بزرگترین حیوان بی مهره کدام است؟ بررسی ساختار بدنی و مراحل زندگی

بزرگترین حیوانات بی مهره شامل کدام گروه ها هستند و شامل چه نوع حیوان هایی می شوند؟ ما پاسخ این سوالات را گردآوری کرده ایم تا بتوانید براحتی بخوانید.
بزرگترین حیوان بی مهره
یک از بزرگترین حیوانات بی مهره دریایی غول ماهی مرکب است

حیوانات شامل میلیون ها موجود زنده می شوند که توسط دانشمندان به دو دسته اصلی تقسیم شده اند، مهره داران و بی مهرگان.
همه اعضای بدن این حیوانات از یوکاریوت و ارگانیسم های چند سلولی تشکیل شده اند، همانطور که می دانید همه موجودات زنده برای ادامه زندگی وبرای تامین نیاز های غذایی خود به موجودات دیگر وابسته هستند.
بیش از ۸۰۰ هزار گونه مختلف وجود دارد.
چند نمونه از بزرگترین حیوان بی مهره و مهره دار؛
پرندگان، پستانداران، خزندگان، ماهی ها و دوزیستان و همه این ها مهره دار هستند. بی مهرگان شامل اسفنج، گورکن، کرم، نرم تنا، بندپایان و خارپوستان است.

بزرگترین حیوان بی مهره
بزرگترین حیوان بی مهره دریایی غول ماهی مرکب است

غول ماهی مرکب: این ماهی ها فقط از چند قسمت مرده تشکیل شده اند(به دلیل دشواری زیاد در گرفتن آنها)، دانشمندان در طی سالهای گذشته موفق به دستگیری تعدادی از این نوع ماهی ها شده اند.
یکی از بزرگترین حیوانات بی مهره که تا کنون شناخته شده است، که این ماهی ها فقط از چند قسمت مرده تشکیل شده اند(به دلیل دشواری زیاد در گرفتن آنها)، دانشمندان در طی سالهای گذشته موفق به دستگیری تعدادی از این نوع ماهی ها شده اند.

مشاهده مستقیم این نوع ماهی ها به دلیل این که در عمق زیاد آب زندگی میکنند امکان پذیر نیست، اما دانشمندان معتقدند از مطالعه نمونه های آنها می توانند طعمه های خود را در کمین بگزارند، زیرا این ماهی ها از اندام های درخشان خود که توجه ماهی های دیگر را به خود جلب می کنند بهره مند هستند که موجودات دیگر در اعماق دریا یه خود نزدیک میکنند و سپس به سمت آنها حرکت میکنند.

زیست شناسان از سال ۱۹۲۵ برای اولین بار از وجود ماهی مرکب غول پیکر مطلع شدند، تا اینکه در سال ۲۰۰۳ که برای اولین بار در عمق بیش از ۲۰۰۰ متر زیر آب دانشمندان موفق به کشف بقایای بدن و قسمت هایی از بدن آن در روده یک نهنگ بزرگ اسپرم شدند، اما دیدن یک ماهی مرکب غول پیکر کامل، حتی اگر مرده باشد هم امکان پذیر نبود، طول آن ۱۰ متر و وزن آن بیش از ۵۰۰ کیلوگرم بود، بنابراین به بزرگترین حیوان بی مهره تبدیل شده است انسانها تاکنون شناخته اند.

بررسی ساختار

ارگانیسم بزرگترین حیوانات بی مهره حیواناتی هستند که اسکلت داخلی یا ستون فقرات ندارند و اکثریت قریب به اتفاق تمام موجودات زنده روی کره زمین را شامل می شوند، زیرا دانشمندان تعداد آنها را حدود ۱۵ تا ۳۰ میلیون گونه تخمین زده اند که معادل بیش از ۹۰٪ از کل موجودات را تشکیل می دهند.
این موجودات در تمام نقاط جهان زندگی می کنند. وجود آن حتی در عمیق ترین غارها، در کف اقیانوس که بیش از ده هزار متر عمق دارند، در لایه های بالایی جو، در خشک ترین و منزوی ترین بیابان ها، و در سردترین مناطق یخ زده با دمای ثبت شده مثل منفی ۳۵ درجه سانتیگراد یافت میشود.

بی مهرگان درشکل ها و اندازه های گوناگونی وجود دارند، اما به طور کلی آنها موجودات کوچکتری در مقایسه با مهره داران هستند.
اندازه آنها در خشکی از کمتر از یک میلی متر (که دیدن آنها تقریباً غیرممکن است) و تا یک متر تا دو متر متغیر است و دلیل این امر، این است که قسمت عمده گروه بی مهرگان از موجودات کوچک در طبیعت تشکیل شده است.
از جمله؛ حشرات، عنکبوت ها، حلزون ها، کرم ها، عقرب ها و همچنین شامل بسیاری از موجودات آبزی مثل؛ خرچنگ،
هشت پا، ماهی مرکب، چتر دریایی، اسفنج و غیره می شوند.
بزرگترین حیوان بی مهره دارای خصوصیات متفاوتی نسبت به سایر موجودات هستند، که مهمترین آنها نداشتن ستون فقرات و همچنین یک اسکلت کامل هستند، اما از طرف دیگر، تقریباً همه گونه های بی مهرگان دارای اسکلت بیرونی نسبتاً سفت و سختی هستند که به محافظت از بدن آنها کمک می کند.
ساختار بی مهرگان به گونه ای است که سیستم تنفسی آنها از ریه ها صورت نمی گیرد، چون هیچ ریه ای ندارند، بلکه هوا را از طریق پوست جذب می کنند، که بیشتر ساختار گونه های بی مهره دارای بافتهای آلی هستند که بیشتر  این نوع گونه ها قادر به حرکت نیز هستند، که برخی از گونه هایی که این توانایی هارا ندارند مانند؛ اسفنج هایی که در طول زندگی خود به بستر دریا می چسبند. 

