حرکت و تحرک در حیوانات چیست؟ مسافرت هوایی چیست؟

حرکت و تحرک در حیوانات چیست؟ و هر نوع حیوانانی چه نوع تحرکاتی نسبت به محیط زندگی خود دارد؟ مسافرت هوایی در حیوانات چیست و چگونه اتفاق می افتد؟
سریعترین حیوان جهان
یوز پلنگ به عنوان یکی از سریعترین حیوانات جهان شناخته می شود

حرکت و تحرک

توانایی حرکت و تحرک در حیوانات یکی از ویژگیهای متمایز موجودات زنده است . آنها خود به خود حرکت می کنند و به این ترتیب با اجسام بی جان که حرکت نمی کنند مگر اینکه توسط نیروی خارجی کشیده یا تحت فشار قرار گیرند، حرکت می کنند و حرکت گیاهان با حرکت حیوانات متفاوت است. قادر به حرکت ، بدون توانایی حرکت از مکانی به مکان دیگر (به انگلیسی: Locomotion)، و حرکت در گیاهان آهسته و نامشخص است و نمونه هایی از آن رشد برگ ها به سمت نور و رشد ریشه ها به سمت پایین به سمت خاک است، در حالی که حیوانات اغلب اندام هایی که به آنها کمک می کند حرکت کرده و موقعیت خود را تغییر دهند، مانند: پاها، بالها یا باله ها.

تحرک حیوانات

توانایی حرکت و تحرک در حیوانات یکی از نیازهای اساسی حیوانات است . آنها در جستجوی غذا و سرپناه و فرار از شکارچیان از مکانی به مکان دیگر نقل مکان می کنند.به لطف هماهنگی بین سیستم های عضلانی و عصبی و هم افزایی بین آنها، حیوانات قادر به حرکت هستند. سیستم عصبی انقباض ماهیچه های بدن را از نظر میزان، نوع و موقعیت کنترل می کند و به لطف این هماهنگی، حیوان قادر است اندام ها یا کل بدن خود را حرکت دهد. روش حرکت با توجه به محیطی که حیوان در آن زندگی می کند متفاوت است. حیواناتی هستند که در آب حرکت می کنند ، برخی دیگر در هوا و برخی دیگر روی زمین یا روی درختان.

حرکت در آب مهم ترین  حرکت و تحرک در حیوانات محسوب می شود

بسیاری از حیوانات در آب زندگی می کنند، پستانداران دریایی وجود دارند ، مانند: نهنگ، ماهی از همه نوع و جانوران بی مهره، و روش های انتقال این حیوانات از یک نوع به نوع دیگر متفاوت است، و در اینجا اطلاعاتی در مورد روشهای حرکت آمده است برخی از انواع حیوانات در آب:

 • برخی از حیوانات مانند چتر دریایی بدون نیاز به استفاده از اندام و ماهیچه ها از مکانی به مکان دیگر در آب حرکت می کنند، اما در حین حرکت آب را رها می کنند و این روش به عنوان یک حرکت منفعلانه توصیف می شود. حیوان هیچ نوع انرژی ای را برای حرکت دادن مصرف نمی کند.
 • میگو با استفاده از زائده های کوچکی به نام شنای شنا از مکانی به مکان دیگر حرکت می کند.
 • پستانداران دریایی متفاوت از ماهی ها در آب حرکت می کنند. آنها بدن خود را مانند پستانداران زمینی حرکت می دهند، اگرچه در آب زندگی می کنند، جایی که دلفین ها و نهنگ ها، دم خود را بالا و پایین می برند. برای اینکه بتوانید در آب شنا کنید، با ماهی هایی که دم آنها را به چپ و راست حرکت می دهند تفاوت دارد، در حالی که مهرهای خاکستری از باله های عقبی خود بدن خود را در آب هل می دهند و از باله های جلویی برای هدایت حرکت خود استفاده می کنند.
 • پستانداران آب شیرین، مانند سمور و سمور، به لطف غشاهای بین انگشتان پا قادر به حرکت در آب هستند و دم آنها نیز به شنا کمک می کند.
 • ماهی به لطف بدن زیبا و به لطف باله های دمی، لگنی و سینه ای می تواند در آب به آرامی شنا کند.
 • قورباغه ها می توانند با بازکردن پاهای عقبی خود و کشاندن آنها به داخل آب در آب شنا کنند، در حالی که حلزونهای آب با حرکت دادن بدن خود در یک حرکت موج دار شنا می کنند. این نوع حرکت و تحرک در حیوانات یکی از مهم ترین روش ها می باشد.
 • سوسک های آب می توانند به لطف ردیف موهایی که پاهای عقبی آنها را می پوشانند، در آب حرکت کنند و مانند یک پارو عمل می کنند.
 • اشکالات آب به لطف هوایی که در موهایی که به طور متراکم پاهای آنها را پوشانده است، نفوذ کرده و باعث خشک شدن پاها می شود.
 • بسیاری از پلانکتون های میکروسکوپی می توانند با استفاده از مژک ها، موها یا زائده هایی که بدن آنها را می پوشاند در آب حرکت کنند و این زائده ها شامل آنتن ها می شود.

