جوجه تیغی چیست؟ و چگونه از خود در برابر سایر حیوانات محافظت میکند؟

جوجه تیغی چیست؟چند نوع جوجه تیغی داریم؟ آشنایی با چرخه زندگی جوجه تیغی وآشنایی با سیستم دفاعی این نوع حیوان در برابر خطرات احتمالی
جوجه تیغی چیست؟چند نوع جوجه تیغی داریم؟ آشنایی با چرخه زندگی جوجه تیغی وآشنایی با سیستم دفاعی این نوع حیوان در برابر خطرات احتمالی
جوجه تیغی چیست؟چند نوع جوجه تیغی داریم؟ آشنایی با چرخه زندگی جوجه تیغی وآشنایی با سیستم دفاعی این نوع حیوان در برابر خطرات احتمالی

جوجه تیغی چیست؟

جوجه تیغی چیست؟ جوجه تیغی از گروه ، ماده آن بچه می زاید و جوان آن را شیر می دهد، اندازه آن کوچک، گوش های کوچک و دهان مستطیل شکل کوچک و گردن آن بسیار کوتاه و است و پاهای آن نیز کوتاه است، که قسمت پشت بدن آن با هزاران خار تیز پوشیده شده است تا از دشمنانش محافظت کند، و این خارها موهایی توخالی هستند که با لایه ای از  پوشانده شده اند و برخلاف خارهای برخی از حیوانات دیگر، آنها به بدن جوجه تیغی متصل شده و به راحتی از آن جدا نمی شوند.

جوجه تیغی در فصل زمستان در مخفیگاههای مختلفی مانند جاروها، توده های چوب و کاه زندگی یکند و درطول زمستان از چربی هایی که در دوره گرم سالی در بدن خود جمع کرده مصرف می کند و در فصل بهار بیدار می شود، جوجه تیغی در فصل تابستان فعالیت میکند، بنابراین او برای جستجوی غذا و تولید مثل بیرون می رود. جوجه تیغی در خشکی زندگی می کند، اما در صورت نیاز می تواند شنا کند و از درختان بالا برود.

جوجه تیغی یک حیوان نسبتاً کوچکی است، که وزن آن کمتر از یک کیلو است، که سنگین ترین جوجه تیغی در اروپای غربی وجود دارد که وزن آن یک کیلوگرم بیشتر است و طول آن از ۱۴ الی ۳۰ سانتی متر است که دم زخیم و خز داری دارد.
جوجه تیغی به طور کلی یک حیوان معمول در نظر گرفته می شود، در اکثر مناطق قاره اروپا و همچنین آسیا و آفریقا به وفور یافت می شود، و بشر به انتقال آن به بسیاری از جزایر دور دست که قبلاً وجود نداشته است کمک کرده است، مانند جزایر مدیترانه و جزایر نیوزلند.

آشنایی با انواع جوجه تیغی و غدا های مورد استفاده آن و چرخه زندگی جوجه تیغی
آشنایی با انواع جوجه تیغی و غدا های مورد استفاده آن و چرخه زندگی جوجه تیغی

غذای جوجه تیغی 

جوجه تیغی چیست؟ جوجه تیغی حیوانی است که شب ها فعالیت میکند، زیرا در طول روز در زیر برگ گیاهان یا شکاف سنگها و غارها پنهان می شود و درسوراخ هایی که با پا های کوچک خود حفر کرده است زندگی می کند، جوجه تیغی برای پیدا کردن غدا همیشه بعد از ظهر ها بیرون می رود و در این دوره از روز بیش از دیگران فعال می کند.
از غذا های جوجه تیغی می توان به؛ کرم خاکی و سوسک اشاره کرد، زیرا آنها مثل حلزون ها و سایر بی مهرگان کوچک و همچنین میوه های گیاهانی مانند تمشک می خورند و برای آنها اهمیتی ندارد چه چیزی را که می خورند سمی است یا نه. این ماده می تواند مقادیر زیادی سم بخورد، زیرا از عقرب، مارمولک، حتی قورباغه ها و سایر خزندگان و دوزیستان تغذیه می کند و همچنین از موشهای کوچک، حلزون ها و نرم تنان و همچنین تخم مرغ، پرندگان، گیاهان و میوه های مختلف تغذیه می کند.

