‌های سافولک، اسب‌های کلایددیل، اسب‌های پرچرون و اسب‌های بلژیکی به آن‌ها تعلق دارند، اسب‌های سنگین. آنها با خلق و خوی آرام مشخص می شوند، بنابراین آنها را به عنوان اسب های خونسرد نیز می شناسند.
 • اسب های با راه رفتن خاص: (به انگلیسی: Gaited Horse) که اسب هایی شبیه به اسب های سبک هستند، زیرا برای سوارکاری پرورش یافته اند، اما مخصوصاً برای انجام راه رفتن های مختلف اسب ها تربیت شده اند و مخصوصاً برای آقایان پرورش یافته اند، مانند. : ژنرال ها، افسران و مردان ثروتمند و نمونه هایی از این نوع اسب های ایسلندی، اسب های کامبرو و کامپولینا.
 • اسب‌های خونگرم : (به انگلیسی: Hot-blooded Horses)، اسب‌هایی که برای سرعت و چابکی پرورش یافته‌اند و از ویژگی‌های آن‌ها سریع یادگیری و در عین حال تحریک‌پذیر هستند و شجاع و جسور هستند، در حالی که از نظر بدنی لاغر هستند. با پاهای بلند و تناسب اندام بالا اسب های عرب و اسب های اصیل بر روی آن قرار دارند .برای اطلاعات بیشتر در مورد اسب عرب، می توانید مقاله اسب اصیل عرب را مطالعه کنید. یکی از بهترین نوع از انواع اسب اصیل هستند.
 • اسب‌های خونگرم: (به انگلیسی: Warmblooded Horses)، اسب‌های متوسط ​​وزن، که از تلاقی اسب‌های خون‌گرم با اسب‌های خونسرد تولید می‌شوند، بنابراین از نظر ظرافت اسب‌های خونگرم و قدرت سردسیری متمایز می‌شوند. اسب های خونی چون انرژی بالایی دارند و همین امر اسب های شامل اسب هایی را برای بازی های سوارکاری المپیک مناسب می کند که نمونه هایی از آنها اسب های هلندی و سوئدی هستند.
 • اسب‌های کوتوله: (به انگلیسی: Ponies)، اسب‌هایی با ارتفاع پشتی کمتر از ۱۵۲ سانتی‌متر، و در مقایسه با اسب‌های دیگر، متوجه می‌شویم که اغلب با موهای متراکم‌تر گردن و دم و همچنین پاهای کوتاه‌ترشان متمایز می‌شوند. در بین کودکان بسیار محبوب هستند و در فعالیت های تفریحی و ورزشی استفاده می شوند ، نمونه هایی از آنها مینیاتور آمریکایی، هانکی و اسب کولی است.
طبقه بندی انواع اسب اصیل
طبقه بندی انواع اسب اصیل

طبقه بندی اسب ها به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 • اسب‌های ورزشی: (به انگلیسی: Sports Horse) که مخصوصاً برای استفاده در بازی‌های المپیک پرورش داده می‌شوند، مانند اسب‌ سواری (به انگلیسی: Evening) و پرش نمایشی.
 • اسب های سبک کار: (به انگلیسی: Light Work Horse) که اسب های مطیع هستند که برای فعالیت های سبک و تفریحی استفاده می شوند و معمولاً منشاء عرب دارند مانند: اسب های ربع، اسب های اصیل، استاندارد و اسب های کوتوله و معمولاً دورگ هستند. از چند نژاد
 • اسب‌های بادگیر: (به انگلیسی: Draft Horse) که برای انجام کارهای سنگین از جمله شخم زدن و کار در مزارع و جنگل‌ها پرورش داده می‌شوند، نمونه‌هایی از آنها عبارتند از; اسب های کلایددیل، اسب های شایر و اسب های پرچرون.
 • اسب های رانده: (به انگلیسی: Driving Horse) که برای کشیدن گاری در حین فعالیت های تفریحی و یا شرکت در مسابقات ارابه کشی استفاده می شود و از معروف ترین این اسب ها می توان به اسب های خلیج کلیولند، فریزین و اسب هاکنی اشاره کرد.

