انواع قورباغه سمی و معمولی به چند دسته تقسیم می شود؟

انواع قورباغه سمی و وحشی چه ویژگی هایی دارند؟ حقایق ناگفته در مورد مرموز ترین قورباغه های آسیایی و آفریقایی
انواع قورباغه
انواع قورباغه سمی و وحشی چه ویژگی هایی دارند؟ حقایق ناگفته در مورد مرموز ترین قورباغه های آسیایی و آفریقایی

قورباغه ها دو زیستانی هستند که با پریدن حرکت می کنند. که با صدای منحصر به فردی که دارند با هم دیگر ارتباط بر قرار می کنند، چشم های برآمده و پوست چسب ناکی دارند.

بر اساس آخرین آمار سایت مرجع موزه تاریخ طبیعی آمریکا (AMNH) در اواخر آوریل ۲۰۱۵ به شرح زیر است:

 • راسته آنورا شامل ۶۴۸۲ گونه از جمله قورباغه و وزغ است.
 • راسته Caudata شامل ۶۹۱ گونه از جمله سمندر و نیوت می باشد.
 • راسته کیسیلیان ها شامل ۲۰۴ گونه از جمله کیسیلیان ها می باشد. این قورباغه ها شبیه کرم ها یا مارهای بزرگ هستند و پا و بازو ندارند و در زیر زمین زندگی می کنند.

انواع قورباغه سمی زیادی وجود دارد که در زیر به توضیح و بررسی برخی از  این نوع قورباغه ها پرداخته ایم:

قورباغه آفریقایی

گاو نر آفریقایی (نام علمی: Pyxicephalus adspersus) قورباغه تهاجمی است که بزرگترین قورباغه در جنوب آفریقا است، در منطقه ای از شمال آفریقای جنوبی تا تانزانیا زندگی می کند و حیوانی گوشتخوار است. از قورباغه ها و پرندگان کوچک تغذیه می کند و بدن خود را باد می کند و با دهان عظیم خود به دیگران حمله می کند.

انواع قورباغه
انواع قورباغه سمی و وحشی چه ویژگی هایی دارند؟ حقایق ناگفته در مورد مرموز ترین قورباغه های آسیایی و آفریقایی

Xenopus آفریقایی

(به انگلیسی: African clawed frog)، قورباغه پنجه دار آفریقایی اصلی در شرق و جنوب آفریقا و بخش هایی از غرب آفریقا واقع شده است. این نوع از قورباغه ها در آب راکد، تکثیر و رشد می کنند.

قورباغه گاو نر آمریکایی

(American Bullfrog)، قورباغه آمریکایی (نام علمی: Lithobates catesbeianus) با صدای عمیق و پرطنین خود که شبیه صدای گاو است و در اکثر مناطق آمریکای شمالی زندگی می کند و باتلاق های موجود در کانادا و مناطق قاره ای متمایز می شود.
در سراسر ایالات متحده و تا جنوب مکزیک و کوبا و همچنین در اروپا، آمریکای جنوبی و آسیا زندگی می کند و با رنگ سبز یا قهوه ای مایل به خاکستری که حاوی لکه های قهوه ای است و پرده گوش دایره ای دارد مشخص می شود. که با شکار حیواناتی مثل: حشرات، موش ها، ماهی ها، پرندگان و مارها تغذیه می کنند.

قورباغه گوش بورنئو

قورباغه گوش بورنئو (Borneo Eared Frog ) (نام علمی: Polypedates otilophus ) دارای پرده گوش خارجی است و به شکل حباب های کوچک در بالای چشم قرار دارد و شکل سر و پاهای آن به پرش آن در هوا کمک می کند، به طوری که به قورباغه های پرنده معروف هستند. زیرا پاهای آنها دارای کمربندی است که مانند گلایدر عمل می کند، در حالی که سر آن دارای خارهایی است که در هنگام پرواز در برابر هوا مقاومت می کند، و با پوست نرمش مشخص می شود که به او کمک می کند تا از درختان بالا برود، علی رغم لکه های سیاه روی پوستش نشان می دهد که پوست سختی دارد.

قورباغه شیر برزیلی

(به انگلیسی: Brazilian milk frogs) این نوع قورباغه را در رابطه با ترشحات سفید سمی که هنگام احساس خطر ترشح می کند و پس از بارور شدن و پس از بیرون آمدن تخم ها، قورباغه شیر برزیلی (نام علمی: Trachycephalus resinifictrix) نامیده می شود. نر ماده دیگری را به همان مکان وسوسه می کند تا تخم های دیگری بگذارد که تبدیل به غذای بچه قورباغه ها می شود.

انواع قورباغه سمی

قورباغه سمی که به قورباغه پیکان سمی نیز معروف است، در آمریکای مرکزی و جنوبی در جنگل های استوایی مرطوب زندگی می کند و به دلیل ماهیت رژیم غذایی خود سموم را از طریق پوست خود دفع می کند و با رنگ های روشن مشخص می شود و ۳ گونه از آنها وجود دارد. آن را در موسسه اسمیتسونیان در باغ وحش میهن پرستان عبارتند از: قورباغه سمی سبز و سیاه، قورباغه سمی سه رنگ، و قورباغه سمی آبی.

قورباغه میمون غول پیکر

قورباغه میمون غول پیکر: قورباغه میمون غول پیکر (Phyllomedusa bicolor) در آمازون در پرو و ​​برزیل زندگی می کند، هنگامی که نرها از ارتفاعات بالای زمین با صدای بلند صدا می زنند تا ماده ها پایین بیایند، روی شاخه های بالای گودال جفت گیری می کند.

