تعیین سن گربه و نحوه محاسبه سن گربه ها

نحوه محاسبه سن گربه و روش تشخیص سن گربه ها که یکی از این موارد تعیین سن گربه از روی دندان و تعیین سن گربه با چنگال می باشد.
چگونه گربه ها را تربیت کنیم و بهترین راه برای تربیت انواع گربه های نژاد دار کدام است؟ آشنایی با انواع مختلف گربه های انگی و نژاد دار

تعیین سن گربه ها کار بسیار دشواری نمی باشد چراکه دلایل و عوامل بسیار زیادی وجود دارند که به کمک آنها می‌توان سن انواع گربه های مختلف را پیدا کرد. گربه های اهلی و نژاد دار مختلفی در سرتاسر دنیا زندگی می‌کنند و ساکن هستند که صدها نژاد متنوعی از آنها در سرتاسر جهان وجود دارد، که به راحتی می توان سن و سال آنها را شناسایی کرد. که با مطالعه در مورد هر نژاد از گربه ها می توان نحوه محاسبه سن گربه و روش تشخیص سن گربه ها را یاد گرفت که یکی از این موارد تعیین سن گربه از روی دندان و تعیین سن گربه  با چنگال می باشد.

تعیین سن گربه و نحوه محاسبه سن گربه ها
تعیین سن گربه و نحوه محاسبه سن گربه ها

روش تشخیص سن گربه ها

روش تشخیص سن گربه ها خیلی ساده است. گربه ها پستاندارانی از خانواده گربه سانان هستند و بدن آنها پوشیده از خز است و حس بویایی، بینایی و شنوایی آنها بسیار تیز است، به لطف لایه ای بازتابنده در پشت چشمانشان، توانایی دیدن در شب را دارند. گربه بالغ دو تا چهار کیلوگرم وزن دارد و بینی آن ظریف است و روی پوست بینی خطوطی شبیه اثر انگشت انسان وجود دارد، که گربه را از دیگری متمایز می کند. روی چهار پا راه می رود و پاهای جلویی کوتاهتر از عقب است و با حرکت دادن اندام های راست با هم و اندام های چپ با هم حرکت می کند. به صدای میو گربه می گویند. روش تشخیص سن گربه ها  و تعیین سن گربه ها به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که مورد بررسی قرار دادیم.

گربه ها عمدتاً از گوشت خام حیوانات، اعم از پرندگان ، خزندگان، جوندگان یا ماهی ها و همچنین از گوشت دامی که توسط انسان تهیه می شود تغذیه می کنند و مهارت بالایی در شکار دارند. می تواند از دندان ها و چنگال های تیز خود برای از بین بردن بسیاری از حیوانات کوچک استفاده کند و بدنه انعطاف پذیر آن نیز به شکار کمک می کند. با انعطاف بدنش قادر به بالا رفتن، پریدن و عبور از روزنه های کوچکتر از اندازه خود است و دم بلندی دارد. گربه در نه ماهگی به سن بلوغ می رسد و پس از جفت گیری، گربه ماده حدود دو ماه حمل می کند و هر بار ۳ تا ۸ توله به دنیا می آورد و از آنها مراقبت می کند و برای مدتی که کمتر از آن نیست به آنها شیر می دهد. دو ماه و نیم بعد از آن از شیر گرفته می‌شوند و به جستجوی غذای خود می‌پردازند و بعد از حدود پنج تا هفت ماهگی به بلوغ می‌رسند. اکنون شما می توانید به این سادگی تعیین سن کربه و روش تشخیص سن گربه ها به خوبی عمل کنید.

نحوه محاسبه سن گربه

روش‌های مختلفی برای تعیین سن گربه وجود دارد، اما کاملاً دقیق نیستند، اما مهم‌ترین آنها بررسی تشکیل دندان در گربه است. که در نحوه محاسبه سن گربه کمک بسیاری می کند.

 

تعیین سن گربه از روی دندان

تعیین سن گربه از روی دندان یکی از راه های نحوه محاسبه سن گربه می باشد که در تعیین  سن گربه مهم می باشد. بسیاری از مردم نمی دانند که گربه ها بدون دندان به دنیا می آیند و یک هفته پس از تولد، دندان های شیری شروع به ظاهر شدن می کنند و پس از چند ماه شروع به جایگزینی می کنند، همانطور که در انسان اتفاق می افتد. آنها یکی پس از دیگری می افتند تا با دندان های دائمی جایگزین شوند. تعداد دندان های شیری در دهان گربه ۲۶ عدد و دندان های دائمی ۳۰ عدد است و به دندان های ثنایا، نیش، پرمولر و مولر تقسیم می شوند. معاینه دندانی موثرترین و مطمئن ترین راه برای آزمایش سن گربه است، زیرا در گربه های جوان هنوز در مرحله رشد و تکامل است، در حالی که در گربه های مسن تر در مرحله ساییدگی است.

