انواع حیوانات خانگی و مزایا و معایب حیوانات خانگی

مزایای داشتن حیوانات خانگی، معایب نگهداری حیوان خانگی، بهترین حیوانات خانگی دنیا. نکاتی که باید قبل از خرید انواع حیوانات خانگی در نظر بگیرید.
مراحل رشد گربه
مراحل رشد گربه ها به ترتیب شامل کدام موارد می باشد، تولید و لقاح در گربه ها به چه صورت می باشد و به ترتیب شامل کدام موارد می شود؟

انواع حیوانات خانگی؛ حیوانات زیادی وجود دارند که همه ما آنها را به عنوان حیوانات خانگی می شناسیم، اما این لیست شامل حیواناتی است که ممکن است با توصیف آنها به عنوان حیوان خانگی تعجب کنیم، اما نباید فراموش کنیم که کسانی هستند که دوست دارند هر چیزی عجیب و غریب و غیرعادی را داشته باشند. شناخت مزایای داشتن حیوانات خانگی و معایب نگهداری حیوان خانگی می تواند در انتخواب بهترین حیوانات خانگی دنیا به شما کمک کند.

انواع حیوانات خانگی
انواع حیوانات خانگی

انواع حیوانات خانگی

انواع حیوانات خانگی شامل دسته ای از حیوانات زیادی می شوند. که برخی ممکن است وسوسه شوند که ببر، میمون یا کروکودیل پرورش دهند، اما اکثر این حیوانات به دلیل نبود محیط و غذای مناسب محکوم به مرگ هستند یا به باغ وحش اهدا می شوند.

انواع حیوانات خانگی را می توان با توجه به محل نگهداری و پرورش آنها به موارد زیر تقسیم کرد:

 • حیوانات خانگی
  آنها حیواناتی هستند که در داخل خانه نگهداری می شوند، از جمله گربه، سگ و برخی از انواع پرندگان از جمله قناری، طوطی، جگوار، زاغی و غیره.

  • حیوانات خانگی در قلم های شیشه ای محصور زندگی می کنند (به انگلیسی: vivarium pets)

  آنها حیواناتی هستند که به شرایط خاصی از رطوبت و گرما نیاز دارند، از جمله مارمولک، لاک پشت، قورباغه، وزغ و مار.

   

  • حیوانات خانگی که در آکواریوم زندگی می کنند

  یکی دیگر از انواع حیوانات خانگی شامل نوعی از ماهی ها می باشند که از جمله ماهی های آکواریومی در انواع مختلف.

   

  • حیوانات خانگی در قفس

  حیوانات خانگی که در قفس زندگی می کنند به حیواناتی گفته می شود که در داخل یا خارج از خانه در قفس بزرگ می شوند، اما تحت شرایط خاصی که محافظت از حیوان خانگی را فراهم می کند، از جمله انواع حیوانات خانگی: خرگوش، خوکچه هندی، موش، موش، همستر، و چینچیلا.

   

  • حیوانات خانگی در اصطبل (به انگلیسی: Paddock pets)

  اینها حیواناتی هستند که در اصطبل های بیرون از خانه نگهداری می شوند، از جمله اسب، الاغ و قاطر.

   

  مزایای داشتن حیوانات خانگی

  مزایای داشتن حیوانات خانگی بسیار زیاد می باشد، که در اینجا برخی از مزایای نگهداری و پرورش حیوانات خانگی آورده شده است:

  • یکی از اصلی ترین و اولین مزایای داشتن حیوانات خانگی این است که فشار خون را کاهش می دهد.
  • سطح کورتیزول را که در معرض استرس در خون افزایش می یابد، کاهش می دهد.
  • خلق و خو را تقویت می کند و احساس تنهایی را کاهش می دهد.
  • این باعث کاهش احساس تنش می شود که می توان با تماشای آکواریوم های پرورش ماهی به آن دست یافت و در برخی بیمارستان ها و خانه های سالمندان از سگ برای رفع اضطراب و تنش بیماران استفاده می شود، با این حال برخی از محققان توصیه می کنند مطمئن شوید که بیماران در معرض میکروب های ناشی از آن قرار نمی گیرند. حیوانات خانگی قبل از اینکه به آنها اجازه دهید با آنها ارتباط برقرار کنند.
  • فعالیت بدنی را در انواع حیوانات خانگی افزایش می دهد و تشویق می کند، به ویژه هنگام راه رفتن سگ ها.
  • بر اساس مطالعه‌ای که توسط محققان برای نظارت بر تأثیر سگ‌ها در کلاس درس مبتلا به ADHD انجام شد، مهارت‌های اجتماعی و روحیه همکاری را تقویت می‌کند و رفتار بد را در بین کودکان مبتلا به ADHD کاهش می‌دهد و مطالعه دیگری نشان می‌دهد که کودکان مبتلا به اوتیسم چندین دقیقه را صرف بازی با حیوانات می‌کنند، سطح اضطراب آنها را کاهش داد.
  • یکی از اصلی ترین مزایای داشتن حیوانات خانگی کاهش احتمال ابتلا به آلرژی و آسم می باشد. اعتقاد بر این است که زندگی در خانه ای که دارای حیوانات خانگی در سنین پایین است منجر به کاهش احتمال ابتلا به آلرژی و آسم می شود، البته به شرطی که کودک در وهله اول به این نوع حیوانات حساسیت نداشته باشد.
  • افزایش احساس مسئولیت، مطالعه ای بر روی گروهی از نوجوانان مبتلا به دیابت انجام شد که وظایف مراقبت و تغذیه ماهیان زینتی به آنها محول شد و این مطالعه نشان داد که آنها نسبت به سایر بیماران متعهدتر به بررسی سطح گلوکز در بدن خود هستند. خون در تاریخ های مشخص شده

