هدف از پرورش گوسفند چیست؟ مواد غذایی گوسفندان چیست؟

هدف از پرورش گوسفند چیست؟ هدف از طرح پرورش گوسفند باید مشخص شود،مواد غذایی گوسفندان چیست ومیزان مصرف آب در گاو ها به چه میزان است
هدف از پرورش گوسفند چیست؟ هدف از طرح پرورش گوسفند باید مشخص شود،مواد غذایی گوسفندان چیست ومیزان مصرف آب در گاو ها به چه میزان است

هدف از پرورش گوسفند چیست؟ هدف از طرح پرورش گوسفند باید مشخص شود آیا هدف از پرورش آنها به دست آوردن گوشت، شیر یا پشم است. تنوع نژاد گوسفند ها بسیار زیاد است، اما معروفترین آنها عبارتند از: گوسفندی که فقط برای بهره مندی از گوشت آنها پرورش می یابد و گوسفندان دو منظوره که برای تجارت، یعنی بهره مندی از گوشت و استفاده از پشم آن ها در صنعت های دیگر، آنها را پرورش می دهند.

اهمیت پرورش گوسفند
مرتع چیست؟ وچه تاثیری در پرورش گوسفند ها دارد

مرتع چیست؟ وچه تاثیری در پرورش گوسفندان دارد

هنگام شروع یک پروژه پرورش گوسفند، مرتع باید در دسترس باشد، زیرا یکی از مواردی است که کم هزینه است و به افزایش سود کمک می کند، و مرتع می تواند حاوی مخلوطی از گیاهان، حبوبات، شاخه ها و درختان باشد و نشان داده شده است که ظرفیت حمل زمین به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله: خاک، گونه های گیاهی، درجه بارندگی، دما، زمین کاشت.

 

مواد غذایی گوسفندان

هدف از پرورش گوسفند چیست؟ و مواد غذایی گوسفندان شامل موارد زیر می شود:

  • ویتامین ها و مواد معدنی: ویتامین ها و مواد معدنی پایه یا تنظیم کننده رژیم غذایی گوسفند هستند،که یکی از مهم ترین مواد غذایی گوسفندان را تامین می کند، که علاوه بر کنترل عملکرد های اساسی مانند دمای بدن، ویتامین ها در علوفه سبز مانند مراتع و یونجه یافت می شوند. در مورد مواد معدنی، می توان آنها را از مکعب های معدنی، اما دقت کنید که برای گوسفند تعیین شده باشند و حاوی مس زیادی نباشند، که اگر در دوزهای زیاد داده شود برای گوسفند سمی است.
  • پروتئین ها: گوسفندان بیشتر از سایر حیوانات به پروتئین نیاز دارند، زیرا مولکول های آن از گروه های مختلف اسیدهای آمینه تشکیل شده است و حدود ۲۰ نوع اسید آمینه ضروری وجود دارد که به راحتی از طریق گیاهان به دست می آیند و امکان پذیر است. پروتئین ها یکی از مهم ترین  منیع مواد غذایی گوسفندان هستند، آزمایش با کاه حبوبات، نخود، سویا، تخمه آفتابگردان، غلات یا مخمر، برای دادن مکمل های پروتئینی که گوسفند ممکن است از حبوبات و گیاهان دریافت نکنند.
  • کربوهیدرات ها: یکی دیگر از منابع مواد غذایی گوسفندان کربوهیدرات ها هستند، که یکی از فراوان ترین مواد مغذی در گیاهان هستند و به همین دلیل بخش بزرگی از رژیم غذایی گوسفندان را تشکیل می دهند و از کربوهیدرات ها، شکر، فیبر و نشاسته به راحتی از گیاهان، یونجه به دست می آیند و برای تامین انرژی مورد استفاده قرار می گیرند.
  • چربی ها: چربی های موجود درمواد غذایی گوسفندان ممکن که است به اندازه کربوهیدرات ها مورد نیاز نباشند، اما می توانند حدود دو برابر کربوهیدرات ها انرژی ایجاد کنند و به راحتی در گیاهان یافت می شوند.

 

میزان مصرف آب در گاو

هدف از پرورش گوسفند چیست؟ و میزان مصرف آب در گاو به شرایط فیزیولوژیکی آنها و دمای در فصول مختلف بستگی دارد، جایی که آنها باید حداقل یک بار در روز به میزان ۲-۳ لیتر آب بنوشند، اما گوسفندان جوان ممکن است ۱-۲ لیتر آب در روز نیاز داشته باشند. و در هنگام تهیه آب، ترجیحاً در حوضچه های فلزی یا کانال های بتنی قرار داده شود.