انواع غذای گربه و سایر غذاهای مفید و مضر برای گربه

انواع غذای گربه شامل ؛غذای خشک گربه، غذای مرطوب گربه، غذای کنسرو گربه. غذای مفید برای گربه ها و غذا های مضر برای گربه ها.
انواع غذای گربه شامل ؛غذای خشک گربه، غذای مرطوب گربه، غذای کنسرو گربه. غذای مفید برای گربه ها و غذا های مضر برای گربه ها کدامند؟
انواع غذای گربه شامل ؛غذای خشک گربه، غذای مرطوب گربه، غذای کنسرو گربه. غذای مفید برای گربه ها و غذا های مضر برای گربه ها کدامند؟

گربه ها

انواع غذای گربه چیست؟ شکی نیست که همه موجودات روی کره زمین برای داشتن رژیم غذایی و تقویت عملکرد، سلامت و فعالیت آن نیاز به غذا دارند و البته این شامل انسان و حیوانات نیز می شود و هیچ موجود زنده ای قادر نیست.
به دلیل طبیعت لطیف و شکل زیبای خود، یکی از نزدیک ترین حیوانات به انسان است، زیرا بسیاری از مردم در سراسر جهان برای پرورش گربه مسابقه می دهند. وجود گربه ها در کنار آنها باعث احساس خوشبختی آنها می شود، اما برخی افراد از ماهیت غذای مناسب برای گربه ها غافل هستند و به آنها غذا نادرستی می دهند.که به سلامتی گربه ها لطمه میزند.

انواع غذای گربه

انواع غذای گربه مانند: غذای خشک گربه، غذای مرطوب گربه، غذای کنسرو گربه. و همچنین برخی از غذا هایی وجود دارند که برای سلامتی گربه مضر هستند وبرخی نیز برای آن ها مفید هستند.
غذا های مضر برای گربه ها شامل: پیاز و سیر، تخم‌مرغ خام، نوشیدنی های الکلی، کافئین، چربی خام، انگور و کشمش، آب نبات، شیر حاوی لاکتوز.
غذای مفید برای گربه ها شامل: گوشت قرمز، جگر، گوشت سفید، لبنیات، اسفناج، تخم مرغ، طالبی، موز، جو، نان، سیب، توت، نخود فرنگی.

انواع غذای گربه
انواع غذای گربه

غذای خشک گربه

یکی دیگر از انواع غذای گربه غذای خشک گربه می باشد (شامل انگلیسی: خشک مواد غذایی) بر روی بسیاری از مواد طبیعی شامل قرص و خود مشتقات، گوشت، محصولات لبنی و فیبر، می باشد که رطوبت در این نوع مواد غذایی بین ۶-۱۰٪،است که اثربخشی غذای خشک گربه را در حفظ و سلامت دندان ها و استخوان ها ثابت کرده است و ممکن است به دلیل کم هزینه بودن و احتمال کم فساد آن برای بسیاری از افراد مطلوب باشد. از طرفی گربه ها در درجه اول گوشتخوار هستند، بنابراین دستگاه گوارش برای دریافت مقادیر زیادی فیبر و کربوهیدرات در غذای خشک گربه مجهز نیست، ممکن است باعث اسهال و کم آبی بدن او شود.

 

غذای مرطوب گربه

یکی دیگر از انواع غذای گربه غذای مرطوب گربه است که شامل ( به انگلیسی: Semi-Moist Food) گوشت و مشتقات آن ماده ضروری برای چنین غذایی است، که نسبت رطوبت غذای مرطوب گربه تقریباً ۳۵ درصد است و میانگین هزینه آن، ممکن است حاوی مقادیری باشد. شکر یا نمک در مقادیر بیشتر غذای خشک همچنین حاوی مواد شیمیایی برای نگهداری مواد غذای مرطوب گربه اضافه شده است.

 

غذای کنسرو گربه

یکی دیگر از انواع غذای گربه، غذای کنسرو گربه می باشد که شامل ( به انگلیسی: Canned Food) محتوای رطوبتی که ۷۵% یک ژانر مورد علاقه در بین گربه‌ها و بالاترین هزینه در بین سایر گونه‌ها است. غذای کنسرو گربه با چنین تنوع و امکان جابجایی در چندین گونه مشخص می‌شود. دارای یک غذای کنسرو گربه است که برای مدت زمان بیشتری برای غذا ذخیره می شود از انواع دیگر. ممکن است این نوع غذا باعث ایجاد برخی بیماری های لثه در گربه ها شود.

