پرورش کبوتر و محیط نگهداری کبوتر

برای پرورش کبئتر می توان به مواردی از قبیل؛ غذا دادن به کبوتر، محیط نگهداری کبوتر، رعایت بهداشت و نظافت، مراقبت از بچه کبوتر توجه داشت.
قناری های مختلف چه ویژگی هایی دارند؟ و راه های شناسایی قناری سالم و بیمار کدام است؟ و چگونه می توان به مراقبت از قناری بیمار انجام داد؟
قناری های مختلف چه ویژگی هایی دارند؟ و راه های شناسایی قناری سالم و بیمار کدام است؟ و چگونه می توان به مراقبت از قناری بیمار انجام داد؟

پرورش کبوتر به قوانین و شرایط خاصی می طلبد که باید به تمام آن ها احترام گزاشت. تا در نگه داری و پرورش این حیوانات موفق بود. از جمله مواردی که باید در این مورد به آن توجه ویژه ای داشت می توان به مواردی از قبیل؛ غذا دادن به کبوتر، محیط نگهداری کبوتر، رعایت بهداشت و نظافت، مراقبت از بچه کبوتر توجه داشت.

پرورش کبئتر
پرورش کبئتر

غذا دادن به کبوتر در پرورش کبوتر ها

غذا دادن به کبوتر در پرورش کبوتر ها به شرایت و عوامل زیادی بستگی دارد. در پرورش کبوتر که انواع مختلفی دارند یکی از رایج ترین نوع پرندگان در باغ ها و مکان های مختلف هستند، که ممکن است گاهی برای تهیه غذای مناسب نیاز به کمک داشته باشند. غذا دادن به کبوتر باید توجه داشت که از سرمای شدید و کمبود غذا ذکر شده است که کبوتر برای غذا خوردن مانند سایر پرندگان نیازی به بالا بردن سر خود در هنگام نوشیدن آب یا خوردن غذا ندارد، بلکه در این مدت سر خود را پایین نگه می دارد و موارد زیر لیستی از بهترین غذاهایی که کبوترها می خورند که در موقع غذا دادن به کبوتر ها باید به آن دقت کرد:

 • چربی‌ها: چربی ها یکی از مهم ترین عوامل تغذیه در پرورش کبوتر ها می باشد که باید به آن دقت کرد. چربی‌هایی که می‌توانند غذای عالی برای کبوتر باشند به شکل توپ‌های کوچک یافت می‌شوند و می‌توان آن‌ها را از باغ‌ها، سوپرمارکت‌ها و سایر مکان‌هایی که در این زمینه تخصص دارند تهیه کرد و در ماه‌های سرد که غذا برای کبوتر سرو می‌شود. تا حدودی کمیاب است خوردن آنها به او کمک می کند در روزهای سرد و یخبندان زنده بماند.
 • دانه ها، کشمش و بلغور جو دوسر: این غذاها در ماه های گرم به جای چربی هایی که در ماه های سرد سرو می شود، برای سرویس بهداشتی مناسب هستند، همانطور که قبلا ذکر شد به غذاهای غنی از پروتئین نیاز دارند و این شامل؛ زردآلو، کشمش، میوه های خشک، دانه های خشخاش سیاه و غیره.
 • کرم جلبکی: کبوترها از هر نوع حشرات اعم از کرم، لارو و غیره می خورند، این مواد غذایی غنی از پروتئین هستند که کبوترها در فصل تابستان به آنها نیاز دارند و باید توجه داشت که کبوترها ذاتا تنبل هستند، بنابراین خوردن چربی در تابستان بسیار ضروری است. اصلا مناسب نیست چون آن را نمی سوزاند، علاوه بر این، اشعه خورشید ممکن است آن چربی ها را در بدن او حل کند و در نتیجه باعث کندی حرکت او شود.
 • سایر غذاهای حیوانات خانگی: کبوترها نیز غذاهایی را می خورند که طعم و بوی زیبایی دارند، اما باید در نظر داشته باشید که آنها در زمان های تعیین شده برای تغذیه تهیه می شوند، زیرا سایر پرندگان، گربه ها و روباه ها نیز از خوردن آنها لذت می برند.
 • مکمل های غذایی:یکی از مواردی که در پرورش کبوتر و غذا دادن به کبوتر باید به آن توجه داشته باشیم مکمل های غذایی می باشد. اگر رژیم غذایی کبوتر سالم باشد، فقط به دانه های کلسیم به عنوان یک ماده غذایی نیاز دارد. دانه هایی شبیه پوست صدف هستند و می توان آن ها را در ظرف کوچک سرو کرد اما باید مراقب بود که داخل قفس کبوتر روی زمین نگذارید زیرا ممکن است ضایعات را با آنها بخورد و در نتیجه بیماری ها به آنها منتقل شود. به او.
 • آب: آب دادن به کبوتر یکی از مهم ترین موارد در غذا دادن به کبوتر می باشد.آب باید همیشه و در هر زمانی که نیاز دارد در اختیار سرویس بهداشتی قرار گیرد و هر بار که قرار است گلدان را با یک حوله تمیز پر کنید، آب را تمیز نگه دارید و آن را پاک کنید تا از تشکیل لایه چسبنده جلوگیری شود. داخل آن به مرور زمان و لازم به ذکر است که آب کاملاً عاری از کلر و فلزات سنگین است بنابراین توصیه می شود از آب خالص و بدون طعم استفاده شود و از آب مقطر استفاده نشود زیرا فاقد مواد معدنی لازم برای بدن است.
محیط نگهداری کبوتر
محیط نگهداری کبوتر

