تنفس در انواع حیوانات چیست؟ انواع حیوانات چگونه و از چه طریقی تنفس می کنند؟

تنفس چیست؟ روش های تنفس در انواع حیوانات به چه صورتی اتفاق میفتد؟کسب اطلاعات عمومی در مورد تنفس حیوانات مختلف جنگلی و غیره
تنفس چیست؟ روش های تنفس در انواع حیوانات به چه صورتی اتفاق میفتد؟کسب اطلاعات عمومی در مورد تنفس حیوانات مخطلف جنگلی و غیره
تنفس چیست؟ روش های تنفس در انواع حیوانات به چه صورتی اتفاق میفتد؟کسب اطلاعات عمومی در مورد تنفس حیوانات مختلف جنگلی و غیره

تنفس در انواع حیوانات چیست؟

موجودات زنده برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند،  تنفس در انواع حیوانات را به دو دسته تقسیم می کنند؛ تنفس خارجی و تنفس داخلی
تنفس خارجی؛ انتقال
اکسیژن از هوای محیط به ریه ها، جایی که تبادل گاز ها انجام می گیرد، بنابراین اکسیژن از آلوئول ها به داخل خون منتقل می شود، دی اکسید کربن از خون به ریه ها منتقل می شود.
تنفس داخلی است (به انگلیسی: تنفس)؛ این نوع تنفس در داخل سلول ها انجام می شود، که در آن غذا اکسید می شود ( تعامل اکسیژن با فرآیندهای هضم) برای تولید انرژی مورد نیاز برای انجام فرآیندهای حیاتی لازم برای ارگانیسم
تنفس داخلی برخی از مواد زائد مانند آب، دی اکسید کربن و آمونیاک و بدن از شر دی اکسید کربن و آب خلاص می شود در حین بازدم، در حالی که آمونیاک از طریق ادرار دفع می شود.

روش های تنفس حیوانات

گازها به روش های مختلف بین حیوانات و محیط آنها رد و بدل می شوند. با حیوانات ساده، ممکن است تبادل مستقیم بین سطح بدن حیوان و محیط انجام شود، اما در حیوانات پیچیده و پیچیده تر آنها سیستم تنفسی خاصی دارند، در زیر برخی از راه های تنفس در حیوانات را یاد میگیریم:

تنفس پوستش

تنفس در انواع حیوانات متفاوت است، بعضی از حیوانات مانند کرم های خاکی که در خاک مرطوب زندگی می کنند و برخی از دوزیستان که در مجاورت آب زندگی می کنند، می توانند از طریق پوست نازک و نفوذ پذیر خودتنفس کنند، زیرا این حیوانات دارای شبکه گسترده ای از مویرگهای کوچک خون هستند که نزدیک به سطح پوست هستند انتقال اکسیژن از پوست به بافتهای مختلف و انتقال دی اکسیدکربن از بافتها به پوست، که به موفقیت تنفس از این طریق کمک می کند و عدم وجود دوزیستان مانند قورباغه ها و کمپوست ها (سمندرها) برای حضور از یک لایه بیرونی که می تواند روند تنفس را از طریق پوست مانند پوست، یا فلس، یا پرها جلوگیری کند، و وجود آنها در نزدیکی آب تضمین می کند که پوست آنها به اندازه کافی مرطوب باقی می ماند تا گازها در آب حل شوند و بتوانند پخش شوند.

نفس کشیدن از طریق آبشش

تنفس در انواع حیوانات متفاوت است، حیواناتی که در آب زندگی می کنند، مانند ماهی ، سخت پوستان، نرم تنان و کرم ها، با استفاده از آبشش نفس می کشند و آبشش ها از بافت های رشته ای بسیار منشعب تشکیل شده اند، غشای بسیار نازکی دارند که امکان تبادل مواد از طریق آن را فراهم می کند، و هنگام عبور آب محلول حاوی اکسیژن نزدیک به آبشش است. اکسیژن از طریق ویژگی انتشار از آب به جریان خون منتقل می شود. منطقه با غلظت بالا به منطقه با غلظت پایین تر. و از آنجا به تمام بافتهای مختلف بدن منتقل می شود، که به همین ترتیب دی اکسید کربن حرکت می کند و از خون پخش می شود جایی که غلظت آن به آب افزایش می یابد.

تنفس از طریق روزنه و برونش

تنفس در انواع حیوانات متفاوت است، حشرات از طریق لوله های بسیار کوچکی به نام برونش تنفس می کنند. این لوله ها به دهانه های خارجی متصل می شوند که در امتداد قفسه سینه و شکم حشره امتداد می یابند و به آنها اجازه می دهد گازها را مستقیماً بین هوای خارج و برونش ها رد و بدل کنند و بنابراین هیچ نقشی برای خون وجود ندارد.

