غذای خرگوش و روش تغذیه خرگوش

آشنایی با انواع غذای خرگوش، افزودنی های مواد غذایی و روش تغذیه خرگوش عوامل مهم در غذای این جاندار محسوب می شود.
آشنایی با انواع غذای خرگوش، افزودنی های مواد غذایی و روش تغذیه خرگوش عوامل مهم در غذای این جاندار محسوب می شود.
آشنایی با انواع غذای خرگوش، افزودنی های مواد غذایی و روش تغذیه خرگوش عوامل مهم در غذای این جاندار محسوب می شود.

انواع غذای خرگوش چیست؟ خرگوش پستانداری است که توسط انسان مورد استثمار قرار گرفته و جایگزین گوشت نشخوارکنندگان و طیور برای او شده است. و این همان چیزی است که تولید مثل خرگوش را در هر زمان و مکان آسان و امکان پذیر می کند. این ویژگی ها باعث شده است که پرورش خرگوش به دلیل تولید فراوان، رشد سریع و فواید تغذیه ای که برای سایر موجودات زنده وجود ندارد. افزودنی های مواد غذایی و روش تغذیه خرگوش عوامل مهم در غذای خرگوش محسوب می شود.

 

غذای خرگوش

خرگوش های وحشی عمدتاً برای غذا به گیاهان سبز وابسته هستند، زیرا سیستم گوارشی متناسب با غذاهای گیاهی دارند. خاطرنشان می شود که تغذیه با مواد سبز منبع کافی برای تامین تمام مواد مغذی مورد نیاز خرگوش ها است و برخی از پرورش دهندگان برای تغذیه خرگوش ها فقط به یونجه تکیه می کنند که منجر به افزایش درصد فیبر مصرفی آنها و کاهش آن می شود. مصرف مواد غذایی دیگر و این امر رشد آن را به تاخیر می اندازد تعادل در غذای خرگوش.

 

انواع غذای خرگوش

انواع غذای خرگوش به سه قسمت خوراک، خوراک غلیظ و افزودنی های غذایی تقسیم می شود. در ادامه در مورد هر نوع غذا توضیح داده شده است.

انواع غذای خرگوش

خوراک

 • مواد سبز: شامل یونجه (چوب ذرت سبز، سبزیجات، هویج ، شلغم، کلم، چغندر، تارو، کاهو و سایر علف های هرز) و یونجه هنگام سرو باید کاملا رسیده و خشک باشد. چوب ذرت سبز باید حداقل یک متر باشد. در طول. زیرا گیاه کوتاه دارای درصدی سم است که ممکن است برای خرگوش مضر باشد. خاطرنشان می شود که غذای سبز سرشار از املاح معدنی و ویتامین های لازم برای نشاط خرگوش است.
 • یونجه: یکی دیگر از انواع غذای خرگوش سونجه می باشد. یونجه یکی از مهمترین جیره های خشک است که حاوی نسبت زیادی پروتئین است و فواید زیادی دارد. این ماده مغذی خوبی محسوب می شود. یک مربی خوب باید خصوصیات خاصی داشته باشد از جمله: برداشت آن قبل از گلدهی به طوری که درصد الیاف موجود در آن زیاد شود و درصد رطوبت آن کاهش یابد و پس از خشک شدن رنگ سبز خود را حفظ کند تا ارزش غذایی خود را از دست ندهد و در تمام برگ های آن وجود دارد و بوی آن باید قابل قبول بوده و حاوی ناخالصی های دیگر نباشد.

 

خوراک غلیظ

یکی از مهم ترین انواع غذای خرگوش خوراک غلیظ از غلات و محصولات آسیاب تشکیل شده است، در حالی که حبوبات سرشار از پروتئین هستند، که به شرح زیر است:

 • غلات علف: یکی از مهم ترین انواع غذای خرگوش غلات علف می باشد که شامل: جو، گندم، جو، ذرت و غلات حبوبات مانند لوبیا و عدس می شود، دانه های علف دارای درصد بالایی از نشاسته در آنها هستند و همه آنها از نظر ارزش غذایی مشابه هستند و به صورت کامل سرو می شوند. که آسیاب می شود ولی باید توجه داشت که دانه های جو دارای پوشش «پوسته ای» هستند، انتهای آن نوک تیز است، که اگر به طور کامل داده شود روی زخم گلو یا مجرای گوارش اثر می کند، پس بهتر است آن را خرد شده بدهید.
 • حبوبات: که در ترکیبات خود پروتئین بالایی دارند و لوبیا و عدس له شده از مهم ترین منابع پروتئین هستند، اما استفاده از لوبیای کهنه بر لوبیای امروزی ترجیح داده می شود و توصیه می شود حبوبات امروزی را قبل از له کردن تفت دهید.
 • کنسانتره پروتئین گیاهی (Isab): در ترکیب یک رژیم غذایی متعادل مانند: کنجاله سویا ، کنجاله کتان، کنجاله کنجد و کنجاله بادام زمینی قرار دارند.

