عصر دایناسور ها و بررسی دایناسور ها از تولد تا انقراض کلی نسلشان

عصر دایناسور ها از بدو تولد و تا انقراض کامل انواع مختلف این موجودات وحشی، آشنایی با انواع مختلف دایناسور های مختلف
عصر دایناسور ها
عصر دایناسور ها از بدو تولد و تا انقراض کامل انواع مختلف این موجودات وحشی، آشنایی با انواع مختلف دایناسور های مختلف

دایناسور ها چگونه به وجود آمدند؟

اولین دایناسور ها به مارمولک فسیلی بزرگ معروف هستند که در سال ۱۸۴۲استاد آناتومی ریچارد اوون، این فسیل ها را دایناسور نامید، زیرا ویژگی های مشترکی برای آن ها یافته بود.
کلمه دایناسور از دو کلمه یونانی گرفته شده است: deinos به معنای وحشتناک یا بسیار شگفت انگیز و sauros به معنای خزنده یا مارمولک.
دایناسورها خزندگان بسیار بزرگی هستند که برای اولین بار ۲۴۵ میلیون سال پیش ظاهر شدند و وجود آنها به مدت ۱۸۰ میلیون سال ادامه داشت تا اینکه در پایان دوره کرتاسه منقرض شدند، یعنی ۶۶ میلیون سال پیش و پس از مطالعات گسترده بر روی استخوان دایناسور ها به ۱۰۰۰ گونه و ۸۰۰ نام رسیدند.

انواع دایناسورها

در اواسط دوره ژوراسیک زمین سبز تر شده بود و شروع به شکافتن کرده بود که منجر به ایجاد محیط های متنوعی شد که دلیل پیدایش انواع و اقسام دایناسور ها بود، این گونه ها با دو شکل اصلی نشان داده می شوند: Ornithischians و Orchids-Hips.

ارکیده

Ornithischia (به انگلیسی: Ornithischia) با وجود لگنی شبیه پرنده مشخص می شود که لگن یا بخشی از آن پایین است و استخوان های آن دوتایی نیست و جلوی فک پایین را توخالی می پوشاند. از جمله معروف ترین انواع پرنده ها عبارتند از:
 • لسوتوزاروس: این دایناسور کوچک، با اندام دراز، گیاهی است که در آغاز دوره ژوراسیک می زیسته است.
 • Tyreophora : آنها دایناسور هایی هستند که حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش زندگی می کردند و به لطف استراتژی دفاعی خود ۵۰ گونه تولید کردند، مشخصه این گروه وجود استخوان های فرو رفته در پوست است که از گردن تا پشت تا دم امتداد دارند، از جمله معروف ترین انواع:
  • تگوزاروس (به انگلیسی: Stegosauria): این دایناسور ها با جثه متوسط، سه تا نه متر طول و وزنی بین ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ کیلوگرم هستند و استخوان‌ های فرو رفته در پوستشان تکامل یافته و تبدیل به خار و صفحه شده است. این دایناسور ها چهار پا داشتند، جلوی آن کوتاه‌ تر از عقب بود که باعث می‌ شد از پوشش گیاهی کم ارتفاع تغذیه کنند.
  • Ankylosauria : پوست این دایناسور ها با صفحات استخوانی و خار هایی پوشانده شده است که با صفحات مجاور به هم متصل شده اند تا سپری را تشکیل دهند که از طریق گردن، گلو، پشت و دم امتداد می یابد. چون سرش پایین و دندان هایش کوچک است از گیاهان خشکی زی تغذیه می کند. اندازه آن متوسط ​​است و طول آن از پنج متر تجاوز نمی کند.
 • Marginocephalia : این نوع دایناسور ها استخوان هایی در پشت جمجمه خود دارند و یک یا چند شاخ دارند. آن ها دایناسور هایی با اشکال و اندازه های مختلف هستند و تا دوره کرتاسه ظاهر نشدند، از جمله مهم ترین انواع: 
  • Pachycephalosaur : دارای کلاهک جمجمه ضخیمی است، از گیاهان تغذیه می‌ کند و دندان‌ های کوچکی دارد، برخی دندانه‌ های درشتی برای سوراخ کردن برگ‌ها یا میوه‌های گیاه دارند.
  • موارد قرنیه صورت ( به انگلیسی: Ceratopsia): شبیه کرگدن است، قرن هاست و با وزن مجموعاً شش یا هفت تن وزن، از جمله نوع کوچکی که در دوره کرتاسه ظاهر شده است، وزن آن بیش از ۲۰۰ کیلوگرم نیست.
 • اورنیتوپودها (به انگلیسی: Ornithopoda): یکی از گروه های متنوع و طولانی مدت است که در دوره ژوراسیک پدیدار شد و تا پایان دوره کرتاسه ادامه داشت و یکی از معروف ترین انواع هادروساریدها (به انگلیسی: Hadrosaurids). این دایناسورها زندگی خود را با طولی بیش از ۱-۲ متر آغاز کردند، سپس تکامل یافتند تا به ۱۲ متر رسیدند و دارای مچ و دست های قوی با ناخن های ضخیم هستند و از گیاهان و برگ های کم عمق تغذیه می کنند و دارای چهار پا و یک دم بلند.

