انواع قناری

انواع قناری ها؛ قناری کاکلی، قناری فایف فانتزی، قناری سوخاری، قناری گلاستر، قناری پرتغالی، قناری لنکاوی، شناخت خصوصیات قناری ها
زیباترین پرندگان جهان
زیباترین پرندگان جهان تنوع بسیار زیادی دارند که شامل؛ گنجشک گلدی، گنجشک توت فرنگی، گنجشک جغد، گنجشک گورخری هستند.

انواع قناری زیادی وجود دارند که هر کدام ویژگی خاصی دارد. انواع قناری، متعلق به خانواده Fringillidae، در راسته Passeriformes است و به دلیل خانه اصلی خود در جزایر قناری، قناری نامگذاری شده است. البته قناری های بسیاری وجود دارند که مثل؛ خواننده آمریکایی، فانتزی بلژیکی، حاشیه آراسته، قناری کاکلی، قناری فایف فانتزی، قناری سوخاری، قناری گلاستر، قناری پرتغالی، قناری لنکاوی، که هر کدام از این ها دارای خصوصیاتی می باشند. خصوصیات قناری ها یکی از مواردی است که که می توان به آن پرداخت برای شناخت بهتر.

انواع قناری
انواع قناری

انواع قناری ها

انواع قناری بسیاری وجود دارد که ما آنها را به شرح زیر معرفی می کنیم:

 

خواننده آمریکایی

یکی از انواع قناری هایی که وجود دارد قناری خواننده آمریکایی است، که در ایالات متحده آمریکا زندگی و یکی از  زیباترین قناری هاست و به دلیل رفتار دوستانه و ملودی های زیبا مورد علاقه بچه ها قرار گرفته است. این پرندگان در رنگ های متنوعی هستند از جمله سفید، آبی، و سبز، و زرد.

 

فانتزی بلژیکی

یکی دیگر از انواع قناری هایی که وجود دارد قناری بلژیکی فانتزی است، که یکی از قدیمی ترین نژادهای قناری باستانی است که از نسلی معروف با گردنی بلند و بدنی باریک است.
پرنده بلژیکی فانتزی با رنگارنگ روشن خود متمایز می شود. آنها سفید، زرد، سبز، نارنجی یا چند رنگ هستند.

 

حاشیه آراسته

یکی دیگر از انواع قناری هایی که وجود دارد The Border Fancy Canary است، که در بسیاری از فیلم ها، کتاب ها و کارتون های کودکان ظاهر شده است. به دلیل ظاهر زیبای آن؛ یا زرد روشن یا زرد خال خالی با سفید است.
پرنده ای که با حاشیه تزئین شده است نه تنها از ظاهر خود راضی است، بلکه این پرنده دارای صدای زیبا و نغمه های شیرینی است که گویی خود به خود خوشش می آید، بدون اینکه توسط هیچ یک از پرورش دهندگان خود تحریک یا تشویق شود، می خواند.

 

قناری کاکلی

یکی دیگر از انواع قناری هایی که وجود دارد قناری کاکلی است، زیرا تاج منحصربه‌ فردی قناری کاکلی را از سایر گونه‌ های قناری متمایز می‌کند، زیرا تاج پر از سر تا پایین آن آویزان است تا به نظر برسد که کلاه گیس بر سر دارد.
قناری کاکلی دارای رنگ های بسیار زیادی است، اما چیزی که قناری کاکلی را متمایز می کند این است که رنگ پرهای سر آن تیره تر از بقیه بدن است و قناری تاجدار یکی از آسان ترین پرندگان قناری برای تولید مثل و تکثیر است.

قناری فایف فانتزی
قناری فایف فانتزی

قناری فایف فانتزی

قناری فایف فانتزی یکی از زیباترین انواع قناری ها به حساب می آید که باهوش است، همچنین پرورش و نگهداری از آن  آسان است و در برابر عوامل محیطی بسیار متحمل بوده و کمتر در معرض بیماری قرار می گیرد، از این رو پرنده ترجیحی برای مبتدیان در پرورش است. قناری ها ، همانطور که این نوع تقلید می کند از قناری ها صداهایی را می شنود که فضایی دلنشین و طنز ایجاد می کند.
قناری فایف فانتزی در دهه پنجاه قرن بیستم توسط پرورش دهندگان قناری اسکاتلندی مورد تلاقی قرار گرفت، که قناری فایف فانتزی پرنده کپی مینیاتوری از پرنده قناری تزئین شده است، قناری فایف فانتزی رنگ های زیادی دارد مانند: سفید، زرد، نارنجی، آبی، سبز. و قهوه ای است و طول آن به ۱۱ سانتی متر می رسد.

