مراحل رشد حیوانات و انواع روش های تولید مثل در مرغ و گربه

مراحل رشد حیوانات و روش های تولید مثل در حیوانات آشنایی کامل با نمونه های مهم مراحل رشد حیواناتی مثل گربه، مرغ و قورباغه.
انواع قورباغه
انواع قورباغه سمی و وحشی چه ویژگی هایی دارند؟ حقایق ناگفته در مورد مرموز ترین قورباغه های آسیایی و آفریقایی

مراحل رشد حیوانات  بسیار متنوع و زیباست و حیوانات انواع مختلفی از موجودات زنده هستند که، اشکال و اندازه های مختلف دارند، از نظر عملکرد، نحوه نصب و شیوه زندگی متفاوت هستند، و ترکیب فیزیکی و مکان های زندگی متفاوت است، شکارچی ناسازگار، از جمله حیوان خانگی، از جمله آنچه از گوشت و گیاهان دارویی همزمان (به نام آلگارت)، از جمله حیواناتی که به عنوان حیوانات وحشی یا دریایی طبقه بندی شده اند، از جمله حیوانات خونگرم یا خونسرد، از جمله آنهایی که بر اساس روش تولید مثل از طریق تولد یا تخم گذاری طبقه بندی می شوند و سایر موارد عبارتند از: بر اساس ساختار بدن مانند مهره داران و بی مهرگان طبقه بندی می شوندبه به طور کلی، حیوانات مراحل رشد و نمو مختلفی را پشت سر می گذارند، زیرا از سلول های والدین خود (یا سلول های شبیه سازی شده در برخی از موجودات زنده) تشکیل می شوند، تا زمانی که به حیوانات بالغ کاملاً بالغ قادر به تولید مثل تبدیل شوند و روند رشد وسایلی که نسل جدید موجودات را بوسیله آنها ایجاد می کند، که بدون آن هیچ موجودی نمی تواند به طور کامل از طبیعت محو شود.

Sorry, the video player failed to load.(Error Code: ۱۰۱۱۰۲)

روشهای تولید مثل

مراحل رشد درحیوانات به دو روش جنسی و غیر جنسی صورت می گیرد. که به کمک حیوان نر و ماده که یکی از آنها تخمک تولید می کند و دیگری آن را بارور می کند. و در مورد تولید مثل غیرجنسی، یک حیوان می تواند ارگانیسم های جدیدی تولید کند. تولید مثل غیرجنسی یک پدیده بسیار رایج در قلمرو حیوانات نیست، اما در برخی از انواع جانوران بی مهره وجود دارد که مهمترین آنها چتر دریایی، اکینودرم (مانند ستاره ها و جوجه تیغی دریایی) و مرجان است. در مورد این موجودات، تولید مثل با تشکیل جوانه های کوچک (انگلیسی: Buds) بر روی بدن ارگانیسم اصلی انجام می شود، سپس آنها را رشد می دهد تا به مرحله بلوغ برسد، سپس از ارگانیسم مادر جدا می شود تا به یک حیوان جدید تبدیل شود.

تکه تکه شدن نیز یکی از روشهای تولید مثل غیر جنسی می باشد، که در آن حیوان اصلی به چندین قسمت تجزیه می شود، تعداد آنها ممکن است به هشت یا نه قسمت برسد و هر یک از آنها به یک حیوان کاملاً توسعه یافته تبدیل شده و برخی از انواع کرم ها می توانند از این طریق تولید مثل کنند. ، زنان برخی از حیوانات می توانند تخم بگذارند و آنها را بدون نیاز به لقاح توسط یک حیوان نر و حشرات بگذارند تا بلافاصله رشد کرده و جوان شوند.

