صدای خرگوش ها و ویژگی خرگوش ها و غذای بچه خرگوش

آشنای با صدای خرگوش ها، غذای بچه خرگوش، خصوصیات فیزیکی خرگوش ها، ویژگی های رفتاری خرگوش ها که به شناخت کامل خرگوش ها کمک می کند.
انواع غذای خرگوش
انواع غذای خرگوش

صدای خرگوش ها بسیار مهم می باشد که هر صدا معنی و مفهوم خود را دارد. غذای بچه خرگوش باید به گونه ای باشد که بتواند نیاز های انواع ویتامین های آن را تامین کند. خشناخت خصوصیات فیزیکی خرگوش ها و ویژگی های رفتاری خرگوش در این امر می تواند کمک کند.

 

"<yoastmark

صدای خرگوش ها

خرگوش حیوانی است آرام که زیاد سر و صدا نمی کند، اما صدایی نرم و کمی دارد. خرگوش ها معمولاً برای محافظت از خود در برابر حیوانات صداهای بلند تولید نمی کنند، صداهای متعددی تولید می کند که برخی از آنها را به شرح زیر می باشد:

 • کوبیدن

یکی از صدای خرگوش کوبیدن است، که خرگوش ها وقتی شاد هستند این صدا را تولید می کنند.

 • صدای زمزمه

یکی از صدای خرگوش ها صدای زمزمه می باشد. خرگوش ها وقتی اطرافیان خود را اعم از خرگوش و یا مردم جلب می کنند این صدا را تولید می کنند و گاهی برای درخواست غذا این صدا را در می آورند.

 • زمزمه کردن/ووف کردن

یکی دیگر از صدای خرگوش ها زمزمه کردن می باشد. خرگوش ها این صدا را تولید می کنند تا از صاحبشان بخواهند آنها را نوازش کند و توجه آنها را جلب کند.

 • آه کشیدن

خرگوش‌ها وقتی احساس می‌کنند از چیزی راضی هستند، آه می‌کشند، مثلا وقتی خزشان را کوتاه می‌کنند.

 • صدای غرغر

خرگوش ها قبل از اینکه به چیزی حمله کنند این صدا را می دهند، در اینجا باید جلوی هر چیزی که او را آزار می دهد بگیرید تا فرد مقابلش را خراش ندهد یا گاز نگیرد.

 • خرخر کردن دندان

مثلا خرگوش ها وقتی بعد از نوازش شدن احساس راحتی می کنند این صدا را تولید می کنند.

 • صدای قروچه کردن دندان ها

خرگوش ها زمانی که احساس درد یا ناراحتی می کنند این صدا را تولید می کنند.

 • ناله نرم

ناله نرم یکی از صدای خرگوش ها می باشد. خرگوش ها زمانی که صاحبشان آنها را در جایی که ترجیح می دهند، معمولاً پشت گوش یا بالای پشت، آنها را حیوان خانگی می کند، این صدا را تولید می کنند.

 • جیرجیر نرم

جیرجیر نرم یکی از جالب ترین صدای خرگوش ها می باشد. خرگوش ها زمانی که می ترسند یا گرسنه هستند این صدا را تولید می کنند.

 • صدای گریه (گریه)

خرگوش های جوان صدای گریه ای تولید می کنند که شبیه جیغ یا ناله در هنگام احساس گرسنگی شدید است و علیرغم صدای گریه، اما هیچ اشکی ظاهر نمی شود، همانطور که برای خرگوش های بزرگ، وقتی احساس می کنند می ترسند یا اگر بخواهند گریه کنند. بمیرند و باید توجه داشت که اگر هستند گریه نمی کنند شما احساس غمگینی یا تنهایی می کنید.

غذای بچه خرگوش چیست
غذای بچه خرگوش چیست

غذای بچه خرگوش چیست

غذای بچه خرگوش شامل موارد زیر می شود:

 • محلولی از شیر گربه یا شیر بز

اولین غذای بچه خرگوش شامل شیر گربه یا یز می باشد. که معمولاً در فروشگاه‌های حیوانات خانگی فروخته می‌شود، روی آن ۱ قاشق غذاخوری کرم مایع غلیظ و بدون قند ریخته می‌شود و سپس در یک بطری کوچک برای تغذیه حیوانات جوان یا با تزریق خوراکی قرار می‌گیرد.

به خرگوش های جوان بیش از دو بار در روز شیر داده می شود و باید توجه داشت که مقدار غذایی که باید به خرگوش های جوان داده شود با توجه به نژاد متفاوت است، زیرا اندازه معده از یک نوع به نوع دیگر متفاوت است.

 • یونجه (یونجه)

یکی دیگر از غذای بچه خرگوش یونجه می باشد. یونجه را می توان به خرگوش های جوان عرضه کرد که فیبر خرگوش ها را تامین می کند که سیستم گوارشی سالمی را حفظ می کند، اگرچه خرگوش های بالغ یونجه و علف تازه می خورند.

 • سبزیجات

به خرگوش‌های کوچک در سن ۶ تا ۹ ماهگی می‌توان برخی از سبزیجات مانند هویج، جعفری و قاصدک را علاوه بر کاه جو دوسر ارائه کرد.

در مورد مقدار غذایی که می توان به خرگوش کوچولو داد، مقدار آن به دو وعده در روز تقسیم می شود به شرح زیر:

 • نوزادان (یک هفته): ۴-۵ میلی لیتر محلول.
 • ۱-۲ هفته: ۱۰-۱۵ میلی لیتر محلول.
 • ۲-۳ هفته: ۱۵-۳۰ میلی لیتر محلول.
 • ۳-۶ هفته: ۳۰ میلی لیتر از محلول تا زمانی که از شیر گرفته شود.