 

قناری سوخاری یکی از انواع قناری 

یکی دیگر از انواع قناری هایی که وجود دارد قناری سوخاری است، که پرهای خراشیده قناری را وز و نامرتب توصیف می کنند و یکی از کوچکترین انواع قناری است که قناری سوخاری معمولاً با پاهای صاف به شکل عدد هفت روی شاخه می ایستند و آواز خواندنشان یکی از آنهاست.
انواع مختلف قناری فریل شده از جهشی که در قناری نژاد هلندی قدیمی در قرن نوزدهم رخ داده است، منشاء گرفته است، و این جهش بر شکل گیری و رشد پرها به طور تصادفی تاثیر می گذارد و به نظر می رسد پر شده باشد، و اکنون به میزان محدودی در سراسر جهان یافت می شود، و در ایالات متحده آمریکا گسترش یافت.

 

قناری گلاستر

یکی دیگر از انواع قناری هایی که وجود دارد قناری گلاستر است، قناری گلاستر از نظر شکل پرهای جلوی سر شباهت زیادی به قناری کاکل دار دارد با این تفاوت که اندازه آن کوچکتر است و پرهای سر آن به صورت دایره ای از پر در بالای سر کوچکش دیده می شود. با منقار برجسته اش متمایز می شود.
قناری گلاستر پرنده ای دورگه از چندین زیرگونه پرنده قناری است و اولین بار در سال ۱۹۲۰ میلادی در حومه انگلستان ظاهر شد و با وجود جثه کوچک، قناری گلاستر پرنده ای مقاوم و قوی است و از سلامتی عالی، رفتار دوستانه برخوردار است و می تواند زندگی کند. تا ۱۲ سال.
قناری گلاستر برای رسیدن به تعادل تغذیه ای به رژیم غذایی سالمی مانند جو، تخمه آفتابگردان و سایر دانه های مغذی نیاز دارد و ترجیحاً از میوه ها و سبزیجات تازه مانند پرتقال، سیب، گلابی، کلم و هویج تغذیه شود. و روزی دو بار با آب شیرین آبیاری می شود.

 

قناری پرتغالی

یکی دیگر از انواع قناری هایی که وجود دارد قناری پرتغالی است، قناری پرتغالی هارلکین پرنده ای با جثه متوسط ​​است که در پرتغال پرورش یافته و به همین نام نامگذاری شده است و دارای بالهای بلندی است که با دم همخوانی دارد.

برخی از قناری پرتغالی هایی که وجود دارند دارای سه شاخ کوچک هستند که از سر آنها بیرون زده است، در حالی که برخی دیگر دارای سرهای صاف و صاف هستند.
قناری پرتغالی رنگ های بسیاری را با اکثر قناری ها به اشتراک می گذارد، مانند: سفید، صورتی، نارنجی، خاکستری و غیره.

 

قناری لنکاوی

قناری لنکاوی یکی از بلندترین گونه های انواع قناری ها است. وقتی رشد قناری لنکاوی کامل می شود طول آن به حدود ۲۰ سانتی متر می رسد و قناری لنکاوی به رنگ سفید یا زرد می آید.

برخی از قناری های لنکاوی دارای تاج های کوچکی از پر هستند و قابل ذکر است که این پرندگان برای حمایت از رشد بدن خود در فصل تولید پر به مقدار زیادی پروتئین نیاز دارند.

 

قناری مارمولک یکی از انواع قناری

قناری مارمولک از یکی از قدیمی ترین گونه های انواع قناری ها است، که در قرن بیستم به ویژه در دوره های جنگ و اپیدمی در معرض خطر انقراض قرار داشت.

این پرنده را قناری مارمولک می نامیدند که به دلیل پرهای تکه تکه رنگی آن مانند مارمولک است که معمولاً تیره است و طول قناری مارمولک در بزرگسالی حدود ۱۴ سانتی متر است.

 

قناری نورویچ 

یکی دیگر از انواع قناری هایی که وجود دارند قناری نورویچ است، که گاهی به آن قناری جان بول نیز می گویند پرنده ای با جثه متوسط ​​با ساختار ضعیف و پرهای کرکی سبز و زرد با هم یا جدا از هم است.

