تغذیه اسب ها و غذاهای مضر برای اسب ها

تغذیه اسب ها و رژیم غذایی اسب ها وانواع غذا های مضر برای اسب و مفید شامل کدام موارد است.چگونه مقدار غذای مناسب اسب را بدانیم؟
تغذیه اسب ها و رژیم غذایی اسب ها وانواع غذا های مضر برای اسب و مفید شامل کدام موارد است.چگونه مقدار غذای مناسب اسب را بدانیم؟

تغذیه اسب ها باید به گونه‌ای باشد که تمامی مواد معدنی و ویتامین های لازم برای آن را تامین کند، رژیم غذای اسب باید به گونه ای باشد که تمامی مواد معدنی انواع ویتامین ها و مکمل های غذایی را داشته باشد. همچنین بسیاری از غذا ها برای اسب ها مفید نیستند، غذاهای مضر برای اسب نیز وجود دارند.

تغذیه اسب ها و غذاهای مضر برای اسب ها
تغذیه اسب ها و غذاهای مضر برای اسب ها

رژیم غذایی اسب در تغذیه اسب ها

رژیم غذایی اسب از گیاهان تشکیل شده است، به این معنی که تغذیه اسب ها فقط بر اساس گیاهان است و دستگاه گوارش اسب از یک معده کوچک تشکیل شده است که نمی تواند مقدار زیادی غذا را به یکباره در خود جای دهد، که باعث می شود اسب برای مدت طولانی در طول روز چرا کند تا این مشکل جبران شود. و شایان ذکر است باید توجه داشت که چراگاه‌هایی که اسب در آن وقت می‌گذراند سرشار از گیاهان با کیفیت است تا تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را به دست آورد در علاوه بر گیاهان، رژیم غذایی اسب شامل غذاهای زیادی است، از جمله:

 • یونجه: اصلی ترین تغذیه اسب ها یونجه است. به انتخاب یونجه سبز روشن و عاری از گرد و غبار، کپک و علف های هرز مضر توجه می شود و شایان ذکر است که بیشتر مواد مغذی یونجه در برگ های آن متمرکز است.
 • کنسانتره ها: (به انگلیسی: Concentrates)، دانه های ریز هستند مانند: ذرت، جو و جو و کنسانتره ها حاوی مقدار کمی فیبر هستند، اما انرژی زیادی به بدن می دهند و باید در نظر گرفت که دانه های ارائه شده به اسب ها تمیز و عاری از حشرات و کپک هستند و به رنگ روشن هستند و همچنین می توان آن ها را قبل از سرو به سادگی آسیاب کرد یا بخارپز کرد.
 • مکمل های غذایی: اگر اسب دچار کمبود پروتئین، ویتامین یا مواد معدنی باشد، می توان مکمل های غذایی را به غذای اسب اضافه کرد و دانه های سویا، شلغم، آفتابگردان، پنبه، کتان و بادام زمینی مکمل های پروتئینی هستند، مانند ویتامین ها و مکمل های معدنی. از جمله کلسیم، فسفر و نمک.
 • سبزیجات: برخی از سبزیجات را می توان به مقدار محدود به اسب عرضه کرد، مانند هویج.
 • آب: مقدار آب مورد نیاز روزانه یک اسب به دما، رطوبت و سطح فعالیت بستگی دارد. اسب سالم بین ۱۹ تا ۵۷ لیتر آب تمیز در روز نیاز دارد. شایان ذکر است که اسب هایی که آب کافی نمی نوشند مستعدتر هستند. آب یکی از مهم ترین ارکان رژیم غذایی اسب ها می باشد.

 

مواد مغذی موجود در غذای اسب ها و اهمیت آن

تغذیه اسب ها یاید به گونه ای باشد که باید حاوی پنج ماده مغذی ضروری باشد:

 • کربوهیدرات ها: کربوهیدرات ها به دو صورت فیبر یا شکر و نشاسته یافت می شوند و فیبر در خوراک های خشن مانند علف و یونجه که غذای اساسی اسب ها است به وفور یافت می شود غلاتی مانند جو، ذرت و جو تامین کننده بدن هستند. انرژی بیشتری نسبت به فیبر دارند و برای تکمیل یک رژیم غذایی مبتنی بر علوفه و برای دستیابی به نیازهای تغذیه ای استفاده می شوند که به تنهایی با خوراک قابل تامین نیست.
 • پروتئین: اسب ها به پروتئین نیاز دارند زیرا به رشد و نگهداری بدن آنها کمک می کند و خوراک و یونجه منابع غنی آن هستند.انرژی سخت ترین هضم و تبدیل به انرژی قابل استفاده برای اسب است و بنابراین باید مراقب بود. برای تهیه غذای اسب حاوی پروتئین باکیفیت بدون افزایش مقدار پروتئین خود، اما فقط مقدار مورد نیاز اسب، زیرا پروتئین اضافی در بدن تجزیه می شود و به آمونیاک اضافی تبدیل می شود، این ممکن است منجر به مشکلات سیستم تنفسی اسب
 • چربی‌ها: برای اسب، چربی‌ها منبع عالی انرژی هستند و به راحتی قابل هضم هستند. چربی‌ها را می‌توان از طریق خوراک‌های تجاری حاوی روغن یا با افزودن روغن‌ها و مکمل‌های چربی به خوراک‌های طبیعی با در نظر گرفتن مواد غذایی به رژیم غذایی اسب اضافه کرد. مطمئن شوید که غذای ارائه شده به اسب ها متعادل است و نیازهای مختلف را برآورده می کند، نه فقط منبع انرژی.
 • ویتامین ها: ویتامین ها اصلی ترین عنصر در تغذیه اسب ها هستند. اسب ها به ویتامین ها نیاز دارند تا بدن آنها وظایف حیاتی خود را انجام دهد و کمبود ویتامین منجر به مشکلات بسیاری برای سلامتی می شود و شایان ذکر است که اسب ها می توانند برخی از انواع ویتامین ها را در بدن خود تشکیل دهند مانند: ویتامین C، B، K. بنابراین نیازی به تهیه آنها از منابع خارجی نیست، در مورد بقیه ویتامین ها می توان آنها را از علوفه سبز یا مکمل های غذایی حاوی ویتامین تهیه کرد.ویتامین ها به دو نوع تقسیم می شوند: ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین B. C و ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A، D، E و K. مازاد نوع اول در خارج از بدن اسب با ادرار دفع می شود، در حالی که مازاد نوع دوم در بافت های چربی آن ذخیره می شود که ممکن است منجر به مسمومیت می شود.بنابراین افزایش مقدار ویتامین ها بیش از حد لازم توصیه نمی شود.
 • مواد معدنی: مواد معدنی هستند که اسب ها به مقدار مشخصی برای حفظ ساختار بدن، تعادل مایعات در سلول ها، انقباض ماهیچه ها و سایر عملکردها به آنها نیاز دارند. نمونه هایی از مواد معدنی لازم برای اسب عبارتند از کلسیم، فسفر، سدیم، پتاسیم، کلرید، منیزیم و گوگرد. از آنجایی که حاوی خوراک تازه از اکثر این مواد معدنی ضروری هستند به جز نمکی که باید به طور مداوم در اختیار اسب ها قرار گیرد، همچنین می توانید مکمل های غذایی را به غذای اسب اضافه کنید تا نیاز آنها به مواد معدنی تامین شود، بستگی به میزان مواد معدنی مورد نیاز شما دارد. نیاز به اسب در سن اسب، میزان تلاش و مورد ایرانیان اگر باردار یا شیرده باشند.

 

غذاهای مضر برای اسب
غذاهای مضر برای اسب

غذاهای مضر برای اسب

تغذیه اسب ها یاید به گونه ای باشند که برای سلامتی آنها زیان نداشته باشند، در ادامه مهمترین غذاهای مضر برای اسب که باید از غذا دادن به اسب ها پرهیز کرد، را ذکر شده است:

 • برخی از گیاهان باغی: برخی از گیاهان باغی از گیاهان سمی محسوب می شوند که نمونه هایی از آنها عبارتند از: زنبق و ریواس.
 • گوشت: اگر چه اسب می تواند گوشت بخورد، اما توصیه نمی شود به او اجازه می دهد به انجام این کار برای عدم وجود اطلاعات کافی در مورد اثرات آن در دراز مدت، و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دندان های اسب می توانید مقاله ای را مطالعه کنید که تعداد دندان های اسب چقدر است. که گوشت یکی از غذاهای مضر برای اسب است.
 • سبوس: حاوی ارزش غذایی کمی است و مصرف آن منجر به افزایش نسبت فیبر می شود که رژیم غذایی اسب را تشکیل می دهد که ممکن است بر میکرو فلور روده تأثیر بگذارد.
 • خوراک گاو: برای اسب بسیار سمی است، زیرا همراه با داروهایی که به اسب آسیب می رساند عرضه می شود. که یکی از غذاهای مضر برای اسب است. 
 • انواعی که می توان به مقدار کم به اسب ها داد

  در تغذیه اسب ها غذا هایی وجود دارند که می توان به مقدار کم به اسب ها داد. که در ادامه برخی از غذاهایی که می توان به اسب ها به مقدار کم داد، نشان می دهد، زیرا فراوانی آنها ممکن است برای آنها مضر باشد:

  • میوه هایی مانند سیب چون فراوانی آنها باعث قولنج اسب می شود و بنابراین لازم است در روز بیش از یک یا دو میوه از اسب ندهید.
  • سبزیجات چلیپایی مانند کلم، کلم، کلم بروکلی و غیره که ممکن است باعث نفخ شوند.
  • یونجه سوئدی (به انگلیسی: Alsike Clover)، زیرا فراوانی آن باعث زخم های دهان، قولنج، اسهال و بزرگ شدن کبد می شود.

