حیوانات خانگی و معایب و مزایایه آن

حیوانات خانگی و مزایا و معایبی که برای انسان ها دارند. نکات نگهداری حیوان خانگی حیواناتی که می توان در خانه نگهداری کرد
حیوانات خانگی و مزایا و معایبی که برای انسان ها دارند. نکات نگهداری حیوان خانگی حیواناتی که می توان در خانه نگهداری کرد
حیوانات خانگی و مزایا و معایبی که برای انسان ها دارند. نکات نگهداری حیوان خانگی حیواناتی که می توان در خانه نگهداری کرد

حیوانات خانگی به حیوانی گفته می‌شود که با آن رابطه دوستی برقرار می‌شود، چرا که پرورش حیوانات خانگی مانند سگ، گربه یا حتی اسب، دل صاحبش را که از آن نگهداری و مراقبت می‌کند، خوشحال می‌کند، اما جالب اینجاست که این لذت متقابل است. زیرا مراقبت از این حیوان باعث شادی قلب او نیز می شود و بنابراین این رابطه را می توان همزیستی توصیف کرد زیرا برای هر دو طرف مفید است.

 

نکات نگهداری حیوان خانگی

حیوانات خانگی نیاز به مراقبت، توجه و شرایط مناسب دارند، نه تنها این حیوان باید به خانه آورده شود، بلکه باید تعدادی از عوامل را در نظر گرفت، از جمله:

 • زمان و تلاش: داشتن حیوان خانگی نیاز به کسر بخشی از زمان و تلاش صاحب آن دارد، درست مانند بقیه مسئولیت ها، و این کاملاً آسان نیست. پرورش دهنده باید تلاش کند و توجه کند، به عنوان مثال، سگ ها نیاز به مراقبت مداوم دارند. سگ باید سه بار در روز به پیاده روی برده شود و توله ها باید از دو تا چهار بار در روز بسته به سن آنها تغذیه شوند، علاوه بر این که سگ ها به بازی نیاز دارند که ممکن است منجر به از بین رفتن سگ شود. برخی از وسایل خانه و از سوی دیگر، این برای گربه ها و پرندگان آسان تر است; آنها مانند سگ ها نیاز به زمان و تلاش زیادی ندارند، علاوه بر این که گربه ها به یک تا سه وعده غذایی در روز نیاز دارند، همانطور که برای بچه گربه ها به حدود سه تا چهار وعده غذایی در روز نیاز دارند، با در نظر گرفتن این نکته که حفظ آن ضروری است. تمیزی شن و ماسه مورد نیاز گربه در آن و تعویض آن به صورت روزانه و شایان ذکر است که لازم به ذکر است که گربه های خانگی به بیرون از خانه نروند. این امر برای در امان ماندن از بیماری ها و خطرات بیرونی مانند تصادفات رانندگی است.در مورد پرندگان باید آب شیرین برای آنها تهیه کنند، قفس خود را تمیز کنند و غذاهایی که برای آنها سرو می شود متنوع کنند، مانند: دانه های مختلف پرندگان، میوه ها و سبزیجات ، ناگفته نماند که گونه هایی وجود دارند که ترجیح می دهند مدتی را خارج از قفس بگذرانند ، مانند طوطی Alecoqatil ( به انگلیسی: Cockatiels).
 • توانایی مالی: خود حیوان خانگی ممکن است گران نباشد، اما داشتن حیوان خانگی از نژاد ارزشمند، علاوه بر نیازهایی که نیاز به مراقبت دارد، از قیمت این حیوان، عبور از غذا و به عنوان مثال، در جامعه آمریکایی سگ‌ها گران‌ترین، گربه‌ها، خرگوش‌ها، پستانداران کوچک و پس از آن پرندگان هستند.
 • میانگین سنی حیوان: افراد زیادی هستند که میانگین سنی حیوانی را که می خواهند داشته باشند در نظر نمی گیرند. یک سگ یا گربه ممکن است تا ۲۰ سال سن داشته باشد و این میانگین طولانی ممکن است باعث بیماری های زیادی برای آن شود که مستلزم هزینه ها و افزایش نیاز به مرور زمان است. بنابراین، فرد باید مدت زمانی که این حیوان خانگی می تواند زندگی کند و توانایی تحمل حضور حیوان خانگی خود را در نظر بگیرد و علاوه بر انتخاب حیوانات خانگی با نیازهای کمتر، استراتژی مناسبی را برای مراقبت از آن دنبال کند.
 • مسئولیت های پرورش دهنده: فرد باید مسئولیت هایی را که بر دوش او گذاشته شده است در نظر بگیرد و مناسب بودن شرایط را برای آوردن حیوان خانگی در نظر بگیرد و علاقه مند به جستجوی پاسخ بسیاری از سؤالات باشد، از جمله: آیا داشتن حیوان خانگی بر کودکان تأثیر می گذارد؟ حیاط چقدر است؟ البته می توان با افراد متخصص مشورت کرد و به مراجع و کتاب و اینترنت مراجعه کرد. برای به دست آوردن اطلاعات مورد نظر و درک بهتر ویژگی های حیوانات مختلف و در نتیجه توانایی انتخاب حیوان مناسب و نژاد مناسب.