 

قناری تزیینی اسکاتلندی

یکی دیگر از انواع قناری هایی که وجود دارند قناری تزیینی اسکاتلندی است، که یکی از کمیاب ترین پرندگان در پادشاهی قناری است و از ۸ تا ۱۲ سال عمر می کند، که طول قناری تزیینی اسکاتلندی حدود ۱۸ سانتی متر است و ترجیحاً میوه ها به عنوان میان وعده از دست پرورش دهندگان قناری تزیینی اسکاتلندی مصرف شود. این پرندگان بیشتر به رنگ های سفید و سبز و زرد هستند.

 

قناری استافورد

قناری استافورد جدیدترین انواع قناری در جهان است، که اعتقاد بر این است که برای اولین بار در دهه هفتاد یا هشتاد از آن عبور کردند.

قناری استافورد از گذراندن وقت خود در قفس خود به جای حضور در یک منطقه بزرگ لذت می برند. قناری استافورد بسیار خجالتی هستند و از صداهای بلند و حرکت زیاد می ترسند، بنابراین قناری استافورد معمولاً به چیزی بیش از یک مکان امن برای خواب، غذا، آب و یک بانوج نیاز ندارند.

 

قناری یورکشایر یکی از انواع قناری 

یکی دیگر از انواع قناری هایی که وجود دارند قناری یورکشایر است، قناری یورکشایر از قناری اقیانوس اطلس  و قناری لنکاوی عبور داده شد و این پرنده به دلیل سرزندگی و حالت اعتماد به نفس خود شناخته شده است.

طول آن در صورت رشد کامل حدود ۱۵ سانتی متر و وزن آن به ۸۵ گرم می رسد و با رنگ های متنوعی از جمله: سبز، نارنجی، زرد، سفید و قهوه ای مشخص می شود.این پرندگان از پرورش دهندگان خود و سایر حیوانات خانگی تشکیل شده اند.

 

خصوصیات قناری ها

بارزترین خصوصیات قناری ها به شرح زیر است:

  • تغذیه انواع قناری ها 

یکی از مهم ترین خصوصیات قناری ها تغذیه آنهاست، قناری ها گیاهخوار هایی هستند که از گیاهان تغذیه می کنند و دانه ها جزء اصلی رژیم غذایی انواع قناری ها هستند، علاوه بر این از برخی حشرات و بی مهرگان کوچک مانند: مگس، پشه، عنکبوت، سوسک، ملخ و غیره تغذیه می کنند.

پرندگان قناری همچنین از سبزیجات و میوه های تازه به ویژه انجیر و همچنین از جیره های تجاری موجود تغذیه می کنند.

  • آرام بخش

حس آرام بخشی یکی دیگر از مهم ترین خصوصیات قناری ها می باشد، این پرندگان در زیستگاه‌ها و اکوسیستم‌های مختلفی مانند: جنگل‌ها، جنگل‌ها، سواحل، تپه‌های ماسه‌ای، باغ‌های میوه، حاشیه جنگل‌ها و… زندگی می‌کنند و معمولاً به صورت گروهی زندگی می‌کنند و افراد از آن تشکیل می‌شوند. بنابراین اغلب آنها را می توان در پارک ها، باغ ها و حیاط خلوت ها یافت.

  • جفت زندگی می کنند 

یکی از مهم ترین اطلاعات در مورد پرنده قناری این است که ترجیح می دهد به صورت جفت زندگی کند. بنابراین، آنها باید در قفسی قرار گیرند که بیش از یک پرنده را در خود جای دهد.


همچنین بخوانید:

قناری های مختلف چه ویژگی هایی دارند؟ راه های نگه داری انواع قناری های سالم
تولید مثل قناری و مراحل آن
تغذیه قناری ها چیست؟
زیباترین کبوتر های دنیا
انواع سگ ها و معروف ترین سگ های جهان

 

 

منابع
↑ “Canary”, britannica, Retrieved 13/10/2021. Edited. ^ أ ب ت ث ج ح خ د ذ ر ز س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ک Nicole Cosgrove (21/5/2021), “14 Types of Canary Bird Varieties”, petkeen, Retrieved 13/10/2021. Edited. ↑ “Fife Fancy Canary”, animal-world, Retrieved 5/11/2021. Edited. ↑ “Frilled Canaries: Parisian Frills, Dutch Frills, and more”, beautyofbirds, Retrieved 5/11/2021. Edited. ^ أ ب “Gloster Canary General Info”, petguide, Retrieved 5/11/2021. Edited. ↑ “common canary”, wordreference, Retrieved 5/11/2021. Edited. ↑ “Canary”, Animals Network, Retrieved 13/10/2021. Edited.