باهوش ترین موجودات وحیوانات جهان بعد از انسانها به همراه عکس و رده بندی

باهوش ترین موجودات جهان توانسته اند در رقابتی تنگاتنگ با انسان ها قرار بگیرند از جمله آنکه فیلها، شامپانزه، دلفین، اختاپوس را می توان از آنها محسوب نمود.

انسان ها یکی از باهوش ترین موجودات هستند که داشتن هوش بیشتر آن را از سایر موجودات متمایز میکندمیلیون ها موجود زنده در سیاره زمین وجود دارند، که در طبقه بندی مختلفی به لحاظ هوشی در میان موجودات زنده قرار دارند.

 

انسان ها نیز یکی از بهترین موجودات روی کره زمین محسوب می شوند، زیرا انسان با داشتن عقل، هوش، توانایی و قدرت یاد گیری با هوش ترین موجود محسوب می شوند.
ذهن انسان در مقایسه با سایر موجودات موجودات دیگر یک ذهن باهوش است. اما این مانع از آن نمی شود که حیوانات دیگر از هوشی متناسب با برخی خصوصیات و اعمال انسانی برخوردار نباشند.

شناخت باهوش ترین موجودات
برای شناخت موجودات باهوش این مقاله را بخوانید

 

باهوش ترین موجودات کدامند:

شامپانزه ها یکی از باهوش ترین موجودات

 شامپانزه ها یکی از باهوش ترین حیوانات در جهان محسوب می شوند. شامپانزه ها از نظر هوشی در بین همه حیوانات رتبه اول را دارند.
شامپانزه ها نوعی میمون هستند که در جنگل های گرمسیری مثل
آفریقا زندگی میکنند، که منشا آن به “هومنیدیان” برمی گردد.
شامپانزه ها در غارهای نزدیک به آب زندگی می کنند و شباهت زیادی به میمون ها دارند. با این تفاوت که بزرگتر و قدرتمندتر از میمون ها هستند.
طول بدن آنها بین ۱۳۰ تا ۱۶۰ سانتی متر و وزن آنها حدود ۶۰ کیلوگرم است.

ژن ۹۸ درصد از شامپانزه ها با ژن انسان ها مشترک است، بنابراین شامپانزه ها با داشتن نسبت هوشی نزدیک به انسان ها از یکدیگر متمایز می شوند.
آنها قادر به یادگیری و انجام وظایفی هستند که نیاز به فکر کردن دارد، آنها
بهترین و قوی ترین حافظه در بین تمام حیوانات جهان بجز انسانها دارند.


این باهوش ترین موجودات می توانند به راحتی در هر جایی که هستند سازگار شوند، شامپانزه ها از زبان بدنی برای برقراری ارتباط با آنچه می خواهند استفاده می کنند. آنها دارای سرعت درک هستند و توانایی تقلید دارند و حس بینایی شامپانزه ها خیلی خوب است.


شامپانزه یک حیوان اجتماعی است که به سرعت تقلید از انسان را می آموزد، بعضی از آنها در باغ وحش ها با پرورش دهنده خود به گونه ای مانوس می شوند که وقتی بیمار می شود فریاد می کشد تا او را صدا کنند و از گرفتن هر گونه دارو از شخص دیگری خودداری می کند.

شامپانزه ها یکی از باهوش ترین حیوانات جنگلی
شامپانزه ها یکی از باهوش ترین حیوانات جنگلی

دلفین ها یکی دیگر باهوش ترین حیوانات

دلفین ها در رده دوم باهوش ترین حیوانات جهان قرار دارند. دلفین ها جزو حیوانات اهلی و آبزی، مثل نهنگ ها هستند که طول بدن آنها از ۱ الی ۳.۵ متر است.
آنها
ترجیح می دهند در آبهای گرم دریاها و اقیانوس های جهان زندگی کنند و از ماهی ها تغذیه کنند.
دانشمندان دلفین ها را حیواناتی بسیار باهوشی می دانند، زیرا بدون اینکه از آنها خواسته شود صدای انسان را به شکلی خاص تقلید می کنند.


