غذای خرگوش ها چیست؟

غذای خرگوش ها در طبیعت هست غذا های ممنوعه برای خرگوش وجود دارد، بنابراین رژیم غذایی مناسب خرگوش و نکات مهم برای غذای خرگوش حتما رعایت شود.
غذای خر گوش ها در طبیعت هست غذا های ممنوعه برای خرگوش وجود دارد، بنابراین رژیم غذایی مناسب خرگوش و نکات مهم برای غذای خر گوش حتما رعایت شود.
غذای خر گوش ها در طبیعت هست غذا های ممنوعه برای خرگوش وجود دارد، بنابراین رژیم غذایی مناسب خرگوش و نکات مهم برای غذای خر گوش حتما رعایت شود.

غذای خرگوش ها مثل علف تازه یا یونجه ۸۰ تا ۹۰ درصد جیره خرگوش را تشکیل می دهد، خرگوش روزانه به مقدار زیادی سبزی نیاز دارد مهم ترین آنها علف باغ، یونجه جو دوسر است.البته نباید از غذا های ممنوعه برای خرگوش استفاده کرد، که غذای خر گوش در طبیعت به فراوانی وجود دارد و باید رژیم غذایی مناسب خرگوش بر قرار باشد تا سالم تر باشند، البته برای سالم ماندن باید نکات مهم غذای خرگوش را حتما رعایت کنید زیرا غذا های ممنوعه برای خرگوش نیز وجود دارند که ممکن است خطر ناک باشند.

غذای خر گوش ها چیست؟

چند نمونه از تغذیه خرگوش ها؛ فلفل، هویج سبز، خیار، قاصدک و رازیانه است. در حالی که گیاهان ترجیحی عبارتند از: ریحان، گشنیز، نعناع، ​​جعفری، رزماری، آویشن و مریم گلی. و ترجیحاً برگهای کاهو، شاهی، برگ تربچه، کدو سبز و سبزی گندم.
در مورد سبزیجاتی که دو بار در هفته یا کمتر به خرگوش داده می شود، هویج، کلم، اسفناج، انواع گل و کلم بروکلی است. ترجیحاً یک یا دو بار در هفته میوه به خرگوش داده شود. از جمله مهم ترین میوه هایی که به خرگوش عرضه می شود سیب، موز، توت، گیلاس، طالبی، پرتقال، هلو، گلابی یا گلابی، آناناس و خربزه است و قطعا سبزیجات و میوه هایی هستند که خرگوش آنها را ترجیح نمی دهد. بعدا ذکر خواهد شد.

در پایان باید روی تغذیه زیاد خرگوش با یونجه تمرکز کنید و از تغذیه خرگوش بالغ با یونجه خودداری کنید زیرا حاوی درصد بالایی از قند و پروتئین است. یونجه سرشار از فیبرهای لازم برای سلامت دستگاه گوارش آن است. ترجیحاً یونجه تازه با بوی خوش را انتخاب کنید و از یونجه کپک زده یا قهوه ای پرهیز کنید همچنین ترجیحاً سبزیجات از انواع مختلف به رژیم غذایی خرگوش اضافه شود و سبزیجات تازه بدون آفت کش ها انتخاب شود. سبزیجات قبل از سرو باید خوب شسته شوند.

غذای خر گوش در طبیعت
غذای خر گوش در طبیعت

غذای خر گوش در طبیعت

غذای خر گوش در طبیعت؛ خرگوش یک حیوان وحشی گیاهخوار است، اگرچه در خانه ها به عنوان حیوان خانگی پرورش می یابد، و این بدان معنی است که فقط غذاهای گیاهی می خورد. غذای خر گوش در طبیعت مانند؛ گیاهان، دانه‌ها، میوه‌ها و سبزیجات از گیاهانی با ساقه‌های علفی تغذیه می‌کنند که در هنگام چرا یا حرکت در خانه‌های خود پیدا می‌کنند و با وجود جثه کوچک خرگوش، برای زنده ماندن به گیاهان زیادی نیاز دارد. کالری مورد نیاز خود را دریافت می کند گیاهان به طور کلی حاوی مقدار زیادی از آن یا سایر مواد مغذی نیستند و هیچ تفاوتی بین رژیم غذایی خرگوشی که در طبیعت زندگی می کند و خرگوشی که در خانه زندگی می کند وجود ندارد، به این معنی که یک خرگوش خانگی به غذایی مشابه نیاز دارد. به آنچه که اگر در حیات وحش بود می خورد.

 

رژیم غذایی مناسب خرگوش

رژیم غذایی مناسب خرگوش؛اکثر مردم فکر می کنند که خرگوش فقط برای زنده ماندن به خوردن هویج و کاهو نیاز دارد، اما در واقع این کافی نیست، زیرا خرگوش به یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع مختلف گیاهان مانند سبزیجات، میوه ها و غلات است نیاز دارد و خرگوش دارای رژیم غذایی متعادلی است. رژیم غذایی مناسب خرگوش باید به گونه ای است که یک سیستم گوارشی بسیار حساس که باعث می شود تا میوه ها و سبزیجات به تدریج وارد سیستم خود شوند و همچنین به تامین مناسب و سالم گیاهان دارویی و یونجه نیاز دارد تا دستگاه گوارش خود به خوبی کار کند و نکات مهم زیر برای تقویت رژیم غذایی خرگوش:

 • آب آشامیدنی تمیز و خالص بدهید و آن را دو بار در روز عوض کنید.
 • همیشه علف یا یونجه تازه تهیه کنید.
 • در صورت تغذیه به دانه یا یونجه خرگوش دستورالعمل های همراه را دنبال کنید.
 • از پوشاندن ظرف غذای خرگوش ها خودداری کنید تا هر زمان که خواست غذا بخورد.
 • به خرگوش ماده باردار بیشتر از حد معمول غذا بدهید.
 • از غذاهای فرآوری شده، آب نبات و شکلات که برای سلامتی خرگوش شما مضر هستند خودداری کنید.
 • در صورت تمایل مقدار غذا را طوری تنظیم کنید که خرگوش وزن کم یا زیاد نکند.
 • واکنش بدن و مدفوع خرگوش را پس از خوردن غذاهای خاص یا جدید مشاهده کنید و اگر مورد عجیبی مشاهده شد، باید سریعاً به دامپزشک ارائه شود.

 

نکات مهم غذای خرگوش

در اینجا چند نکات مهم غذای خرگوش ها آمده است:

 •  غذا در طول روز با آب شیرین جلوی خرگوش قرار می گیرد و تعداد وعده غذایی خرگوش در روز وجود ندارد.
 • به خرگوش ویتامین های اضافی ندهید و فقط یک رژیم غذایی سالم پر از فیبر رژیمی بدهید.
 • از دادن میوه زیاد به خرگوش خودداری کنید، زیرا حاوی قند است که باکتری های گوارشی طبیعی خرگوش را ناراحت می کند.
 • از تمیز بودن کاسه آب هر روز اطمینان حاصل کنید، زیرا این احتمال وجود دارد که خرگوش فضولات خود را داخل آن بگذراند.
 • تهیه اسباب‌بازی‌های چوبی برای جویدن برای خرگوش، مانند مقوا و چوب‌های چوبی، زیرا او برای حفظ سلامت دندان‌های در حال رشد خود به آن‌ها نیاز دارد.
 • هنگام معرفی یک غذای جدید به رژیم غذایی خرگوش؛ باید متعهد شد که در ابتدا مقدار کمی از این واریته جدید را به او بدهید، ۲۴ ساعت صبر کنید و شکل مدفوع را رعایت کنید. البته که  نکات مهم غذای خرگوش بسیار می باشند.

 

غذا های ممنوعه برای خرگوش؟

در زیر فهرستی غذا های ممنوعه برای خرگوش که خوردن آنها به خرگوش ها ممنوع است، بیان شده است که زیرا ماهیت سمی دارند:

 • سیب زمینیها
 • نرگس و زنبق و ریواس
 • قارچ یا قارچ
 • آووکادو
 • لوبیا
 • نخود فرنگی
 • گیاه خرچنگ
 • یاسمن
 • کاهوی سالادی
 • دانه سیب و دانه گلابی
 • زردآلو
 • هلو

البته غذا های ممنوعه برای خرگوش بسیار زیاد می باشد  که مهم ترین غذا های ممنوعه برای خرگوش را در این قسمت بیان کرده ایم.

 

نتیجه

خرگوش حیوانی گیاهخوار است که به وفور از گیاهان و یونجه تغذیه می کند و همچنین تغذیه خرگوش متنوع و پر از فیبرهای غذایی نیاز دارد که از سبزیجاتی که ترجیح می دهد و ضرری برای آن ایجاد نمی کند و همچنین نیاز به نوشیدن آب دارد. همیشه و همیشه غذاها را جلوی آن قرار دهید انواع و اقسام مواد غذایی که برای او سمی هستند اعم از سبزیجات، میوه ها، آجیل یا حبوبات.مثلاً میوه بیش از دو بار در روز به خرگوش داده نمی شود.


همچنین بخوانید:

محل زندگی خرگوش ها
صدای خرگوش ها و ویژگی خرگوش ها و غذای بچه خرگوش
غذای خرگوش و روش تغذیه خرگوش
خرگوش ها و حقایقی در مورد خرگوش ها
غذای طوطی ها چیست؟
انواع غذای سگ خانگی و باغی و آشنایی با غذای ممنوعه برای سگ

 

 1. منابع
  ^ أ ب ت “Rabbit Diet: What to Feed a Bunny”, Best Friends Animal Society, Retrieved 29/6/2021. Edited. ↑ “What to Feed Your Pet Rabbit”, My House Rabbit, Retrieved 29/6/2021. Edited. ↑ “What Do Rabbits Eat In The Wild?”, Omlet, Retrieved 29/6/2021. Edited. ↑ “What is a healthy food diet for pet rabbits?”, RSPCA, Retrieved 29/6/2021. Edited. ↑ Laurie Hess, “Feeding Your Rabbit”, VCA, Retrieved 29/6/2021. Edited. ↑ “Safe fruit, vegetables, herbs and plants suitable for rabbits”, Save a Fluff, Retrieved 29/6/2021. Edited. ↑ Tamara Labelle (21/10/2019), “What can rabbits eat? Hay, vegetables, fruit and water advice.”, Exotic Direct, Retrieved 29/6/2021. Edited.