غذای شتر چیست؟

غذای شتر چیست، خوردن خار توسط شتر و فواید کوهان شتر مهم ترین ویژگی های شتر می باشد، که به زندگی شتر در بیابان کمک می کند.
ویژگی های شتر کوچک
شترهای ماده در چند سالگی و در چه شرایطی می توانند تولید مثل بکنند، یک شتر تازه به دنیا آمده چه ویژگی های رفتاری منحصر به فردی را دارد؟

غذای شتر یک از جالب ترین ویژگی های شتر می باشد که این حیوان را از سایر حیوانات متمایز کرده است، خوردن خار توسط شتر و فواید کوهان شتر مهم ترین ویژگی های شتر می باشد، که به زندگی شتر در بیابان کمک می کند.

غذای شتر چیست؟

غذای شتر؛ شترها گیاهخوار هستند و می توانند گیاهانی را بخورند که بیشتر حیوانات دیگر نمی توانند بخورند و اصلاً گوشت نمی خورند.
غذای شتر فراوان باشد، چربی را در ناحیه‌ای روی پشت ذخیره می‌کنند که قوز را تشکیل می‌دهد و شترها می‌توانند تنها در ۱۳ دقیقه حدود ۱۱۳ لیتر آب بنوشند. طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه سنگاپور، زمانی که غذا و آب کمتر باشد، چربی ذخیره شده در قوز آب را دفع می کند. جایی که هر ۹.۳ گرم چربی ۱.۱۳ گرم آب دفع می کند. بنابراین شترها می توانند تا شش ماه بدون آب و غذا زندگی کنند

غذای شتر چیست؟
غذای شتر چیست؟

خوردن خار توسط شتر

خوردن خار توسط شتر یکی از ویژگی های منحصر به فرد شتر و یکی از غذای شتر محسوب می شود. قسمت داخلی دهان شتر را می پوشاند که شامل زبان و لب و کف گونه می شود. آستر به شکل ساختارهای مخروطی برجسته ای به نام پاپیلا است و این پاپیلاها از کراتین تشکیل شده است که تقریباً شبیه پلاستیک است. خوردن خار توسط شتر باعث شده است که غذای این حیوان با سایر جانداران متفاوت باشد.
دهان شتر همچنین دارای کام سختی است که با آن می‌تواند به شدت غذا را آسیاب کند، و جویدن چرخشی اغلب فشار را روی کاکتوس توزیع می‌کند، به طوری که خارها به صورت عمودی به سمت پایین گلو می‌لغزند و از دهانش در برابر خراش محافظت می‌کنند. البته خوردن خار توسط شتر فوایدی هم برای این حیوان دارد. غذای شتر

 

چرا شتر استفراغ می کند؟

چرا شتر استفراغ می کند؛ شتر مانند گاو و سایر پستانداران حیوانی نشخوارکننده است. غذای ذخیره شده در معده او برای جویدن دوباره بیرون می‌آید، اما گاهی برای پرت کردن حواسش یا زمانی که ناراحت است یا احساس خطر می‌کند، استفراغ می‌کند، بنابراین محتوای غذا را در معده‌اش جمع کرده و با بزاق دهانش مخلوط می‌کند. آن را به صورت استفراغ یا تف دفع می کند.

فواید کوهان شتر
فواید کوهان شتر

فواید کوهان شتر در غذای شتر

فواید کوهان شتر بسیار زیاد می باشد که نقش مهمی در غذای شتر دارد. شترها این قابلیت را دارند که هفته ها بدون آب بمانند و شترها بسته به نوعشان ممکن است یک یا دو قوز داشته باشند و وزن کوهان تا ۳۵ کیلوگرم می رسد و شترها به جای اینکه چربی را روی کوهان پخش کنند در کوهان ذخیره می کنند. این یکی از ویژگی های فواید کوهان شتر می باشد.
شترها از چربی‌های موجود در آن در فرآیند متابولیسم استفاده می‌کنند، زمانی که شتر برای مدت طولانی بدون غذا می‌ماند، به محض یافتن غذا بیشتر ذخیره می‌کند. همچنین کوهان به شتر کمک می‌کند تا دمای بدن خود را تنظیم کند، زمانی که درجه حرارت به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. صحرا در ساعات روشنایی روز، یا به طور چشمگیری کاهش می یابد عالی در شب. البته این قسمتی از فواید کوهان شتر بود.

زندگی شتر در بیابان
زندگی شتر در بیابان

زندگی شتر در بیابان

زندگی شتر در بیابان یکی از مهم ترین ویژگی های ایین حیوان می باشد. که نقش مهمی در غذای شتر دارد. شترها چیزهای زیادی دارند که به زندگی شتر در بیابان کمک می کند تا با زندگی در بیابان سازگار شوند. شتر به پستاندارانی گفته می شود که دارای پاهای دراز، پشتی محدب و لب های بزرگ هستند، شتر دو نوع است. آنها عبارتند از: شتر عربی که یک کوهان دارد و شتر دو کوهان.
آنها همچنین دارای سه پلک و دو ردیف مژه بلند هستند تا از چشمان خود در هنگام حمل شن و ماسه محافظت کنند و شترها می توانند بینی خود را در هنگام طوفان شن ببندند.


 

 

همچنین بخوانید:

تولید مثل شترها و ویژگی های رفتاری یک شتر کوچک
ذخیره آب در بدن شتر و اطلاعات عمومی در مورد شتر
راه رفتن شتر و اهمیت شتر در گزشته
گوزن یا کاریبو چیست؟ و انواع مختلف گوزن ها در جا های مختلف دنیا
بیماری گربه ها کدامند و شناخت نکات مراقبت از گربه ها
پرورش مرغ و فواید آن چیست؟ انواع روش های پرورش دام و طیور

 

 

منابع
^ أ ب ت ث Alina Bradford (11-7-2017), “Camels: Facts, Types & Pictures”، www.livescience.com, Retrieved 24-3-2018. Edited. ^ أ ب ELAINA ZACHOS (31/5/2018), “arabian camels eat cacti with hardened mouth structures”, national geographic, Retrieved 3/11/2021. Edited. ↑ Ben Davis (17/4/2021), “do camels spit out their stomachs to cool them down”, mvorganizing, Retrieved 3/11/2021. Edited. ^ أ ب Nora Gonzalez , “Do Camels Store Water in Their Humps?”، www.britannica.com, Retrieved 24-3-2018. Edited.