اما در هنگام تعیین سن گربه از روی دندان باید به دو موضوع مهم توجه کنید. اولین مسئله این است که اگر این حیوان به طور مکرر مورد مراقبت و نگهداری قرار گیرد و به دامپزشکی برده شود، دندان هایش در وضعیت بسیار بهتری نسبت به وضعیت پیش فرض خود قرار می گیرد و در نتیجه سن آن دست کم گرفته می شود. در مورد مسئله دوم، این است که وضعیت دندان ها ممکن است از گربه ای به گربه دیگر متفاوت باشد، حتی اگر آنها هم سن و سال باشند، و به همین دلیل صرفاً یک شاخص تقریبی باقی می ماند.

در تعیین سن گربه از روی دندان از طریق مشاهده دندانپزشکی، می توان سن گربه را تخمین زد، همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است:

سن توضیحات
هفته هیچ دندانی در دهان وجود ندارد.
۲- ۴ هفته دندانهای ثنایای شیری شروع به ظاهر شدن می کنند.
۳-۴ هفته سگ های شیری شروع به ظاهر شدن می کنند.
۴-۶ هفته دندان های پرمولر شیری شروع به ظاهر شدن می کنند.
۸ هفته رشد کامل دندان های شیری.
۳-۴ ماه دندانهای ثنایای دائمی شروع به ظاهر شدن می کنند.
۴-۵ ماهگی دندان های نیش، پرمولر و مولر به جای دندان های شیری شروع به رویش می کنند.
۵-۷ ماهگی رشد کامل دندان های دائمی.
سال دندان های سفید روشن، تمیز و کامل.
۱۲ سال زرد شدن و کلسیفیکاسیون دندان های آسیاب.
۳-۵ سال تارتار روی همه دندان‌ها ظاهر می‌شود و احتمال فرسایش دندان‌ها وجود دارد.
۵-۱۰ سال کلسیفیکاسیون و فرسایش دندان ها افزایش می یابد و رنگ های تیره روی دندان ها تا لثه امتداد می یابد.
۱۰-۱۵ سال فرسایش دندان ها تشدید می شود و ممکن است دندان های از دست رفته ظاهر شوند.

 

تعیین سن گربه با خز گربه 

نظارت بر خز به دلیل رشد آن با افزایش سن گربه به تخمین سن کمک می کند و جدول زیر مراحل رشد خز را در گربه نشان می دهد:

دسته بندی کم اهمیت پسر هرم
سن کمتر از ۹ ماه از ۹ ماه تا ۱۰ سال بالای ۱۰ سال
شرح خز مانند کرک نرم است و مقداری چسبندگی دارد و رنگ آن روشن است. زبرتر، چرب تر، براق تر، تیره تر و تمیزتر. خاکستری شدن در پوست گربه ظاهر می شود و گربه از تمیز کردن خود غفلت می کند، بنابراین توده ها و گره هایی در خز ظاهر می شوند.
تعیین سن گربه  با چنگال
تعیین سن گربه  با چنگال

تعیین سن گربه با چنگال گربه

تعیین سن گربه  با چنگال یکی از اصلی ترین راه های تعین سن گربه است. گربه ها را می توان بر اساس جوانی و سن آنها تشخیص داد. با افزایش سن گربه، چنگال‌هایش درشت‌تر، طول آن افزایش می‌یابد و تجمع پوست مرده در اطراف آن مشخص می‌شود و همچنین برخی از گربه‌ها قادر به پنهان کردن پنجه‌های خود نیستند. یکی از نشانه های هرم شکستگی پنجه ها و ضعف آنهاست.

 

نقش اصلاح کننده فعالیت گربه در تعیین سن گربه 

با افزایش سن گربه، فعالیت و به طور کلی عشق او به بازی کمتر می شود، توانایی او برای شکار ضعیف می شود، مدت طولانی تری می خوابد و حتی اشتهای او برای غذا به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. همچنین بلوغ جنسی به ویژه برای گربه‌ های جوان‌تر و مسن‌تر، شاخصی ضروری برای سن در نظر گرفته می‌شود. گربه‌های بالغ نیز علاقه‌ی قابل‌توجهی به دفاع از قلمرو خود نشان می‌دهند و علائمی از ادرار و پنجه‌ها در اطراف مرزهای خود می‌گذارند تا به گربه‌های رقیب در مورد نزدیک شدن هشدار دهند.

 

 

همچنین بخوانید:

طول عمر فیل ها آسیایی و آفریقایی به چه عواملی بستگی دارد؟

 

 


 

  1. منابع
    ↑ “Domestic Cat | Felis catus”، National Geographic, Retrieved 21-10-2016. ^ أ ب هیئه من المؤلِّفین (۱۹۹۹)، الموسوعه العربیه العالمیه (الطبعه الثانیه)، الریاض، المملکه العربیه السعودیه: مؤسسه أعمال الموسوعه للنشر والتوزیع، صفحه۲۱۶، جزء ۱۸ (ق). ^ أ ب ت [http://www.ruralareavet.org/PDF/Physical_Exam-How_to_Determine_Age.pdf “How to Determine a Cat’s or Dog’s Age”]، The Humane Society of the United States, Retrieved 21-10-2016. ^ أ ب “Cat Chat: How Old is My Cat?”، Found Animals, Retrieved 21-10-2016. ↑ “How is a Cat’s Age Determined?”، About Home, Retrieved 21-10-2016.