انواع فیل آفریقایی و آسیایی چه خصوصیاتی را دارند؟

شناخت خصوصیات و ویژگی های انواع فیل های آسیایی و آفریقایی. بررسی چند مورد از این حیوانات به صورت کامل در این پست انجام شده است.
انواع فیل ها
شناخت خصوصیات و ویژگی های انواع فیل های آسیایی و آفریقایی. بررسی چند مورد از این حیوانات به صورت کامل در این پست انجام شده است.

طبقه بندی فیل ها

فیل بزرگترین حیوان خشکی است که با خرطوم بلندش  از لب و بینی بالایی و همچنین پاهای عمودی و سر بزرگش حاوی غدد گیجگاهی و گوش های پهن و صاف تشکیل شده است، مشخص می شود.
انواع فیل آفریقایی و آسیایی موهای پراکنده و درشت به رنگ بین خاکستری تا قهوه ای است،
 لازم به ذکر است که فیل تنها حیوانی است که از خانواده فیل ها باقی مانده است و جدول زیر نشان دهنده نتایج علمی است. طبقه بندی این جاندار:

انواع فیل ها
شناخت خصوصیات و ویژگی های انواع فیل های آسیایی و آفریقایی. بررسی چند مورد از این حیوانات به صورت کامل در این پست انجام شده است.

 

دسته بندی
تحت عنوان
پادشاهی
حیوانات
پادشاهی فرعی
دو متقارن
بخش
آکوردها
SAA
مهره داران
کلاس درس
پستانداران
رتبه
خارطوم ها
خانواده
فیل ها

انواع فیل ها

در حال حاضر دو نوع فیل وجود دارد، اما نشان داده شده است که قبلاً طبق برآورد دانشمندان، ۱۷ نوع از آنها وجود داشته است، در ادامه این پست انواع فیل هایی که اکنون وجود دارند، مکان و محل زندگی آنها توضیح داده شده است.

فیل آفریقایی

فیل آفریقایی در تمام مناطق ساوانای جنوب صحرا در قاره آفریقا زندگی می کند، علاوه بر جنگل های بارانی در مرکز و غرب آفریقا، و منطقه صحرای ساحل در مالی، و تعداد فیل های آفریقایی که در طبیعت زندگی می کنند.
فیل آفریقایی به دو گونه تقسیم می شود که در زیر توضیحی برای آن ها ارائه شده است:

فیل جنگلی آفریقایی

این کوچکترین گونه فیل های زنده است و تعداد فیل های جنگلی آفریقایی حدود ۱۰.۰۰۰ فیل تخمین زده می شود و بیشتر آن ها در جنگل های گابن زندگی می کنند گینه استوایی، گینه بیسائو، مالی، موریتانی، نیجر، نیجریه و دیگران.

فیل بوته ای آفریقایی

فیل‌های بوته‌ ای آفریقایی سنگین‌ ترین و بزرگ‌ ترین گونه فیل زنده در جهان هستند که حدود ۴۰۵.۰۰۰ فیل تخمین زده می‌ شود، در حالی که زیستگاه آن ها به طور گسترده در سراسر قاره آفریقا گسترده است، جایی که آن ها ترجیح می‌ دهند در علف زار ها و نیمه بیابان‌ ها زندگی کنند و عمدتاً در شرق یافت می‌ شوند. و جنوب قاره، و از آن، بوتسوانا، زیمبابوه، کنیا، تانزانیا، آنگولا، موزامبیک، اتیوپی و دیگران.

فیل آسیایی

فیل آسیایی عمدتاً در جنگل های بارانی و جنگل های درختان در جنوب و جنوب شرقی قاره آسیا زندگی می کند، زیرا زیستگاه آن در حال حاضر محدود به کشورهای هند، نپال، بنگلادش، بوتان، میانمار، شبه جزیره مالایی، چین، کامبوج است.، ویتنام و دیگران، اما زیستگاه آن بوده است و در گذشته در نواحی وسیعی که از حوضه رودخانه های دجله و فرات در غرب قاره آسیا تا رودخانه یانگ تسه در چین در شرق این قاره می رسد. همچنین اشاره شده است که ۳ زیرگونه فیل آسیایی وجود دارد که به شرح زیر است:

فیل هندی

تعداد فیل های ساکن در هند ۲۷۳۱۲ فیل است که حدود ۵۵ درصد از تعداد فیل های آسیایی در جهان را تشکیل می دهد و قابل ذکر است که فیل در هند نماد میراث ملی است زیرا بالاترین حفاظت را تحت حیات وحش به خود اختصاص داده است. قانون حفاظت در هند، و فیل ها در ۲۹ ذخیره گاه زندگی می کنند که در تمام نقاط هند توزیع شده اند.

