تولید مثل قناری و مراحل آن

نحوه جفت گیری قناری ها و نحوه تولید مثل قناری ها، نحوه تشخیص قناری نر و ماده، شرایط تولید مثل قناری ها، ساخت لانه ی قناری،
قناری های مختلف چه ویژگی هایی دارند؟ و راه های شناسایی قناری سالم و بیمار کدام است؟ و چگونه می توان به مراقبت از قناری بیمار انجام داد؟
قناری های مختلف چه ویژگی هایی دارند؟ و راه های شناسایی قناری سالم و بیمار کدام است؟ و چگونه می توان به مراقبت از قناری بیمار انجام داد؟

تولید مثل قناری، و نحوه تولید مثل قناری ها به فردی را برای خود دارند که افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند باید آن را مد نظر داشته باشند تا بتوانند در پرورش این نوع جانداران موفق شوند، ساخت لانه قناری یکی از پایه و اصولی ترین موارد می باشد که در این زمینه باید به آن توجه کافی را داشته باشیم، شرایط تولید مثل قناری ها و نحوه تشخیص قناری نر و ماده، بسیار سخت نمی باشد اما درای نکات بسیار مهمی می باشد که افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند باید توجه کافی را داشته باشند.

نحوه تولید مثل قناری ها

آشنایی با نحوه تولید مثل قناری ها در نگه داری و تولید مثل قناری ها نقش مهمی دارد. پرندگان قناری در مقایسه با سایر پرندگان به راحتی پرورش می یابند و قناری های ماده قیمت کمتری دارند. چون آواز نمی خوانند ولی در همه حال باید انواع خوب آنها را برای جفت گیری انتخاب کرد و به موارد دیگر توجه کرد:

 

انتخاب پرندگان مناسب جهت تولید مثل قناری ها

انتخواب پرندگان نقش مهمی در نحوه تولید مثل قناری ها دارد که مهم ترین آنها شامل موارد زیر می شوند:

 • پرندگان کوچک با پرهای خوب را انتخاب کنید، نه پرهایی که رشد می کنند و می کنند.
 • یک قناری نر خوب انتخاب کنید که فعال باشد و مدام آواز بخواند.
 • ماده‌های فعالی را انتخاب کنید که می‌تواند یک مادر پرورش دهنده باشد تا بتواند لانه را بسازد، در آن کاه بگذارد یا در ظروف باز تخم بگذارد.
 • مواظب باشید دو پرنده نر و ماده را پرورش ندهید که پرهای یکسانی دارند، انگار که هر دو پرهای ظریفی دارند. این امر می تواند باعث عفونت یا بیماری کیست پر شود و ترجیحاً پرنده ای کاکل دار با تاج دیگری پرورش داده شود و پرهای نرم آن با ظاهر روشن قابل تشخیص است در حالی که پرهای سخت پشت پرنده را پر کرده و رنگ تیره تری دارند.
 • انتخاب قناری ماده در ۷ ماهگی و نر در سن ۹ ماهگی تا رسیدن به سال اول. مناسب ترین سن برای جفت گیری است.

 

انتخاب زمان مناسب برای تولید مثل قناری ها

انتخاب زمان مناسب یکی از مهم ترین گزینه ها در نحوه تولید مثل قناری ها است. در کشورهای خاورمیانه دوره جفت گیری قناری از اواخر بهمن و اوایل اسفند آغاز می شود، که تا پایان تیرماه ادامه دارد و این دوره بسته به آب و هوا ممکن است طولانی یا کوتاه باشد زیرا به فصل بهار مرتبط است.
از آنجایی که چرخه تولیدمثلی قناری ارتباط نزدیکی با نور دارد، مرحله جفت گیری زمانی شروع می شود که بداند روز طولانی و شب کوتاه است، بنابراین نباید پرندگان قناری را در زمان استراحت جنسی در معرض نور مصنوعی قرار دهیم.
زیرا برخی از پرورش دهندگان هستند که عمدا قناری ها را در معرض نور قرار می دهند تا سریعتر به تخم مرغ برسند، اما این روند برای سیستم بدن آنها گیج کننده و در نتیجه مضر است.

