انواع غذای سگ خانگی و باغی و آشنایی با غذای ممنوعه برای سگ

شناخت انواع غذای سگ خانگی و باغی و آشنایی با غذای ممنوعه برای سگ می تواند در نگهداری بهتر انواع سگ موثر باشد.
تربیت سگ های خانگی
روش های مختلف تربیت سگ های کوچک خانگی و سایر سگهای نژاد دار که می توان در خانه از آنها نگهداری کرد، چگونه می توان سگ های کوچک خود را چاپ کرد؟

همه سگ های اهلی در جهان متعلق به یک نژاد از حیوانات به نام سگ اهلی (به لاتین: Canis lupus familiaris) هستند. سگ ها حیواناتی هستند که رابطه نزدیکی با انسان دارند. امروزه حدود چهارصد نژاد سگ در زمین زندگی می کنند. شناخت انواع غذای سگ خانگی و باغی و آشنایی با غذای ممنوعه برای سگ می تواند در نگهداری بهتر انواع سگ موثر باشد.

آشنایی با سگ ها

انواع غذای سگ خانگی و باغی و آشنایی با غذای ممنوعه برای سگ
انواع غذای سگ خانگی و باغی و آشنایی با غذای ممنوعه برای سگ

اشکال و عملکردهای متفاوت آنها، از سگ های نگهبان و شکاری گرفته تا سگ های زینتی وابسته به نژاد این حیوانات می باشد. سگ ها با حس بویایی بسیار قوی مشخص می شوند که به آنها کمک می کند افراد و حیوانات دیگر را ردیابی کنند و عادات زیادی برای خود دارند. آنها تمایل دارند استخوان ها یا اسباب بازی هایی را که دوست دارند دفن کنند تا در آینده از آنها استفاده مجدد کنند. همچنین علاقه مند هستند مناطق اطراف خانه خود را شناسایی کنند و از آنها در برابر سگ های دیگر دفاع کنند. سگ ها از صداهای زیادی برای برقراری ارتباط استفاده می کنند، از جمله پارس کردن و غیره.

سگ از آغاز تمدن در بسیاری از مشاغل به انسان کمک کرده است. سگهای اهلی در نژادهایشان متفاوت هستند، که هر کدام برای انسانها وظیفه ای دارند. برخی از آنها برای نگهبانی استفاده می شود، برخی برای شکار استفاده می شود، برخی برای ردیابی بو و توسط پلیس استفاده می شود.
برخی برای چرای گوسفند، دام و برخی برای کشیدن سورتمه در مناطق قطبی استفاده می شوند. سگ ها به مراقبت و توجه ویژه نیاز دارند از جمله آنکه آشنایی با غذای ممنوعه برای سگ و استفازه از انواع غذای سگ خانگی و باغی نگهداری بهتر آنها را برای افراد امکان‌پذیر می‌کند.

سگ یک گونه مستقل از موجودات زنده در نظر گرفته نمی شود، زیرا – در طبقه بندی بیولوژیکی – فقط زیرگونه ای از زیرگونه گرگ خاکستری است و دلیل شکل گیری و شکل فعلی آن این است که انسان باستانی موفق به اهلی کردن آن شده است. سگ ها از آن زمان انسان را همراهی می کنند و به تدریج بدن خود را با توجه به شرایط مختلف طبیعی اطراف خود تغییر می دهند. مهم ترین این دلایل تفاوت در آب و هوای زندگی، ماهیت غذایی که برای آنها سرو می شود و سبک زندگی است. آنها عادت کرده اند در مورد بسیاری از نژادهای سگ که امروزه وجود دارند و وتنوع نژادی آنها به صد گونه می رسد؛ از نظر رنگ و بدن با هم تفاوت دارند، آنها نتیجه ی نژادهای متقابل و انتخاب مصنوعی هستند که پس از آن توسط انسان انجام شده است. بسیاری از این نژادها با آنها سازگار نیستند.