 

مزایای داشتن حیوان خانگی
مزایای داشتن حیوان خانگی

مزایای داشتن حیوان خانگی

مزایای داشتن حیوان خانگی به نفع صاحب آن است، زیرا برخی از نکات مثبت در این رابطه وجود دارد، از جمله:

 • حفظ آمادگی جسمانی: حیوانات خانگی به فعالیت های منظمی نیاز دارند که پرورش دهنده اغلب در آنها شریک است.
 • تأثیر مثبت در زندگی اجتماعی: برای مثال، پیاده روی با سگ ها در اطراف، فرصت مناسبی برای ملاقات با یک دوست یا ملاقات با افراد جدیدی است که ممکن است همان علایق ما را داشته باشند.
 • آموزش برخی ارزش‌ها به کودکان: وجود حیوانات خانگی در کودکان به آنها احساس مسئولیت می‌کند، با مراقبت از آن‌ها، مراقبت‌های لازم و در عین حال غذا دادن به آن‌ها تا از انجام چنین کاری لذت ببرند.

 

معایب داشتن حیوان خانگی

جنبه سلامتی یکی از مهمترین جنبه هایی است که فرد باید در هنگام خرید حیوانات خانگی به آن توجه کند. بسیاری از کارشناسان و دامپزشکان معتقدند که خطرات زیادی وجود دارد که حیوان خانگی ممکن است با صاحب خود به اشتراک بگذارد، مانند: کرم حلقوی، کرم قلابدار، ژیاردیا و سالمونلا، کرم نواری، طاعون بوبونیک و توکسوپلاسموز. بنابراین هنگام آوردن هر حیوانی از آن، مراقبت از آن و پیگیری منظم وضعیت سلامتی آن با دامپزشک با در نظر گرفتن شستن دست ها پس از نوازش یا دست زدن مداوم به آن باید دقت شود.

 

حیواناتی که می توان در خانه نگهداری کرد

 • گربه‌ها: گربه‌ های مورد علاقه‌ترین حیوان خانگی برای صاحبان در نظر گرفته می‌شوند ، جایی که من در یک رابطه دوستی متمایز بین گربه‌ها و انسان‌ها بزرگ شدم ، چون می‌دانستم که انسان‌ها تقریباً بیش از چهار هزار سال به این نتیجه رسیده‌اند که گربه‌ها به این نتیجه رسیده‌اند و گربه‌ها بسیار مورد قدردانی قرار گرفتند. این به دلیل پتانسیل بالای شکار آنها است، اما امروزه رفتار ملایم و دوست داشتنی آنها، علاوه بر پیوند بین گربه ها و انسان ها پدیدار شده است. آنها آن را به حیوان مورد علاقه بسیاری تبدیل کردند، و نژادهای گربه متنوع زیادی وجود دارد، از جمله بیش از ۴۸ نژاد تنها در استرالیا، و شایان ذکر است که گربه علاوه بر فعالیت، توانایی شکار ماهرانه را نیز دارد. رفتار دوست داشتنی، و مجموعه ای از حقایق جالب وجود دارد که در آنها گربه ها متمایز می شوند، مانند:
  • گربه ها سی دندان دارند که بیشتر آنها تیز هستند.
  • گربه ها در چشمان خود یک لایه بازتابنده به نام Tapetum Iucidum دارند که به آنها کمک می کند در نور کم بهتر ببینند، تقریباً شش برابر بیشتر از انسان.
  • گربه ها ۳۲ ماهیچه در گوش خود دارند. این به او کمک می کند تا بهتر بشنود.
  • گوش گربه ها به حفظ تعادل و اصلاح خود در هنگام زمین خوردن کمک می کند.
  • گربه ها به دیوارها و مردم می مالند. انتقال رایحه از غدد بدن به این اجسام؛ به منظور ارتباط.
 • سگ ها:  سگ ها حیوانات خانگی مورد علاقه بسیاری از مردم محسوب می شوند. برخی به دلیل ویژگی های آن معتقدند اولین ظهور گرگ های اهلی پانزده هزار سال پیش در خاورمیانه بوده است، اما مطالعه استخوان های سگ سیبری نشان داد که سن آن به ۳۵۰۰۰ سال می رسد و سن فرآیند اهلی شدن بین ۲۷ هزار تا ۴۰ هزار سال است.

دانشمندان بر این باورند که گرگ های خاکستری در جایی در غرب اوراسیا اهلی شده اند و به طور کلی گرگ ها جذب کمپ های انسانی شده اند که در آن مواد غذایی باقی می ماند و برخی از آنها حتی شروع به سفر با انسان های سرگردان کردند که باعث نوعی انتخاب طبیعی شد و با عبور از زمانی که این موجودات حیوانات خانگی تبدیل شدند که متعلق به انسان ها هستند.

 • خرگوش: انسان از قرون وسطی شروع به پرورش خرگوش کرد، به‌ویژه در قاره‌های اروپا و آفریقا، جایی که خرگوش‌ها با گوش‌ها و پاهای بلند و خز متراکم مشخص می‌شوند. او هرگز سر و صدای زیادی تولید نمی‌کند، به علاوه می‌توان به او یاد داد که برخی بازی کند. بازی کنید و از جعبه زباله استفاده کنید.

 • منابع
  ^ أ ب Editing team, “Pets”، Britannica, Retrieved 8-6-2018. ↑ Shahreen Abedin, “Are you ready to get a pet? “، Webmd, Retrieved 8-6-2018. Edited. ↑ Editing team (12-2-2016), “Five benefits for opening a pet.”، Telegraph newspaper , Retrieved 8-6-2018. Edited. ↑ Leah Zerbe (30-5-2013), “11 Diseases You Can Get From Your Pet”، www.prevention.com, Retrieved 21-6-2018. Edited. ^ أ ب LINDSEY JACOBSON (26-8-2016), “The history of dogs as pets.”، And News, Retrieved 8-6-2018. Edited. ↑ “Rabbits”, Pet rabbit care, Retrieved 8-6-2018. Edited.