 

خاطره و زن

حضور نر و ماده در قفس با هم و در زمان مشخص شده در بالا نشان می دهد که جفت گیری اتفاق می افتد، سپس نر شروع به آواز خواندن یا آواز خواندن می کند، سپس می رقصد و در حین خواندن آهنگ های چرخان از این طرف به طرف دیگر تاب می خورد و خود را دراز می کند. سر به سمت ماده
فعالیت در ماده با حرکت و پرواز در همه جهات به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و حتی زمانی که روی کف قفس فرود می آید به بال زدن به یکدیگر ادامه می دهد و با شنیدن صدای خواستگاری نر در موقعیت قرار می گیرد. تلقیح، با پایین آوردن بدن به طوری که با ساقه یا زمین تماس داشته باشد و دم و سر او را تا بالاترین حد بالا بیاورد و این نشانه آمادگی برای واکسینه شدن است.
و هنگامی که کاملاً آماده جفت گیری شد، تمام پرهای شکم او تا پشت او برداشته می شود، زیرا ماده باید یک هفته قبل از ازدواج واقعی در قفس جفت گیری قرار گیرد تا به آن عادت کند. باید توجه داشت که این مورد از مهم ترین موارد در نحوه تولید مثل قناری ها می باشد.

تهیه غذای مناسب

نقش تهیه غذای مناسب در نحوه تولید مثل قناری ها بسیار مهم و ضروری می باشد که شامل موارد زیر می باشند؛

 • غذاهای پروتئینی و دانه ها

غذاهای پروتئینی و دانه ها یکی از مهمترین گزینه ها در نحوه تولید مثل قناری ها محسوب می شوند، که باید مورد توجه افراد قرار بگیرند. پرندگان قناری در طول فصول تولید مثل در رژیم غذایی خود به میزان بالایی از پروتئین نیاز دارند، زیرا قناری وحشی با جوانه زدن بذرهایی که از آن تغذیه می کند در باران های بهاری تکثیر می شود و همچنین می توان این دانه ها را در یخچال نگهداری کرد و پرورش دهنده می تواند بکارد و دانه ها را خودش بچیند

 • تخم مرغ آب پز سفت

یکی دیگر از گزینه هایی که در نحوه تولید مثل قناری ها باید به بررسی آن بپردازیم تخم مرغ آب پز می باشد، که بررسی کردن این حالی از لطف نیست، تخم مرغ های آب پز را می توان بعد از جدا کردن پوسته های غیرقابل خوردن آن برای قناری سرو کرد. این پرنده در طول فصل جفت گیری به مقدار زیادی کلسیم نیاز دارد، علاوه بر این که پس از خروج قناری جوان، روزانه به والدین تخم می دهد.

 • سبزیجات

سبزیجات یکی از اصلی ترین و پر مقوی ترین غذا های می باشد که در نحوه تولید مثل قناری ها مورد توجه افرادی که به پرورش این نوع دام ها می پردازند شامل می شود. در فصل تولید مثل باید روزانه به قناری خود سبزیجات تازه داده شود.

 

روشنایی مناسب ارائه دهید در تولید مثل قناری ها

در تولید مثل قناری ها و نحوه تولید مثل قناری ها باید به روشنایی مناسب در محل نگهداری این نوع حیوانات باشیم، مهم است که قناری ها را در قفس هایی قرار دهید که از همه جهات به نور دسترسی دارند. و آن هم با در اختیار گذاشتن وسایل نور و تنظیم آن در زمان های معین، با افزایش زمان روشنایی هر روز چند دقیقه ای تا زمانی که دوره روشنایی به ۱۲ ساعت در روز برسد.
در صورت استفاده از تایمر حتما یک چراغ شب کوچک داشته باشید. به طوری که پرندگان از تغییر نور غافلگیر نشوند و هنگام تلاش برای یافتن یکدیگر در شب از آسیب دیدن آنها جلوگیری شود.

 

ساخت لانه ی قناری

ساخت لانه ی قناری در تولید مثل قناری ها که در طول دوره جفت گیری قناری، لانه ها باید با توجه به شرایط زیر فراهم شود:

 • حوضچه های باز برای لانه سازی تهیه کنید که می تواند پلاستیکی باشد (در فروشگاه های حیوانات خانگی موجود است) و سپس آنها را در کنار قفس از پشت آویزان کنید و مطمئن شوید که لانه در دسترس است. برای اینکه بتوان جوجه ها را هنگام خروج از تخم زیر نظر داشت.
 • یک بالش کوچک در پایین کاسه لانه نصب کنید. پرندگان ممکن است نتوانند به خوبی لانه خود را بسازند و بنابراین تخم ها جوجه کشی و دمای مناسبی نخواهند داشت. ساخت لانه ی قناری یکی از مهمترین و اساسی ترین گزینه ها در تولید مثل قناری ها می باشد
 • در ساخت ساخت لانه ی قناری باید توجه داشت که، قرار دادن مواد طبیعی لانه سازی مانند پنبه، کاغذ خرد شده، پرز خشک شده یا مواد علف هرز تجاری، و همچنین مراقب باشید که لانه های ساخته شده از الیاف، پلی استایرن یا نایلون قرار نگیرید. برای اینکه پای قناری به هم نپیچد و قناری یکی از پاهایش را از دست بدهد.

