وسیله تنفس دوزیستان چیست؟ و به چه عواملی بستگی دارند؟

وسیله تنفس دوزیستان بستگی به شرایط و نوع مکان زندگی دوزیستان بستگی دارد. آنها از روش های گوناگونی برای جذب اکسیژن استفاده میکنند.
انواع قورباغه
انواع قورباغه سمی و وحشی چه ویژگی هایی دارند؟ حقایق ناگفته در مورد مرموز ترین قورباغه های آسیایی و آفریقایی

دوزیستان از طریق ریه ها، پوست و آبشش تنفس می کنند.
پوست وسیله تنفس دوزیستان محسوب می شود؛ آنها باید پوست خود را مرطوب نگه دارند تا بتوانند اکسیژن را جذب کنند و برای حفظ رطوبت پوست مواد مخاطی ترشح می کنند.
دوزیستان در صورت داشتن پوست خشک شدید، قادر به نفس کشیدن نخواهند بود و می میرند. شایان ذکر است که برخی از دوزیستان مانند بچه قورباغه ها دارای آبشش هستند.

بسیاری از دوزیستان به علت وابسته بودن به آب، خصوصیاتی را که گونه های قدیمی تر برخوردار بودند، از جمله ضعف ریه ها یا فقدان آن را حفظ کردند، و بنابراین بسیاری از گونه ها به منظور تنفس و اکسیژن مصرفی پوست و از بین بردن کربن، به تنفس پوست نیاز دارند.

وسیله تنفس دوزیستان در گروه های مختلف از استراتژی های گوناگونی برخوردار است که بر روی دستگاه تنفس و نایژه ها که برای تکمیل روند تنفسی و داشتن یک مکانیزم انتقال دهنده هوا به داخل حفره باکال که شامل؛ انتقال دادن هوا بین ریه ها علاوه بر نقش پوست در تنفس و حفظ تعادل آب دارد.

تنفس پوستی یکی از وسیله تنفس دوزیستان

 

وسیله تنفس دوزیستان
وسیله تنفس دوزیستان

در فرآیند تنفس پوستی، اکسیژن جذب شده از طریق پوست به مویرگهای خون که در نزدیکی سطح پوست قرار دارد وارد می شود، که باعث پخش شدن اکسیژن به سایر قسمت های بدن می شود، شایان ذکر است که گاهی اوقات بیش از یک چهارم اکسیژن مصرف شده توسط این نوع دوزیستان مستقیماً از طریق پوست آنها جذب می شود، وسیله تنفس دوزیستان از طریق مبادله مخالف اتفاق می افتد، به طوری که این جریان خون از طریق پوست در جهت مخالف اکسیژن جذب شده و یا آب اطراف آن انجام میشود، سیستم گردش خون و تنفس برای ایجاد تنفس پوستی بهتر از شبکه های گسترده ای که از مویرگهای پوستی تشکیل شده است، برای تنفس با پوست کار می کنند.

دلیل نامگذاری دوزیستان

دوزیستان به علت داشتن آبشش هایی که دارند می توانند هم در خشکی و هم در دریا زندگی کنند، که به همین دلیل به این گونه از حیوانات دو زیست میگویند.

خصوصیات و ویژگی های دوزیستان

دوزیستان با چندین ویژگی منحصر به فرد متمایز می شوند، از جمله:

  • دوزیستان دارای سیستم شنوایی دو کانال، دو سلول میله سبز در شبکیه برای تشخیص تصاویر از محیط و دندانهای دو بخشی هستند (به انگلیسی: Pedicellate دندان).
  • بعضی از دوزیستان ریه ندارند، مانند سمندر و قورباغه Barbourula kalimantanensis.
  • پوست دوزیستان حاوی غدد آزاد کننده سموم است که به عنوان دفاع از خود در برابر شکارچیان استفاده می شود.
  • بیشتر دوزیستان حیوانات مهره دار هستند.

 


همچنین بخوانید:

زیباترین مخلوقات خدا از ماهی ماندارین تا پرنده کاردینال قرمز

سریعترین حیوانات جهان را می توان به لحاظ زندگی در آب یا خشکی تقسیم بندی کرد

چرخه زندگی پروانه از تخم گذاری، کرم شدن تا پدید آمدن پروانه بالغ