مسافرت هوایی

برخی از انواع حیوانات به لطف اندام های جلویی خود که به بال تبدیل شده اند، از جمله پرندگان و خفاش ها، قادر به پرواز و حرکت در هوا هستند و بدن این حیوانات برای پرواز موفقیت آمیز مناسب شده است. آنها دارای استخوان های سبک وزن، قلب بزرگ، ماهیچه های بزرگ و قوی قفسه سینه و حس بینایی تیز هستند. برخی از حیوانات با وجود این که بال ندارند، می توانند از طریق هوا حرکت کنند و حرکت آنها به عنوان نوعی پرواز در حال حرکت و غیر واقعی توصیف می شود، مانند آنچه پرندگان، خفاش ها و حشرات انجام می دهند. نمونه هایی از حرکت و تحرک در حیوانات عبارتند از:

 • برخی از انواع ماهی ها در هوا حرکت می کنند. به لطف باله های بالدار آن.
 • برخی از انواع مارمولک ها و قورباغه ها قادر به سر خوردن در هوا هستند. زیرا بین انگشتان پای او غشایی وجود دارد.
 • برخی از انواع مارمولک ها و مارها قادر به سر خوردن در هوا هستند. به لطف دنده های باد شونده.
 • برخی از حیوانات مانند: موجودات چوبی، ادکلن و سنجاب های پرنده دارای چین هایی از پوست اضافی بین اندام های جلویی و اندام های عقبی هستند و این امکان را می دهد تا از درختی به درخت دیگر سر بخورند.

سفر در خشکی 

یکی دیگر از راه های حرکت و تحرک در حیوانات سفر در خشکی می باشد. که بسیاری از حیوانات در خشکی زندگی می کنند. برخی از آنها دارای اندام هایی هستند که به آنها در راه رفتن، دویدن و پرش کمک می کند و برخی از آنها هیچ اندامی ندارند و روی زمین می خزند و موارد زیر نمونه هایی از روش های جابجایی حیوانات در خشکی است:

 • خزنده: بسیاری از موجودات با خزیدن حرکت می کنند، از جمله:
  • حلزون با نوک سفید از پای ماهیچه ای به عنوان یک اندام خزنده استفاده می کند و در حین راه رفتن یک ماده بزاق چسبنده ترشح می کند که ردپایی را پشت سر خود باقی می گذارد.
  • مارها با کمک فلس هایی که بدن آنها را می پوشاند روی زمین می خزند و به لطف ماهیچه های قوی، مارها معمولاً با یک حرکت موج دار می خزند. به صورت حرف (S) به پهلو و رو به جلو هل می دهد و روش آن را خزیدن (به انگلیسی: Serpentine Movement) می نامند.
  • کرم خاکی از طریق انقباض پی در پی ماهیچه های دایره ای و طولی خود به صورت خزنده حرکت می کند، که به او کمک می کند با حرکتی به نام پرستالیز (خل خال) خزیده شود.
 • صعود: سیاهگوش با بالا رفتن از درختان به کمک پنجه های محکم خود که به راحتی امکان صعود را دارد حرکت می کند و سایر حیواناتی که با بالا رفتن از درختان و پریدن حرکت می کنند، از جمله سنجاب قرمز، که با انگشتان دست و پنجه های بلند آن مشخص می شود. برای بالا رفتن، و سنجاب همچنین دارای پاهای قوی پشتی است که به بدن او کمک می کند در حین پریدن، دم مو مانند سکان و چتر نجات عمل می کند تا به شیوه ایمن به زمین بیاید.
 • دویدن: بسیاری از حیوانات با دویدن حرکت می کنند و نمونه آنها شکارچیانی هستند که برای گرفتن طعمه می دوند.
 • پریدن: برخی از حیواناتی که پای عقب بلند دارند می پرند ، از جمله ملخ آمریکایی، خرگوش و قورباغه .
 • تونل زنی: برخی از حیوانات با حفر تونل در زیر خاک حرکت می کنند، از جمله خال که دارای پنجه های قوی است و قسمت های جلویی بیل مانند برای تسهیل روند حفاری.