محیط نگهداری کبوتر در پرورش کبوتر

یکی از نکات طلایی در پرورش کبوتر توجه به محیط نگهداری کبوتر است. کبوترها معمولاً در قفسی زندگی می کنند که آنها را از محیط اطراف محافظت می کند، محیط نگهداری کبوتر باید به اندازه کافی قوی باشد که از آن در برابر سایر شکارچیان محافظت کند و فاصله بین میله های قفس باید کم باشد تا حیوانات دیگر وارد قفس نشوند. هرچه قفس بزرگتر باشد بهتر است ارتفاع قفس به اندازه عرض و طول آن مهم نیست. در صورت وجود یک کبوتر در داخل آن نباید کمتر از ۱۰۰ سانتی متر طول، ۷۵ سانتی متر عرض و ۶۸ سانتی متر ارتفاع داشته باشد.
علاوه بر این، باید در محیط نگهداری کبوتر دقت داشت که پایه قفس باید با چوب یا پلاستیک پوشانده شود تا بتوان آن را به راحتی جدا کرد و تمیز کرد و کف قفس فلزی هرگز برای حمام مناسب نیست. چون برای پایش راحت و سالم نیست.

رعایت بهداشت و نظافت

رعایت بهداشت و نظافت یکی از اصلی ترین رکن در پرورش کبوتر می باشد که باید به نحو عالی رعایت شود. کلید بهداشت خوب حمام پیشگیری است. کبوتر مبتلا به بیماری نمی تواند تخم یا جوجه سالم تولید کن، شایان ذکر است که کبوترها به وفور با یکدیگر تماس دارند که منجر به انتقال سریع بیماری به همه پرندگان می شود، که همین امر رعایت بهداشت و نظافت را ضروری می کند. ضرورت و لزوم تسریع در درمان بیماری های عفونی کبوتر، و موارد زیر مهمترین نکاتی است که می توان در رعایت بهداشت و نظافت رعایت کرد شامل موارد زیر می با شد:

 • تعویض پایه یا آستر قفس متحرک: باید مرتب تمیز شود، زیرا ماندن طولانی مدت بدون تمیز کردن آن مضر است، زیرا پر از فضولات است و بوی نامطبوع ایجاد می کند، بنابراین باید روزانه تعویض شود.
 • شستن روزانه ظروف غذا و آب: برای جلوگیری از رشد باکتری های مضر باید آنها را با مواد شوینده ایمن شسته و قبل از قرار دادن آنها در جای خود، مطمئن شوید که آنها را به خوبی تمیز کرده و خشک کنید.
 • سطوح را پاک کنید: تمام سطوح، از جمله میله‌ها، باید با یک پارچه تمیز و مرطوب یا حوله کاغذی پاک شوند و کثیفی‌های سرسخت را می‌توان با استفاده از پاک‌کننده‌های ایمن برای پرندگان پاک کرد. که پاک کردن سطوح یکی از نکات اصلی رعایت بهداشت در پرورش کبوتر می باشد.
 • سوراخ های تهویه قابل تنظیم را در مکان های خاص نصب کنید: با در نظر گرفتن کنترل جریان هوا و دمای داخل قفس با تغییر آب و هوا.