 

افزودنی های مواد غذایی

افزودنی های مواد غذایی که غذای خرگوش باید داشته باشد: برخی از ضد بیماری هایی که در بخش های خرگوش و یا مواد غذایی خود را شایع هستند، و برخی از ویتامین ها نیز اضافه شده است برای افزایش بهره وری و سلامت خرگوش، از جمله: 

 • آنتی بیوتیک ها: برای افزایش وزن خرگوش ها آنتی بیوتیک هایی مانند ترامایسین اضافه می شود و پرواربندی تا ۱۲ هفتگی ادامه می یابد تا سرعت رشد افزایش یابد و بروز عفونت های روده ای کاهش یابد و ذکر می شود که افزودن این درصد به رژیم غذایی ممکن است. کاهش نسبت جوجه های جوان به ۷۵٪.
 • Anticoccidiosis: آنها به Badari اضافه رژیم غذایی تا سن ۱۲ هفتگی برای جلوگیری از کوکسیدیوز، به ویژه برای خرگوش مطرح بر روی یک تشک. زیرا احتمال ابتلای آنها به این بیماری بیشتر است.
 • آنتی اکسیدان ها: برای حفظ ویتامین ها و چربی ها از اکسیداسیون به رژیم غذایی اضافه می شوند.
 • آب قابل شرب ها: خرگوش یک موجود زنده است که باید باشد آب. برای انجام فرآیندهای حیاتی در بدن خود، مانند هضم، جذب و دفع آب نیز به شکل گیری خون و مایعات دیگر وارد می شود. مقدار آب مورد نیاز خرگوش به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:
  • دما، رطوبت، نوع غذای مصرفی، مرحله رشد و اندازه خرگوش.
  • سن خرگوش؛ همانطور که خرگوش های کوچک به آب بیشتری نیاز دارند.
  • در هوای گرم، خرگوش ها مقدار زیادی آب مصرف می کنند .
  • زمانی که خرگوش ها از علوفه سبز تغذیه می کنند، مصرف آب کاهش می یابد زیرا حاوی درصد بالایی از آن است.
  • مادران شیرده برای تولید شیر به مقدار زیادی آب نیاز دارند.

 

روش تغذیه خرگوش

روش تغذیه خرگوش به طوری است که قبل از شروع به گذاشتن غذا و آب در مکان های تعیین شده، بهتر است آنها را به خوبی تمیز کنید تا از تکثیر میکروب ها در آنها جلوگیری شود. غذا یک یا دو بار در روز قرار داده شود تا از قرار ندادن مقدار زیاد و ایجاد آسیب یا کثیفی اطمینان حاصل شود. بیماری ها در بین خرگوش ها پخش می شوند و اشتهای خود را از دست می دهند.روش تغذیه خرگوش و غذای خرگوش بسیار حساس می باشد. در مورد مقدار اختصاص داده شده به هر خرگوش، با افزایش سن خرگوش افزایش می یابد. پس از پایان شیردهی، خرگوش شروع به خوردن ۷۰ گرم در روز، در ماه سوم ۱۰۰ گرم، در ماه چهارم ۱۵۰ گرم، در ماه پنجم ۱۸۰ گرم و در ماه ششم ۲۰۰ گرم می کند. مقدار غذای خرگوش مورد نیاز برای خرگوش های باردار و شیرده که باید تغذیه شوند بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم در روز متغیر است و مقدار آن نباید کمتر یا بیشتر از این مقدار باشد تا سلامت خرگوش ها خراب نشود و در نتیجه مرگ و میر آنها افزایش پیدا نکند. مقدار غذای ارائه شده به خرگوش ها نیز در صورت دمای بالا باید کاهش یابد. با افزایش دما نیاز به غذا ۱۹ درصد کاهش می یابد. خرگوش ها هوس غذای شیرین می کننداو عاشق غذاهای خوشمزه است، مثلاً هویج را دوست دارد زیرا حاوی درصد بالایی از ساکارز است. تمام نکات ذکر شده در روش تغذیه خرگوش باید به درستی اجرا شود.

همچنین بخوانید:

 

انقراض حیوانات وحشی و راههای حفاظت از حیوانات وحشی چیست؟
پرورش طیور و مراحل ساخت یک مرغداری جهت پرورش طیور چگونه است؟
انواع غذای گربه شامل کدام موارد است؟ آیا محصولات لبنی شامل غذای گربه میشود؟
دوران بارداری گربه چند ماه است و چه علائمی و مشکلاتی را هنگام بارداری دارند؟

 1. منابع
  ^ أ ب Andrew T. Smith, “Rabbit”، encyclopeadia Britannica, Retrieved 17-9-2016. ^ أ ب ت “Dry Food (Concentrates)”، The Rabbit House، اطّلع علیه بتاریخ ۲۰-۹-۲۰۱۶. ↑ “Rabbit Water: Bottles & Bowls”، The Rabbit House، اطّلع علیه بتاریخ ۲۰-۹-۲۰۱۶.