   

  معایب نگهداری حیوان خانگی

  معایب نگهداری حیوان خانگی می تواند بسیار جدی و خطر آفرین باشد. بسیاری از افراد انواع حیوانات خانگی را در خانه نگه داری می کنند، بدون اینکه بدانند بیماری های زیادی وجود دارد که می تواند از حیوان به حیوان یا اعضای خانواده اش به ویژه کودکان، زنان باردار و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند منتقل شود. این تنها معایب نگهداری حیوان خانگی نمی باشد بلکه معایب و مشکلات دیگری نیز دارند

  بنابراین در برخورد با حیوانات باید مواردی از جمله شستن دستها پس از دست زدن به آنها یا دست زدن به غذا و وسایل آنها، جلوگیری از بوسیدن کودکان، مراقبت مداوم از نظافت آنها، ارائه دوره ای آنها به دامپزشک و ساختن آنها در نظر گرفته شود. حتما واکسن های لازم را به آنها بدهید.

  از جمله معایب نگهداری حیوان خانگی می توان انتقال بیماری ها از حیوانات به انسان اشاره کرد. بنابراین، می توان خطر ابتلا به بیماری هایی را که احتمالاً به انسان منتقل می شود، از جمله موارد زیر کاهش داد:

  • آنفولانزا (به انگلیسی: The flu)

  بیماری آنفولانزا، از جمله آنفولانزای پرندگان، در موارد نادری می تواند از گربه های آلوده به انسان منتقل شود.

   

  • طاعون

  افراد با گاز گرفتن یا خراشیدن توسط سگ و گربه آلوده به طاعون مبتلا می شوند و طاعون نیز می تواند با استنشاق هوای آلوده به باکتری های عامل بیماری منتقل شود.

   

  • سالمونلا

  انسان ها ممکن است با دست زدن به لاک پشت های آلوده یا تجهیزات و قفس های آنها به باکتری سالمونلا مبتلا شوند.

   

  • هاری

  این یک بیماری ویروسی است که سیستم عصبی را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند از گربه و سگ به انسان منتقل شود.

   

  • هانتا ویروس ها

  آنها ویروس هایی هستند که با تنفس هوای آلوده به هانتا ویروس که معمولاً توسط جوندگان منتقل می شود به انسان منتقل می شوند.

   

  • کمپیلوباکتریوز یا عفونت کمپیلوباکتر

  این بیماری زمانی است که انسان در تماس با مدفوع سگ یا گربه آلوده به باکتری کمپیلوباکتر به آن مبتلا می شود.

   

  • توکسوپلاسما

  یک بیماری مهم که در انواع حیوانات خانگی وجود دارد توکسوپلاسما نام دارد. بیماری که هنگام تماس با مدفوع گربه های آلوده به انگلی به نام توکسوپلاسما گوندی به انسان منتقل می شود و این انگل باعث آسیب به مغز، چشم و سایر اندام ها می شود و از مادر باردار به جنین نیز منتقل می شود.

   

  • دوده

  این بیماری است که افراد با سیستم ایمنی ضعیف هنگام گاز گرفتن، خراشیدگی یا حتی لیسیدن توسط گربه ها و سگ های آلوده به باکتری عامل بیماری به نام Capnocytophaga دچار آن می شوند.

   

  • بیماری خراش گربه

  بیماری که هنگام خراشیدن یا گاز گرفتن توسط گربه آلوده به باکتری (Bartonella henselae) انسان را مبتلا می کند و علائم آن شامل تب، سردرد، کم اشتهایی، خستگی و تورم غدد لنفاوی است.

   

  • لپتوسپیروز

  این یک بیماری است که در تماس با ادرار حیوان آلوده به نوعی باکتری هلیکوباکتر پیلوری به انسان منتقل می شود. برای جلوگیری از عفونت، به صاحبان حیوانات خانگی توصیه می شود هنگام دست زدن به حیوانات یا هنگام دست زدن به وسایل، دست های خود را بشویند. که ادرارشان به آن برسد.

   

  • استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA)

  این نوعی باکتری است که از حیوانات خانگی به صاحبان آنها منتقل می شود و باعث عفونت در پوست، سیستم تنفسی و مجاری ادراری آنها می شود.