نمونه های مهم مراحل رشد

مراحل رشد قورباغه

قورباغه ها به عنوان حیوانات دوزیست طبقه بندی می شوند، به این معنی که آنها هم در خشکی و هم در آب زندگی می کنند. هنگامی که فصل جفت گیری است، قورباغه ها به طور غریزی برای یافتن همسر به رودخانه یا دریاچه مجاور سر می زنند و در بسیاری از موارد قورباغه ممکن است بازگشت به همان مکانی را که در آن متولد شده است برای یافتن همسر انتخاب کند. پس از اتمام جفت گیری، نرها تخمها را که داخل آب هستند بارور می کند و سپس اکثر قورباغه ها تخمها را رها کرده و بدون مراقبت از آنها مراقبت یا محافظت می کنند، اگرچه برخی ممکن است برای مراقبت از آنها بمانند. آنها پس از یک دوره چند هفته ای – بسته به نوع قورباغه متفاوت است – تخم ها بیرون می آیند و قورباغه از آنها بیرون می آید، یا چیزی که به آن ” ابو تینیبا ” نیز می گویند.“این یک موجود کوچک و مسطح شکل است که دم بلندی دارد اما بدون پا است. پس از جوجه کشی، ابوذنیبه به دنبال علف های هرز شناور آبزی می رود تا با استفاده از دهان خود آویزان شود و از انواع مختلف جلبک ها تغذیه می کند و می تواند از طریق آبشش نفس بکشید.

حدود یک ماه پس از جوجه کشی، رشد قورباغه با تغییر شروع می شود، هنگامی که پوست در بالای آبشش های خود رشد می کند تا آن را بپوشاند و توانایی کار خود را از دست می دهد، و ریه ها شروع به شکل گیری می کنند، که بعداً آن را قادر می سازد که در سطح زمین زندگی و تنفس کند، و ترکیب سیستم گوارشی آن در آماده سازی برای تغییر غذا ؛ قورباغه بالغ حشرات، عنکبوتها، حلزونها، ماهیهای کوچک و دیگر موجودات بی مهرگان دیگر را به جای جلبکها یا گیاهان آبزی که در مرحله قورباغه می خورد، می خورد. تقریباً شش تا نه هفته پس از جوجه ریزی، چهار پا کوچک در اطراف قورباغه ظاهر می شوند و چشم های آن از یکدیگر جدا می شوند، که باعث افزایش دامنه بینایی آن می شود و توانایی شنیدن صداها و ناحیه آن را به دست می آورد. سر افزایش می یابد، که شکل بالغ تری به خود می گیرد و بدن آن بسیار گسترش می یابد. در این مرحله، به نظر می رسد یک قورباغه بالغ با دم بسیار بلند است و در حدود یک ماه دیگر به یک قورباغه بالغ تبدیل می شود، که یک حیوان کاملاً توسعه یافته و آماده پرورش است. 

مراحل رشد مرغ

مرغ نوعی پرنده است که انسان از آن تغذیه می کند و یکی از مهمترین حیواناتی است که در خانه ها یا مزارع پرورش داده می شود تا از گوشت و تخم مرغ خود استفاده کند. پس از فرآیند تقسیم سلولی، جنین شروع به شکل گیری می کند و به مدت ۲۰ تا ۲۱ روز به رشد خود ادامه می دهد، در این مدت ماده تخم ها را قبل از تخم گذاری تخمک گذاری می کند. که سپس مادرش او را همراهی می کند تا به او غذا خوردن و غلات را بیاموزد تا سرعت رشد و قدرت لازم را به او بدهد و جوجه مرغ به تدریج رشد می کند و در پنج ماهگی پرهایش رشد می کنند و جوجه از نظر جنسی بالغ می شود. وقتی به مرحله هشت ماهگی می رسد، به طوری که آماده مراقبت از بچه های خود می شود. جنین های مرغ به دلیل سهولت به دست آوردن و مراقبت از آنها در آزمایشگاه، نحوه رشد و مراحل تکامل آنها را مورد بررسی قرار دادند و سپس پیشرفت آنها را با ایجاد یک برش کوچک در دیواره تخمک دنبال کردند. که مرغ ها مراحل رشد بسیار منظمی را دارا می باشند.

