غذا دادن به سگ چگونه است و غذا های مضر برای سگ ها کدامند؟

غذا دادن به سگ و غذا دادن به توله سگ، غذای سگ بالغ، انواع غذای سگ، غذا های مضر برای سگ ها، نکاتی درباره غذای سگ، آموزش سگ، استفاده از سگ ها
غذا دادن به سگ و غذا دادن به توله سگ ها، غذای سگ بالغ، انواع غذای سگ، غذا های مضر برای سگ ها، نکاتی درباره غذای سگ، آموزش سگ، استفاده از سگ ها
غذا دادن به سگ و غذا دادن به توله سگ ها، غذای سگ بالغ، انواع غذای سگ، غذا های مضر برای سگ ها، نکاتی درباره غذای سگ، آموزش سگ، استفاده از سگ ها

غذا دادن به سگ و نوع غذایی که به سگ ها ارائه می شود با توجه به جثه و سن سگ متفاوت است، مقدار غذایی که برای سگ کوچک ارائه می شود با سگ بزرگ متفاوت است و سن نیز در تعیین نوع غذای سگ نقش اساسی دارد. نکاتی که در این پست مورد بررسی قرار دادیم شامل: غذا دادن به توله سگ ها، غذای سگ بالغ، انواع غذای سگ، غذا های مضر برای سگ ها، نکاتی درباره غذای سگ، آموزش سگ، استفاده از سگ ها.

غذا دادن به توله سگ ها
غذا دادن به توله سگ ها

غذا دادن به توله سگ ها

در غذا دادن به سگ مخصوصا در غذا دادن به توله سگ ها باید دقت زیادی را داشته باشید. روند غذا دادن به توله سگ ها در سه ماه اول نیاز به مراقبت دقیق دارد. پرورش دهنده باید شروع به انتقال توله از جیره شیر مادر به جیره توله به تدریج و به طور منظم با حذف او برای دوره های کوتاه و سپس طولانی از مادرش کند.

اهمیت این مرحله این است که توله سگ به تدریج از مراقبت مادر دور شود و به این فرآیند از شیر گرفتن می گویند و ترجیحاً از هفته سوم یا چهارم شروع شود و نیازی به غذا دادن به توله سگ ها نیست. قبل از از شیر گرفتن، اما اگر مادر بیمار است و شیر کافی تولید نمی کند، برای راهنمایی به شیر خشک یا دامپزشک مراجعه کنید. که در هنگام از شیر گرفتن سگ شروع به تغذیه با غذای صنعتی مخصوص سگ می کنند و با آب گرم خیس می کنند و غذا را مرتباً بعد از شیرگیری برای حفظ سطح قند خون سرو می کنند. در صورت بروز عوارضی مانند اسهال و استفراغ، دامپزشک باید در اسرع وقت بررسی شود.

غذای سگ بالغ

در غذا دادن به سگ مخصوصا در سگ های بالغ باید توجه داشت که غذای ارائه شده به سگ بالغ باید به اندازه ای باشد که نیاز آن به انرژی و سلول ها و بافت های بدن را جبران کند، مقدار غذای سگ بالغ که دراختیارش قرار می گیرد باید متناسب با جثه و انرژی آن باشد.که اگر بیش از نیاز خود باشد باعث می شود که به بیماری های ناشی از تجمع چربی مبتلا شود، اما اگر غذای سگ بالغ کمتر از نیازش باشد لاغر می شود. فعالیت سگ با توجه به نوع و حرکت آن متفاوت است بنابراین پرورش دهنده باید میزان غذا را تعیین کند.
مقدار غذای مورد نیاز سگ را دامپزشک می تواند تعیین کند و این مقدار ممکن است در زمستان یا زمانی که سگ در حال انجام فعالیت اضافی یا بیماری است افزایش یابد، معمولا توصیه می شود دو وعده غذایی در روز برای سگ تهیه شود.
برخی افراد وعده های غذایی را به سه وعده غذایی تقسیم می کنند. صبحانه، ناهار و شام و هر وعده غذایی زمان مشخصی دارد و با توجه به نوع و سن سگ متفاوت است، در طی آن وعده‌های غذایی حاوی تخم‌مرغ خام به عنوان غذا برای سگ‌هایی که تمرین‌های خشونت‌ آمیز انجام می‌دهند سرو می‌شود.
وعده غذای سگ بالغ باید دارای گوشت و استخوان باشد، که برای تقویت فک و رفع نیاز به پروتئین، روزانه به سگ داده می شود و می توان شام را با بقیه ناهار جایگزین کرد، اما نه هر روز.

