انواع عنکبوت ها چه ویژگی هایی را دارا می باشند؟ و عنکبوت ها چند تا چشم دارند؟

انواع عنکبوت ها چه ویژگی های منحصر به فردی را دارند؟ مکانیسم بینایی در عنکبوت های مختلف چگونه عمل می کند؟ این نوع از جانداران به چند گروه تقسیم می شوند؟
عنکبوت و انواع مختلف آن
انواع عنکبوت ها چه ویژگی های منحصر به فردی را دارند؟ مکانیسم بینایی در عنکبوت های مختلف چگونه عمل می کند؟ این نوع از جانداران به چند گروه تقسیم می شوند؟

تعداد چشم های عنکبوت ها

تعداد چشم‌ در انواع عنکبوت ها متفاوت است، اکثر آنها هشت چشم دارند و تعداد کمی از آنها شش چشم یا چهار چشم یا یک جفت چشم دارند و نوعی دیگر از عنکبوت‌ هایی هم وجود دارند که چشم ندارند.
عنکبوت هایی هستند که در غارها و جاهای تاریکی زندگی می کنند که اصلاً چشم ندارند که نور به آن برسد پس نیازی به دیدن ندارد و با تکیه بر حس بویایی و حس به شکار می پردازد حرکت و ارتعاشات.

این عنکبوت که با نام علمی (Sinopoda scurion) شناخته می شود، اولین عنکبوت شکارچی کشف شده در جهان است که فاقد چشم است. دانشمندی از موسسه تحقیقاتی Senckenberg در فرانکفورت (به انگلیسی: Senckenberg Research Institute) آن را در غاری در جمهوری لائوس پیدا کرد. عنکبوت نوعی سازگاری برای زندگی دائمی در غاری است که اصلاً نور نمی گیرد.

چرا بیشتر عنکبوت ها چشم های زیادی دارند؟

اکثر عنکبوت ها برای دیدن چیزهای اطراف خود نیاز به چشم های زیادی در اطراف سر خود دارند. این بدان معناست که آن ها نمی توانند سر خود را حرکت دهند تا بتوانند چیزهای دو طرف سر را مانند انسان ببینند، و عنکبوت ها انواع مختلف چشم دارند که هر کدام عملکرد متفاوتی دارند. به عنوان مثال، چشم‌هایی که سر عنکبوت‌های توری را احاطه کرده‌اند به شناسایی سریع طعمه کمک می‌کنند تا بتوانند آن را بگیرند، و چشم‌های مرکزی بزرگ به عنکبوت‌های پرنده برای تشخیص اشکال کمک می‌کنند و چشم‌های کناری کوچک به نظارت بر حیوانات درنده کمک می‌کنند.

انواع عنکبوت ها چه ویژگی های منحصر به فردی را دارند؟ مکانیسم بینایی در عنکبوت های مختلف چگونه عمل می کند؟ این نوع از جانداران به چند گروه تقسیم می شوند؟

ساختار چشم در عنکبوت ها

چشم های اساسی

هنگام بررسی عنکبوت هایی که دارای هشت چشم هستند، می توان به این نکته اشاره کرد که این چشم ها در دو ردیف ردیف جلو و ردیف عقب قرار گرفته اند که هر کدام شامل چهار چشم است، که ویژگی چشم های اصلی این است که دارای رنگدانه های حساس به نور هستند. قسمت های محیطی آنها و نزدیک به عدسی چشم و دقت دید در چشمان اصلی عنکبوت ها از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است. چشم های اصلی عنکبوت های تار ریسی و عنکبوت های زمین نشین نیز آنها را قادر به دیدن می کند اما با دقت پایین.

چشم های ثانویه

چشم عنکبوت‌های ثانویه با چشم‌ های اولیه متفاوت است زیرا رنگدانه حساس به نور در قسمت داخلی آن قرار دارد. یعنی در نزدیکی عصب بینایی، و چشم‌های ثانویه حاوی یک تشک شفاف یا یک تشک مشیمیه (به انگلیسی: Tapeta) شبیه آینه‌ای است که در پشت شبکیه قرار دارد که به بازتاب نور از طریق گیرنده‌ های نوری کمک می‌کند و چشم‌های ثانویه برای افزایش وسعت وفق می‌یابند. دید برای دیدن اجسام در اطراف جانبی عنکبوت همچنین به نظارت بر اجسام متحرک و تعیین جهت بر اساس خورشید یا سایر اجرام آسمانی کمک می کند.

