اهمیت دام داری در چیست؟ اهمیت تولیددات دامی در کشور در چیست؟

آشنایی با مزایا و معایب شغل دام داری و راه های مناسبی برای پرورش دام خوب. آشنایی با اهمیت دام داری. اهمیت تولیددات دامی در کشور در چیست؟
اهمیت دام داری و دام پروری
آشنایی با مزایا و معایب شغل دام داری و راه های مناسبی برای پرورش دام خوب. آشنایی با اهمیت دام داری. اهمیت تولیددات دامی در کشور در چیست؟

اهمیت دام داری 

فواید و اهمیت دام داری بسیار زیاد است و در بخش اقتصادی، اجتماعی و تفریحی به ویژه در محیط های روستایی اهمیت بسیاری دارد و غذای افراد را تامین می کند و منبع درآمد بسیاری از دامداران است و همچنین در افزایش حاصلخیزی خاک و کشاورزی نقش مهمی را دارد. بر اساس مطالعه ای که در تیمور شرقی در سال ۲۰۱۱ پس از میلاد انجام شد، تنوع، و از جمله مهم ترین حیواناتی که به این مزایا کمک می کنند: مرغ، بز، گاو، گاومیش، گوسفند و اسب. 

دام یکی از مهم ترین ارکان اقتصادی کشاورزی در کشورهای در حال توسعه است و اهمیت تغذیه ای آن تنها به غذایی که برای انسان ارائه می دهد محدود نمی شود، بلکه در تولید الیاف، کود، سوخت و چرم نیز نقش دارد و همچنین تضمین می کند که میلیون ها نفر کشاورزان با منابع محدود و صاحبان حیوانات در درجه ای از ثبات باقی می مانند کشاورزی اقتصادی و پایدار، قابل ذکر است که دام ۸۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کشاورزی را در کشورهای در حال توسعه تشکیل می دهد و در سطح جهان، دام از نظر اقتصادی مهم ترین است. بخش فرعی در کشاورزی، زیرا انتظار می رود طی ۲۰ سال آینده تقاضا برای غذای حیوانی در کشورهای در حال توسعه افزایش یابد .

تعریف دام

دام به حیواناتی گفته می شود که در محیط کشاورزی پرورش می یابند و به طور کلی برای کسب منفعت پرورش می یابند، زیرا از آنها برای تولید غذا و الیاف استفاده می شود و به آنها دام گفته می شود و از عناصر کشاورزی مدرن هستند شایان ذکر است که اصطلاح دام شامل همه حیوانات بالغ صرف نظر از سن یا مکان یا هدف از پرورش آنها می شود، حیوانات غیر اهلی یا غیر اهلی از این تعریف مستثنی هستند. 

دامداری

دامپروری عبارت است از مدیریت و پرورش حیوانات خانگی، دام یا حیوانات مزرعه برای به دست آوردن محصولات آنها از قبیل شیر، تخم مرغ و چرم تا ماهیگیری و مزایای بسیار دیگری از جمله فراهم کردن فرصت های شغلی و صادرات محصولات به خارج از کشور دارد. 

نکاتی برای پرورش دام خوب

در زیر مهمترین نکات برای پرورش دام آورده شده است :

  • تهیه غذای مناسب و علوفه حاوی مواد مغذی، علاوه بر این که به آنها اجازه چرای و خوردن غذاهای مراتع را می دهد.
  • مکمل های غذایی را که برای رشد و افزایش بهره وری نیاز دارد به او بدهید.
  • نظارت بر سلامت و وزن حیوانات و استفاده از فناوری برای به دست آوردن نتایج دقیق تشخیص زودهنگام بیماری ها درمان آنها را آسان می کند.
  • فراهم کردن بستر مناسب برای پرورش آنها و رعایت احتیاطات لازم به ویژه در هنگام واردات از خارج.

 

 

منابع
وارلا بتنکورت، الیزا ماریا، واندا نارسیسو و دیگران (۳/۲۰۱۵)، “نقش های دام در رفاه جوامع روستایی تیمور-لست” ، scielo ، بازیابی شده در ۲۳/۶/۲۰۲۱. ویرایش شده.  R. Sansoucy، “دام – نیروی محرکه برای امنیت غذایی و توسعه پایدار” ، فائو ، بازیابی شده در ۲۳/۶/۲۰۲۱. ویرایش شده.  “WHY LIVESTOCK MATTER ” ، ilri ، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۶/۲۳. ویرایش شده.  “تعریفات برای دام” ، تعاریف ، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۶/۲۳. ویرایش شده.  “تعریف و طبقه بندی کالاها” ، فائو ، ۱۹۹۴، بازیابی شده در ۲۰۲۱/۶/۲۳. ویرایش شده.  Akinbobola A. “دامداری – تعریف، مزایا و انواع” ، دامداری ، بازیابی در ۲۳/۶/۲۰۲۱. ویرایش شده.  Abha Toppo (8/11/2019)، “نکات مهم مدیریت دام برای کشاورزان” ، kj krishi jagran ، بازیابی شده در ۲۳/۶/۲۰۲۱. ویرایش شده.