مراحل رشد گربه ها و مراحل رشد جنین گربه به ترتیب شامل کدام مراحل است؟

مراحل رشد گربه به ترتیب شامل کدام موارد می باشد، تولید و لقاح در گربه ها به چه صورت می باشد و به ترتیب شامل کدام موارد می شود؟
بیماری گربه ها که برای انسان ها بسیار خط ناک می باشند. مشکلات گربه ها شامل کدام موارد می باشند و نکات مراقبت از گربه
گربه ها چگونه بچه دار می شوند و دوران بارداری گربه چند ماه است، گربه ها در هنگام بار داری چه مشکلاتی را دارند؟

مراحل رشد گربه ها به شش بخش تقسیم می شود که در آن گربه ها در معرض تغییرات زیادی در شکل، اندازه، وزن و ماهیت غذا قرار می گیرند، این مراحل شامل گربه های کوچک، گربه های جوان و گربه های بزرگتر است و تا اینکه گربه‌های کوچک به گربه‌های بزرگ تبدیل شوند، باید مراقبت‌های مناسب و واکسیناسیون‌های لازم برای آن‌ها فراهم شود و معاینات پیشگیرانه برای هرگونه بیماری و مراحل شش‌ گانه آن عبارتند از:

مراحل رشد گربه
مراحل رشد گربه ها به ترتیب شامل کدام موارد می باشد، تولید و لقاح در گربه ها به چه صورت می باشد و به ترتیب شامل کدام موارد می شود؟

بچه گربه های کوچکتر از شش ماه 

در این مرحله از رشد گربه ها از نظر اندازه، وزن و شکل بسیار سریع رشد می کنند، اما از نظر جنسی بالغ نیستند. مهمترین چیزی که این مرحله را از سایرین متمایز می کند این است که گربه از طریق شیردهی از شیر مادر تغذیه می کند و اغلب حدود دو ماه طول می کشد تا از شیر گرفته شود، زیرا اکثر بچه گربه ها می توانند در سن هشت هفتگی غذا بخورند.

در این مرحله، گربه از سن ۰-۳ هفتگی از پاهای خود برای حرکت استفاده می کند، اما نه به طور کامل، زیرا حرکت آن در حرکت شبیه به حرکت شناگر است (دست و پاهای گربه از هم فاصله دارند و به روشی شبیه خزیدن حرکت می کنند. از آنجایی که بچه گربه در این مرحله از رشد حرکتی عضلانی برخوردار نیست، پس از هفته سوم، گربه شروع به یادگیری راه رفتن می کند.

گربه ها به زمان زیادی نیاز ندارند تا بتوانند چشمان خود را باز کنند، بنابراین در این مرحله، به ویژه پس از ۷-۱۰ روزگی است که شروع به باز کردن چشمان خود می کنند و در هفته دوم زندگی می توانند تا چشمانشان را کاملا باز کنند.

 

بچه گربه از هفت ماهگی تا دو ساله

گربه ها مراحل رشد زیادی دارند که یکی مهم ترین و اصلی ترین مراحل رشد گربه ها این مرحله است، که گربه در این مرحله قادر است به طور مستقل با محیط و زندگی برخورد کند تا بتواند زنده بماند و مهم ترین چیزی که در این مرحله آن را متمایز می کند، این است که به اندازه کامل خود رسیده است.
گربه در این سن در مرحله نوجوانی است و مهم ترین ویژگی آن این است که گربه در آن دندان های محکمی دارد، زیرا در این مرحله دندان های شیری جایگزین شده و ممکن است تولید مثل را آغاز کند.
گربه ها در این مرحله عمدتاً غذاهایی می خورند که حاوی منابع پروتئینی بالا (گوشت) هستند.

 

گربه های سه تا شش ساله یکی از مراحل رشد گربه ها

گربه ها در این سن به بلوغ جسمی و رفتاری می رسند، از نظر سلامتی و فعالیت بدنی متمایز می شوند، شکل آنها در این مرحله از بقیه مراحل متمایز می شود زیرا موهایشان نرم و براق است و با زندگی سر و کار دارند. چون آنها می توانند غذای خود را تامین کنند و از فرزندان خود مراقبت کنند.

