ذخیره آب در بدن شتر و اطلاعات عمومی در مورد شتر

چربی ذخیره شده در کوهان شتر، عواملی که به ذخیره آب در بدن شتر کمک می کند تاثیر بسیار زیادی در ذخیره آب در بدن شتر دارند.
راه رفتن شتر و اهمیت شتر در گزشته وخصوصیات منحصر به فرد شتر که باعث برتری این جاندار نسبت به سایر موجودات شده است.
راه رفتن شتر و اهمیت شتر در گزشته وخصوصیات منحصر به فرد شتر که باعث برتری این جاندار نسبت به سایر موجودات شده است.

ذخیره آب در بدن شتر یکی از ویژگی های منحصر به فرد شتر می باشد. که می توان با بالا بردن اطلاعات عمومی در مورد شتر، مثل: چربی ذخیره شده در کوهان شتر به نگه داری این موجودات پرداخت. عواملی که به ذخیره آب در بدن شتر کمک می کند تاثیر بسیار زیادی در ذخیره آب در بدن شتر دارند.

 

شتر آب و غذا را در کجا ذخیره می کند
شتر آب و غذا را در کجا ذخیره می کند

شتر آب و غذا را در کجا ذخیره می کند

شتر آب را در جریان خون خود ذخیره می‌کند که به ذخیره آب در بدن شتر کمک می کند، و نه آن‌ طور که معمولاً تصور می‌شود، آن را در کوهان خود ذخیره می‌کند، زیرا سلول‌ های خون شتر مانند سایر موجودات زنده، بیضی شکل هستند و کروی نیستند. به نوبه خود جریان خون را در بدن آن افزایش می دهد. که برای مدت طولانی بدون نوشیدن آب می تواند زندگی کند، این تأثیری بر او نخواهد داشت و سلول های بدن او به کار خود ادامه می دهند.
شتر می تواند از ۶ تا ۷ ماه بدون آب زندگی کند تا زمانی که بدنش تقریباً ۴۰ درصد مایعات خود را از دست بدهد که در مقایسه با انسانی که در معرض کم آبی بدن و مرگ بیش از ۱۵ درصد از مایعات بدنش قرار می گیرد، درصد زیادی است.
شتر می تواند مقادیر زیادی آب تا ۷۶ لیتر در یک زمان بنوشد که باعث می شود در شرایط گرم و خشک بیابانی بدون آب بماند و تشنگی را برای مدت طولانی تحمل کند.

عواملی که به ذخیره آب در بدن شتر کمک می کند

عواملی که به ذخیره آب در بدن شتر کمک می کند  عبارتند از:

قوز

هنگامی که یک شتر فاقد غذا باشد، چربی ذخیره شده در کوهان را به انرژی تبدیل می کند و در طی آن واکنشی با اکسیژن اتمسفر برای تولید آب رخ می دهد. دانشمندان تخمین می زنند که تبدیل یک کیلوگرم چربی به انرژی تقریباً یک گرم آب تولید می کند. که یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در ذخیره آب در بدن شتر است.

کالج

کلیه شتر بسیار مؤثر است، زیرا بیشتر آب را به خون بازجذب می کند تا از دست دادن آن کم کند و ادرار غلیظ خارج می شود.

کارایی تعریق و توانایی تنظیم دمای داخلی

شترها نسبت به سایر پستانداران با سرعت کمتری عرق می کنند و به طور موثرتر عرق نمی کنند مگر اینکه دما از ۴۱ درجه سانتیگراد بیشتر شود و تبخیر عرق در سطح پوست صورت می گیرد و به پرزها نمی رسد و بنابراین می شود. می تواند بدن خود را با این مقدار کمی آبی که تبخیر می کند خنک کند، به جای اینکه آن را در هوا از دست بدهد. که یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در ذخیره آب در بدن شتر است.

