انواع حیوانات وحشی و آشنایی با ویژگی های معروف ترین حیوانات وحشی؟

شناخت انواع حیوانات وحشی و آشنایی با روش های زندگی و اکوسیستم انواع معروف ترین حیوانات وحشی جنگلی؟ اهمیت حیوان های وحشی در چیست؟
حیوانات وحشی
شناخت انواع حیوانات وحشی و آشنایی با روش های زندگی و اکوسیستم انواع معروف ترین حیوانات وحشی جنگلی؟ اهمیت حیوانات وحشی در چیست؟

حیوانات

انواع مختلفی از جانوران با محیط های مختلف روی کره زمین وجود دارند که تعداد و انواع این موجودات را نمی توان به راحتی شناخت. موجودات بسیار بزرگی مانند فیل ها و حیوانات کوچکی مانند موش وجود دارند که برخی از آنها در خشکی زندگی می کنند و به آنها حیوانات وحشی می گویند و برخی از آنها در دریاها زندگی می کنند مانند نهنگبرخی دیگر از حیوانات هستند که فقط گیاه می خورند، مانند آهو، و برخی که از گوشت تغذیه می کنند، مانند ببربرخی از حیوانات مانند پلنگ سریع هستند و برخی هم مانند لاک پشت کند هستند. با این تفاوت گسترده بین حیوانات در اکوسیستم، تنوع اکولوژیکی در این سیاره حاصل می شود و زنجیره غذایی بین حیوانات برای دستیابی به یکپارچگی زندگی گسترش می یابد.

حیوانات وحشی

حیوانات وحشی به حیواناتی گفته می شود که در خشکی زندگی می کنند، زیرا نمی توانند با انسان زندگی کنند یا با محیط خود سازگار شوند و همچنین در مکان های نزدیک به اطراف خود قرار ندارند و ترجیح می دهند در جنگل هایی زندگی کنند خانه های اصلی آنها محسوب می شوند. جانورشناسان و محققان تایید می کنند که حیوانات شبیه به شهرهای بزرگ و مردمانی با رنگ ها و انواع مختلف و صداهای بی شمار هستند و ذهن قادر به تصور تعداد عظیم و عظیم آنها نیست و مناسب ترین توصیف از این موجودات با تعداد بسیار زیاد دنیای حیوانات است.

حیوانات وحشی
شناخت انواع حیوانات وحشی و آشنایی با روش های زندگی و اکوسیستم انواع معروف ترین حیوانات وحشی جنگلی؟ اهمیت حیوان های وحشی در چیست؟