 

انواع اسب اصیل بر اساس رنگ مو

رنگ موی اسب ها بستگی به نوع ژن های آنها و چینش ژن های غالب و مغلوب دارد، شاه بلوطی – قرمز قهوه ای، سیاه و قهوه ای مایل به سیاه رنگ های اصلی اسب ها هستند.اسب ها بر اساس رنگ موی آنها طبقه بندی می شوند. به موارد زیر:

 • الکمیت: (به انگلیسی: Bay)، اسبی که موهایش شاه بلوطی است از روشن تا تیره.
 • اسب راه راه قهوه ای: (به انگلیسی: Brindle)، اسبی که موهایش قهوه ای با رگه های زرد است.
 • کارامل: (به انگلیسی: Cremello)، اسبی که رنگ آن از سفید تا کرم روشن متغیر است.
 • اسب خاکستری تیره: (به انگلیسی: Dun)، اسبی با موهای زرد یا خرمایی و دارای یال، دم و خط پشتی تیره رنگ است.
 • پوست بکس: (به انگلیسی: Buckskin)، اسبی که رنگ آن از کرم تا طلایی است.
 • اسب خاکستری: (به انگلیسی: Grey)، اسبی که با موهای سیاه به دنیا آمده و به مرور زمان روشن تر شده و موهایش دارای نواحی سفید یا نواحی کوچک سیاه و یا مخلوطی از سفید و سیاه تیره یا آن است. ممکن است به رنگ تیره همراه با لکه ها خاکستری روشن یا سفید با لکه های قرمز یا صورتی باشد.
 • پالومینو: (به انگلیسی: Palomino)، اسب شاه بلوطی رنگ روشنی که شبیه طلاست و با یال و دم سفید یا بسیار روشن از اسب خاموش یا کاراملی قابل تشخیص است.
 • اسب سفید یا خالدار: (به انگلیسی: Pint)، اسبی که موهایش دو یا سه رنگ است.
 • اسب غبارآلود: (به انگلیسی: Roan)، اسبی که موهایش سیاه یا شاه بلوطی با ترکش های پراکنده موهای سفید است.
 • اسب سفید: (به انگلیسی: White)، رنگی نادر در اسب ها به دلیل نداشتن ژن سفید است.

انواع نژاد اسب اصیل

همه اسب‌های دنیا متعلق به قلمرو حیوانات، شاخه Chordata، طبقه پستانداران، راسته هاپلوگروه‌ها، خانواده اسب‌ها، جنس اسب‌ها و نوع اسب (Equus caballus).

و نژادهای مختلف اسب هستند. بعد از اینکه انسان ها شروع به اهلی کردن اسب ها کردند ظاهر شدند و آنها را از طریق انتخاب صنعتی تکثیر کردند، به این معنی که نژاد اسب ها که اکنون بیش از ۳۰۰ نفر هستند، همه متعلق به یک نوع هستند.

 

 

همچنین بخوانید:

زیباترین اسب های جهان و زیباترین اسب عرب کدام اند؟
پرورش و نگهداری اسب و انواع مراحل آن
پرورش اسب و تولید مثل اسب چگونه است؟
طول عمر اسب و عوامل افزایش طول عمر اسب
روش های تربیت اسب و آموزش اصول اسب سواری به هصورت حرفه ای

 

 

 

 


 

 1. منابع
  ↑ “Light Horse Breed”, horses.extension.org,31-7-2019، Retrieved 30-3-2020. Edited. ^ أ ب ت ث ج ح “۵ Different Types of Horses”, equinemedsurg.com,17-7-2019، Retrieved 29-3-2020. Edited. ↑ “Horse”, www.britannica.com, Retrieved 30-3-2020. Edited. ^ أ ب Frank Flanders, Exploring Animal Science, Page 508-516. Edited. ^ أ ب Josie F. Turner (5-6-2018), “How are Horses Classified into Types?”، www.animalwised.com, Retrieved 30-3-020. Edited. ^ أ ب “What are Horse Breeds”, www.acs.edu.au, Retrieved 29-3-2020. Edited. ↑ “Equus caballus”, www.itis.gov, Retrieved 19-3-020. Edited.