تعیین سن طوطی و ویژگی های طوطی

تعیین سن طوطی نقش مهمی در حفظ و نگه داری این جانوران می شود همچنین شناخت ویژگی های طوطی به ما در این زمینه کمک بیشتری می کند.
تعیین سن طوطی نقش مهمی در حفظ و نگه داری این جانوران می شود همچنین شناخت ویژگی های طوطی به ما در این زمینه کمک بیشتری می کند.
تعیین سن طوطی نقش مهمی در حفظ و نگه داری این جانوران می شود همچنین شناخت ویژگی های طوطی به ما در این زمینه کمک بیشتری می کند.

تعیین سن طوطی می تواند در نگه داری انواع طوطی ها به ما کمک کند، امروزه نگه داری طوطی در بین مردم بسیار افزایش یافته است. همچنین کسی که به پرورش این نوع پرنده می پردازد باید ویژگی های طوطی ها را نیز بداند.

چگونه سن طوطی را تعیین کنیم
چگونه سن طوطی را تعیین کنیم

چگونه سن طوطی را تعیین کنیم

در تعیین سن طوطی میتوان با بررسی قسمت های زیر سن طوطی را تشخیص داد:

پرهای سر طوطی در تعیین سن طوطی

در اکثر انواع طوطی ها ، اگر خط یا نواری وجود داشته باشد که سر و سر را به هم وصل می کند (پوشش چرمی که مستقیماً بالای منقار قرار دارد)، سن طوطی کمتر از ۳-۴ ماه است، اما اگر وجود نداشته باشد. نوار در این مکان، به این معنی است که طوطی حداقل یک بار جایگزین پرها شده است و در نتیجه بیش از ۳-۴ ماه سن دارد. پرهای سر طوطی در تعیین سن طوطی نقش مهمی را دارند.

برخی از طوطی ها را نمی توان برای تعیین سن آنها در این آزمایش اعمال کرد که عبارتند از لوتئینو و طوطی های آلبینو که به دلیل وجود جهش ژنتیکی علائم پر و بال ندارند.

رنگ عنبیه در تعیین سن طوطی

رنگ عنبیه چشم طوطی کمتر از چهار ماه کاملا سیاه است و با رشد طوطی رنگ عنبیه تغییر می کند و در سن ۴ تا ۸ ماهگی و پس از هشت ماهگی به خاکستری تیره تبدیل می شود. از عمر طوطی، رنگ عنبیه بیشتر قهوه ای یا خاکستری روشن است.

مثلا در ماکائو رنگ عنبیه تیره است و بعد از رسیدن به سال اول خاکستری می شود و در سن ۳-۱ سالگی سفید می شود و بعد از سال سوم زرد می شود و در برخی موارد. طوطی آمازون رنگ عنبیه از تیره به رنگ نارنجی قرمز در بلوغ تغییر می کند، در حالی که طوطی خاکستری آفریقایی رنگ عنبیه را از قهوه ای به خاکستری به سفید در بلوغ تغییر می دهد. رنگ عنبیه در تعیین سن طوطی

برخی از انواع طوطی ها با افزایش سن رنگ عنبیه را تغییر نمی دهند، از جمله طوطی هایی با چشمان قرمز و طوطی هایی با چشمان تیره.

 

 نقش پر طوطی در تعیین سن طوطی

رنگ پرهای بیشتر انواع طوطی در سنین جوانی اغلب در مقایسه با طوطی بالغ کدرتر است، زیرا رنگ روشن پرها در سن بلوغ ایجاد می شود.طوطی نابالغ دارای پرهای دم کوتاه تری است. پر های طوطی نقش مهمی در تعیین سن طوطی دارند.

 

نقش رنگ منقار در تعیین سن طوطی

در برخی از انواع طوطی ها با افزایش سن رنگ منقار تغییر می کند، در گونه های خاصی رنگ منقار قبل از بلوغ روشن است و بعد از بلوغ تیره می شود و در انواع دیگر رنگ منقار در سن بلوغ روشن است. در حالی که تاریک است، یا حداقل دارای نوارهای تیره در پایه منقار قبل از بلوغ است. نقش رنگ منقار در تعیین سن طوطی خیلی مهم است.