معروف ترین حیوانات وحشی

برخی از حیوانات وحشی را باید بیش از دیگران به خاطر بسپارید، زیرا آنها را با یک ویژگی منحصر به فرد از دیگران متمایز می کنند. از جمله این حیوانات وحشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیر : پادشاه جنگل است، که از نوع گوشتخوار و از خانواده گربه سانان طبقه بندی می شود و به نام های بسیاری خوانده می شود. مانند لیث و درغم و حزبر و السبا به ماده‌هایش شیر می‌گویند و کوچک‌ترین آنها توله است و خانه‌اش لانه است و صدایش خروشان است.
 • زرافه : حیوانی دراز با پاها و گردن بسیار بلند، چشمان درشت و مژه‌های بلند و بلندترین حیوان جهان است. حیوانی گیاهخوار که از درختان بلند تغذیه می کند. زرافه برای مدت کوتاهی ایستاده می خوابد که بیشتر از چند دقیقه نیست.
 • ببر : همچنین از خانواده گربه ها طبقه بندی می شود و در شمال آفریقا زندگی می کند و از نظر ظاهری زیبا و قوی است و با خزهای راه راه و نقطه چین مشخص می شود و با حس بویایی و شنوایی بسیار قوی و سرعت فوق العاده مشخص می شود.
 • گورخر : گورخر حیوانی است که از نظر شکل شبیه اسب است، رنگ آن سفید با راه راه های سیاه است و خانه اصلی آن قاره آفریقا است، شیر دشمن شماره یک آن محسوب می شود.
 • خرس : حیوانی است بسیار بزرگ با خز درشت و ضخیم، خرس از حیوانات و گیاهان دیگر تغذیه می کند و بینا ضعیف است، اما حس بویایی بسیار قوی دارد.
 • روباه : حیوانی حیله گر است که به طفره رفتن و هوش فوق العاده اش معروف است. بویایی بسیار قوی و بینایی نافذ دارد و همچنین سریع است و از حشرات و خرگوش و جوندگان و پرندگان تغذیه می کند.
 • غزال : نوعی بز کوهی و یکی از قدیمی ترین حیوانات وحشی است که انسان شناخته و اهلی شده است. هدف ویژه ای برای شکارچیان و انسان است، بنابراین همیشه مراقب است و در فاصله ۳۰۰ متری خطر را حس می کند و برای فرار به سرعت بالای خود بستگی دارد.
 • فیل : فیل یک پستاندار است و یکی از بزرگترین حیوانات خشکی است که در جنگل زندگی می کند. با سر بزرگ، دم کوچک، نیش عاج و پروبوسیس بلندش متمایز می شود. در آفریقا و هند پراکنده است و تعداد آن مدام در حال کاهش است.
 • کانگورو : معروف ترین حیوان در استرالیا است که ماده یک کیسه یا کیسه دارد که نوزاد نابالغ خود را در آن قرار می دهد تا پرورش دهد. حرکت او به پریدن بستگی دارد که ممکن است به ۱۰ متر برسد، با کمک پاهای عقبی بلندش و از دم بلندش برای تعادل استفاده می کند.
 • مورچه خوار : حیوانی وحشی که در دشت های جنگلی و دشت های آمریکای جنوبی زندگی می کند. از مورچه ها و کرم ها تغذیه می کند و سر بلند و چنگال های قوی اش به او کمک می کند. نام مورچه خوار به خاطر غذای مورد علاقه اش گرفته شده است.
 • کرگدن : این حیوان به دلیل جثه بزرگ و شاخ تک و بلندش در جلوی سر متمایز است. بینایی او بسیار کم است اما حس بویایی و شنوایی قوی دارد. در آفریقا و آسیا به ویژه در هند زندگی می کند. دوره بارداری کرگدن تقریباً ۴۶۰ روز طول می کشد و هر بار یک جوان می گذارد، بنابراین اکنون در معرض خطر انقراض قرار دارد.
انواع مختلفی از حیوانات وحشی وجود دارد. مانند کفتار، میمون ، شامپانزه، شاهین، بابون، بلک باکس، هارپی، گوزن قهوه ای، کرگدن، جگوار، گوریل، پاندا، فوک، مار سبز، آناکوندا، سیاه گوش، اوریکس عربی، مرغ دریایی و غیره، و بزهای وحشی. حیوانات.

اهمیت حیوانات وحشی

مزایای متعددی برای حیوانات وحشی وجود دارد که به حفظ تعادل اکولوژیکی در دنیای حیوانات کمک می کند و همچنین کشوری که در آن حیوانات وحشی زیادی وجود دارد از آنها در تهیه گوشت و شیر و همچنین چرم، خز، عاج و شاخ بهره می برند. و برخی از آنها در تهیه داروها و پمادها استفاده می شود، یکی از مهمترین دلایل انجام ورزش ماهیگیری به شمار می رود و ایجاد ذخایر طبیعی به افزایش درآمد گردشگری کشور و در نتیجه ارتقای سطح اقتصادی کمک می کند.

تولید مثل در حیوانات وحشی

در بیشتر حیوانات وحشی، نر برای جذب ماده هر کاری می کند که هر کدام از حیوانات راهی برای جذب ماده ها به سوی خود دارند. شیرها به زیبایی و بلندی موهای خود بستگی دارند و گوزن ها به شاخ های بزرگ، قوی و براق خود تکیه می کنند و برای جذب ماده ها صداهای بلند تولید می کنند. در مورد فیل نر، او مایع روغنی روی گونه های خود ترشح می کند که بوی تند دارد و ماده ها را به سمت خود جذب می کند. در مورد طاووس، جذب ماده ها به رنگ پرهایش بستگی دارد.

حیوانات وحشی با مدت زمان بارداری، تعداد تولدها در طول سال و تعداد تولد حیوانات در هر بار متفاوت هستند. یک زرافه هر دو سال یک بچه و یک سنجاب از دو تا پنج بچه دو بار در سال به دنیا می‌آید و توجه داشته باشید که حیوانات بزرگ تعداد کمتری به دنیا می‌آورند، برخلاف حیوانات کوچک که هر کدام تعداد زیادی به دنیا می‌ آورند.


 1.  الف ب فادیا کنهوش (۱۳۸۶)، اطلس حیوانات (چاپ اول)، حلب: خانه بهار، صفحه ۱۶-۳۰.
 2.  امیره عبداللطیف (۱-۳-۲۰۱۴)، “اهمیت اقتصادی حیوانات وحشی و محصولات آنها در آفریقا مورد خاص سودان است” ، دانشگاه سودان ، در تاریخ ۱۸-۱۰-۲۰۱۶.
 3.  دیانا ابی عبود عیسی (۱۳۸۲)، حیات حیوانات (چاپ اول)، بیروت: دارالمجنی، صفحه ۱۰-۱۴.