ارکیده

Saurischia با استخوان‌ های شرمگاهی رو به جلو با فرورفتگی جزئی مشخص می‌ شود و گروهی است که شامل کوچک‌ ترین دایناسور ها و بزرگترین حیواناتی است که روی زمین زندگی می‌ کردند. شامل گروهی از گونه ها به شرح زیر است:

 • Sauropodomorphs : این دایناسورها بسیار بزرگ هستند و وزن آنها به ۷۵۰۰۰ کیلوگرم می رسد. ساروپودها ۱۶۰ میلیون سال پیش زندگی می کردند و به ۱۰۰ گونه تقسیم می شدند که معروف ترین این گونه ها عبارتند از:
  • Prosauropoda : یکی از دایناسور های بدوی به شمار می رود، دارای سرهای کوچک، گردن دراز، جثه بلند و بزرگ و اندام های جلویی آن کوتاه است. دانشمندان در مورد اینکه این دایناسور گیاه خوار یا درنده بود اختلاف نظر داشتند.
  • Sauropoda : دایناسور بزرگی است، با دندان های مثلثی شکل که برای جویدن در نظر گرفته نشده، جمجمه های کوچک، گردن های بلند و دهان کوچکی که از گیاهان تغذیه می کند.
 • تروپودا I (به انگلیسی: Theropoda I): دایناسور های گوشتخوار هستند، چنگال ها و دندان های تیز دارند و طعمه را دنبال می کنند و به آنها حمله می کنند و برای حرکت به پای عقب خود وابسته هستند، زیرا جلوی آن بسیار کوتاه است. این دایناسو رها بین تروپود های پرندگان و غیر پرندگان متفاوت هستند و اندازه آنها بین ۱ تا ۱۵ متر است.
 • تروپودا دوم (به انگلیسی: Theropoda II): این دایناسور ها دارای مزیت توانایی پرواز هستند، شبیه پرندگان غول پیکر هستند و دارای ستون مرکزی توخالی هستند و بدن آنها پر از پر است و دندان ندارند. یکی از گونه های مهم آرکئوپتر یکس است که دندان های غیر دندانه دار اما تیغی دارد و پنجه های رشد یافته روی انگشتان پا دارد. بدن این دایناسور ها بلند و پوشیده از پر است و استخوان دنبالچه آنها نیز پوشیده از پر است.
 • تروپودا III (به انگلیسی: Theropoda III): این گروه را پرندگانی نشان می‌دهند که به شکل پرندگانی که اکنون روی زمین زندگی می‌کنند تکامل یافته‌ اند و در اواخر دوره کرتاسه ظاهر شده‌ اند و با توانایی پرواز متمایز شده‌ اند.