از طریق ریه ها نفس بکشید

تنفس در انواع حیوانات  متفاوت است، حیوانات وحشی از طریق ریه ها نفس می کشند و شکل و اندازه ریه ها ممکن است از یک حیوان به حیوان دیگر متفاوت باشد، اما آنها از یک طریق تنفس می کنند، به عنوان مثال سیستم تنفسی در انسان از لوله تنفس ساخته شده است. این یک لوله طولانی است که دهان، بینی و ریه ها را به هم متصل می کند، که برونش ها به دو مجرا تنفسی منشعب می شوند، یکی از راست که وارد ریه راست می شود و یکی از چپ وارد ریه چپ می شود و داخل ریه ها هر قسمت هوا تقسیم می شود گروهی از برونشیول ها، و ریه ها در داخل قفسه دنده قرار دارند، و دنده ها و عضله دیافراگم کمک می کنند که در حین تنفس در زیر ریه ها قرار دارد.

وقتی استنشاق می کنید، هوای غنی از اکسیژن به داخل بینی می ریزد و در آنجا توسط مخاط و مویرگهایی که گرد و غبار و آلودگی را به دام می اندازند، تمیز می شوند، سپس عضله دیافراگم منقبض می شود و دنده های قفسه دنده به سمت بالا و خارج حرکت می کنند، قفسه دنده و ریه ها، که هوا را از بینی به ریه ها هل می دهد. عضله دیافراگم و دنده های قفسه دنده به سمت پایین و داخل حرکت می کنند و قفسه دنده باریک می شود، که باعث فشار بر ریه ها می شود، بنابراین هوای حاوی دی اکسید کربن از ریه ها به سمت بینی و خارج از بدن خارج می شود.

اطلاعات عمومی در مورد تنفس حیوانات

در قسمت از پست اطلاعاتی را در مورد نحوه تنفس حیوانات گرد آوری کرده ایم:

 • ریه راست در پستانداران از سه لوب تشکیل شده است، در حالی که ریه سمت چپ فقط از دو لوب تشکیل شده و کوچکتر از ریه راست است.
 • لاک پشتهای تنفسی نوع کوچکی که در آب شیرین بنام “لاک پشت رودخانه فیتزروی” زندگی می کنند در حالی که توسط یک پاپیلای خصوصی که Palmdhirq را محاصره کرده است زیر آب هستند، عضوی که از لاک پشت ها برای ادرار کردن، مدفوع و تخمگذاری استفاده می کند، این استالاکتیت ها و عملکردی مشابه عملکرد کیسه های هوا در ریه، جایی که جذب می شود مولکول های اکسیژن آنها را به جریان خون فشار می دهد.
 • مارها با استفاده از ریه راست که استوانه ای شکل آن با شکل بدن مار مطابقت دارد نفس می کشند در حالی که ریه چپ کوتاه شده و تا حد زیادی منقبض می شود.
 • ریه های تمساح به غشای پریکارد قلب که به آن احاطه شده است متصل می شوند و هنگام تپش قلب، هوای موجود در داخل ریه ها را به حرکت در می آورد و آن را به اندامهایی که به آن نیاز دارند بسیار کارآمد منتقل می کند.
 • بدن پرندگان شامل کیسه های هوایی است که توانایی تنفس آنها را هنگام پرواز افزایش می دهد و کیسه های هوا تا دم، گردن و بال امتداد می یابند و ریه ها را به صورت دایره بسته احاطه می کنند.
 • پستانداران دریایی به لطف توانایی ذخیره اکسیژن در ماهیچه ها و خون در زیر آب تنفس می کنند و یکی از پستانداران دریایی “والور” است، زیرا کیسه های هوا در گردن و سر دارد که به آن کمک می کند تا نفس بکشد و شناور شود. خوب.

 •  “تفاوت بین تنفس و تنفس” ، تفاوت بین ، ۲۹-۷-۲۰۱۱، برگرفته ۲۰-۶-۲۰۱۷. ویرایش شده.
 • v “Skin، Gills، And Tracheal the Systems” ، Boundless ، بازیابی شده در ۲۰-۶-۲۰۱۷. ویرایش شده.
 •  نائومی بولتون (به روز شده در تاریخ ۲۴-۴-۲۰۱۷)، “حیواناتی که از طریق پوست نفس می کشند  ، علوم علمی ، بازیابی شده در ۲۰-۶-۲۰۱۷. ویرایش شده.
 • b “درک چگونگی نفس کشیدن حیوانات” ، Dummies ، بازیابی شده در ۲۰-۶-۲۰۱۷. ویرایش شده.
 •  جیسون بیتل (۱۷-۲۰۱۵)، “نفس کشیدن این حیوانات نفس گیر است و عجیب است” ، SLATE’S ANIMAL ، بازیابی شده در ۲۰-۶-۲۰۱۷. ویرایش شده.