انواع طوطی سخنگو در جهان و آموزش حرف زدن به طوطی

آموزش صحبت کردن به طوطی ها و انواع طوطی سخنگو و آشنایی با گونه های طوطی سخنگو و معروف ترین طوطی جهان که تعداد آنها به 333 گونه می می رسد.
آموزش صحبت کردن به طوطی ها و انواع طوطی سخنگو و آشنایی با گونه های طوطی سخنگو و معروف ترین طوطی جهان که تعداد آنها به 333 گونه می می رسد.
آموزش صحبت کردن به طوطی ها و انواع طوطی سخنگو و آشنایی با گونه های طوطی سخنگو و معروف ترین طوطی جهان که تعداد آنها به 333 گونه می می رسد.

انواع طوطی سخنگو بسیار زیاد است که شامل حدود ۳۳۳ گونه می شود. که تاکنون در زمین یافت شده و زیرخانواده آن به (Psittacinae) معروف است. انواع طوطی ها در مناطق گرمسیری زندگی می کنند و فراوان ترین مناطق در طوطی ها آمریکای شمالی و مناطق مختلف اطراف استرالیا از جمله جنوب آسیا است. پرندگان طوطی به دلیل هوش و توانایی خود در بیان و تقلید صداها و کلمات انسان مشهور هستند.
آموزش صحبت کردن به طوطی و انواع طوطی سخنگو،  و آشنایی با گونه های طوطی سخنگو و معروف ترین طوطی جهان.

انواع طوطی سخنگو
انواع طوطی سخنگو

 

انواع طوطی سخنگو

انواع طوطی سخنگو را می توان به سه خانواده اصلی طبقه بندی کرد: خانواده کاکادوها ( Cacatuidae )، خانواده طوطی ها (Psittacidae) و در نهایت طوطی نیوزلندی (Strigopidae) که فقط به نیوزلند محدود می شود . پرهای رنگارنگ آن که بیشتر سبز هستند و طوطی‌ها عموماً از مغزها، دانه‌ها، میوه‌ها و حشرات کوچک تغذیه می‌کنند، شایان ذکر است که توانایی آنها در تکلم و تقلید صداها با توجه به نوع آنها متفاوت است، برخی از آنها تا حد زیادی بلندگو هستند و برخی از آنها متوسط ​​هستند. توانایی او می تواند صحبت کند، اما صدا و گفتارش واضح است، در مورد نوع آخر، قدرت صحبت کردنش ضعیف است و معمولا به جای به زبان آوردن کلمات، جیغ می کشد و صدا در می آورد.

 

