فواید سگ برای انسان ها چیست و انواع سگ های نگهبان و خانگی

فواید سگ برای انسان و انواع سگ های مختلف عبارتند از: سگ حیوان خانگی، سگ پلیسی، سگ راهنمای نابینایان، سگ شکاری، سگ نگهبان، سگ دامداری
فواید سگ برای انسان و انواع سگ های مختلف عبارتند از: سگ حیوان خانگی، سگ پلیسی، سگ راهنمای نابینایان، سگ شکاری، سگ نگهبان، سگ دامداری

فواید سگ برای انسان بسیار زیاد بوده که همین امر باعث نگه داری و پرورش سگ توسط انسان ها شده است. سگ یکی از حیوانات خانگی است که بسیاری از افراد ترجیح می دهند، از آنها نگه داری کنند و از پرورش انواع سگ فواید زیادی می تواند برای انسان ها داشه باشد بهره مند شوند. کاربرد انواع سگ های مختلف برای انسان ها عبارتند از : سگ حیوان خانگی، سگ پلیسی، سگ راهنمای نابینایان، سگ شکاری، سگ نگهبان، سگ دامداری.

فواید سگ برای انسان ها
فواید سگ برای انسان

سگ حیوان خانگی

فواید سگ برای انسان بسیار می باشد زیرا داشتن سگ حیوان خانگی به عنوان حیوان خانگی برای سلامتی انسان مفید است، زیرا محبت بی قید و شرط صاحبش را فراهم می کند، او را سرگرم می کند،سگ حیوان خانگی در بیشتر اوقات او را همراهی می کند، بنابراین داشتن سگ به عنوان حیوان خانگی برای سلامت جسمی و روحی انسان مفید است فواید سگ برای انسان از جمله سگ حیوان خانگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سگ ها به دلیل تعامل مداوم با صاحب خود، احساس تنهایی انسان را کاهش می دهند.
 • سگ ها به کاهش استرس و اضطراب صاحب خود کمک می کنند و سطح راحتی را برای او بالا می برند.
 • سگ ها به صاحب خود کمک می کنند تا با بحران ها کنار بیاید و بر بحران ها غلبه کند، به ویژه در افرادی که دچار اختلال استرس پس از سانحه هستند.
 • سرعت فعالیت بدنی صاحبش را افزایش می دهد، زیرا سگ باید ۳۰۰ دقیقه در هفته راه برود.
 • داشتن سگ جذابیت افراد را برای جنس مخالف افزایش می دهد، زیرا افرادی که سگ دارند شادتر و آرام تر به نظر می رسند.
 • داشتن سگ شانس پیدا کردن دوستی های جدید و شروع گفتگوهای جدید با اطرافیان را افزایش می دهد.

سگ پلیسی

از جمله یکی دیگر از فواید سگ برای انسان استفاده از سگ پلیسی در خدمات پلیس به اوایل قرن بیستم بازمی گردد، که استفاده ازسگ پلیسی برای این منظور تا کنون ادامه دارد چرا که سگ پلیسی دارای حس بویایی قوی هستند و در ادامه مهمترین خدمات سگ پلیسی که یک سگ می تواند ارائه می دهد بیان شده است. انواع استفاده از سگ پلیسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کشف انواع مواد مخدر؛ مانند ماری جوانا، کوکائین، مت آمفتامین، مواد منفجره یا هر گونه مواد قابل اشتعال حتی اگر این مواد در مواد پلاستیکی پیچیده شده و در مکانی برای پنهان کردن بوی خود قرار داده شوند، سگ می تواند آنها را تشخیص دهد.
 • ردیابی افراد چه در موقعیت های جستجو و نجات و چه برای دستگیری متخلفان، با ارائه بوی فرد مورد نظر به سگ، آنگاه سگ با برداشتن رایحه انسانی در هوا، بوی خود و مسیر طی شده توسط آن فرد را ردیابی می کند.
 • حفظ ایمنی افسران، زیرا در صورت بروز هرگونه خطر احتمالی از افسر محافظت می کند و او را برای مقابله با موقعیت های مختلف آموزش می دهد.
 • تعقیب متخلفان احتمالی، زیرا سگ دارای سرعت بالایی است که به او اجازه می دهد به دنبال متخلف بدود و او را بگیرد و اگر متخلف مقاومت کند، سگ او را گاز می گیرد تا زمانی که افسر به او بگوید بایستد.
سگ راهنمای نابینایان
سگ راهنمای نابینایان

 

سگ راهنمای نابینایان

یکی دیگر از زیبا ترین فواید سگ برای انسان مخصوصا برای افراد نابینا استفاده از سگ راهنمای نابینایان است، سگ های آموزش دیده به راهنمایی و کسانی که از کم بینایی یا نابینایی رنج می برند کمک می کنند و در اینجا به برخی از فواید سگ راهنمای نابینایان اشاره می کنیم:

 • کمک به مالک برای توقف در ایست بازرسی ها، کمک به او در تعیین محدوده عبور و راهنمایی او در هنگام عبور از مناطق شلوغ.
 • احساس تنهایی و افسردگی مالک را کاهش می دهد، بنابراین او دوست خود را که در کنارش است آماده می کند تا به او کمک کند تا بر سختی هایی که می گذرد غلبه کند.
 • تقویت تعامل اجتماعی فرد نابینا، زیرا داشتن یک سگ آموزش دیده، دیگران را به تعامل با او تشویق می کند و به او کمک می کند دوستان جدیدی پیدا کند.
 • افزایش اعتماد به نفس برای فرد نابینا، زیرا معمولاً از ناتوانی خود احساس شرمندگی می کند، به خصوص اینکه هنگام راه رفتن از چوب بلند استفاده می کند و این باعث می شود که او احساس بی اعتمادی کند، اما استفاده از سگ باعث بهبود تجربه او در انجام فعالیت های مختلف می شود.

سگ شکاری

مهمترین فواید سگ برای انسان مخصوصا استفاده از سگ شکاری می باشد، سگ شکاری یکی از قدیمی ترین نقش هایی است که سگ ها در بیش از ۲۰ هزار سال پیش نقش مهمی در آن ایفا می کرد، زیرا انسان برای به دست آوردن غذا به شکار تکیه می کرد و کار سگ شکاری به دلیل قوت حواسش، آوردن طعمه برای شکارچی بود. بوی، و او به شکارچی کمک می کرد تا محل شکار را شناسایی کند. زیرا امکان تهیه غذا از طریق کشاورزی، اهلی کردن دام و غیره فراهم شده است و این امر منجر به کاهش وابستگی به سگ شکاری شده است، اما هنوز هم بسیاری از مردم شکار با سگ شکاری را به عنوان یک ورزش انجام می دهند. که پیوند بین سگ و صاحبش را تقویت می کند.

سگ نگهبان

یکی از اصلی ترین فواید سگ برای انسان استفاده در امورات نگهبانی می باشد، سگ نگهبان معمولاً باهوش و دارای کنجکاوی بسیار زیادی می باشد و مهم ترین مزایای داشتن سگ نگهبان به شرح زیر می باشد:

 • سگ از جمله حیواناتی است که واکنش سریع دارد و برای این منظور باید نژاد مناسبی انتخاب کرد چرا که برخی از سگ‌ها باهوش هستند و از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار هستند، بنابراین سگ نگهبان در صورت احساس حضور فرد عجیب و غریب، حرکت یا غیرعادی سر و صدا، او به صاحبش هشدار می دهد.
 • سگ نگهبان سگی است که برای نگهبانی آموزش دیده و ترسناک است و همین امر آن را به عاملی بازدارنده برای مجرمان تبدیل می کند، زیرا سگ نگهبان دارای آرواره های قوی، چنگال های تیز و غرش بلندی است که آنها را از او می ترساند و از حمله به آنها می ترسند.

 

سگ دامداری

 مرسوم ترین فواید سگ برای انسان استفاده به عنوان سگ دامداری در در گله های گوسفندی می باشد، سگ دامداری به کشاورزان در چرای دام ها کمک می کند، زیرا می تواند چندین کار مختلف را انجام دهد، بسته به نوع سگ، به عنوان مثال، سگ ژرمن شپرد به احاطه کردن گوسفندها، دور نگه داشتن آنها از محصولات کشاورزی و مهم تر از همه راهنمایی آنها به سمت مناسب کمک می کند. در حالی که سگ گاو استرالیایی می تواند دام را برای مسافت طولانی هدایت کند.

لازم به ذکر است که سگ دام داری می تواند از انواع مختلف دام مانند: اردک، مرغ، غاز، بز و گوسفند مراقبت کند.


 1. منابع
  ↑ Kaitlyn Arford (20/10/2020), “10 Science-Based Benefits of Having a Dog”, akc, Retrieved 2/11/2021. Edited. ↑ Angie Rayfield (1/11/2017), “THE ADVANTAGES OF USING POLICE DOGS”, animals, Retrieved 2/11/2021. Edited. ↑ “What Are The Benefits Of A Guide Dog?”, aspirefundraising, Retrieved 2/11/2021. Edited. ^ أ ب Lynn Buzhardt, “Hunting with Your Dog”, vcahospitals, Retrieved 2/11/2021. Edited. ↑ “Why dogs are great for security purposes”, k9patrol, Retrieved 2/11/2021. Edited. ^ أ ب Kathryn Schneider, “All About Herding Dogs”, grit, Retrieved 2/11/2021. Edited.