انواع غذای سگ

در غذا دادن به سگ باید توجه کرد که انواع غذای سگ بسیار زیاد می باشد. انواع غذای سگ در انواع و اندازه های مختلف وجود دارد، که انواع مختلف غذای سگ در بازار رایج شده است و تنها کاری که پرورش دهنده باید انجام دهد این است که غذای سگ را در تاریخ های مشخص آماده کند. مهم ترین انواع غذای سگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • غذای خشک

انواع غذای سگ مانند غذای خشک متشکل از چربی ها، ویتامین ها، پودر استخوان و مقداری گوشت خشک، علاوه بر مواد معدنی، کربوهیدرات ها و مقداری نمک به مقدار مناسب است، که به صورت گلوله های کوچک با یکدیگر مخلوط می شوند و از ویژگی های این نوع جلوگیری می شود. افزایش وزن، علاوه بر این که حاوی تمام مواد مغذی لازم است.

 • غذای کنسرو شده

غذایی است که از مخلوط برنج، گوشت، استخوان های آسیاب شده، ویتامین ها و نمک تشکیل شده است، اما این غذا بسیار گران است.

 • غذا خوردن در خانه

این غذا از این جهت متمایز می شود که توسط پرورش دهنده ساخته می شود و ارتباط سگ را با انسان افزایش می دهد و گران نیست. زیرا بیشتر از غذای انسان باقی مانده است.

غذا های مضر برای سگ ها

غذا های مضر برای سگ ها
غذا های مضر برای سگ ها

در غذا دادن به سگ باید توجه داشت که هر غذایی را نباید به سگ بدهیم زیرا برخی از غذاها علیرغم جذابیت سگ ها و تمایل آنها به تهیه آنها از محیط اطراف، برای سگ ها خطرناک و سمی هستند، نمونه غذا های مضر برای سگ ها عبارتند از:

سیر و پیاز

یکی از غذا های مضر برای سگ ها سیر و پیاز می باشد. هم پیاز و هم سیر به هر شکلی که دارند برای سگ ها سمی هستند، چه خشک، چه خام یا پخته شده باشند، زیرا خوردن آنها منجر به اختلالات گوارشی و همچنین آسیب به گلبول های قرمز می شود و شایان ذکر است که علائم مسمومیت گاهی به طور مستقیم ظاهر می شود یا ممکن است چند روز به تعویق بیفتد.

شکلات

یکی از غذا های مضر برای سگ ها شکلات می باشد که در غذا دادن به سگ باید مورد توجه قرار گیرد، شکلات یک غذای وسوسه انگیز برای انسان و سگ به حساب می آید، اما برای سگ ها ماده ای سمی و گاهی یکی از عوامل نارسایی کلیه محسوب می شود. زیرا حاوی ماده محرک تئوبرومین است. میزان آسیب بستگی به نوع شکلات و درصد تئوبرومین موجود در آن دارد مثلاً شکلات تلخ برای سگ بسیار مضر است. زیرا حاوی مقادیر بالایی از تئوبرومین است.
برخلاف شکلات شیری که میزان تئوبرومین کمتری دارد و در نتیجه ضرر کمتری دارد و یکی از انواع شکلات هایی که برای سگ مضر نیست، شکلات سفید به دلیل کم بودن تئوبرومین موجود در آن است.

آجیل ماکادمیا

آجیل ماکادمیا یکی دیگر از غذا های مضر برای سگ ها محصوب می شود. آجیل ماکادمیا توسط سگ ها به طور غیرمستقیم از طریق وجود مقادیر معین در برخی غذاها مانند غذاهای پخته شده به دست می آید، اما این نوع غذا بعد از خوردن آن باعث ایجاد دردسرها و بیماری های زیادی می شود، بنابراین تا حد امکان باید از مصرف آن پرهیز کرد.

از جمله علائمی که ممکن است پس از خوردن مقدار کمی از این آجیل ها ظاهر شود،  می توان به موارد زیر اشاره کرد که در غذا دادن به سگ مواظب بود شامل موارد زیر می شود:

 • استفراغ؛
 • سرگیجه و ناتوانی در کنترل عضلات.
 • ضعف عمومی.
 • دمای بالا.
 • افسردگی.

ذرت

ذرت از غذا های مضر برای سگ هاسگ ها محصوب می شود. که بدن سگ می تواند به طور کلی ذرت را هضم کنند، اما نان ذرت یکی از غذاهایی است که برای سگ ها باید از مصرف آن پرهیز کرد، زیرا احتمال مرگ یکی از آنها وجود دارد و این را می توان با احتمال انسداد روده سگ ها پس از خوردن غذا توضیح داد.

آووکادو

آووکادو یک غذای سالم برای انسان است، اما این لزوما به این معنی نیست که برای سگ مفید است، خوردن آووکادو ممکن است گاهی باعث مرگ شود، زیرا حاوی پراسین است که برای حیوانات سمی است.