متوسط عمر طوطی
متوسط عمر طوطی

متوسط عمر طوطی

جدول زیر متوسط عمر طوطی را بر اساس نوع نشان می دهد:شناخت ویژگی های طوطی به ما در تعیین سن طوطی کمک بیشتری می کند

 

انواع طوطی
میانسال
طوطی خاکستری آفریقایی.
(۴۰ – ۶۰) ساله
طوطی آمازون.
(۲۵ – ۷۵) سال
طوطی دورا
(۵ تا ۱۸) ساله
جزایر قناری طوطی
۱۰ سال
کیک طوطی
۵۰ سال
کوکتل طوطی
(۱۰-۱۵) سال
طوطی کاکادو
(۲۰ – ۶۰) سال
طوطی کنور
(۱۰ تا ۳۰) ساله
طوطی اکلکتوس
(۳۰ تا ۵۰) سال و بیشتر
میگو
(۵ تا ۹) سال و بیشتر از آن در داخل قفس
لورکت ها
(۱۰ تا ۳۰) ساله
پرندگان عشق
(۱۰-۱۵) سال

 

ویژگی های طوطی

ویژگی های طوطی که در تعیین سن طوطی می تواند مفید باشند شامل موارد زیر هستند:

  • یکی از ویژگی های طوطی ها این است که دارای سر بزرگ و چشمانی در دو طرف سر است که به آن میدان دید محیطی وسیع تری می دهد، اما توانایی آن را برای دید دوگانه محدود می کند، یعنی بینایی که در آن هر دو چشم با هم استفاده می شوند.
  • یکی از ویژگی های طوطی ها این است که دارای منقاری قوی و پهن است که قسمت بالایی آن بلند و قلابدار و قسمت پایینی آن کوتاه است.
  • یکی از ویژگی های طوطی ها این است که فک بالایی دارد که به جمجمه متصل نیست که به آن اجازه می دهد آزادانه حرکت کند و قدرت لازم برای شکستن دانه ها و مغزها را به آن می دهد، در حالی که فک پایین کوتاهتر است و دارای لبه تیز است که به سمت بالا خمیده است.
  • یکی از ویژگی های طوطی ها این است که دارای پاها و پاهای قوی است که به پنجه ختم می شود و هر پا از چهار انگشت تشکیل شده است که دو انگشت آن به جلو و دو پا به سمت عقب است. شناخت ویژگی های طوطی به ما در تعیین سن طوطی کمک بیشتری می کند.
  • یکی از ویژگی های طوطی ها این است که کوچکترین گونه طوطی ها طوطی گاومیش صورت (به انگلیسی: buff-faced pygmy-parrot) است که وزن آن کمتر از ده گرم و طول آن به هشت سانتی متر می رسد و بزرگ ترین آن هاسنت ماکائو است که وزن آن تا چهار کیلوگرم و طول آن به یک متر می رسد. شناخت ویژگی های طوطی به ما در تعیین سن طوطی کمک بیشتری می کند
  • یکی از ویژگی های طوطی ها این است که بیشتر طوطی ها پرهای سبز رنگی دارند که بر رنگ های دیگر پرها غالب است و برخی از آنها چند رنگ هستند، در حالی که طوطی های کاکادو بیشتر پرهای خود را سیاه یا سفید نشان می دهند.

همچنین بخوانید:

تعیین سن گربه و نحوه محاسبه سن گربه ها
طاووس و چرخه زندگی آن چیست؟ بررسی و شناخت انواع طاووس
طول عمر اسب و عوامل افزایش طول عمر اسب
طول عمر فیل ها آسیایی و آفریقایی به چه عواملی بستگی دارد؟

 

 

 

 

 

منابع
^ أ ب ت ث ج ح خ “Age”, budgieplace.com, Retrieved 22-6-2018. Edited. ^ أ ب ت ث ج ح خ “How Old Is My Bird?”, www.petplace.com,8-9-2015، Retrieved 22-6-2018. Edited. ↑ “Average Lifespan of Parrots”, the sprucepets, Retrieved 2/11/2021. Edited. ↑ “Parrot”, www.newworldencyclopedia.or,27-3-2012، Retrieved 22-6-2018. Edited.