   

  نکاتی که باید قبل از خرید انواع حیوانات خانگی در نظر بگیرید
  نکاتی که باید قبل از خرید انواع حیوانات خانگی در نظر بگیرید

  نکاتی که باید قبل از خرید انواع حیوانات خانگی در نظر بگیرید

  برخی از نکات خیلی مهم که باید قبل از خرید انواع حیوانات خانگی در نظر گرفت شامل موارد زیر می شود:

  • اطمینان از امکان تعهد طولانی مدت با حیوان خانگی

  علاوه بر امکان اختصاص زمان برای حیوان خانگی، قابلیت نگهداری و مراقبت از آن را فراهم می کند.لازم به ذکر است که میانگین طول عمر گربه ها و سگ ها به عنوان مثال طولانی است و بین ۱۰-۱۵ سال متغیر است. .

   

  • اطمینان از توانایی مالی

  داشتن حیوان خانگی مستلزم هزینه های بالایی است که شامل پوشش غذا، اسباب بازی، ویزیت دامپزشک، درمان و غیره می شود.

   

  • داشتن حیوان خانگی نیاز به توجه و مراقبت دارد

  سبک زندگی باید مورد ارزیابی قرار گیرد که آیا مناسب است یا نه، به عنوان مثال، اگر صاحب مدت طولانی کار کند و دائماً در سفر باشد، نمی تواند حیوان خانگی داشته باشد، زیرا نیاز به توجه و بازی مداوم با او دارد تا احساس انزوا نکند. که ممکن است بعداً به مشکلات رفتاری منجر شود.

   

  • اطمینان حاصل کنید که هیچ یک از اعضای خانواده به پوست و موهای حیوانات خانگی آلرژی نداشته باشد

  این را می توان با تعامل با حیوان خانگی دوست قبل از داشتن حیوان خانگی تأیید کرد.

   

  • از توانایی آموزش حیوان خانگی اطمینان حاصل کنید

  آموزش حیوان خانگی برای رفع نیاز خود در محل تعیین شده و این نیاز به زمان و تلاش دارد.

   

   

   

   

 •  

  بهترین حیوانات خانگی دنیا

  بهترین حیوانات خانگی دنیا را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

  • سگ ها

  سگ ها یکی از بهترین حیوانات خانگی دنیا هستند. سگ ها بهترین حیوانات خانگی هستند و البته پرورش سگ نیاز به تعهد صاحب و تمام خانواده اش دارد و او نیز با بردن او به ورزش و تامین فضای مورد نیازش نیاز به توجه دارد.

   

  • گربه ها

  گربه دومین حیوان خانگی بعد از سگ است و با لطافت و محبت زیاد مشخص می شود، همچنین نیاز به توجه دارد، اما در سطح پایین تری نسبت به سگ، زیرا نیاز به تهیه غذا و جعبه زباله دارد.

   

  • خرگوش ها

  خرگوش ها از جمله یکی از انواع حیوانات خانگی هستند که خانواده ها دوست دارند آنها را داشته باشند، زیرا آنها حیوانی باهوش و کنجکاو هستند که بچه ها آن را دوست دارند و همچنین با تهیه غذا، تمیز کردن و انجام برخی ورزش ها نیاز به توجه دارد و نیاز به تعامل در اطراف خود دارد. مخصوصاً اگر همراهی نداشته باشد.

   

  • موش همستر

  موش همستر یکی بهترین انواع حیوانات خانگی دنیا هستند. از موش همستر محبوب ترین حیوان خانگی برای کودکان است و تعدادی از نژادهای مختلف از آن موجود است که برخی از آنها بسیار اجتماعی هستند و برخی دیگر جدایی را ترجیح می دهند، بنابراین هنگام خرید همستر باید از نژاد آن اطمینان حاصل کنید و همسترها نیاز دارند. برای خوردن آب و غذا، فراهم کردن مکانی برای خواب و لانه سازی مواد.

   

  • ماهی

  یکی دیگر از بهترین حیوانات خانگی دنیا ماهی ها هستند. ماهی ها یک انتخاب عالی از حیوانات خانگی مناسب برای جوانان هستند و می توان یک آکواریوم کوچک را در ابتدا با مقداری ماهی طلایی خریداری کرد یا ساخت، زیرا بچه ها دوست دارند به آنها غذا بدهند، از آنها مراقبت کنند و از همراهی آنها لذت ببرند.


 

همچنین بخوانید:

بیماری گربه ها کدامند و شناخت نکات مراقبت از گربه ها
نگهداری سگ های خانگی و بزرگ کردن انواع سگ های کوچک نژاد دار
انواع غذای سگ خانگی و باغی و آشنایی با غذای ممنوعه برای سگ

 


 

 

 1. منابع
  ^ أ ب ت “Pet”, www.britannica.com, Retrieved 2-5-2018. Edited. ^ أ ب ت “The Power of Pets”, newsinhealth.nih.gov, Retrieved 2-5-2018. Edited. ↑ “۱۱ Ways Your Beloved Pet May Make You Sick”, www.livescience.com,23-3-2017، Retrieved 2-5-2018. Edited. ↑ “۷ important things to consider before getting a pet”, petbacker, Retrieved 21/10/2021. Edited. ↑ “TOP 13 LOW-MAINTENANCE PETS FOR KIDS”, petspyjamas, Retrieved 21/10/2021. Edited.