 

مراقبت از بچه کبوتر در پرورش کبوتر

مراقبت از بچه کبوتر در پرورش کبوتر یکی از ارکان های مهمی محسوب می شود. کبوترهای جوان معمولاً از شیر تولید شده توسط ماده و نر تغذیه می کنند. آنها ترشحات نیمه قهوه ای رنگی هستند که از دستگاه گوارش پرندگان برای تغذیه بچه های آنها ترشح می شود، علاوه بر سایر محصولاتی که آنها نیز می خورند، اما در صورت نیاز به مراقبت از بچه کبوتر بدون والدین آنها، دامپزشک، می توان در مورد دستور شیر مناسب برای کبوتر سوال کرد و در اینجا نکاتی وجود دارد که می توان در مراقبت از بچه کبوتر رعایت کرد:

 • بعد از زدن کمی وازلین روی نوک کبوترها با استفاده از سرنگ به آنها غذا بدهید.
 • به کبوترهای جوانی که حدود ۵ روز از عمرشان می گذرد روزی ۲ تا ۳ بار از مخلوط مایع تغذیه می کنند و بعد از روز پنجم با سرنگ بزرگتر تغذیه می شوند.
 • وقتی کبوترها حدود ۳ هفته سن دارند، یک دسته از دانه های ریز در قفس رها می شوند و آنها یاد گرفته اند که دانه ها را نوک بزنند.
 • مقدار کمی آب در ظرف کوچکی باقی می ماند، سپس با قرار دادن منقار در آب به پرنده کوچولو یاد می دهند که آب بنوشد.
 • بچه کبوتر را از شیر گرفته و غذای مورد نیازش را در قفس می گذارند تا با احتساب تغذیه یک بار در روز به تنهایی بخورد و بنوشد.
 • زمانی که کبوترها ۶-۴ هفته سن دارند، آنها را رها می کنند تا غذای معمولی بخورند.

 

نتیجه

افرادی که قصد پرورش کبوتر را دارن باید توجه داشته باشند که کبوترها نیاز به مراقبت ویژه توسط پرورش دهنده خود دارند، زیرا او علاوه بر توجه به تمیزی مکان و قفس هایی که کبوترها در آن قرار دارند، قرص های چربی، دانه ها، کرم ها، حشرات، غذای حیوانی، مکمل های غذایی و آب را در اختیار آنها قرار می دهد. زنده بودن با در نظر گرفتن تمیزی ظروف غذا و آب و پرهیز از سلامت کبوترها برای شیوع بیماری در بین همه پرندگان با توجه به محیطی که در آن قرار دارند و حفظ نظافت و تهویه مناسب در داخل قفس، در مورد کبوترهای جوان نیز می توان با تهیه غذای لازم برای آنها با توجه به مراحل رشد و آموزش خوردن غذا و آب به تنهایی از آنها مراقبت کرد.


 

 

بیشتر بدانید:

قناری های مختلف چه ویژگی هایی دارند؟ راه های نگه داری انواع قناری های سالم
غذا دادن به سگ چگونه است و غذا های مضر برای سگ ها کدامند؟
نگهداری سگ های خانگی و بزرگ کردن انواع سگ های کوچک نژاد دار
پرورش سگ های وحشی و نکات مهم در تربیت سگ ها
حیوانات خانگی و معایب و مزایایه آن

 

 

 

 

 

 


Spoiler title
^ أ ب “What Do Pigeons Eat?”, littlepeckers, Retrieved 4/7/2021. Edited. ↑ Dawn Hewitt, “How Do Birds Drink Water?”, birdwatchersdigest, Retrieved 4/7/2021. Edited. ^ أ ب “Bird Resource Center”, pet supplies plus, Retrieved 4/7/2021. Edited. ^ أ ب Elizabeth (30/9/2015), “How to Choose a Cage for Pigeons or Doves”, pigeonrescue, Retrieved 4/7/2021. Edited. ↑ Alyson Kalhagen (12/12/2019), “Cleaning Your Bird’s Cage”, thesprucepets, Retrieved 4/7/2021. Edited. ↑ Growel Agrovet (17/3/2018), “Pigeon Caring & Keeping”, growelagrovet, Retrieved 4/7/2021. Edited. ↑ Jane Meggitt, “How to Take Care of a Pigeon”, cuteness, Retrieved 4/7/2021. Edited.