عصر دایناسورها

دایناسور ها در یک گروه از زمان‌ ها ظاهر شدند که در سه دوره ماقبل تاریخ نشان داده شدند، که طی آن دایناسور ها تکامل یافته و اشکال خود را متنوع کردند. این دوران عبارتند از:

 • دوران تریاس: زمانی است که پس از دوره پرمین آمده است و به آن دوران مزوزوئیک یا خزندگان نیز می گویند. به دلیل ظهور دایناسور ها در آن. در این زمان، زمین یک توده قاره ای منفرد به نام پانگه آ بود و دوزیستان در آغاز این عصر ظاهر شدند و از میانه تا انتهای آن گیاهان مخروطی و سرخس ظاهر شدند، در حالی که پستانداران در اواخر این عصر ظاهر شدند.
 • دوره ژوراسیک: دایناسور ها در این دوره بسیار متنوع بودند و در خشکی، هوا و دریا حضور داشتند. زمین شروع به شکافتن کرده بود، اما آب و هوا معتدل و بارانی بود که باعث ایجاد مناطق جنگلی شد.
 • عصر کرتاسه: در پایان این دوران، دایناسور ها پس از گسترش و تنوع در اشکال و انواع خود منقرض شدند. زمین در این زمان تقسیم شد و به شکلی که اکنون به نظر می رسد به خود گرفت.

دلایل انقراض دایناسور ها

۶۵ میلیون سال پیش، دوره کرتاسه با ناپدید شدن نیمی از گونه های زنده روی زمین به پایان رسید، بنابراین بیشتر خزندگان، پستانداران، کروکودیل ها و بسیاری دیگر ناپدید شدند و این ناپدید شدن یک راز اسرارآمیز را برای دانشمندان تشکیل داد. دانشمندان دو فرضیه را برای توضیح این انقراض مطرح کرده‌ اند که اولی با برخوردی که از خارج از زمین وارد شده است، مانند یک سیارک یا دنباله‌ دار، و دیگری مربوط به فوران‌ های عظیم آتشفشان‌ های روی زمین است که از بین رفته‌ اند.
زندگی در آن
هر دو توضیح نشان می‌دهند که آسمان مملو از دودی بود که جلوی اشعه‌ های خورشید را می‌ گرفت و در نتیجه بر فتوسنتز گیاهان تأثیر می‌ گذاشت که منجر به عدم تعادل در زنجیره غذایی شد. برخی دیگر معتقدند که علت واقعی انقراض به تغییرات آب و هوا و تغییر سطح اقیانوس ها و دریاها مربوط می شود.


 1.  موزه تاریخ طبیعی، دایناسورها در موزه ، انگلستان: دانشگاه آکسفورد، صفحه ۱. ویرایش شده.
 2.  جان اچ اوستروم، کوین پادیان (۱۳-۴-۲۰۱۸)، “دایناسور” ، www.britannica.com ، بازیابی شده در ۲۰۱۸-۴-۲۶. ویرایش شده.
 3. ↑ b ، David E برای Fastovsky، B.، David Weishampel (2009)، Dinosaurs A Concise the Natural the History ، انگلستان: دانشگاه کمبریج، ۷۰،۷۶،۷۹،۸۶،۱۱۰،۱۳۶،۱۳۷،۱۳۸،۱۴۰ . صفحه. ویرایش شده.
 4.  David E. Fastovsky, David B. Weishampel (2009), Dinosaurs A Concise Natural History , انگلستان: دانشگاه کمبریج, صفحات ۸۷,۸۸,۹۵,۹۷. ویرایش شده.
 5.  David E. Fastovsky, David B. Weishampel (2009), Dinosaurs A Concise Natural History , انگلستان: دانشگاه کمبریج, صفحات ۱۱۰,۱۱۴,۱۱۸. ویرایش شده.
 6.  David E. Fastovsky, David B. Weishampel (2009), Dinosaurs A Concise Natural History , انگلستان: دانشگاه کمبریج, صفحه ۷۰,۱۵۶,۱۶۲,۱۶۳,۱۶۵,۱۶۶,۱۷۱,۱۷۲,۱۸۸۱۸۹,۲۱۴,۲۱۷,۲۱۹۲۱. ویرایش شده.
 7. ↑ «انقراض دایناسورها» ، www.nationalgeographic.com ، بازیابی در ۲۶-۴-۲۰۱۸. ویرایش شده.