 

گربه های هفت تا ده ساله

یکی از مهم ترین  مراحل رشد گربه این مرحله می باشد، گربه در این مرحله در مرحله جوانی محسوب می شود که معادل سن انسان در سن ۴۰ سالگی است، مهمترین چیزی که این مرحله را از سایرین متمایز می کنداین است که گربه به مراقبت زیادی نیاز دارد، زیرا به نظر می رسد مشکلات سلامتی مانند دیابت، کلیه ها، فشار بالا و پرکاری تیروئید دارد. این مرحله یکی از اصلی ترین مراحل رشد گربه محسوب می شود.
علائم متعددی ممکن است در گربه ها ظاهر شود که در این سن باید به آنها توجه شود که مهمترین آنها عبارتند از: بی حالی، کاهش وزن، اسهال، کاهش فعالیت، تغییر اشتها و تغییر در ادرار.

 

گربه های ۱۱ تا ۱۴ ساله

در این مرحله گربه معادل ۷۰ سال سن در انسان است،  این مرحله در مقایسه با مراحل دیگر یکی از مراحل دشوار است که ممکن است گربه در معرض مشکلات زیادی قرار بگیرد که در برخی از آنها قابل درمان است. در این مرحله حس بویایی او شروع به ضعیف شدن می کند، در این مرحله ۵ بیماری رایج وجود دارد که ممکن است گربه ها را درگیر کند: بیماری مزمن کلیوی، پرکاری تیروئید، دیابت، آرتریت و سرطان.

 

گربه های بالای ۱۵ سال

بسیاری از گربه‌ها به این مرحله از رشد می‌رسند، برخی از گربه‌ها در سن ۷-۱۴ سالگی هیچ یک از مشکلاتی را که گربه در معرض آن قرار می‌گیرد، ایجاد نمی‌کنند، این مرحله به عنوان مرحله پیری شناخته می‌شود و سن گربه در این مرحله است. مرحله برابر با سن یک انسان در ۷۶ سالگی است، گربه ها در این مرحله نیاز به استراحت قابل توجهی دارند.

 

مراحل رشد جنین گربه

جنین گربه مراحل مختلفی را طی می کند که به ۴ مرحله تقسیم می شود که به شرح زیر است:

 

مرحله لقاح

در این مرحله، گربه ماده ۱۰ تا ۲۰ بار در طول یک ماه و یک ماه و نیم جفت گیری می کند، زمانی که فرآیند جفت گیری تخمک را از پایین لوله فالوپ حرکت می دهد تا به رحم برسد و در آن ته نشین می شود. به عنوان اسپرمی که از نر به ماده انتقال می یابد، اسپرم ممکن است برای مدتی بیشتر از حد معمول باشد، دو هفته پس از فرآیند لقاح مراحل رشد جنین آغاز می شود، به عنوان اندام ها پوست، جفت، پوست و نخاع شروع به رشد می کنند.

 

جنین بعد از سه هفته

در مرحله سه هفتگی طول جنین بیش از ۲.۵ سانتی متر است و اندام ها شروع به شکل گیری می کنند و صورت گربه تشکل می گردد و در این مرحله علائم بارداری روی گربه ماده (مادر) شروع می شود. همانطور که جنین به طور خاص از نظر اندازه شروع به تغییر می کند.
با افزایش وزن گربه به دلیل افزایش اشتهای گربه به غذا، گربه مادر در این مرحله با تغییرات فیزیکی بر روی آن مشخص می شود که مهمترین آن تغییر رنگ نوک سینه ها و تورم آنها است و جنین مشخصه آن این است که شروع به بهره مندی از مواد مغذی می کند که از طریق جفت به دست می آورد.

 

جنین گربه بعد از چهار هفته

در این مرحله جنین به خصوص از نظر اندازه تغییر بیشتری پیدا کرده است، زیرا طول آن به ۳.۸ سانتی متر می رسد. در هفته چهارم دندان های جنین تشکیل شده و استخوان ها شروع به قوی شدن کرده اند.در هفته پنجم، جنین ۶.۳ سانتی متر را می بلعد و پلک های او در کنار پنجه ها شروع به تشکیل می کنند.
جنین در این مرحله نیز در شکم مادر شروع به حرکت می کند و باید توجه داشت که در این مرحله هنوز مو ندارند، بعد از پایان هفته ششم طول گربه بیش از ۸ سانتی متر و موهایش بیشتر است. شروع به رشد کرد، دمش بزرگ شد و گوش هایش بزرگ شد.

در هفته هفتم و هشتم جنین حس بویایی و اندام های دهانی خود به ویژه زبان را توسعه داده است، در این مرحله جنین شروع به افزایش سایز از نظر چربی می کند، زیرا شروع به مصرف چربی به عنوان عنصر غذایی برای بدن می کند. از طریق غذای مادر از طریق جفت.