آموزش صحبت کردن به طوطی و انواع طوطی سخنگو

برای آموزش صحبت کردن به طوطی می توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • در آموزش صحبت کردن به طوطی باید با طوطی آرام صحبت کنید و او را بیشتر بشناسید، در مورد توانایی او در یادگیری صحبت کردن در طول زمان انتظار داشته باشید.
 • صداها و کلمات را هوشمندانه انتخاب کنید و با انتخاب کلمات ساده و کوتاه مانند سلام یا بای بای، روند آموزش را شروع کنید و لحن صحبت با طوطی مثبت باشد.
 • همچنین در آموزش صحبت کردن به طوطی باید تکرار کلماتی که طوطی متوجه شده است از ابتدای آموزش تا حد زیادی پاسخ داده است، تا حد امکان تکرار می شود.
 • حوصله در آموزش صحبت کردن به طوطی ها ، انواعی هستند که خیلی سریع یاد می گیرند و انواعی هستند که زمان زیادی می طلبند و ممکن است در نهایت یک کلمه را یاد بگیرند، بنابراین باید در طول آموزش صبور باشید و در نتیجه عجله نکنید. طوطی را باید ستایش کرد اگر حرف جدیدی بزند، هر چقدر هم ساده باشد.
 • اگر متوجه شدید که صحبت کردن با انواع طوطی سخنگو از همان ابتدا دشوار است، در آموزش طوطی سوت زدن را شروع کنید.
 • در حین صحبت با طوطی اشتیاق نشان دهید، زیرا او از صاحبش اشتیاق می گیرد و می خواهد بیشتر بیاموزد.
 • نوشتن چند کلمه یا چند جمله یا امتحان صداهای خاص برای آموزش آنها به طوطی و ترجیحاً کلمات یا جملات خاصی را در همان ساعت از روز و هر روز تکرار کنید، مثلاً قبل از خواب می توانید بگویید هر شب به طوطی شب بخیر، پس طوطی به این جمله عادت می کند و وقتی گفته می شود شروع به یادگیری آن می کند.
 • گفتگو با طوطی ترجیح داده می شود تا اینکه کلماتی را به او بیاموزید و آنها را بارها و بارها تکرار کنید، مثلاً می توان به طوطی گفت که دارد چه کار می کند یا بعداً چه خواهد کرد و از او بپرسید که آیا می خواهد غذا بخورد و به زودی.
 • طوطی باید در مکانی قرار گیرد که بتواند دائماً افراد را ببیند و بشنود تا صحبت از آنها را یاد بگیرد، مثلاً اتاق نشیمن.
 • از حضور هر گونه منبع تداخل مانند تلویزیون یا رادیو خودداری کنید، زیرا هنگام آموزش صحبت کردن به طوطی باید در نظر داشت که فقط معلم صحبت را می شنود و هیچ صدای دیگری وجود ندارد که مانع از روند یادگیری شود.
 • انجام تحقیق در مورد پرنده موجود و نوع آن و آگاهی از میزان توانایی آن در یادگیری گفتار و صدا.
 • می توان از سی دی ها برای آموزش صحبت کردن انواع طوطی سخنگو استفاده کرد، اما ممکن است این روش خسته کننده و بی اثر باشد، زیرا پرنده اگر تعامل انسان با او را احساس کند، بیشتر یاد می گیرد.

گونه های طوطی سخنگو از نظر توانایی صحبت کردن به سه نوع تقسیم می شوند که به شرح زیر است:

 • طوطی‌هایی که روان صحبت می‌کنند، نمونه‌هایی عبارتند از:
نام عربی نام انگلیسی
طوطی خاکستری آفریقایی طوطی خاکستری آفریقایی
طوطی آمازون طوطی آمازون
طوطی هندی گردن حلقه هندی
آبی ماکائو زرد ماکائو آبی و طلایی
کاکادو سفید کاکادو چتری
طوطی جالا کاکادو سینه رز
 • گونه های طوطی سخنگو با توانایی گفتار متوسط ​​که نمونه هایی از آنها عبارتند از:
نام عربی نام انگلیسی
پاراکیت پاراکیت ها
طوطی اکلکتوس طوطی اکلکتوس
کانور Conures
دورا بادج ها
کاکادو کاکادوها
یاقوت ماکائو سنبل ماکائو
 • گونه های طوطی سخنگو با توانایی گفتار ضعیف که نمونه هایی از آنها عبارتند از:
نام عربی نام انگلیسی
ماکائو زرشکی طوطی سرخ دم بلند امریکایی
طوطی عشق مرغ عشق
طوطی راهب طوطی کواکر
دورا زن طنازهای زن
کاکوتی ماده کاکوتی زنانه

گونه های طوطی سخنگو را نیز می توان با توجه به اندازه آنها به چهار بخش تقسیم کرد که به شرح زیر است:

 • طوطی های کوچک که نمونه هایی از آنها عبارتند از:
نام عربی نام انگلیسی
کاکوتی کاکوتی
طوطی کوچک پاراکیت های کوچک
طوطی عشق یا مرغ عشق مرغ عشق
 • طوطی های سایز متوسط ​​که نمونه هایی از آنها عبارتند از:
نام عربی نام انگلیسی
طوطی کایک کایکا
کانور کوچک کانورهای کوچک
طوطی بزرگ پاراکیت های بزرگ
کامیون طوطی و لاریکت Lories و Lorikeets
طوطی کاج سر آبی طوطی پیونوس
 • انواع طوطی سخنگو با اندازه بزرگ که نمونه هایی از آنها عبارتند از:
نام عربی نام انگلیسی
طوطی اکلکتوس اکلکتوس
طوطی خاکستری آفریقایی خاکستری آفریقایی
کانور بزرگ کانورهای بزرگ
طوطی آمازون آمازون ها
کاکادو کوچولو کاکادوهای کوچک
 • طوطی هایی با اندازه های بسیار بزرگ که نمونه هایی از آنها عبارتند از:
نام عربی نام انگلیسی
کاکادو بزرگ کاکادوهای بزرگ
ماکائو ماکائو