 دلفین ها به عنوان یکی از باهوش ترین موجودات، قدرت یاد گیری بسیار بالایی دارند، که می توانند آموزش هایی را که انسان ها به او می دهند قبول کنند.
این موجودات می توانند به راحتی با انسان ها ارتباط برقرار کنند و آن هارا درک کنند. همچنین دلفین ها می توانند از اشتباهات گذشته خود درس بگیرند که دوباره آن را تکرار نکنند.
دلفین های با هوش دارای بینی نوک تیزی هستند، که این گونه از دلفین ها باهوش ترین نوع از دلفین ها هستند و اندازه مغز این ها از سایر دلفین های دیگر بزرگتر است.


این حیوانات در نمایش های آبی به کار می روند، زیرا آموزش و تربیت آنها بسیار ساده و آسان است. اما کسانی که رفتار ها را به حیوانات را می آموزند، دلیل دیگری دارند که این دلفین را با هوش می دانند؛ زیرا او به تنهایی میتواند بازی های مختلفی را انجام دهد.

استفاده از دلفین در صنایع نظامی

حتی در برخی از کشورها از دلفین ها در ارتش ها و عملیات های نظامی استفاده می شوند، تاریخچه این استفاده نظامی از دلفین ها در سال ۱۹۶۶ از اتحاد جماهیر شوروی در شبه جزیره کریمه آغاز شد. وظیفه این دلفین ها جستجوی و پیدا کردن  اژدرها و مین های دریایی منفجر نشده و سلاح هایی که در عمق ۱۰۰ متری دریاها بودند، و برای محافظت از حمله غواصان در دریا ها از آنها استفاده می شد.

 

فیل ها بسیار باهوشند

سومین باهوش ترین موجودات جهان، فیل ها هستند.
بیشتر فیل های جهان یا در آفریقا و یا در هند زندگی می کنند و همه آنها از نظر هوش شناخته شده هستند.
فیل در بسیاری از فرهنگ های جهان به عنوان نمادی از قدرت قلمداد می شود. فیل ها حیوانات با هوش و توانایی هستند که در برقراری ارتباط با یکدیگر و نشان دادن احساسات و عواطف مثال زدنی هستند.
آنها با داشتن یک حافظه بسیار قوی هستند؛ به گونه ایکه حتی بعد از چندین سال می توانند موضوع یا فردی را به یاد بیاورند.
اگر از منبع آبی بنوشند میتوانند حتی پس از چندین سال دوباره مکان و مسافت مورد نیاز برای رسیدن به آن را بیاد بیاوند.
فیل ها یکی از حیوانات اهلی هستند که در نمایش های آکروباتیک در سیرک ها استفاده استفاده می شود و تا زمانی که به آن آسیب وارد نشود به کسی آسیب نمی رساند.

فیل ها حیواناتی هستند که در گله ها زندگی می کنند و با یکدیگر بسیار روابط اجتماعی دارند؛ چون هنگام غم و اندوه یکدیگر را تنها نمی گذارند.
آنها در آب با هم بازی می کنند و با ارتعاشاتی که از پایشان منتشر می کنند با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

اختاپوس

هشت پا ها باهوش ترین و زیرک ترین حیوانات در بین بی مهرگان هستند،  اختاپوس ها به عنوان یکی از باهوش ترین موجودات جهان می تواند به راحتی با تغییر نور سازگار شوند.
پس از اینکه مغز اختاپوس اطلاعات دریافت شده از چشم را در لوب بینایی کنترل می کنند.
آنها می توانند بسیار هوشمندانه تصمیم بگیرند؛
دانشمندان از طریق تحقیقات مختلف از اختاپوس ها، متوجه شده اند که آنها توانایی برای پیدا کردن راه های مختلفی برای رسیدن به هدف خود، مانند باز کردن یک شیشه برای رسیدن به مواد غذایی را دارند.

سایر باهوش ترین موجودات جهان

دانشمندان در مورد بقیه حیواناتی که باهوش ترین آنها هستند اختلاف داشتند. زیرا آنها از نظر هوش و توانایی یادگیری تفاوتی نداشتند.
از جمله حیوانات با هوش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • کلاغ 
  • طوطی آفریقایی 
  • میمونهای رزوس 
  • سگهای بوردلی 
  • گربه
  • موش 
  • سنجاب
  • خوک
  • عنکبوت جهنده