 

مرحله قبل از تولد

در این مرحله و بعد از ۶۰ روز (هفته نهم) طول جنین تقریباً ۱۷ سانتی‌متر و وزن آن ۳۵۰ گرم است و اندام‌های آن کامل است، اکثر گربه‌ها ممکن است در این مرحله به دنیا بیاورند. به مرحله بلوغ کامل (فیزیکی) رسیده است و برخی از گربه ها ممکن است تا هفته دهم بارداری را ادامه دهند، زیرا بستگی به نوع نژاد جنین دارد.

در این مرحله، گربه مادر شروع به جستجوی مکانی ساکت می کند تا جنین ها در هنگام تولد در امان باشند و یکی از مهم ترین نشانه های حضور جنین و مادر در زمان زایمان، متوجه نشت آن است. از نوک سینه مادر شیر می دهد و او نیز شروع به تولید صدای خرخر می کند و انقباضاتش مشخص می شود دمای بدن مادر کاهش می یابد (یک درجه).


 1. منابع
  ^ أ ب ت ث ج ح خ icatcare team (7/3/2019), “How to tell your cat’s age in human years”, icatcare, Retrieved 17/10/2021. Edited. ↑ catfriendly team, ” Life Stages”, catfriendly, Retrieved 17/10/2021. Edited. ↑ pets.webmd team, ” Weaning a Kitten From Mother’s Milk to Solid Food “, pets.webmd, Retrieved 17/10/2021. Edited. ↑ kittenlady team, “Swimmer Syndrome in Kittens”, kittenlady, Retrieved 17/10/2021. Edited. ↑ Doug Jimerson (27/10/2020), “When Do Kittens Open Their Eyes?”, dailypaws, Retrieved 17/10/2021. Edited. ^ أ ب vetstreet team, ” Your Kitten: What to Expect at 7 to 9 Months”, vetstreet, Retrieved 17/10/2021. Edited. ^ أ ب catcare4life, “Mature (7–۱۰ years)”, catcare4life, Retrieved 17/10/2021. Edited. ↑ catcare4life, “Senior (11–۱۴ years)”, catcare4life, Retrieved 17/10/2021. Edited. ↑ Primal Pet Foods (30/3/2018), ” Stages of a Cat’s Life “, primalpetfoods, Retrieved 17/10/2021. Edited. ^ أ ب icatcare team (13/6/2018), “Cat pregnancy”, icatcare, Retrieved 17/10/2021. Edited. ↑ Franny Syufy (22/10/2019), ” Cat Pregnancy Stages”, thesprucepets, Retrieved 17/10/2021. Edited. ^ أ ب ت ث ج ح Betty Lewis, ” Fetus Development in Cats “, pets.thenest, Retrieved 17/10/2021. Edited. ↑ christian adam (5/10/2021), “Cat Pregnancy Timeline & Stages: Week-by-Week (With Pictures)”, excitedcats, Retrieved 17/10/2021. Edited. ↑ meyou-paris team (13/5/2020), “What to expect when your cat is pregnant?”, meyou-paris, Retrieved 17/10/2021. Edited.
  ed 17/10/2021. Edited.
 2.  kittenlady team, “Swimmer Syndrome in Kittens”, kittenlady, Retrieved 17/10/2021. Edited.
 3.  Doug Jimerson (27/10/2020), “When Do Kittens Open Their Eyes?”, dailypaws, Retrieved 17/10/2021. Edited.
 4. ^ أ ب vetstreet team, ” Your Kitten: What to Expect at 7 to 9 Months”, vetstreet, Retrieved 17/10/2021. Edited.
 5. ^ أ ب catcare4life, “Mature (7–۱۰ years)”, catcare4life, Retrieved 17/10/2021. Edited.
 6.  catcare4life, “Senior (11–۱۴ years)”, catcare4life, Retrieved 17/10/2021. Edited.
 7.  Primal Pet Foods (30/3/2018), ” Stages of a Cat’s Life “, primalpetfoods, Retrieved 17/10/2021. Edited.
 8. ^ أ ب icatcare team (13/6/2018), “Cat pregnancy”, icatcare, Retrieved 17/10/2021. Edited.
 9.  Franny Syufy (22/10/2019), ” Cat Pregnancy Stages”, thesprucepets, Retrieved 17/10/2021. Edited.
 10. ^ أ ب ت ث ج ح Betty Lewis, ” Fetus Development in Cats “, pets.thenest, Retrieved 17/10/2021. Edited.
 11.  christian adam (5/10/2021), “Cat Pregnancy Timeline & Stages: Week-by-Week (With Pictures)”, excitedcats, Retrieved 17/10/2021. Edited.
 12.  meyou-paris team (13/5/2020), “What to expect when your cat is pregnant?”, meyou-paris, Retrieved 17/10/2021. Edited.