 

معروف ترین طوطی جهان

معروف ترین طوطی جهان شامل موارد زیر می شود:

 • طوطی خاکستری آفریقایی: این نوع طوطی در مرکز و غرب آفریقا و در جنگل های بارانی زندگی می کند و با دم قرمز روشن و رنگ بدنش خاکستری و منقارش سیاه است و از نظر شکل تفاوت محسوسی ندارد. بین نر و ماده این طوطی ها توانایی زیادی در تقلید صدا و گفتار انسان دارند و نرها پرحرفتر از ماده ها هستند و طول پرنده حدود ۱۳ اینچ یا تقریباً ۳۳ سانتی متر است و به طور متوسط ​​حدود ۸۰ سال عمر می کنند.
 • طوطی کاکائویی: نوع کوچکی از طوطی است و در استرالیا و نقاط مرطوب زندگی می کند و رنگ بدنش سفید یا خاکستری است و سرش زرد است و روی گونه و دمش لکه متمایل به قرمز دیده می شود. طوطی ها تنها گونه هایی هستند که در سال اول تولید مثل می کنند.
 • طوطی ماکائو: طوطی ماکائو معروف ترین طوطی جهان است، که یکی از گونه های بسیار بزرگ است که با رنگ های عجیب و غریبش متمایز می شود، در آمریکای جنوبی و مرکزی و در مکزیک زندگی می کند، این گونه از گونه های در معرض خطر انقراض محسوب می شود، زیرا ماهیگیران در کمین آن هستند تا آن را بفروشند یا از آن استفاده کنند. نمایش های سرگرمی، و این گونه ممکن است در صورت حذف از سرزمین خود بمیرد.
 • طوطی کاکادو: یکی از انواع طوطی سخنگو که به طوطی کاکادو معروف ترین طوطی جهان است، این گونه در استرالیا و در کشورهای دیگر مانند فیلیپین، شمال اندونزی ، گینه و جزایر سلیمان و همچنین در صحرای خشک استرالیا زندگی می کند.کاکادو صورتی که زیباترین طوطی جهان محسوب می شود. جهان، گونه ای شگفت آور باهوش است و صدای آن به طرز قابل ملاحظه ای بلند است.
 • مرغ عشق یا مرغ عشق: این نوع در آفریقا و ماداگاسکار زندگی می کند و مشخصه آن جثه بسیار کوچکی است که فرد می تواند آن را در کف دست خود قرار دهد. از آنها که صحبت می کنند، اما بیشتر آنها نمی توانند صحبت کنند.

 

 

همچنین بخونید:

انواع حیوانات وحشی و آشنایی با ویژگی های معروف ترین حیوانات وحشی؟
نگهداری سگ های خانگی و بزرگ کردن انواع سگ های کوچک نژاد دار
اهلی کردن حیوانات و آشنایی با راه های استاندارد اهلی کردن حیوانات
بزرگترین موجودات زنده چیست؟ آشنایی کامل با چند گروه از حیوانات غول پیکر
روش های تربیت اسب و آموزش اصول اسب سواری به هصورت حرفه ای

 

 

Spoiler title
^ أ ب ت “Parrot”, www.britannica.com, Retrieved 2018-3-15. Edited. ^ أ ب ت ث ج ح خ “Types of Parrots”, www.birdeden.com, Retrieved 2018-3-15. Edited. ^ أ ب ت ث ج ح خ “Teaching Your Parrot To Talk & Sing Like A Joyful Child”, www.parrotsecrets.com, Retrieved 2018-3-15. Edited. ^ أ ب ت ث ج ALYSON KALHAGEN (2017-11-10), “How to Teach Your Pet Bird to Talk”، www.thespruce.com, Retrieved 2018-3-15. Edited. ↑ “The Many Types of Parrots”, www.allpetbirds.com, Retrieved 2018-3-15. Edited.