خصوصیات انواع کهربا های مختلف و آشنایی با کاربرد و فواید استفاده از کهربا

خصوصیات انواع کهربا های مختلف و تاریخچه پیدایش آن ها به زمانی بر می گردد؟ کاربرد و فواید استفاده از کهربا در چیست؟
خصوصیات انواع کهربا های مختلف و تاریخچه پیدایش آن ها به زمانی بر می گردد؟ کاربرد و فواید استفاده از کهربا در چیست؟

رنگ های مختلف انواع کهربا

خداوند جهان را آفرید و موجودات موجود در آن را به نفع انسان مهار کرد، این موجودات محصولات بسیاری را در اختیار انسان ها قرار میدهند مانند؛ شیر، عسل، تخم مرغ، مشک و کهربا.
خصوصیات انواع کهربا فواید مختلفی را دارد، کهربا ماده ای جامد و مومی شکل است که از اسیدها، آلکالوئیدها و ماده ای شبیه کلسترول به نام آمبرین یا تشکیل شده است و نام آن (به انگلیسی: Ambergris) از کلمه ای فرانسوی به معنای کهربای خاکستری گرفته شده است.
کهربای تازه سیاه و در ملایم است و بوی بدی دارد، اما وقتی در معرض هوا، نور خورشید و آب دریا قرار می گیرد، رنگ آن به خاکستری روشن یا زرد  تغییر می کند و در این مدت بوی خوبی به خود می گیرد.

منبع و تاریخچه پیدایش کهربا

انسان‌ ها مدت‌هاست  که کهربا را می شناسند، اما نتوانسته‌ اند منبع آن را بدانند، بنابراین فرضیه‌های زیادی مطرح شده است که سعی می‌کند مشخص کند کهربا از کجا می‌آید، و در نامه‌ای که توسط انجمن سلطنتی لندن در این شهر منتشر شد مطرح گردید، قرن هفدهم که منشأ کهربا موجودی ناشناخته است که در گله های ساحل دریا یا درون آن زندگی می کند، برخی معتقد بودند کهربا نوعی باقی مانده از آتشفشان ها یا فضولات پرندگان است.
مارکوپولو کاشف می دانست که دریانوردان شرقی
برای به دست آوردن غذا نهنگ ها را شکار می کنند، اما او معتقد بود که نهنگ هنگام غذا خوردن کهربا را بلعیده است.
در حال حاضر مشخص شده است که نهنگ عنبر از نوع خاصی از نهنگ که همان نهنگ اسپرم است استخراج می شود. دانشمندان تلاش کرده اند تولید این ماده توسط نهنگ اسپرم را توضیح دهند، بنابراین با بررسی اجزای آن متوجه شدند که بدن آین جاندار دارای قسمت های سختی است.
برخی از جانوران دریایی مانند: منقار ماهی مرکب غول پیکر که غذای مورد علاقه است، تصور می کردند که نهنگ اسپرم این ماده را ترشح می کند تا دیواره های داخلی مجرای گوارش را از خراش در هنگام عبور این اجزای جامد محافظت کند.
در مورد روشی که
نهنگ از شر آن خلاص می شود 
از کهربا، دانشمندان در مورد آن اختلاف نظر داشتند، برخی معتقدند که نهنگ با بیرون راندن آن از دهان خود آن را از بین می برد، بنابراین آن را استفراغ نهنگ می نامند و برخی معتقدند که عنبر با فضولات از روده نهنگ خارج می شود. کهربا یکی از محصولات گران قیمت است و دلیل گرانی آن به دلیل کمیاب بودن آن است، زیرا به طور خاص در دستگاه گوارش نهنگ اسپرم تشکیل می‌شود، نهنگ‌ های اسپرمی که در واقع قادر به همانطور که در کتاب طلای شناور تاریخچه کهربا، که توسط دانشگاه شیکاگو در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، از ۱٪ نهنگ های اسپرم تجاوز نمی کند و این کهربا جایی در وسط اقیانوس پرتاب می شود و ممکن است سال ها طول بکشد. قبل از اینکه کسی تکه ای از کهربا را در ساحل پیدا کند.