لازم به ذکر است که از شیر گرفتن خرگوش ها بین ۴ تا ۶ هفتگی است، اما برخی از بچه ها تا سن ۸ تا ۹ هفتگی به شیردهی ادامه می دهند و این میزان بر اساس نژاد و جثه متفاوت است. که صدای خرگوش ها نیز در هر کدام متفاوت است.

 

خصوصیات فیزیکی خرگوش

خصوصیات فیزیکی خرگوش های کوچک دارای چندین ویژگی هستند که آنها را متمایز می کند که برجسته ترین آنها عبارتند از:

 • بچه خرگوش ها ضعیف و درمانده به دنیا می آیند، زیرا کور، ناشنوا و ناتوان هستند. که نمی توانند صدای خرگوش ها را بشنوند. که مهم ترین خصوصیات فیزیکی خرگوش ها محسوب می شود.
 • طول خرگوش های کوچک بین ۵-۸ سانتی متر و وزن آنها بین ۲۸-۵۷ گرم است.
 • خرگوش‌های جوان اگر رنگ روشن داشته باشند رنگ بدنشان صورتی است، اما اگر رنگ‌های تیره‌تری مانند قهوه‌ای یا سیاه داشته باشند، بدنشان قهوه‌ای یا سیاه می‌شود.
 • یکی از اصلی ترین خصوصیات فیزیکی خرگوش ها این است که بچه خرگوش‌ها بدون خز به دنیا می‌آیند و وقتی یک هفته‌ شان می‌شود، بیشتر بدنشان با لایه‌ای از خز روشن پوشیده می‌شود، سپس بعد از ۱۲ روز یک لایه خز ضخیم خواهند در می آورند.

 

ویژگی های رفتاری خرگوش

ویژگی های رفتاری خرگوش ها شامل موارد زیر می شود:

 • بچه خرگوش ها معمولاً دور از لانه خود پنهان می شوند و تا زمان غذا دادن به آنها می خوابند تا شکارچیان را جذب نکنند.
 • بچه خرگوش ها بلافاصله پس از تولد با شیر مادر تغذیه نمی شوند، بلکه پس از گذشت یک روز کامل از تولد آنها، شیر مادر بسیار غنی است، زیرا آنها فقط به یک وعده غذایی در هر ۲۴ ساعت نیاز دارند.
 • بچه خرگوش ها ترجیح می دهند بین نیمه شب تا ۵ صبح غذا بخورند.
 • مادر هنگام غذا دادن به خرگوش های جوان بالای سر آنها می ایستد و مانند گربه ها دراز نمی کشد و آنها را می لیسد تا شکم و بدن آنها را تمیز کند. اصلی ترین ویژگی های رفتاری خرگوش ها این گزینه می باشد.
 • بچه خرگوش ها از ۱۰-۱۲ روزگی شروع به باز کردن چشمان خود می کنند.
 • بچه خرگوش ها از ۱۲ تا ۱۸ روزگی شروع به راه رفتن و دویدن در اطراف لانه خود می کنند.
 • بچه خرگوش ها از ۱۹ روزگی شروع به مستقل شدن و دور شدن از لانه می کنند.

 

 

 


همچنین بخوانید:

انقراض حیوانات وحشی و راههای حفاظت از حیوانات وحشی چیست؟
چگونه گربه ها را تربیت کنیم و بهترین راه برای تربیت انواع گربه های نژاد دار کدام
پارس کردن سگ ها و مشکلات سگ ها در چیست؟
محل زندگی فیل ها کجاست؟ بررسی فیزیکی و اطلاعات کلی فیل ها

 

 


منابع
↑ “what are baby Rabbits called? rabbit names for age and gender”, ranger planet, Retrieved 30/9/2021. Edited. ↑ “تعریف و معنى الخرنق فی معجم المعانی الجامع – معجم عربی عربی”، المعانی، اطّلع علیه بتاریخ ۳۰/۹/۲۰۲۱. بتصرّف. ↑ “تعریف و معنى خزز فی قاموس المعجم الوسیط ،اللغه العربیه المعاصر ،الرائد ،لسان العرب ،القاموس المحیط. قاموس عربی عربی”، المعانی، اطّلع علیه بتاریخ ۳۰/۹/۲۰۲۱. بتصرّف. ↑ “تعریف و معنى الضغیب فی معجم المعانی الجامع – معجم عربی عربی”، المعانی، اطّلع علیه بتاریخ ۳۰/۹/۲۰۲۱. بتصرّف. ↑ “RABBIT SOUNDS”, bunny, Retrieved 30/9/2021. Edited. ↑ Lou Carter (27/5/2021), “Do Rabbits Cry When in Pain, Sad, Hungry, or They Die?”, rabbitcaretips, Retrieved 2/10/2021. Edited. ↑ “Caring for Newborn Baby Rabbits”, my bunny, Retrieved 1/10/2021. Edited. ↑ “What to Feed Your Pet Rabbit”, my house rabbit, Retrieved 1/10/2021. Edited. ↑ “Orphaned Baby Bunnies: Wild and Domestic”, rabbit, 12/5/2020, Retrieved 12/5/2020. Edited. ↑ “Caring for Newborn Baby Rabbits”, my bunny, Retrieved 1/10/2021. Edited. ↑ Purina Mills (1/5/2017), “Separating the Bunny from the Rabbit”, redbarn1, Retrieved 1/10/2021. Edited. ↑ Lou Carter (11/8/2021), “When Do Baby Rabbits Get Fur?”, rabbitcaretips, Retrieved 1/10/2021. Edited. ^ أ ب ت ث “Newborn Baby Bunny Facts”, rabbit, Retrieved 1/10/2021. Edited. ^ أ ب ت “Newborn Baby Rabbits Growth Phases”, everythingrabbit, Retrieved 1/10/2021. Edited.