انواع جوجه تیغی

جوجه تیغی ها انواع مختلفی دارند که به پنج گروه اصلی تقسیم می شوند؛ همه ی جوجه تیغی ها از نظر شکل ظاهری شبیه به یکدیگر هستند، اما برخی از آنها که در بیابان ها زندگی می کنند گوشهای بزرگ و پاهای بلند و همچنین خز های درشتی دارند و تیغ های آن که شکم آن ها را پوشانده است.
گونه های مختلفی از جوجه تیغی ها در قاره آسیا و اروپا زندگی می کنند که یکی از متداول ترین نوع جوجه تیغی ها که در اروپا و در تمام فروشگاه های حیوانات خانگی در جهان وجود دارند دارای گوش های کوتاه و بینی بلندی هستند، که در مناطقی مثل اردن، فلسطین، همچنین
لبنان و سوریه و برخی از مناطق عراق، زندگی میکنند، که این نوع را جوجه تیغی اروپای غربی می نامند، که همچنین به عنوان جوجه تیغی آشنا و رایج شناخته می شود.
چهار نوع جوجه تیغی نیز وجود دارد که در قاره اروپا زندگی می کنند، شش نوع آن فقط در
بیابانها یافت می شود و دو نوع آنها در استپ های شمال روسیه (انگلیسی: Steppes) زندگی می کنند، با این تفاوت که تقریباً همه جوجه تیغی های خانگی از گونه های اروپایی هستند.

چرخه زندگی جوجه تیغی

جوجه تیغی چیست؟جوجه تیغی ها در ماه ژوئیه و سپتامبر تولید مثل می کنند و دوره حاملگی آنها حدود یک تا کمتر از دو ماه است، که به طور مشخص ۳۵ تا ۵۸ روز طول می کشد و این دوره به نوع جوجه تیغی بستگی دارد، از آنجا که جوجه تیغی ها نمایانگر کل گونه ای از پستانداران هستند حدود هفده گونه در پنج نژاد (گروه های فرعی) توزیع شده است.
تیغی ماده سالی یک بار تولید مثل میکند و بین ۳ تا ۶ بچه جوجه تیغی که به (دیدنوب) معروف هستند به دنیا می آورد، و مسخ استواری است که بدون خار در پشت خود متولد می شوند، که پس از گذشت هفته اول، بچه جوجه تیغی دگردیسی چشمان خود را باز می کند، که می توانند بعد از سه هفته غذا بخورند. این موجودات در 
آسیا، آفریقا و اروپا یافت می شوند.

جوجه تیغی چگونه از خود در برابر سایر حیوانات محافظت میکند؟

جوجه تیغی چیست؟ جوجه تیغی یک حیوان بسیار دفاعی به حساب می آید و با نزدیک شدن هر موجودی به آن که خطرناک کند، صداهای هشدار دهنده ای را از خود به صدا درآورد و تیغ های خود را خم میکند تا دشمن خود را تهدید کند، که خیلی سریع شروع به محافظت می کند. ستون فقرات جوجه تیغی ها (یا همانطور که به آنها خار می گویند) بسیار سفت است. جوجه تیغی وقتی احساس خطر می کند و در حضور دشمنان خود مانند مارها، سگ ها و دیگر حیوانات بزرگ، به دور خود حلقه می زند، زیرا انواع جوجه تیغی ها می توانند به دور خود بپیچند تا از هر طرف محافظت کنند از بدن آنها با خارهای تیز خود، و جوجه تیغی دم خود را با دهانش می کشد تا جایی که هیچ بخشی از بدنش برای دشمنش قابل مشاهده نباشد. نفوذ یا خوردن این توپ بسیار دشوار است، که باعث می شود بیشتر انواع شکارچیان از آن دور شوند.
جوجه تیغی ها به خاطر عضله خاصی که از بدن گردن گرفته تا باسن دور بدنشان می پیچد، می توانند گرد شوند و این عضله مستقیماً در زیر پوستی قرار دارد که خارهای جوجه تیغی از آن خارج می شود و وقتی منقبض می شود، به کل بدنه این جسم به راحتی خم می شود.