انواع غذای سگ خانگی و باغی

انواع غذای سگ با توجه به وضعیت سلامتی و ترجیح پرورش دهندگان آنها و همچنین قیمت و نحوه خرید و تهیه آنها متفاوت است. آنها را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • غذای خشک: غذای خشک سگ از جمله انواع غذای سگ خانگی و باغی با قیمت پایین‌تری نسبت به انواع دیگر مشخص می‌شود. می‌توان آن را برای مدت طولانی بدون یخچال نگهداری کرد. همچنین فواید زیادی برای سگ دارد. این به حفظ دندان های سگ و حفظ سلامت آنها در شرایط خوب کمک می کند. جویدن آن آسان است، که تشکیل رسوبات مضری را که روی دندان های سگ جمع می شوند، محدود می کند. توصیه می شود قبل از خرید این غذا، مواد تشکیل دهنده آن را مطالعه کرده و مفیدترین آن را برای سگ انتخاب کنید.
 • غذای مرطوب (کنسرو شده):اگرچه این نوع غذای سگ به عنوان انواع غذای سگ خانگی و باغی از کاربرد کمتری برخوردار است. اما در مراکز مخصوص موجود است. اما در مقایسه با سایر انواع غذای سگ گران قیمت محسوب می شود. کنسرو غذای مرطوب ماندگاری طولانی دارد و همین امر آن را به گزینه خوبی برای پرورش دهندگان سگ برای خرید آن و تغذیه آن به سگ های خود تبدیل می کند. کنسرو انواع تجاری زیادی وجود دارد، اما همه آنها حاوی پروتئین لازم و مفید برای سگ نیستند. گفتنی است که بسیاری از انواع غذای مرطوب (کنسرو شده) عمدتاً از آب (۷۵%) تشکیل شده است. درصد بالای آب در این غذا به ضرر مواد مغذی سگ است که باعث می شود او – یعنی سگ – به مقدار بیشتری غذا نیاز داشته باشد. به همین دلیل توصیه می شود که پرورش دهنده سگ مواد تشکیل دهنده آن را مطالعه کند. مورد و قبل از خرید آنها را بررسی کنید.
 • غذای نیمه مرطوب: غذایی است که ظاهری شبیه همبرگر و تکه های مختلف گوشت دارد و از جمله غذاهایی نیست که در رژیم غذایی سگ کاملاً به آن اعتماد کرد، هرچند این محصول در آشنایی با غذای ممنوعه برای سگ دسته بندی نمی گردد؛ اما باید توجه داشت هر از گاهی برای تغذیه از آن استفاده می شود. برای لذت بردن از طعم لذیذ ناشی از مواد ساخته شده و مزه هایی که مکانیسم آن به انواع غذای سگ خانگی و باغی اضافه می شود.
 • غذای خانگی: غذایی است که پرورش دهندگان سگ علاقه مند به تهیه آن برای سگ های خود در خانه هستند و پول، تلاش و زمان صرف می کنند تا از کیفیت غذایی که سگ هایشان می خورند اطمینان داشته باشند. در این صورت لازم است صاحب سگ تحقیقات کافی و مشاوره لازم را انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که این غذا حاوی تمام مواد غذایی مورد نیاز سگ است.
 • غذای خام: گوشت تازه خام و نپخته ای است که با استخوان (و سایر اعضا) که همراه آن است این نوع از انواع غذای سگ خانگی و باغی به سگ عرضه می کنند. استخوان ها منبع غنی فسفر و کلسیم هستند که موادی که سگ به آنها نیاز دارد را تشکیل می دهد. چون سگها روده نسبتا کوتاهی دارند و اسیدهای روده قوی دارند و بنابراین توانایی زیادی در هضم غذای خام و استخوان دارند. این نوع غذا برای بسیاری از گونه های آن مناسب است.
 • غذای خاص: غذایی است که پس از مشورت با دامپزشک خریداری یا تهیه می شود. اگر سگ از بیماری یا حساسیت خاصی رنج می برد، به این نوع غذا اعتماد می شود، بنابراین پرورش دهنده باید برای یافتن غذای مناسب برای سگ خود با دامپزشک متخصص مشورت کند.
 • انواع دیگر: سگ برای رشد خوب و سلامتی به انواع غذای سگ خانگی و باغی و آشنایی با غذای ممنوعه برای سگ نیاز دارد.
سگ های اهلی را می توان با تخم مرغ آب پز و همچنین مقدار کمی میوه مانند برش های سیب تغذیه کرد، با احتیاط که بدون دانه باشد زیرا ممکن است برای سگ سمی باشد  دانه سیب حاوی درصد کمی سیانید است. بادام زمینی و کره بادام زمینی بدون نمک دو نوع غذا برای سگ مفید است.

 

آشنایی با غذای ممنوعه برای سگ

انواع غذای سگ خانگی و باغی و آشنایی با غذای ممنوعه برای سگ
انواع غذای سگ خانگی و باغی و آشنایی با غذای ممنوعه برای سگ

در مورد غذاهایی که سگ باید از آنها پرهیز کرد تا آسیبی نبیند یا مسموم نشود، متنوع است که مهمترین آنها به شرح زیر است:

 • سیر و پیاز: سگ را به هیچ وجه نباید از این منابع تغذیه کرد، زیرا حاوی مواد سمی و مضری هستند که دستگاه گوارش او نمی تواند از شر آنها خلاص شود و ممکن است به گلبول های قرمز خون آسیب جدی وارد کند.
 • انگور: در هنگام آشنایی با غذای ممنوعه برای سگ باید دانست که باید از انگور، حتی خشک (کشمش) خودداری کنید. از آنجایی که برای سگ ها سمی است، ممکن است باعث نارسایی کلیه شود.
 • شکلات: پرهیز از آن مخصوصاً سفید و همچنین انواع کاکائو و فرآورده های آن ضروری است. این ماده حاوی ماده ای به نام متیل گزانتین است که باعث اسهال، استفراغ و ضربان قلب بالا در سگ می شود.
 • کافئین: هر نوع نوشیدنی حاوی کافئین مانند چای، قهوه و غیره در آشنایی با غذای ممنوعه برای سگ قرار می گیرد. ممکن است باعث حمله قلبی سگ شود.
 • الکل: هر گونه مصرف الکل برای سگ، حتی به مقدار بسیار کم، مستقیماً باعث مسمومیت جدی می شود.
 • شکر: باید سعی شود تا حد امکان از مصرف انواع شکر اعم از مصنوعی و حتی طبیعی و تمام محصولاتی که به نسبت زیاد در دسترس هستند مانند نوشابه، شیرینی های چرب و غیره پرهیز شود که این امر منجر به نارسایی در اندام او می شود.