چشم های جانبی قدامی

اهمیت چشم‌ های جانبی قدامی عنکبوت زمانی آشکار شد که دانشمند دانیل زوریخ و تعدادی دیگر از دانشمندان دانشگاه مک‌کواری استرالیا مطالعه‌ای را بر روی نوعی عنکبوت جهنده معروف به (Servaea vestita) با هدف مطالعه نقش یک جفت چشم – چشم های جانبی قدامی – در توسعه سیستم بینایی عنکبوت ها و دانشمندان برای رسیدن به این هدف، چشم های جلویی مرکزی و چشم های پشتی عنکبوت را پوشاندند و پس از آن دانشمندان حرکت عنکبوت را نشان دادند. نقاط روی صفحه ای که حرکت مگس ها را شبیه سازی می کند. غذای مورد علاقه عنکبوت و آنها واکنش های عنکبوت را زیر نظر داشتند.

تجربه چیز شگفت انگیزی را نشان داد. عنکبوت علیرغم استفاده از یک جفت چشم قادر به شناسایی، تعقیب و حمله به هدف بود و دانشمندان این آزمایش را ۵۲ بار با استفاده از یک عنکبوت متفاوت در هر بار تکرار کردند. ممکن است این بهترین جزء سیستم بینایی عنکبوت باشد که نشان می دهد. یک پیشرفت واضح که نزدیک به ۳۶۰ درجه را با درجه دقت بالایی پوشش می دهد.دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که چشم های مختلف عنکبوت وظایف بصری متفاوتی را به اشتراک می گذارند، مانند: تعیین حرکت و تجزیه و تحلیل جزئیات اطراف عنکبوت با دقت بالا.

ارتباط چشم و مغز

هر دو چشم اولیه و ثانویه به روش های مختلف به مغز عنکبوت متصل می شوند. و این اجازه را می دهد تا ورودی بصری از هر دو نوع چشم از طریق مراکز پردازش بینایی واقع در سر عنکبوت به مغز منتقل شود تا آن را پردازش کند، تصویر یکپارچه از عنکبوت را تشکیل دهد و به طیف وسیع و دقیقی از دید دست یابد.

مکانیسم بینایی در عنکبوت ها

دانشمند الیزابت ژاکوب توانست از دانشگاه ماساچوست در آمهرست کمک هزینه ای دریافت کند تا دستگاه ویژه ای برای ردیابی چشم عنکبوت های در حال پرش ایجاد کند.از طریق این دستگاه می توان مکان و حرکت چشم را به طور دقیق تعیین کرد و در عین حال ردیابی چشم را به دقت تعیین کرد. هدف بصری و دانستن اینکه مغز چگونه اطلاعاتی را که از چشم دریافت می‌کند پردازش می‌کند. کار این دستگاه را می‌توان به باز کردن پنجره‌ای در مغز عنکبوت تشبیه کرد تا بتواند مکانیسم کار آن را در بررسی تصاویر پیچیده ردیابی کند. آن را از چشم دریافت کنید تا اطلاعات خاصی را که فقط به دنبال آن است به دست آورید.

دانشمند الیزابت جیکوب در طول آزمایش خود دریافت که عنکبوت ها، مانند سایر موجودات زنده، می توانند چیزهای زیادی را ببینند که در یک لحظه آنها را احاطه کرده است، اما آنها باید اطلاعات بصری دریافتی خود را طبقه بندی کنند تا بر روی اطلاعاتی که فقط به آنها علاقه دارد تمرکز کنند، مانند حضور یک طعمه، یک دشمن یا یک شریک بالقوه. برای جفت گیری، عنکبوت ها به لطف چشم های اولیه و ثانویه متخصص در تشخیص اطلاعات مختلف، که در آن شش چشم ثانویه نسبتا ساده با عدسی ثابت و شبکیه چشم تطبیق داده شده اند، می توانند به این هدف دست یابند. برای نظارت بر هرگونه حرکت در اطراف عنکبوت.

