تفاوت عقاب و شاهین و شباهت های آن

تفاوت عقاب و شاهین ؛از نظر ظاهر، از نظر رتبه و انواع، از نظر رتبه و انواع، از نظر روش پرواز، از نظر صید طعمه، از نظر محل گذاشتن تخم ها.
تفاوت عقاب و شاهین و شباهت های آن
تفاوت عقاب و شاهین و شباهت های آن

تفاوت عقاب و شاهین؛ شاهین ها و عقاب ها به عنوان پرندگان شکارچی روزانه طبقه بندی می شوند، که با انواع مختلفی که در سرتاسر جهان زندگی می کنند به جز قطب جنوب که در آن حدود ۶۰ گونه عقاب و بیش از ۲۵۰ گونه شاهین وجود دارد، هر دو ترجیح می دهند در علفزارها و سواحل دریا زندگی کنند. جنگل ها و بیابان های تاندرا و مناطق شهری. با این حال، عقاب در چندین ویژگی با شاهین متفاوت است، از جمله؛از نظر ظاهر، از نظر رتبه و انواع، از نظر رتبه و انواع، از نظر روش پرواز، از نظر صید طعمه، از نظر محل گذاشتن تخم ها.

"<yoastmark

تفاوت عقاب و شاهین از نظر ظاهر 

در تفاوت عقاب و شاهین، عقاب ها علاوه بر داشتن بال های پهن پرندگانی بزرگ هستند. قد بزرگترین گونه عقاب هیمالیا ۱.۵ متر است وزن سنگین ترین آنها یعنی کندور آند ۱۵ کیلوگرم است.عقاب ها با منقار تیزشان متمایز می شوند. منقار عقاب ها معمولاً مایل به زرد یا روشن و همچنین صدایی کم دارد و گردن دراز دارند و سرشان با پرهای پراکنده کمی پوشیده شده است. در حالی که شاهین ها پرندگان متوسط ​​تا بزرگ در نظر گرفته می شوند. طول بال های آن بین ۵۵ تا ۱۲۵ سانتی متر و وزن آن بین ۲۸ تا ۲۱۰۰ گرم است. شاهین ها دارای بال های نوک تیز، انگشتان بلند با پنجه های تیز، دم های بلند و سرهایی هستند که در مقایسه با پرندگان دیگر مربع شکل تر هستند.

شاهین ها دارای پرهای راه راه قهوه ای، سیاه، خاکستری یا سفید هستند و پرها در قسمت بالایی بدن غالباً تیره و در قسمت پایین روشن هستند،  چشمان آنها قهوه ای و پاهای آنها زرد است برای منقار شاهین ها اغلب تیره رنگ است و صدای بلندی نیز ایجاد می کند.

تفاوت عقاب و شاهین از نظر رتبه و انواع

تفاوت عقاب و شاهین را می توان از نظر رتبه و انواع مختلفی که وجود دارد نیز مورد بررسی قرار داد. عقاب ها به راسته Accipitriformes تعلق دارند، در حالی که شاهین ها متعلق به راسته Falconiformes هستند. شاهین ها به ۳ گروه طبقه بندی می شوند: گروه الشحین، گروه الشویهین و گروه الکوسک برخی از سیستم های طبقه بندی گروه چهارمی را اضافه می کنند که شاهین های مقدس هستند.
این گروه ها شامل حدود ۳۷ گونه است که شامل: شاهین ماداگاسکار، شاهین خالدار، شاهین شاهین شرقی، شاهین شاهین آموریا، شاهین شاهین خفاشی، شاهین شاهین سیاه، شاهین شاهین و شاهین شاهین شاهین.

تفاوت عقاب و شاهین از نظر غذا

یکی از عمده تفاوت عقاب و شاهین در غذای آن ها می باشد، عقاب ها معمولاً از مردار تغذیه می کنند و طعمه تازه نمی خورند، به دلیل ضعف منقارشان که فقط می توانند مردار فاسد، پستانداران کوچک و پرندگان کوچک را تغذیه کنند.

در حالی که شاهین های دیگر، مانند شاهین شاهین، انواع بزرگ تری از پرندگان، از جمله اردک، پرندگان دریایی و کبوتر را شکار می کنند، و توجه دارند که بیشتر شاهین ها طعمه خود را می گیرند و به طور ناگهانی به آن هجوم می آورند.

تفاوت عقاب و شاهین از نظر روش پرواز

عقاب ها می توانند برای مدت طولانی بدون بال زدن پرواز کنند. به لطف بال های کوتاه و پهن خود، همچنین به دلیل توانایی آن در استفاده از جریان های هوای گرم برای حمل آن به سمت بالا است. و آن هم با پرواز به صورت دایره های کوچک و بسیار آهسته.