 

غذای مفید برای گربه ها

انواع غذای گربه بسیاری وجود دارد که مناسب برای گربه های مختلف هستند، که به راحتی می توان آن را در خانه تهیه و سرو کرد، که سایر غذای مناسب برای گربه ها شامل موارد زیر می باشد:

 • گوشت قرمز : یکی دیگر از انواع غذای گربه گوشت قرمز است که گربه ها به طور طبیعی دوست دارند گوشت قرمز بخورند و باید به صورت پخته برای آنها سرو شود. کبابی یا پخته یا آب پز، به تنهایی یا با سس (سیب زمینی) و ممکن است کمی به پوره سیب زمینی اضافه شود تا درصد پتاسیم بدن افزایش یابد و بوی ادرار ناشی از آن در خانه کاهش یابد. گوشت و مقدار چربی را تهیه کنید رنگ سفید به این دلیل است که گربه ها ابتدا آن را دوست دارند و به این دلیل که طبیعت ساختار بدن آن به مقداری چربی نیاز دارد تا در رژیم غذایی روزانه خود قرار گیرد. با این حال، شما باید از سرو گوشت خام به گربه خودداری کنید. زیرا خوردن آن بر قساوت آن می افزاید و باید توجه داشت که چند نوع گربه مانند شیرازی ها از خوردن گوشت بدشان می آید و خوردن آن اصلاً مناسب نیست.
 • جگر : یکی از غذای مناسب برای گربه ها جگر می باشد که بسیاری از مردم مایلند جگر را به گربه ها عرضه کنند، زیرا می دانند که گربه ها چقدر آن را دوست دارند. آنها قادر به خوردن مقدار زیادی جگر پخته هستند، علاوه بر این، آنها منبع ضروری تغذیه گربه با ویتامین ها و مواد معدنی ضروری هستند.
 • گوشت سفید : مانند مرغ، خرگوش و ماهی. گوشت مرغ غذای مورد علاقه اکثر گربه‌ها است، اگر به صورت پخته یا کبابی یا گیره به او پیشنهاد شود، آنها نیز از خوردن آن لذت می‌برند، همانطور که منبع گوشت سفید کلسیم مورد نیاز گربه‌ها برای ساخت بدن او و همچنین ماهی برای آنها تامین می‌شود. بسیاری از عناصر غذایی مانند بمب های فسفر، پروتئین ها و ویتامین ها.
 • لبنیات : پنیر و شیر از مهم ترین مواد غذایی مناسب برای گربه ها هستند. از آنجایی که پنیر کلسیم، چربی و پروتئین آن را تامین می کند، شیر نیز غذای مناسبی برای گربه ها در ماه های اول زندگی است.
 • اسفناج : دارای ویتامین هایی مانند ویتامین A، K، C و Bmadena غنی از آهن و کلسیم است و اسفناج از پوشش دستگاه گوارش در برابر آسیب های ناشی از عفونت محافظت می کند، اما در صورتی که گربه دارای ادرار باشد. مشکلات دستگاه، به دلیل وجود سنگ های کلسیفیه در مثانه، باید از تغذیه او خودداری کند.
 • تخم مرغ : تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین و ویتامین B است و باید به صورت پخته برای گربه سرو شود.
 • طالبی : طالبی حاوی درصد بالایی از آنتی اکسیدان ها و همچنین بتاکاروتن است که به حفظ پوست کمک می کند.
 • موز : موز سرشار از پتاسیم و فیبر محلول است که باعث می شود غذای سالم و سبکی برای گربه ها باشد.
 • جو : جو دو سر منبع مهم انرژی و ویتامین های گروه B است.
 • نان : نان منبع خوبی از پروتئین و فیبر است، اما باید در مقدار مشخص شده دقت کرد. باید کوچک باشد تا باعث اسهال نشود.
 • سیب : سیب حاوی سطوح بالایی از فیبر و ویتامین C است که با در نظر گرفتن حذف پوسته بیرونی، آن را به غذایی مناسب تبدیل می کند.
 • توت ها : توت ها منبع خوبی از ویتامین های A و C هستند.
 • نخود فرنگی : گیاه نخود حاوی ویتامین A، C و فیبر است.