 

مرحله جفت گیری

یکی از مهم ترین مراحل تولید مثل قناری ها مرحله جفت گیری می باشد. مرحله جفت گیری قناری از نیمه دوم اسفند آغاز می شود. ماده شروع به ساخت لانه ی قناری در فنجان های باز یا ظرف غذای خود یا هر جای خوب می کند و در این مرحله قناری نر شروع به خواستگاری با ماده خود می کند و اگر آماده جفت گیری باشد خم می شود و ظرف یک روز جفت می شود.
آواز خواندن و رقص قناری نر نیز زمانی که آماده جفت گیری می شود، علاوه بر تورم، خم شدن و گشاد شدن دهانه تهویه، افزایش می یابد و حرکت و فعالیت او در قفس افزایش می یابد، علاوه بر این، بال هایش می افتد و افزایش می یابد. در روشنایی پرهایشپس از جفت گیری، ماده ۴ تا ۵ تخم می گذارد که به رنگ های آبی، سبز یا قهوه ای خال خال شده اند و سپس آنها را تا بیرون آمدن قناری های جوان جوجه کشی می کند.

 

مقابله با تخم قناری

تخمک را از قفس می‌برند تا بررسی شود و بدانیم بارور شده است یا نه و در جای امنی قرار داده می‌شود و از خراشیده شدن آن جلوگیری می‌کند و وقتی ماده تمام تخم‌گذاری را تمام کرد، همه تخم‌ها به آن بازگردانده می‌شوند. قفس برای جوجه ریزی با هم در یک زمان اتفاق می افتد.
قبل از تخمگذاری تمام تخمها باید قفس تمیز شود و تخمها برگردانده شوند تا در دوره جوجه کشی طبیعی که از ۱۲ تا ۱۴ روز طول میکشد مزاحمتی برای ماده ایجاد نشود و برخی از پرورش دهندگان هستند که تخمها را نمی گیرند. از قفس رها کنید و آن را به ماده دیگری منتقل کنید یا بگذارید تا به ماده و جوجه هایش کمک کند و در حالی که ماده در تخمدان است به او غذا بدهد.

هنگام جوجه ریزی، پرنده نر شروع به صدای بلند توییت می کند و در حالت حرکت دائمی در قفس باقی می ماند و پرورش دهنده نباید باعث ایجاد مزاحمت برای پرندگان شود و آنها را از قفس خارج کند. زیرا ممکن است در نتیجه ناراحتی مادر و عدم تغذیه او به جوجه ها منجر به مرگ جوجه ها شود.

 

تغذیه جوجه ها

قناری‌های کوچک در سه هفته اول به والدین خود وابسته هستند و ترجیحاً غذای ساده و کوچک برای مادر برای تغذیه بچه‌هایش از جمله جوشاندن یک تخم‌مرغ به مدت ده دقیقه و سپس آسیاب کردن آن به اتم‌های کوچک و قرار دادن آنها در ظرف غذای مادر، ترجیح داده می‌شود. رسیدن و اطمینان از کم و کافی بودن غذا؛ به طوری که بار سنگینی بر روی جوان وارد نشود که منجر به تجمع چربی می شود.