آشنایی با خصوصیات و ویژگی ها نهنگ اسپرم یا عنبر 

نهنگ اسپرم (نام علمی: Physeter catodon )، بزرگترین و پیشرفته ترین نوع آبباز سانان از نوع دنداندار است، که رنگ بدن آن ممکن است به رنگ آبی تیره، خاکستری، یا قهوه ای باشد، که با لکه های سفید بر روی شکم و توسط سر گسترده آن مشخص و فک پایین باریکی که دارد، که سر مربعی دارد که طول آن یک سوم طول نهنگ است و وزن آن بیش از یک سوم وزن بدنش تخمین زده می شود.
فک پایین نهنگ اسپرم شامل بین ۳۶-۵۰ دندان مخروطی است، در حالی که فک بالا حاوی دندان هایی است که اعتقاد بر این است که عملکرد خاصی را انجام نمی دهند.
نهنگ اسپرم دارای باله‌ های بسیار کوچک و برآمدگی‌ های دایره‌ ای در پشت خود است، طول نهنگ اسپرم نر ۱۹ متر و ماده‌ ها به ۱۲ متر می‌ رسد، روی سر نهنگ اسپرم یک اندام منحصر به فرد وجود دارد که با مایعی متشکل از دو ماده پر شده است که اولی کهربا و دومی روغن کهربا است و در گذشته این مایع را استخراج می کردند و برای روغن کاری و روشنایی استفاده می کردند.

کاربرد و فواید استفاده از کهربا

کهربا یا “بزاق اژدهای معطر” به قول چینی ها فواید و کاربردهای متعددی دارد. ساکنان خاورمیانه از هزاران سال پس از آسیاب کردن کهربا را برای افزایش قوای جسمانی و توانایی های جنسی خود و درمان بیماری های قلبی و مغزی می خورند در حالی که مصریان باستان آن را به عنوان بخور می سوزاندند.
در برخی مناطق برای بهبود بوی سیگار استفاده می شد و در گزارش پزشکی بریتانیا که به قرون وسطی بازمی گردد اشاره شد که کهربا در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله صرع، سرماخوردگی و سردرد مفید است و به اشتباه تصور می شد که کهربا بوی طاعون را که باعث انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر می شود از بین می برد.
در حال حاضر از کهربا در صنعت 
عطر و ادکلن، بهبود و تثبیت رایحه آنها و در ساخت لوازم آرایشی استفاده می شود.

خصوصیات انواع کهربا و کار برد آن

در اینجا اطلاعات کلی در مورد کهربا آورده شده است: 

 • رنگ کهربای سفید نشان می دهد که کهربا برای مدت طولانی در اقیانوس شناور بوده که آن را در معرض اکسیداسیون قرار داده است، رنگ کهربای سفید از داخل خاکستری تیره، سیاه یا قهوه ای باقی می ماند و بافت آن ممکن است شکننده یا جامد باشد.
 • کهربای تازه یا کهربای سیاه براق که گاهی ممکن است در اثر اکسیداسیون لایه نازکی از پودر سفید به خود بگیرد پایین ترین کیفیت کهربا است.
 • به دلیل نفوذ آب شور و سرد دریا و به دلیل وجود درصدی از رطوبت در آن، به سختی متوجه بافت مومی کهربا هنگام برداشت از ساحل می شود.
 • کهربا با گذشت زمان سبک تر می شود و لبه های آن در اثر ماندن طولانی مدت در آب صیقلی می شود، بنابراین شکل بیضی یا دایره ای به خود می گیرد، البته کهربا را می توان به اشکال مختلف و عجیب و غریب یافت.
 • با قرار دادن یک سوزن داغ روی سطح نمونه به مدت ۳-۴ ثانیه و سپس برداشتن کهربا می توان آن را بررسی کرد و مطمئن شد که واقعا کهربایی است و ماده دیگری نیست.

 •  b “Ambergris” ، Www.britannica.com ، ۲۶-۲-۲۰۱۸، بازیابی شده در ۲-۴-۲۰۱۸. ویرایش شده.
 •  جولیا لیتون، “چگونه می توانم استفراغ نهنگ به من کمک کند تا بازنشسته شوم؟” ، animals.howstuffworks.com ، بازیابی شده در ۲۰۱۸-۴-۲. ویرایش شده.
 •  Marc Lalanilla (1-2-2013)، “Whale- poop Find May Fetch Man $180,000″ ، www.livescience.com/ ، بازیابی شده در ۲-۴-۲۰۱۸. ویرایش شده.
 •  “Sperm whale” ، www.britannica.com ، ۲۳-۳-۲۰۱۸، بازیابی شده در ۲-۴-۲۰۱۸. ویرایش شده.
 •  سینتیا گرابر (۲۶-۴۲۰۰۷)، “عجیب ولی واقعی: نهنگ زباله است بسیار با ارزش” ، www.scientificamerican.com ، برگرفته ۲۰۱۸/۰۳/۰۴. ویرایش شده.
 •  “WHALE VOMIT (AMBERGRIS)” ، www.whalefacts.org ، بازیابی شده در ۲-۴-۲۰۱۸. ویرایش شده.
 •  “شناسایی” ، www.ambergris.co.nz ، برگرفته ۲۰۱۸/۰۳/۰۴. ویرایش شده.