مراحل رشد مرغ چیست؟

مراحل رشد مرغ یکی از مواردی است که باید، افرادی که به پرورش و نگه داری آن می پردازند توجه داشته باشند. مه باید مورد توجه قرار گیرد.
مراحل رشد مرغ
مراحل رشد مرغ یکی از مواردی است که باید، افرادی که به پرورش و نگه داری آن می پردازند توجه داشته باشند. مه باید مورد توجه قرار گیرد.

مراحل رشد مرغ یکی از مواردی است که باید، افرادی که به پرورش و نگه داری آن می پردازند توجه داشته باشند. مراحل رشد مرغ قوانین و شرایط خاص خود را دارد.

مراحل رشد مرغ

تخم مرغ یکی از مراحل رشد مرغ

مرحله تخم مرغ اولین مرحله از مراحل رشد مرغ است که با تخم گذاری توسط مرغ شروع می شود، که با جوجه ریزی و خروج جوجه به پایان می رسد.

 • تغییراتی در جنین به طور روزانه رخ می دهد، از ظاهر و تمایز قسمت های آن مانند سر، منقار، پرها و بال ها گرفته تا توانایی حرکت در داخل تخمک.
 • در روز پانزدهم، جوجه سفیده تخم‌مرغ را جذب می‌کند و در روز بیستم قبل از خروج جوجه، بدون نیاز به ناف، نفس خود را شروع می‌کند.
 • فرآیند جوجه کشی زمانی که شروع می شود به طور معمول ۱۸ ساعت یا بیشتر طول می کشد و کشاورزان جوجه ها را تا ۴۸ ساعت پس از جوجه کشی در انکوباتور نگهداری می کنند.
 • این مرحله ۲۱ روز طول می کشد. که یکی از مهم ترین مراحل رشد مرغ می باشد.

سس

زندگی جوجه و مراحل زندگی آن از لحظه بیرون آمدن و خروج از تخم شروع می شود تا زمانی که به مرغ یا خروس بالغ تبدیل می شود.

 • ویژگی های جوجه چند ساعت پس از تولد به وضوح ظاهر می شود. پرها خشک می شوند و کرکی می شوند.
 • مرغ مادر از جوجه های خود مراقبت می کند و برای آنها غذا تهیه می کند، خودش به صورت طبیعی به آنها غذا می دهد اما اگر جوجه در خانه یا مزرعه پرورش یابد به انکوباتور منتقل می شود و پرورش دهنده به آن غذا می دهد و آب را زیر آن می گذارد. پانل نور، و کشاورز مشتاق است که غذای ارائه شده به جوجه ها حاوی مقدار کافی پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد باشد. که یکی از مهم ترین مراحل رشد مرغ می باشد.
 • سرعت رشد جوجه ها در هفته های اول به طور قابل توجه و قابل توجهی افزایش می یابد، اما سرعت رشد از یک نژاد به نژاد دیگر متفاوت است.
 • پرهای جوان از روز ۶ تا ۸ پس از خروج از تخم شروع به ریزش می کنند و پرهای متمایز در جای خود رشد می کنند این اولین تفاوت هایی است که بین جوجه ها ظاهر می شود که نشان می دهد کدام نر و کدام ماده است.
 • جوجه ها در هفته هشتم پس از رشد پرها از لانه خارج می شوند و در این مرحله مادر باید از بچه های خود در برابر شکار محافظت کند.

مرغ کوچک

این مرحله از هفته چهارم جوجه ریزی شروع می شود و تقریباً ۱۲ هفته ادامه می یابد و به این مرحله مرحله نوجوانی نیز می گویند. که یکی از مهم ترین مراحل مراحل رشد مرغ می باشد.

 • جوجه تبدیل به جوجه کوچکی می شود و رفتارش تغییر می کند، چون تصادفی و شاید خصمانه و بی انضباط می شود.
 • تفاوت های جنسی بین خروس و مرغ ظاهر می شود و در این مرحله کشاورزان نرها را از ماده جدا می کنند.
 • مرغ در این مرحله رفتار نوک زدن را نشان می دهد، سیستمی که نفوذ مرغ را به ترتیب اهمیت به عنوان یک سیستم سلسله مراتبی رتبه بندی می کند. این برای موضع گیری در گله است و یکی از رفتارهایی است که جوجه جوان با آن خود را ثابت می کند; هل دادن، شوک قفسه سینه، خیره شدن به پایین و کلیک کردن.
 • کشاورزان در این مرحله جوجه های جوان را از جوجه های بزرگ جدا می کنند و پس از پیر شدن جوجه های مسن به تدریج وارد آنها می شوند تا موقعیت اجتماعی خود را به دست آورند.

مرغ بالغ

بالغ شدن یکی دیگر از مراحل رشد مرغ این مرحله تقریباً از هفته هجدهم شروع می شود، زیرا مرغ و خروس در این مرحله از نظر جنسی بالغ می شوند و برجسته ترین موارد مربوط به آن عبارتند از:

 • آنها با یکدیگر ازدواج می کنند و تخم می گذارند، زیرا تخم مرغ اول کوچک است و ممکن است مخدوش شود و بعد از اینکه به تخم گذاری عادت کرد، تخم مرغ ها به اندازه و شکل معمولی بیرون می آیند.
 • این مرحله تا هفت سال طول می کشد و در مرغداری ها آموزش می بینند که روی لانه بنشینند تا تخم بگذارند.
 • در این مرحله خروس شروع به تولید صداهای بلند می کند.

مراحل رشد حیوانات و انواع روش های تولید مثل در مرغ و گربه
پرورش جوجه در خانه
پرورش مرغ و فواید آن چیست؟ انواع روش های پرورش دام و طیور
مراحل رشد گربه ها و مراحل رشد جنین گربه به ترتیب شامل کدام مراحل است؟
چرخه زندگی پروانه از تخم گذاری، کرم شدن تا پدید آمدن پروانه بالغ

 

همچنین بخوانید:

 1. منابع
  ^ أ ب ت ث ج by Chris Lesley (2/7/2020), “The Complete Life Cycle Of A Chicken Explained”, chickens and more, Retrieved 13/10/2021. Edited. ^ أ ب by Joseph Hudson, “4 Basic Phases to the Chicken Life Cycle”, cs-tf, Retrieved 13/10/2021. Edited. ↑ Patrick Biggs, Ph.D., “Six Milestones of Chicken Growth Stages”, purinamills, Retrieved 13/10/2021. Edited.