 

شرایط تولید مثل قناری ها

برای جفت گیری و تولید مثل قناری ها باید شرایط خاصی رعایت شود از جمله مهم‌ترین شرایط تولید مثل قناری ها شامل موارد زیر می باشد:

 • برای ساخت لانه ی قناری یک قفس متوسط ​​یا کمی بزرگتر، جدا شده یا به دو قسمت تقسیم کنید.
 • یکی از مهمترین شرایط تولید مثل قناری ها انتخاب نوع قفس می باشد، قفس دارای کوزه یا سطل مناسب است و با کرفس یا پر پوشیده شده است. تخم گذاری توسط قناری ماده.
 • یکی از مهمترین شرایط تولید مثل قناری ها ازدواج است؛ که از ازدواج در دوره چیدن خودداری کنید. یعنی دوره فقدان پر برای قناری که طی آن قناری از نظر جسمی و روحی خسته است و قادر به جفت گیری نیست.
 • یک قناری ماده از نظر سن و اندازه کوچکتر از نر تهیه کنید. تا بتوان در طول جفت گیری آن را کنترل کرد.
 • اطمینان حاصل کنید که تیغه ها تعویض شده اند. و آن از طریق ظاهر پرهای دم و کامل بودن پرهای روی بالها. زیرا این کار یکی از اصلی ترین شرایط تولید مثل قناری ها می باشد
 • اطمینان حاصل کنید که پرندگان قناری عاری از هرگونه نقص مادرزادی یا پزشکی مانند بریدن پا، فلس های ساق پا یا تورم زیر پر هستند. یکی از مهمترین و اصلی ترین مراحل و گزینه های موجود برای شرایط تولید مثل قناری ها محسوب می شود.

 

تشخیص قناری نر و ماده

نحوه تشخیص قناری نر و ماده کار بسیار سختی است همچنین قناری ها تقریباً یکسان هستند. ولی تشخیص نر و ماده مشکل است، اما برای کسانی که قصد پرورش قناری را دارند، چند نمونه از نحوه تشخیص قناری نر و ماده در زیر اشاره شده است؛

 

تایپ کنید
شکل
رنگ پر
رفتار پرنده در طول جفت گیری
واکنش های قناری
حرکت قناری
قناری نر
بزرگتر و لاغرتر
پرهای آن رنگارنگتر و چشم نوازتر است
نر سعی می کند به ماده غذا بدهد و اگر پرندگان نر باشند در قفس به شدت عمل می کنند.
وقتی نر با نگاه کردن به پایین و حرکت دم روی لانه کلیک می کند، نگران می شود
هنگامی که قناری روی حوله یا دستمال قرار می گیرد، به حرکت خود ادامه می دهد
قناری ماده
کوچکتر
رنگ ها کمی محو شده و کمتر به چشم می آیند
ماده لانه خود را برای جفت گیری و تولید مثل آماده می کند
ماده هنگام کلیک کردن روی لانه واکنشی نشان نمی دهد
حرکت کمتر نر هنگام قرار دادن روی حوله

نحوه تشخیص قناری نر و ماده، یکی از کارهای مهمی است که افرادی به پرورش انواع مختلف قناری ها می پردازند باید مورد توجه داشته باشند، لازم به ذکر است که نحوه تشخیص قناری نر و ماده از یکدیگر دارای شرایط بسیار خاصی نیز می باشد که به صورت تخصصی تر می توان مورد بررسی قرار داد، اما مهمتر از نحوه تشخیص قناری نر و ماده پرورش و مراحل آن است.


 

 

همچنین بخوانید:

قناری های مختلف چه ویژگی هایی دارند؟ راه های نگه داری انواع قناری های سالم
پرندگان چگونه تولید مثل می کنند
خصوصیات اسب ها و رفتار اسب ها
پرورش اسب و تولید مثل اسب چگونه است؟

 

 

 

 1. منابع
  ^ أ ب ت ث ج ح “Canary Breeding”, companion, Retrieved 13/10/2021. Edited. ^ أ ب “Learn about Canary Mating Behavior!”, myanimals, Retrieved 9/11/2021. Edited. ^ أ ب ت ث ج ح خ د ذ توفیق یاسین، فؤاد الحاج (۱۹۸۶)، عالم الکنار (الطبعه الأولى)، بیروت: لبنان، صفحه ۶۴. بتصرّف. ^ أ ب “Way mating Canary”، c.worldmisc، اطّلع علیه بتاریخ ۱۳/۱۰/۲۰۲۱. Edited. ^ أ ب “Breeding Canaries”، beautyofbirds، اطّلع علیه بتاریخ ۱۳/۱۰/۲۰۲۱. Edited. ↑ Omar Abusalem (28/6/2020), “Signs your canary is ready to mate and breed”, canaropedia, Retrieved 11/11/2021. ↑ “How to Know If You Have a Male or Female Canary”, cuteness, Retrieved 13/10/2021. Edited. ↑ “How To Tell If My Canary is Male or Female”, animals, Retrieved 13/10/2021. Edited.