قورباغه دماغ بلند

یکی دیگر از انواع قورباغه سمی قورباغه شاخدار پوزه دراز است که (نام علمی: Megophrys nasuta) در جنگل های بارانی شبه جزیره مالزی، سنگاپور، سوماترا و بورنئو زندگی می کند دارای بینی بلند و پلک های دراز بالایی است که شبیه شاخ است، علاوه بر شاخ های عجیب و الگوهای استتار شگفت انگیز که به آن کمک می کند در میان برگ های جنگل های بارانی پنهان شود به طوری که به سختی دیده می شود.

قورباغه شکم آتشین شرقی

وزغ آتش شکم شرقی در چین و روسیه زندگی می کند و به آن Bombina نیز می گویند و با پوست زگیل دار و زیر نارنجی مایل به قرمز روشنش متمایز می شود و طعمه خود را مستقیماً از طریق دهان خود می گیرد، زیرا نمی تواند مانند سایرقورباغه ها زبان خود را دراز کند.

قورباغه های مکزیکی

(به انگلیسی: Mexican Dumpy frogs)، قورباغه های مکزیکی (نام علمی: Pachymedusa dacnicolor) در مکزیک و در جنگل های پست نیمه گرمسیری زندگی می کنند که تقریباً تمام عمر خود را روی شاخه ها و برگ های دور از زمین زندگی می کنند و توانایی زیادی در بالا رفتن از  را دارند.

قورباغه هایی با شاخ های تزئینی

قورباغه های شاخدار Orante (Ceratophrys ornata) دارای برجستگی های کوچک و شاخ مانند در بالای چشم خود هستند و به همین دلیل به آن ها  قورباغه های شاخدار می گویند.

قورباغه جنگلی دودی

قورباغه جنگلی دودی (نام علمی: Leptodactylus pentadactylus) در جنگل‌های دشت، جنگل‌های کوهستانی مرطوب نیمه گرمسیری، در جنگل‌های استوایی، باتلاق‌های نیمه گرمسیری یا گرمسیری، رودخانه‌ها، باتلاق‌ها و باتلاق‌های برزیل، کلمبیا و کلمبیا و پرو فرانسه یافت می‌ شود، که انواع قورباغه سمی به حساب می آید.

قورباغه های نرم

وزغ صاف پهلو با توجه به نامش با پوست صافش متمایز می شود، از حشرات و پستانداران کوچک تغذیه می کند، در آمریکای جنوبی در جنگل های استوایی زندگی می کند و در آب های دائمی و موقت تولید مثل می کند.

قورباغه گوجه فرنگی

(به انگلیسی: Tomato Frog)، قورباغه گوجه فرنگی ماده (نام علمی: Dyscophus antongilii) به دلیل جثه بزرگتر و رنگ قرمز بارزتر از نر متمایز است و فرزندانش قهوه ای کم رنگ هستند و در زیر برگ و ساقه زندگی می کنند. قادر به شنا در چاه آب نیست، بنابراین با جلوگیری از غرق شدن آن در مرحله قورباغه (یکی از مراحل رشد آن) از آن محافظت می شود.

قورباغه چشم سفید

قورباغه چشم روشن لب سفید (Boophis albilabris) در ماداگاسکار در جنگل های مرطوب نیمه گرمسیری و استوایی دشت، جنگل های کوهستانی مرطوب نیمه گرمسیری یا گرمسیری و رودخانه ها زندگی می کند، اما زیستگاه آن در معرض تخریب قرار دارد و احتمال از دست دادن آن وجود دارد.

نتیجه

قورباغه ها جانوران دو زیست هستند که با چشم های برآمده و پوست چسبناک مشخص می شوند، بیش از ۶۰۰۰ گونه دارند و در سرتاسر جهان زندگی می کنند. قورباغه آفریقایی، زنوپوس آفریقایی، قورباغه آمریکایی، قورباغه گوجه فرنگی، قورباغه بینی دراز، قورباغه دماغ نرم، قورباغه میمون غول پیکر و بسیاری دیگر.


 1.  Alina Bradford (1/5/2015)، “Facts About Frogs & Toads” ، LIVE SCIENCE ، بازیابی شده در ۲۹/۶/۲۰۲۱.
 2. w “گونه های برجسته قورباغه” ، Amnh ، بازیابی شده در ۲۹/۶/۲۰۲۱. 
 3. ↑ “قورباغه گاو نر آفریقایی” ، باغ وحش اورگان، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۶/۲۹.
 4. ↑ “قورباغه پنجه دار آفریقایی” ، ملی باغ وحش، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۶/۲۹.
 5. ↑ “American Bullfrog” ، NATIONAL GEOGRAPHIC ، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۶/۲۹.
 6. ↑ “Borneo Eared Frog” ، kidszoo ، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۶/۲۹.
 7. ↑ “Poison frogs” ، ملی باغ وحش، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۶/۲۹. 
 8. ↑ “Long-Nosed Horned Frog, Megophrys nasuta” ، دوزیستان ، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۶/۲۹.
 9. ↑ “Oriental fire-bellied toad” ، Nationalzoo ، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۶/۲۹. 
 10. ↑ “مزین قورباغه شاخدار” ، honoluluzoo ، برگرفته ۲۰۲۱/۰۶/۲۹. 
 11. ↑ «قورباغه جنگلی دودی» ، غیرطبیعی ، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۶/۲۹. 
 12. ↑ “Smooth-sided Toad  ، Nationalzoo ، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۶/۲۹. 
 13. ↑ “Tomato Frog” ، stlzoo ، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۶/۲۹.
 14. ↑ “قورباغه چشم روشن با لب سفید” ، مشاهده ، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۶/۲۹.