مراحل رشد گربه

حیوان چیست؟ آشنایی و بررسی ساختار داخلی حیوانات و طبقه بندی بر اساس بخش های مختلفی مثل؛ ستون فقرات، تغذیه، دمای بدن و تولید مثل.

 

گربه ها مهره داران خانگی هستند که در خانه پرورش داده می شوند. گربه ها از گوشت، محصولات لبنی و برخی غذاهای فرآوری شده و کنسرو شده تغذیه می کنند. مراحل رشد آنها از طریق تولد با جفت گیری مستقیم بین نر و ماده و پس از یک دوره بارداری تولید مثل می کنند. در نه هفته، این ماده تعدادی بچه گربه به دنیا می آورد که بین سه تا پنج بچه هستند و تعداد آنها به ندرت ممکن است به ده برسد و وزن هر یک از آنها تقریبا ۱۰۰ گرم است. بچه گربه های کوچک نابینا و ناشنوا هستند و بنابراین باید به مراقبت مادر خود تکیه کنند. وزن او یک هفته پس از تولد به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و پس از هفته دوم شروع به بازکردن چشمان خود می کند و صداهای اطراف خود را می شنود و اولین دندان هایش ظاهر می شوند، اما تا زمانی که به سه هفتهگی نرسد، نمی تواند حرکت کرده و خوب ببیند. وضعیت بدن صحیح می شود و می تواند مستقیم راه برود، و پس از رسیدن به سن شش هفتگی توسط مادر از شیر گرفته می شود (او نوشیدن شیر خود را متوقف می کند)، در این زمان مغز و سیستم عصبی او کاملاً تکامل یافته است و می تواند خود را کنترل کند -تا حدی وابسته است گربه ها در سن ۵ تا ۹ ماهگی (ماده ها) یا ۷ تا ۱۰ ماهگی (نرها) از نظر جنسی بالغ شده و آماده پرورش می شوند و معمولاً تا پانزده سال عمر می کنند. گربه ها مراحل رشد جالبی را نسبت به سایر حیوانات دارند.


  1.  بوریس ایوان بالینسکی ، “توسعه حیوانات” ، بیرتانیکا ، بازیابی ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶ .
  2.  “توسعه حیوانات” ، دانشگاه آگوستا ، برگرفته ۲۰۱۶/۰۶/۲۸.
  3. ب . جان کیمبال، “تولید مثل غیر جنسی” ، کیمبال صفحهها : زیست شناسی اند ، برگرفته ۲۸-۰۶-۲۰۱۶.
  4.  ستبینس، رابرت C .؛ کوهن ، ناتان دبلیو. (۱۹۹۵). تاریخ طبیعی دوزیستان. انتشارات دانشگاه پرینستون صص ۱۵۴–۱۶۲. شابک ۰-۶۹۱-۰۳۲۸۱-۵ .
  5.  “چرخه زندگی یک قورباغه” ، همه در مورد قورباغه ها ، برگرفته ۲۰۱۶/۰۵/۰۸.
  6.  استیو ژانوفر ، “دگردیسی-چرخه زندگی یک قورباغه” ، تحقیق مبتنی بر وب-قورباغه ها و وزغها ، بازیابی شده ۲۰۱۶-۰۵-۰۸.
     ستبینس، رابرت C .؛ کوهن ، ناتان دبلیو. (۱۹۹۵). تاریخ طبیعی دوزیستان. انتشارات دانشگاه پرینستون صص ۱۷۹–۱۹۴.
  7.  “توسعه مرغ” ، جنین شناسی ، دیده ژوئن ۲۸ ، ۲۰۱۶ .
  8. یورش پانل از نویسندگان (۱۹۹۹)، دانشنامه بین المللی عربی (چاپ دوم)، ریاض، عربستان سعودی: آثار دایره المعارف برای انتشار و توزیع، ص ۲۲۱-۲۲۲، قسمت ۱۸ (Q).