چشم های اصلی پیچیده تر هستند. این شامل یک عدسی ثابت است که بخشی از اسکلت بیرونی عنکبوت را تشکیل می‌دهد و یک شبکیه در داخل سر در انتهای لوله چشمی که حاوی گیرنده‌ های نوری زیادی است که عنکبوت را قادر می‌سازد اشیا را با دقت بالا ببیند، اگرچه میدان دید آن بسیار کم است. باریکی بیش از ده درجه به دلیل اندازه کوچکش نیست. این مانع را می توان به لطف عضلات کنترل کننده لوله چشمی که شبکیه را حمل می کند غلبه کرد و عنکبوت را قادر می سازد لوله چشم را مانند تابش چراغ قوه هدایت کند و سپس اطلاعات بصری دریافت شده توسط چشم عنکبوت به مغز منتقل می شود که این تصاویر را تفسیر می کند و عنکبوت را قادر می سازد آنچه را که برایش مهم است ببیند.

چشم برخی از عنکبوت ها سازگار است

انواع مختلفی از عنکبوت ها در جهان وجود دارد، بنابراین آنها دارای سیستم های بینایی بسیار متنوعی هستند، زیرا چشمان عنکبوت هشت تنوع زیادی در اندازه چشم، موقعیت و میدان دید بسته به سبک زندگی نشان می دهد. از عنکبوت و نحوه تغذیه ، و می توان برخی از تفاوت ها در خواص چشم در برخی از گونه ها از عنکبوت را به شرح زیر بررسی کرد:

 • عنکبوت های شکار فعال: نمونه آن عنکبوت های شکارگر (نام علمی: Sparassidae) است، زیرا این نوع عنکبوت دارای چشم های بزرگ و متوسط ​​با جهت های جلو و عقب است که اطلاعات لازم را برای شناسایی و ردیابی طعمه ارائه می دهد.
 • عنکبوت هایی که برای گرفتن طعمه خود تار می سازند: مانند عنکبوت های فک بلند (به انگلیسی: Tetragnathidae)، عنکبوت چرخنده گرمسیری (به انگلیسی: Araneidae) و عنکبوت هایی که شکار خود را ساقه می زنند، مانند عنکبوت خرچنگ (نام علمی: Thomisidae) اندازه این عنکبوت ها با چشم های کوچکتر مشخص می شود. آنها در بالای سر عنکبوت توزیع شده اند به طوری که با فواصل مساوی از هم جدا می شوند و برخی از عنکبوت های مشبک (به انگلیسی: Deinopidae) دارای هشت چشم هستند، از جمله یک جفت چشم بزرگ عقب به نام چشم‌های نور جستجو که دارای عدسی‌های بزرگ خمیده به جلو هستند به لطف غشای حساس به نور که هر شب در داخل چشم ساخته می‌شود و در سحر از بین می‌رود، با کارایی بالا به جمع‌آوری و تمرکز نور موجود کمک می‌کند. روز، که به عنکبوت کمک می کند تا طعمه را زیر نظر بگیرد و در طول شب به طور دقیق آن را بگیرد.
 • عنکبوت گرگ: اکثر عنکبوت های متعلق به نوع عنکبوت گرگ دارای چشم های بازتابنده هستند (به انگلیسی: Reflector eyes). جایی که چهار چشم بزرگ عقب حاوی یک تشک شفاف پیچیده است که به آنها کمک می کند حرکت شکار را در طول شب و زمانی که نور کم است نظارت کنند.

شکار طعمه با دید همه جانبه

عنکبوت جهنده می تواند طعمه خود را با استفاده از سه مجموعه چشم مختلف طبق مراحل زیر تشخیص دهد و بگیرد:

 • عنکبوت از چشم های کناری برای ایجاد تصویری با زاویه باز اما تار از طعمه دور استفاده می کند و حرکت آن را زیر نظر دارد.
 • عنکبوت برای رویارویی با طعمه جهت خود را تغییر می‌دهد و از چشم‌های بزرگ جلویی که در مرکز سرش قرار دارد استفاده می‌کند تا تصویر نزدیک و متمرکزی از طعمه ایجاد کند – ممکن است رنگی باشد – و عنکبوت قادر است بدون از دست دادن حشره را تعقیب کند. تصویر آن به لطف ماهیچه هایی است که می توانند کپسول چشم را در داخل بچرخانند تا شبکیه روی هر چشم طعمه ثابت بماند.
 • عنکبوت طعمه خود را با استفاده از چشم های کناری جلویی تعقیب می کند تا قضاوت کند که چقدر به طعمه نزدیک است و زمانی که ۲ تا ۳ سانتی متر از آن فاصله می گیرد، یک پرش کوتاه و محکم انجام می دهد و آن را می گیرد.

