خرگوش ها و حقایقی در مورد خرگوش ها

اطلاعاتی در مورد خرگوش ها، تولید مثل خرگوش ها و رژیم غذایی خرگوش و حقایقی در مورد خرگوش ها می تواند بسیار مفید واقع باشد.
صدای خرگوش ها
صدای خرگوش ها

خرگوش ها پستانداران کوچکی هستند که با گوش های بلند مشخص و دم کرکی کوتاه، که بیش از ۳۰ گونه از آنها در سراسر جهان وجود دارد. که در آن خرگوش‌ های وحشی متعلق به جنس Lepus هستند که شاخه‌ای از خانواده خرگوش‌ ها هستند، در حالی که خرگوش‌های معمولی شامل بقیه این خانواده از جنس‌ها می‌شوند. حقایقی در مورد خرگوش ها و اطلاعاتی در مورد خرگوش ها می توانند در شناخت و نگه داری خرگوش ها به شما بسیار کمک کند. تولید مثل خرگوش ها و رژیم غذایی خرگوش با سایر جانداران متفاوت است.

 

 اطلاعاتی در مورد خرگوش ها، تولید مثل خرگوش ها و رژیم غذایی خرگوش و حقایقی در مورد خرگوش ها می تواند بسیار مفید واقع باشد.
اطلاعاتی در مورد خرگوش ها، تولید مثل خرگوش ها و رژیم غذایی خرگوش و حقایقی در مورد خرگوش ها می تواند بسیار مفید واقع باشد.

اندازه

اطلاعاتی در مورد خرگوش ها مثل اندازه خرگوش ها می تواند بسیار مفید باشد. زیرا اندازه برخی از خرگوش  به اندازه یک گربه است، در حالی که برخی از آنها ممکن است به اندازه یک کودک کوچک برسد و برخی از خرگوش کوتوله (به انگلیسی: Pygmy Rabbits) هستند که طول آنها به ۲۰ سانتی متر می رسد و وزن دارند. کمتر از تقریباً ۴۰۵ گرم است، در حالی که طول گونه های بزرگ به ۵۰ سانتی متر می رسد و وزن آنها حدود ۴.۵ کیلوگرم افزایش می یابد.

به گفته دامپزشک Leanne MacLeod،که اطلاعاتی در مورد خرگوش اراعه داده است که بزرگترین نژادهای خرگوش عبارتند از: غول شطرنجی با وزن بیش از ۵ کیلوگرم، غول فلاندی با وزن بیش از ۵.۹ کیلوگرم، و غول پاپیلون با وزن بیش از ۵.۹ کیلوگرم. بین ۵.۹-۶.۳ کیلوگرم. و چینچیلای غول پیکر (به انگلیسی: Giant Chinchilla) که وزن آن بین ۵.۴-۷.۲ کیلوگرم است.

خرگوش‌ لهستانی یا خدمتکار (به انگلیسی: Britannia Petite) با وزن کمتر از ۱.۱ کیلوگرم، خرگوش‌ کوتوله هلندی (به انگلیسی: Netherland dwarf) با وزن کمتر از ۱.۱ کیلوگرم، خرگوش‌های کوتوله (به انگلیسی: dwarf hotot) با وزن کمتر از ۱ کیلوگرم، و The rabbits از ۱ کیلوگرم هستند. هیمالیا (به انگلیسی: Himalayan) که وزن آن بین ۱.۱ تا ۲ کیلوگرم است، کوچکترین نژاد خرگوش است.

 

نگاه بیرون

خرگوش گوش های بلندی دارند که ممکن است به طول ۶ سانتی متر برسد که برای گرفتن دشمنان از شکارچیان سازگاری دارد. رنگ آن با خز بلند و نرم پوشیده شده است و رنگ آن از سایه های قهوه ای، خاکستری و زرد-نارنجی متغیر است.

 

خانه خرگوش ها

خرگوش در محیط های مختلف زندگی می کند. مانند: بیابان ها، جنگل های گرمسیری و تالاب ها که در عرض های میانی نیمکره غربی، در اروپا و بخش هایی از مرکز و جنوب آفریقا ، سوماترا، شبه قاره هند و ژاپن گسترده شده اند.

 

رژیم غذایی خرگوش
رژیم غذایی خرگوش

اطلاعاتی در مورد خرگوش ها مثل رژیم غذایی خرگوش ها می تواند بسیار مفید باشد. زیرا رژیم غذایی خرگوش با سایر حیوانات نیست. خرگوش ها علفخوارانی هستند که اصلاً گوشت نمی خورند و از گیاهان، شبدر و برخی گیاهان چلیپایی تغذیه می کنند. به گفته شبکه تنوع حیوانات (ADW) مانند: کلم بروکلی ، کلم بروکسل، و همچنین ممکن است میوه ها، دانه ها، ریشه ها، جوانه ها و پوست درختان را بخورند.