طبقه بندی بزرگترین حیوانات بی مهره

بزرگترین حیوانات بی مهره از نظر علمی به چند گروه متفاوت تقسیم می شوند، که این گروهها به عنوان بخشهای عالی و اساسی حیوانات در نظر گرفته می شوند، و توافق علمی کاملی در مورد تعداد این بخشها وجود ندارد، علم جانور شناسی دائماً در حال تغیر و تقسیم هستند، اما در کل جمعیت حیوانات حدود ۲۰ تا ۳۰ نفر است و در تمام طبقه بندی های آنها حیوانات مهره دار؛ شامل ماهی، خزندگان، دوزیستان و پستانداران. فقط متعلق به یکی از اینها و دیگری به همه آنها تعلق دارند و از همه نوع به بی مهرگان تعلق دارند.
از جمله مهمترین گروه های بی مهرگان که به طور کلی برای افراد آشنا هستند، حشرات هستند که در گروه بندپایان قرار دارند، با جمعیتی در حدود یک میلیون گونه.
همچنین نرم تنان که شامل؛
هشت پا، ماهی مرکب و حلزون هستند، وگونه سخت پوستان شامل خرچنگ و میگو می شوند.

از بزرگترین حیوان بی مهره می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بندپایان: آنها بزرگترین و متنوع ترین گروه بی مهرگان هستند و موجوداتی هستند که بدن آنها از مفاصل و یک ساختار خارجی تشکیل شده است که برای محافظت از بدن آنها سفت و سخت است و بدن آنها به سه قسمت تقسیم می شود که عبارتند از سر، سینه و شکم و بسیاری از آنها در آب زندگی می کنند. بندپایان بسیاری از مهمترین گروه های بی مهرگان را شامل می شوند. این شامل تمام حشرات، گیاهان بتراش (از جمله کنه)، سخت پوستان (از جمله خرچنگ و میگو )، عقرب و پولیپ (ام چهل و چهار) است. 
  • نرم تنان: آنها دومین گروه بزرگ بی مهرگان هستند و در خشکی زندگی می کنند. 
  • اسفنج: آنها موجودات زنده ای هستند که در دریاها زندگی می کنند و بندرت در آب شیرین زندگی می کنند. آنها با فیلتر کردن آب تغذیه می کنند تا پلانکتون ها و ارگانیسم های کوچک موجود در آن را بدست آورند و رشد خود را به عنوان لارو کوچک مشابه کرم ها قبل از اینکه به کرم تبدیل شوند، شروع می کنند. فرم بزرگسالان که قادر به حرکت نیستند. اسفنج با ساختار ساده اش ، پر از سوراخ، که از رشته های اسفنجی تشکیل شده است، متمایز می شود. این ارگانیسم ها فاقد هرگونه اعصاب یا عضله یا حتی اندام داخلی هستند و بیش از ۵۰۰۰ گونه دارند.
  • کرمهای تخت: کرمهایی هستند که مشخصه بدن آنها از دو طرف به صورت صاف و به طور متقارن دو طرفه است، آنها حفره ای ندارند و فقط سیستم عصبی ساده ندارند که اکثر آنها انگلی هستند. یعنی روی بدن حیوانات دیگر انگلی می شوند و در دریاها، باتلاق ها و درختان مرده زندگی می کنند و طول آنها یک میلی متر یا بیشتر است و طول آنها ممکن است به چندین متر برسد. این نو از بی مهره ها یکی از معروف ترین و بزرگترین حیوان بی مهره شناخته می شود.
  • کرم های استوانه ای: کرم هایی هستند که شکل آنها استوانه ای است و بدن آنها توسط لایه ضخیمی از پوست پوشانده شده است و هیچ حفره سیلیک واقعی وجود ندارد. دستگاه گوارش و عضلات دارد و در آب شیرین و نمکی و در خشکی زندگی می کند و می تواند به عنوان مزاحم حیوانات و گیاهان زندگی کند. آنها با تولید مثل جنسی (چه زن و چه مرد) مشخص می شوند. از جمله انواع آن می توان به کرم های Ascaris و Hormworms اشاره کرد.
  • کرم های حلقوی : آنها کرم هایی هستند که بدن آنها از حلقه ها تشکیل شده است، دارای لومن واقعی پسیلیوم و سیستم هضم و سیستم عصبی یکپارچه هستند. در نمک یا آب شیرین زندگی می کند و ممکن است نفوذی باشد، اما ممکن است به تنهایی زندگی کند و برجسته ترین انواع آن روابط آب و کرم خاکی است
  • اکینودرمها : موجوداتی هستند که دارای اسکلت بیرونی محکم و پوستی پر از خار هستند و انواع آنها دریایی است، جایی که بیشتر در کف دریا زندگی می کنند و قادر به حرکت هستند اما بسیار آهسته و دارای سیستم عصبی و گوارشی، در میان انواع شناخته شده ستاره های دریایی و خیارهای دریایی.
  • استینگرها : حفره های روده ای نیز شناخته می شوند، ارگانیسم هایی هستند که بدن آنها حاوی سلولهای گزنده است و دارای یک حفره عمودی هستند که همزمان به عنوان دهان و دهانه مقعدی کار می کنند و بدن آنها از دو لایه جدا شده توسط ماده ژلاتینی تشکیل شده است، بیشتر آنها در آب زندگی می کنند. از جمله برجسته ترین گونه ها می توان به مرجان، شقایق و چتر دریایی اشاره کرد.