ویژگی شتر وجود تغییرات زیادی در دمای بدن آن است، دمای داخلی بدن شتر می تواند بین ۳۳ تا ۴۰ درجه سانتیگراد در نوسان باشد و به لطف این نوسان و کارایی تعریق، شتر می تواند از تلفات جلوگیری کند. پنج لیتر آب در روز.

شایان ذکر است که مغز که ارگانی است که بیشتر تحت تأثیر دمای بالا قرار می گیرد، می تواند خود را خنک کند در حالی که دمای بقیه اندام ها بدون تغییر باقی می ماند.

بینی

ویژگی بینی شتر توانایی آن در بازیابی مقدار زیادی بخار آب حاصل از بازدم و بازگرداندن آن به مایعات بدن است. که یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در ذخیره آب در بدن شتر است.

کارایی گوارش

دستگاه گوارش شتر به کاهش از دست دادن آب کمک می کند. لب ها ضخیم هستند تا از از دست رفتن رطوبت زبان هنگام جویدن غذا جلوگیری کنند. این سه وسیله غذا را تجزیه می کنند تا مواد مغذی دریافت کنند و غذا به مسیر خود به روده بزرگ ادامه می دهد که بیشتر جذب می شود. از آب حاصل از ضایعات، بنابراین سرگین خشک می شود تا جایی که می تواند به عنوان سوخت مشتعل شود.

چربی ذخیره شده در کوهان شتر
چربی ذخیره شده در کوهان شتر

 

چربی ذخیره شده در کوهان شتر

چربی ذخیره شده در کوهان شتر که یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در ذخیره آب در بدن شتر است. شتر به دلیل کمبود مداوم غذا در طبیعت خشن کویری که شتر در آن زندگی می کند چربی را در کوهان خود ذخیره می کند تا در مواقع نیاز از آن استفاده شود. استفاده از مقدار چربی ذخیره شده که به نوبه خود انرژی مورد نیاز برای زنده ماندن را تامین خواهد کرد و دلیل برخورداری شتر از این ویژگی وجود بافت چربی در کوهان آن است. چربی ذخیره شده در کوهان شترکه یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در ذخیره آب در بدن شتر است.

اطلاعات عمومی در مورد شتر

در اینجا اطلاعات عمومی در مورد شتر آورده شده است:

 • طول بدن شتر بالغ بین ۳.۲-۳.۵ متر، ارتفاع شانه آن از سطح زمین بین ۱.۶-۱.۸ متر و وزن آن بین ۴۵۰-۵۰۰ کیلوگرم است.
 • طول بدن یک شتر عربی بالغ بین ۲.۲-۳.۴ متر، ارتفاع شانه آن از زمین بین ۱.۶-۱.۸ متر و وزن آن بین ۴۰۰-۶۰۰ کیلوگرم است.
 • شترهای عرب ۹۰ درصد شترهای جهان را تشکیل می دهند و اکنون همگی اهلی شده اند، در حالی که شترهای دو کوهانه اهلی نیستند و شترهای دو کوهانه وحشی با قوزهای کوچکتر و موهای کوتاهتر مشخص می شوند.
 • اندازه کوهان شتر به فراوانی غذا در محیط بستگی دارد، هنگامی که شتر از کمبود منابع غذایی رنج می برد، شروع به مصرف چربی ذخیره شده در کوهان می کند و اندازه آن کوچکتر می شود.
 • شتر وقتی احساس خطر یا مزاحمت می کند غذا را تف می کند و تف شتر مخلوطی از غذای هضم شده در معده و بزاق دهان است و می توان دانست که شتر نزدیک است تف کند که گونه هایش متورم شود.
 • شترهای دو کوهانه با وجود جثه بزرگشان طعمه گرگ می شوند.
 • شتر دو کوهانه در زمستان تا ۲۹- درجه سانتیگراد و در تابستان تا ۴۹ درجه سانتیگراد را تحمل می کند. این به لطف پوشش ضخیمی است که در زمستان پوست او را می پوشاند و در تابستان از شر آن خلاص می شود.
 • شتر به دلیل وجود یک پلک داخلی شفاف که از چشم در برابر شن محافظت می کند، بدون اینکه دید را مختل کند و به دلیل وجود دو ردیف مژه بلند که مانع از رسیدن ماسه به چشم می شود، قادر به محافظت از چشمان خود است. برای محافظت از بینی در برابر شن، شتر می تواند باز و بسته شدن سوراخ های بینی را کنترل کند.
 • شتر می تواند به راحتی بر روی شن های صحرا و برف نیز راه برود، زیرا پایش با تماس با زمین منبسط می شود و هنگامی که شتر آن را بلند می کند منقبض می شود.
 • شترها در گله ای زندگی می کنند که توسط یک نر غالب رهبری می شود و هنگامی که شترهای نر به سن بلوغ می رسند از گله اخراج می شوند تا گله خود را تشکیل دهند.
 • شترها با ایجاد صداهای مختلف مانند نفخ، ناله، ناله، دمیدن، غرش و زمزمه با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و می توانند از طریق زبان بدن، با حرکت دادن دم، سر، گردن یا گوش ها به روشی خاص با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. مثلاً پیچیدن دم بر پشت، نشان دهنده تسلیم است و برخی از شترها با دمیدن در صورت به یکدیگر سلام می کنند. که یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در ذخیره آب در بدن شتر است.
 • شتر ماده با نزدیک شدن به زمان تولدش از گله جدا می شود و برای خود جای خاصی پیدا می کند که بچه های خود را در آن قرار می دهد و تا دو هفته پس از تولد به گله باز نمی گردد.
 • شتر ماده بعد از یک دوره بارداری بین ۱۲ تا ۱۴ ماهگی یک یا دو بچه به دنیا می آورد و شتر جوان با توانایی راه رفتنش در عرض نیم ساعت متمایز می شود و مادر برای مدتی بین شیردهی به بچه شیر می دهد. ۱۰-۱۸ ماه.
 • لب های شکاف شتر با انعطاف و قدرتی مشخص می شود که آن را قادر به خوردن خار می کند و شتر به دلیل توانایی اش در خوردن گیاهان شور و ماهی نیز معروف است.

شتر یک حیوان بیابانی است که به لطف بسیاری از خصوصیات مادرزادی موجود در بدنش، از جمله، گرمای شدید، گرسنگی و تشنگی را تحمل می کند. بینی، قوز پشت آن و سایر ویژگی هایی که به آن اجازه می دهد با وجود شرایط سخت، خود را با محیط خود سازگار کند. که یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در ذخیره آب در بدن شتر است. که می توان با بالا بردن اطلاعات عمومی در مورد شتر به آنرداخت.

 

 

همچنین بخوانید:


طول عمر اسب و عوامل افزایش طول عمر اسب
حیوان چیست؟ آشنایی با ساختار داخلی حیوانات و طبقه بندی بر اساس گونه های
انواع غذای گربه و سایر غذاهای مفید و مضر برای گربه

هدف از پرورش گوسفند چیست؟ مواد غذایی گوسفندان چیست؟

 

 

 

 

Spoiler title
^ أ ب “How much water does a camel’s hump hold?”, LIBRARY, Retrieved 6/10/2021. Edited. ^ أ ب Cristen Conger, “How long can a camel go without water?”، Howstuffworks, Retrieved 5/10/2021. Edited. ↑ “Camel”, www.newworldencyclopedia.org,1-4-2013، Retrieved 1-4-2018. Edited. ↑ CRISTEN CONGER, “How long can a camel go without water?”، animals.howstuffworks.com, Retrieved 1-4-2018. Edited. ↑ “Explore what camels store in their humps”, Britannica, Retrieved 6/10/2021. Edited. ↑ “Camel”, animals.sandiegozoo.org, Retrieved 1-4-2018. Edited.