 

غذا های مضر برای گربه ها

انواع غذای گربه بسیاری وجود دارد که سلامت گربه ها را تهدید می کنند و این غذا های مضر برای گربه ها عبارتند از:

 • پیاز و سیر : یکی دیگر از غذا های مضر برای گربه ها دادن غذاهای حاوی پیاز و سیر به گربه بسیار خطرناک است. زیرا حاوی ترکیبات گوگردی هستند که ممکن است باعث تجزیه گلبول های قرمز شود که منجر به کم خونی می شود.
 • تخم‌مرغ خام : قبل از سرو کردن تخم‌مرغ باید مراقب پختن آن‌ها بود. برای اطمینان از عاری بودن از باکتری سالمونلا، سفیده تخم مرغ حاوی آویدین است که مانع از جذب ویتامین B می شود.
 • نوشیدنی های الکلی : نوشیدنی های الکلی مشکلات زیادی را برای گربه ها ایجاد می کند، از جمله مسمومیت با الکل که ممکن است زندگی گربه ها را از بین ببرد.
 • کافئین : کافئین باعث افزایش میزان ادرار، تحریک سیستم عصبی، تسریع ضربان قلب می شود، زیرا شکلات برای گربه ها مواد مضری محسوب می شود زیرا حاوی کافئین و ماده تئوبرومین است که ممکن است باعث مرگ گربه شود.
 • چربی خام : یکی دیگر ازغذا های مضر برای گربه ها گوشت و ماهی چرب از مضرترین غذاها برای گربه ها هستند. زیرا مشکلاتی که ممکن است در اثر استفراغ، اسهال و التهاب لوزالمعده ایجاد شود، جایی که چربی خام حاوی تعدادی باکتری سالمونلا بی شمار است، بنابراین باید از مصرف آن اجتناب کرد. برای گربه ها مخصوصا پوست.
 • انگور و کشمش : به دلیل احتمال نارسایی ناگهانی کلیه در گربه، کشمش یکی از مواد غذایی مضر برای گربه ها محسوب می شود.
 • آب نبات : آب نبات یکی از مواد مضر برای گربه است زیرا حاوی زایلیتول است که می تواند باعث افزایش قند خون، اختلال در عملکرد گربه ها و علائم نارسایی کبد شود .
 • شیر حاوی لاکتوز : به دلیل ناتوانی گربه در تجزیه و هضم لاکتوز در بزرگسالی، اگر شیر حاوی لاکتوز بخورد، ممکن است منجر به کم آبی بدن شود.

 • منابع
  ↑ Cat Time Staff, “5 Of The Most Popular Cat Breeds Around The World Read more at http://cattime.com/cat-facts/13903-5-of-the-most-popular-cat-breeds-around-the-world#661IqiB34kVCqa1t.99″، Cat Time, Retrieved 2016-11-8. ^ أ ب ت American Association of Feline Practitioners, Cornell Feline Health Center, Cornell University, “Feeding Your Cat”، Cornell Uneversity, Retrieved 2016-11-8. Edited. ↑ “Dry Food vs. Wet Food: Which Is Better For Your Cat?”, Litter Robot, Retrieved 2016-11-8. Edited. ↑ Robin Downing, “Dry, Canned, or Semi-Moist: Food Choices for Cats”، VCA Animal Hospitals, Retrieved 2016-11-8. Edited. ↑ Modern Cat Staff, “11 People Foods for Cats”، Modern Cat, Retrieved 2016-11-8. Edited. ↑ Jessica Remitz, “15 Human Foods That Are Safe for Cats”، Pet 360, Retrieved 2016-11-8. Edited. ↑ Amy Flowers (2016-2-1), “Foods Your Cat Should Never Eat”، Web MD, Retrieved 2016-11-9. Edited. ↑ “Human Foods that are Dangerous for Cats”, Pet MD, Retrieved 2016-11-9. Edited. ↑ Diana White (2014-2-23), “10 Most Dangerous People Foods for Cats”، Womanitely, Retrieved 2016-11-9. Edited.