   

  چگونه مقدار غذای مناسب اسب را بدانیم؟

  یکی دیگر از مواردی که باید در تغذیه اسب ها به آن توجه داشت مقدار غذای مصرفی اسب ها می باشد. مقدار غذای مورد نیاز اسب ها بسته به سن، جنسیت و ماهیت فعالیت متفاوت است.مقدار غذایی که برای اسب در حال رشد مناسب است با مادیان باردار یا شیرده و مقدار غذای مورد نیاز یک اسب متفاوت است. اسبی که کار سبک انجام می دهد با مقدار غذایی که باید برای اسبی که کار فشرده انجام می دهد متفاوت است و دانستن میزان مناسب غذای اسب بسیاری از پرورش دهندگان اسب با در نظر گرفتن چندین عامل دیگر به کلاس و وزن آن بستگی دارند. و جدول زیر میزان غذای مورد نیاز روزانه اسب ها را نسبت به وزن بدن در موارد مختلف نشان می دهد که قابل اندازه گیری است:

  کلاس اسب نسبت خوراک به وزن بدن (%) تمرکز بر وزن بدن (%) کل غذا
  اسب بالغ ۱.۵-۲ ۰-۰.۵ ۱.۵-۲
  یک مادیان در اواخر بارداری ۱-۱.۵ ۰.۵ -۱ ۱.۵-۲
  مادیان در اوایل شیردهی ۱-۲ ۱-۲ ۲-۳
  یک مادیان در اواخر شیردهی ۱-۲ ۰.۵-.۱.۵ ۲-۲.۵
  اسب در حال انجام کارهای سبک ۱-۲ ۰.۵ -۱ ۱.۵-۲.۵
  اسبی که کار متوسطی انجام می دهد ۱-۲ ۰.۷۵-۱.۵ ۱.۷۵-۲.۵
  اسبی که کار شدیدی انجام می دهد ۰.۸-۱.۵ ۱-۲ ۲-۳
  بچه کره ۳ ماهه ۰ ۱-۲ ۲.۵-۳.۵
  کره اسب Wettaim 6 ماهه ۰.۵ -۱ ۱.۵-۳ ۲-۳
  کره یک ساله ۱-۱.۵ ۱-۲ ۱.۸-۳
  کره یک و نیم ساله ۱-۱.۵ ۱-۱.۵ ۲-۲.۵
  اسب دو ساله ۱-۱.۵ ۱-۱.۵ ۱.۷۵-۲.۵

   

 

همچنین بخوانید:

انواع اسب اصیل و طبقه بندی انواع اسب ها براساس ویژگی های مختلف
زیباترین اسب های جهان و زیباترین اسب
طول عمر اسب و عوامل افزایش طول عمر اسب
پرورش اسب و تولید مثل اسب چگونه است؟

 

 


 

 1. منابع
  ^ أ ب Josie Turner (12-10-2016), “What is the Best Diet for Horses?”، www.animalwised.com, Retrieved 10-2-2019. Edited. ↑ Alina Bradford (2-5-2015), “horse facts”، www.livescience.com, Retrieved 10-2-2019. Edited. ^ أ ب ت ANN SWINKER (2-12-2015،), “Feeding Horses”, www.extension.psu.edu, Retrieved 20-4-2020. Edited. ^ أ ب Kylee Jo Duberstein (5-7-2015), “How to Feed a Horse: Understanding the Basic Principles of Horse Nutrition”، www.extension.uga.edu, Retrieved 19-4-2020. Edited. ↑ Carey Williams (4-2004), “The Basics of Equine Nutrition”، www.esc.rutgers.edu, Retrieved 3-5-2020. Edited. ^ أ ب Katherine Blocksdorf (10-12-2019), “Things a Horse Shouldn’t Eat”، www.thesprucepets.com, Retrieved 10-2-2019. Edited. ↑ Kathy P. Anderson (2007), Basics of feeding horses , US: University of Nebraska, Page 1. Edited.