فیل سریلانکا

فیل سریلانکا بزرگترین نژاد فیل آسیایی است در حالی که در خشک ترین مناطق این کشور زندگی می کند و تعداد این نوع فیل به ۲۱۰۰ فیل می رسد.

فیل سوماترا

فیل سوماترا یکی از زیرگونه‌ های در معرض خطر انقراض فیل‌ های آسیایی است. این به این دلیل است که تعداد آن ها بسیار کاهش یافته است.

خصوصیات و ویژگی های فیزیکی انواع فیل آفریقایی و آسیایی

خصوصیات و مشخصات فیزیکی فیل با توجه به گونه های آن متفاوت است و جدول زیر جنبه های این خصوصیات و تفاوت بین آن ها را توضیح می دهد:

ویژگی
فیل آفریقایی
فیل آسیایی
وزن
۲۲۶۸ – ۶۳۵۰ کیلوگرم
۲,۰۴۱ – ۴,۹۹۰ کیلوگرم
طول (از قد تا شانه)
۲.۵ – ۴ متر
۲-۳ متر
سن در طبیعت
۷۰ سال
۶۰ سال
شکل و اندازه گوش
گوش های بزرگی دارد که شبیه به قاره آفریقا است
گوش‌ های کوچک‌ تری نسبت به فیل آفریقایی دارد و شکل آن‌ها گرد تر است
دندان های نیش
همه فیل‌ های نر و ماده آفریقایی عاج‌ های بزرگی دارند و دو انگشت در انتهای پروبوسیس خود دارند که به آنها در حمل اشیاء کمک می‌ کند.
فیل های آسیایی یک انگشت در انتهای پروبوسیس خود دارند و برخی از نر ها معمولاً عاج های بزرگی دارند، در حالی که ماده ها و برخی نر ها عاج های کوچکی دارند که خارج از دهان رشد نمی کنند.
شایان ذکر است که عملکرد عاج‌ ها درحفاری، بلند کردن اجسام، جمع‌ آوری غذا و محافظت از شلنگ می‌ باشد، همچنین لازم به ذکر است که فیل‌ ها می‌ توانند از عاج راست یا چپ خود برای کار استفاده کنند. سگ پرکاربرد را می توان با اثر فرسایش روی آن نسبت به دیگری تعیین کرد.

 


Jeheskel Shoshani (2-10-2020)، “Elephant” ، www.britannica Jeheskel Shoshani (2-10-2020)، “Elephant” ، www.britannica.com ، بازیابی شده در ۲۰۲۱-۵-۸. ویرایش شده.
A b t w c h x d y Diptarka Ghosh، (۲۰۲۱-۲-۸)، «آیا فیل‌ها کجا، برچسب‌های زنده هستند؟» ، www.worldatlas.com ، بازیابی شده در ۸-۵-۲۰۲۱. ویرایش شده.
“Taxonomy and Nomenclature” ، www.itis.gov ، بازیابی شده در ۵-۸-۲۰۲۱. ویرایش شده.
A b از آلینا برادفورد، ریچل راس (۱۸-۳-۲۰۱۹)، “فیل ها، : بزرگترین جانوران بین المللی زمینی زنده” ، Www.livescience.com ، بازیابی شده در ۲۰۲۱-۵-۸. ویرایش شده.
“رژیم غذایی و عادات غذایی” ، seaworld.org ، برگرفته ۲۰۲۱/۰۵/۰۸. ویرایش شده.
“فصلنامه علمی پژوهشی باروری” ، seaworld.org ، برگرفته ۲۰۲۱/۰۵/۰۸. ویرایش شده.
A b t “Reproduction And Life Cycle” ، بریتانیکا ، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۰۹/۲۶. ویرایش شده.
“۱۲ Animals With the Longest Gestation Period” , Tree Hugger , بازیابی شده در ۲۰۲۱/۰۹/۲۶ . ویرایش شده.
“فیل در رحم” ، علم ، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۰۹/۲۶. ویرایش شده.
^ A b t w the Amelia MEYER (2015)، ” The Elephant Life ‘s Cycle” ، Www.elephantsforever.co.za ، بازیابی شده در ۲۰۲۱-۵-۸. ویرایش شده.
a b c d Rose Kivi (11-22-2019)، “فیل ها چگونه رفتار می کنند؟” ، Sciencing.com ، بازیابی شده در ۲۰۲۱-۵-۸. ویرایش شده.
“Elephant trumpeting” , medienportal.siemens-stiftung , بازیابی شده در ۲۰۲۱/۹/۲۷. ویرایش شده.