طبقه بندی عنکبوت ها و انواع آنها

عنکبوت متعلق به عنکبوتیان محدوده و یا Ankabiyat ( در انگلیسی: عنکبوتیان) که متعلق به بزرگترین بخش از حیوانات ، یک بخش از بندپایان ( در انگلیسی: بندپایان)، لازم به ذکر است که عنکبوت نمی حشرات ، به عنوان برخی از فکر می کنم، اما حیواناتی که از حشرات تغذیه می‌کنند نقش مهمی در تنظیم تعداد حشرات روی سطح زمین بازی می‌ کنند. عنکبوتیان همچنین با وجود یک اسکلت بیرونی، هشت پا، چشم‌های ساده و آرواره‌ های قوی که آنها را قادر به پاره کردن می‌کند متمایز می‌ شوند. شکار خود را جدا کنند.

دانشمندان بیش از ۴۵۰۰۰ گونه عنکبوت را شناسایی کرده اند که کوچکترین آنها عنکبوت خزه ساموایی با طول ۰.۲۸ میلی متر و بزرگترین آنها پرنده خوار گولیات است که از گروه رتیل است فاصله بین دو انتهای مخالف. عنکبوت‌ها همچنین حاوی تنها چند گونه سمی هستند که ممکن است برای زندگی انسان خطری ایجاد کنند، از جمله: بیوه سیاه (به انگلیسی: black widow) و عنکبوت قهوه‌ای منزوی (به انگلیسی: brown recluse).


 1.  Gable Rhoads (2019-3-5)، “چشم های عنکبوتی به نظر می رسد؟ چند چشم عنکبوت دارد؟” ، owlcation.com ، بازیابی شده در ۱۰-۸-۲۰۱۹ . ویرایش شده.
 2.  موسسه تحقیقاتی سنکنبرگ (۹-۸-۲۰۱۲)، “اولین عنکبوت شکارچی بدون چشم در جهان کشف شد” ، phys.org ، بازیابی شده ۸-۱۰-۲۰۱۹. ویرایش شده.
 3.  سامانتا نیکسون، اندرو واکر (۲۴-۶-۲۰۱۹)، “چرا عنکبوت ها به این همه چشم نیاز دارند اما ما فقط به دو چشم نیاز داریم؟” ، theconversation.com ، بازیابی شده در ۱۰-۱-۲۰۱۹ . ویرایش شده.
 4.  b david A. The Hebets, Peter Michalik And , Jay A. The Stafstrom (2017-4-21), “Sensory System In Plasticity of a Special Visually, by spider and nocturnal” ، Www.nature.com ، بازیابی شده در سال ۲۰۱۹ -۱۰-۷. ویرایش شده.
 5.  b of Macquarie of University (9-7-2010)، “The eyes View Have It For Perfect Predator” ، Phys.org ، بازیابی شده ۸-۱۰-۲۰۱۹. ویرایش شده.
 6.  «پلاستی سیستم حسی در یک عنکبوت شبانه تخصصی بصری» ، www.nature.com ، بازیابی شده در ۱۶-۱۰-۲۰۱۹. ویرایش شده.
 7. c دانشگاه ماساچوست آمهرست (۲۶-۱۰-۲۰۱۰)، “زیست شناس چشم عنکبوت ها را ردیابی می کند تا بفهمد چگونه مغزهای کوچک اطلاعات را پردازش می کنند” ، phys.org ، بازیابی شده در ۸-۱۰-۲۰۱۹ . ویرایش شده.
 8.  Nathan Morehouse، Elke K. Buschbeck، Daniel B. Zurek، Megan Porter (2017-2010)، “تکامل مولکولی دید عنکبوتی: فرصت های جدید، بازیکنان آشنا” ، www.researchgate.net ، بازیابی شده در ۸-۱۰-۲۰۱۹. ویرایش شده.
 9.  c «عنکبوت‌ها چگونه جهان را می‌بینند» ، australianmuseum.net.au ۴-۵-۲۰۱۹، بازیابی شده در ۱۰-۱۰-۲۰۱۹. ویرایش شده.
 10.  “Spiders” ، australianmuseum.net.au ، ۲-۱۴-۲۰۱۹ ، بازیابی شده ۱-۱۰-۲۰۱۹. ویرایش شده.
 11.  “Arachnology” ، australianmuseum.net.au ، ۱۲-۱۹-۲۰۱۸ ، بازیابی شده در ۱۰-۱-۲۰۱۹. ویرایش شده.
 12.  “عنکبوت ها” ، www.nationalgeographic.com ، بازیابی شده در ۱۰-۱-۲۰۱۹. ویرایش شده.