شاهین‌ها از نظر توانایی پرواز با عقاب‌ها متفاوت هستند، زیرا شاهین‌ها با سرعت بالا پرواز می‌کنند، و مرتباً بال‌های خود را می‌کوبند، و بال‌های منحنی عقب شاهین چیزی را برای آن فراهم می‌کند که به عنوان ویژگی بال حامل یا جریان هوا شناخته می‌شود. جهت ها، که به آن توانایی مانور، ارتفاع و سرعت را می دهد.

از نظر صید طعمه 

تفاوت عقاب و شاهین از نظر صید طعمه یکی از اصلی تریت تفاوت ها می باشد. عقاب ها و شاهین ها دارای حس بینایی قوی هستند که به آنها کمک می کند طعمه خود را تشخیص دهند، با این حال، آنها در نحوه شکار طعمه متفاوت هستند. عقاب ها در حال پرواز شکار خود را تعقیب می کنند، سپس آن را می گیرند و با چنگال هایش به نزدیک ترین مکان می برند تا آن را پاره کنند و ببلعند، در حالی که شاهین ها در میان درختان پنهان می شوند و به طور ناگهانی بر روی طعمه هجوم می آورند.

از نظر محل گذاشتن تخم ها

عقاب ها ترجیح می دهند تخم های خود را در لانه های درختان بلند یا شیب ها بگذارند و اغلب در یک زمان دو تخم می گذارند در حالی که شاهین ها هر بار ۲ تا ۷ تخم می گذارند و لانه آنها روی شیب ها یا تپه ها و درختان است و می تواند در زمین.

شباهت های بین عقاب و شاهین

علیرغم وجود تفاوت عقاب و شاهین؛ آنها در چندین ویژگی مشابه یکدیگرند که مهمترین آنها به شرح زیر است:

  • هر دو پرندگان شکاری روزانه هستند .
  • آنها در جنگل ها، علفزارها، سواحل دریا و بیابان های سایه بان زندگی می کنند.
  • ماده ها به طور کلی قوی تر از نر هستند.
  • آنها با بینایی تیزشان متمایز می شوند.
  • آنها پنجه های قوی و بزرگی دارند.
  • آنها بال ها و دم های مشابهی دارند.
  • پرها پا و انگشتان پا را پوشانده اند.

 

بیشتر بدانید:

سریعترین حیوانات جهان را می توان به لحاظ زندگی در آب یا خشکی تقسیم بندی
حیوانات خانگی و معایب و مزایایه آن
حیوان گوشتخوار چیست؟ تفاوت حیوانات گوشتخوار و گیاهخوار
فیل و انواع آن چیست؟ آشنایی با خطرات و تهدیدات فیل ها؟
انواع عنکبوت ها چه ویژگی هایی را دارا می باشند؟ و عنکبوت ها چند تا چشم

 

 


  1. منابع
    ^ أ ب ت ث ج ح “Eagle vs. Hawk”, soft schools, Retrieved 07-10-2021. Edited. ↑ “Vulture”, animals.sandiegozoo.org, Retrieved 25-2-2021. Edited. ↑ “what is the difference between birds of prey?”, southafrica.co.za, Retrieved 25-2-2021. Edited. ↑ Kari Kirschbaum, “Falconidae”، animaldiversity.org, Retrieved 25-2-2021. Edited. ↑ “Silhouettes of Birds of Prey in Flight”, fauconeduc.biz, Retrieved 25-2-2021. Edited. ^ أ ب “Lecture: Birds of the World”, hydrodictyon.eeb.uconn.edu, Retrieved 25-2-2021. Edited. ^ أ ب “Falcon”, www.newworldencyclopedia.org, Retrieved 25-2-2021. Edited. ↑ “Vulture”, www.newworldencyclopedia.org, Retrieved 25-2-2021. Edited. ^ أ ب Randall Frost, “Falcons”، www.encyclopedia.com, Retrieved 25-2-2021. Edited. ↑ Paul R. Ehrlich,David S. Dobkin,Darryl Wheye, “Soaring”، web.stanford.edu, Retrieved 25-2-2021. Edited. ↑ Lorena Barba (12-12-2011), “Why Can the Peregrine Falcon Fly So Fast?”، blogs.bu.edu, Retrieved 25-2-2021. Edited. ↑ “Hawk Vs Eagle: 15 Top Differences & Similarities”, animal differences, Retrieved 07-10-2021. Edited.