 

تولید مثل خرگوش ها

تولید مثل خرگوش ها: ماده می تواند در هر زمانی از سال با نر جفت گیری کند و در پنج یا شش ماهگی قادر به تولید مثل می شود و باروری او تا چهار سال بعد ادامه می یابد و دوره بارداری برای خرگوش ماده ادامه می یابد. در تولید مثل خرگوش ها ۳۱ روز، برای زایمان بعد از تولد، هر بار از ۱ تا ۱۲ نوزاد، و تنها چند روز پس از تولد می تواند دوباره باردار شود و پرورش دهنده می تواند حضور جنین را در شکم مادر با لمس پهلو احساس کند. بعد از دو هفته از بارداری و خوب است تا چهار هفته بعد از تولد دوباره اجازه باردار نشدن را ندهید و فقط شش بار در یک سال بارداری تکرار شود.

دلیل توانایی تولیدمثل ماده تا حد زیادی به این دلیل است که تخمک گذاری و آزاد شدن تخمک در تخمدان او در نتیجه آمیزش با نر اتفاق می افتد و به صورت چرخه منظم نیست و شایان ذکر است که او می تواند بلافاصله پس از زایمان نفاس را تجربه کند.

 

بچه ها

خرگوش‌ های تازه متولد شده برهنه، درمانده و نابینا هستند. بنابراین شیر خرگوش از نظر مواد مغذی بسیار غنی است و در مقایسه با شیر سایر پستانداران غنی ترین شیر خرگوش محسوب می شود. برای جبران کمبود توجه، خرگوش‌ها معمولاً حدود یک ماه پس از تولد از شیردهی حذف می‌شوند و پدران معمولاً در مراقبت از فرزندان شرکت نمی‌کنند.

 

سازگاری برای فرار از دست دشمنان

سازگاری برای فرار از دست دشمنان یکی از اطلاعاتی در مورد خرگوش ها می باشد که در شناخت و نگه داری خرگوش بسیار مفید می باشد. خرگوش‌ها بسیار اجتماعی هستند، در گروه‌های بزرگ زندگی می‌کنند (به انگلیسی: colonies)، و در هنگام غروب و هنگام سحر بیشتر فعال هستند. جایی که نور کم در آن زمان به او کمک می کند تا از دست دشمنان پنهان شود و توانایی او در دویدن مسافت های طولانی با سرعت بالا و گوش های بلندش به او کمک می کند تا از دست آنها فرار کند. بر اساس گزارش نشنال جئوگرافیک، برای مثال، خرگوش دم پنبه‌ای می‌تواند به صورت زیگزاگ و با سرعت ۲۹ کیلومتر در ساعت بدود.

چشمان هر دو خرگوش و خرگوش در دو طرف سر قرار دارد. با ایجاد میدان دید ۳۶۰ درجه در اطراف بدن ، آنها به اندازه کافی بزرگ هستند که در شرایط کم نور در طول سحر، ساعات تاریکی و غروب که بیشترین فعالیت را دارند، مقدار زیادی نور را جذب کنند.

 

حقایقی در مورد خرگوش ها

از جمله حقایقی در مورد خرگوش ها شامل موارد زیر می باشد:

  • بر اساس کتاب رکوردهای گینس، حقایقی در مورد خرگوش وجود دارد که خرگوش فلاندری که ۱۲۹ سانتی متر و ۲۲ کیلوگرم وزن داشت، بلندترین خرگوش جهان به حساب می آمد.
  • یکی دیگر از حقایقی در مورد خرگوش ها وجود دارد این است که: خرگوش غذای طیف وسیعی از پستانداران و پرندگان است. مانند گرگ ، روباه، راسو، شاهین، عقاب و جغد. به دلیل فراوانی چند ساله آنها، بخش مهمی از بسیاری از زنجیره های غذایی زمینی هستند.
  • خرگوش‌ها می‌توانند هم روی گیاهان اهلی و هم گیاهان زراعی تأثیر زیادی بگذارند که گاهی اوقات باعث می‌شود آنها به عنوان یک آفت در نظر گرفته شوند.
  • خرگوش می توانند برخی از بیماری ها را به انسان منتقل کنند مانند: تولارمی یا تب خرگوش.
  • گوش‌های بلند خرگوش به خلاص شدن از شر گرمای اضافی بدن کمک می‌کند و آن را از طریق رگ‌های خونی در گوش آزاد می‌کند. یکی دیگر از حقایقی در مورد خرگوش ها می باشد.

 

 

همچنین بخوانید:

انقراض حیوانات وحشی و راههای حفاظت از حیوانات وحشی چیست؟
بزرگترین موجودات زنده چیست؟ آشنایی کامل با چند گروه از حیوانات غول پیکر
افزایش وزن گربه و مراحل آن به چه صورت است؟

 

 

 

 


  1. منابع
    ^ أ ب ت ث ج ح خ Alina Bradford (7-3-2017), “Rabbits: Habits, Diet & Other Facts”، www.livescience.com, Retrieved 17-11-2018. Edited. ^ أ ب Laura Klappenbach (8-3-2018), “Hares and Rabbits”، www.thoughtco.com, Retrieved 17-11-2018. Edited. ^ أ ب ت ث ج Andrew T. Smith (12-10-2018), “Rabbit”، www.britannica.com, Retrieved 17-11-2018. Edited. ↑ “Breeding and feeding rabbits”, www.fao.org, Retrieved 17-11-2018. Edited.