اما به دلیل اینکه گاهی اوقات می تواند به طور موثر در برابر این ماده مقاومت کند، نمی تواند مانند سایرین برای سگ ها خطرناک باشد، بنابراین توصیه می شود آن را در مکانی نگهداری کنید که دسترسی به آن برای سگ دشوار باشد. که در غذا دادن به سگ مورد توجه قرار بگیرد.

قند زایلیتول

بسیاری از غذاهایی که انسان ها می خورند حاوی شیرین کننده مصنوعی زایلیتول هستند، از جمله: غذاهای کم چرب یا بدون قند، اما سگ ها با خوردن این غذاها باعث هیپوگلیسمی شدید و در نتیجه نارسایی کبد و لخته شدن خون می شوند.

نوشیدنی های الکلی 

الکل یکی از نوشیدنی های مضر برای انسان و سگ در خاص است، صرف نظر از میزان مصرف و بیشترین آسیب را برجسته خود را به سگ به شرح زیر است:

 • مسمومیت؛
 • اسهال
 • آسیب به سیستم عصبی مرکزی.

استخوان های پخته شده

استخوان‌های خام از نظر فواید برای سگ‌ها با کاملا پخته شده متفاوت است، که بر خلاف استخوان‌ های پخته شده که به دلیل سهولت خرد شدن، استخوان‌های خام بسیار بد هستند، گزینه خوبی برای آنها است.

که اگر به مقدار زیاد خورده شود منجر به یبوست می شود و گاهی در صورت ایجاد سوراخ در مجرای گوارش منجر به مرگ می شود.

انگور و کشمش

باید توجه داشت که انگور و کشمش به هر شکلی برای سگ سرو نشود، زیرا این غذاها تا کنون به دلیل نامعلومی باعث مسمومیت سگ ها می شود و همچنین یکی از دلایلی است که سگ ها دچار نارسایی کبد و کلیه می شوند.

نکاتی درباره غذای سگ که باید در غذا دادن به سگ مورد توجه قرار گیرد

نکاتی درباره غذای سگ ها که باید همه در نظر بگیرند نقش بسیار مهمی در غذا دادن به سسگ دارد. پرورش دهندگان سگ خانگی باید نکات مهمی را در حفظ سلامت سگ رعایت کنند. نکاتی درباره غذای سگ وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • غذا باید متوسط ​​تا گرم باشد.
 • غذای جگر دو بار در هفته است. تا سطح اسید اوریک در بدن بالا نرود.
 • از غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی نمک یا چربی هستند به خصوص قبل از ۶ ماهگی دوری کنید.
 • به سگ بیاموزید که صبر کند تا غذا در جلوی آن قرار گیرد و سپس به او دستور دهید که غذا بخورد تا خطری برای پرورش دهنده نباشد.
 • تامین آب خوب و تمیز برای سگ و تجدید مداوم آن.
 • عدم دادن هیچ وعده غذایی اضافی به سگ که باعث افزایش چربی در بدن او و در نتیجه افزایش وزن او از حد طبیعی شود.

آموزش سگ

آموزش سگ نقش بسیار مهمی در زندگی انسان ها دارد، زیرا بسیاری از مردم به دلایل مختلف می خواهند به آموزش سگ مشغول شوند، اما آموزش سگ و تربیت سگ کار آسانی نیست. آنها به تجربه در استفاده از اقدامات خاصی برای حفظ سلامت و ایمنی سگ نیاز دارند.

مهمترین اقدامات و رویه ها رژیم غذایی سگ است. یک رژیم غذایی متعادل برای سگ ها برای حفظ رشد و سلامت آنها بسیار مهم است، زیرا سگ ها باید تمام مواد مغذی و ویتامین های مهم برای رشد را دریافت کنند. در آموزش سگ اصلی ترین نکنه غذا دادن به سگ است.

همچنین برای محافظت از آنها در برابر انواع بیماری های انگلی باید واکسن بزنید و توصیه های دامپزشک را به دقت دنبال کنید.

استفاده از سگ ها

استفاده از سگ ها که یکی از رایج ترین انواع حیوانات خانگی در بین حیواناتی هستند که توسط انسان بزرگ و نگهداری می شوند، ریشه سگ ها به خانواده گرگ ها برمی گردد، اما پس از اینکه انسان آن ها را اهلی و بزرگ کرد، تبدیل به حیوان خانگی شده و از زمان های قدیم با انسان همزیستی می کنند. بسیاری از مردم بیشتر به منظور محافظت و سرگرمی، سگ ها را پرورش می دهند و نمونه آن وفاداری و عشق سگ ها به صاحبشان است و برخی از آنها علاوه بر استفاده از آنها برای شکار و نگهبانی استفاده می کنند. عملیات نظامی، باستانی و مدرن.