پرندگان چگونه تولید مثل می کنند

پرندگان چگونه تولید مثل می کنند؛ انتخاب شریک، خواستگاری، لانه سازی، جفت گیری و تشکیل تخم، تخم گزاری پرندگان، جوجه کشی و مراقبت از جوجه ها.
پرندگان چگونه تولید مثل می کنند؟
پرندگان چگونه تولید مثل می کنند؟

پرندگان چگونه تولید مثل می کنند؛ یکی از سوالات مهمی است که در زهن انسان ها وجود دارد. انواع گزینه ها و عنوان های زیادی در این امر وجود دارد؛ انتخاب شریک، خواستگاری، لانه سازی، جفت گیری و تشکیل تخم، تخم گزاری پرندگان، جوجه کشی و مراقبت از جوجه ها.  که به بررسی یک یک آن ها خواهیم پرداخت.

پرندگان چگونه تولید مثل می کنند؟
پرندگان چگونه تولید مثل می کنند؟

انتخاب شریک

اولین مورد پاسخ سوال این که پرندگان چگونه تولید مثل می کنند انتخاب شریک است،  فصل جفت گیری و زادآوری پرندگان به طول ساعات روز مرتبط است، زیرا تغییرات فیزیولوژیکی برای آماده سازی پرندگان برای تولید مثل با افزایش ساعات نور روز از بهار رخ می دهد، بنابراین پرندگان شروع به جستجوی مکانی می کنند که چندین سایت را ملاقات کند. شرایط؛ فراوانی غذا و وجود مکان های مناسب برای لانه سازی و در عین حال مکان باید از شر شکارچیان محافظت شود و در این بین ماده ها شروع به انتخاب شرکای جفت گیری از بین نرها می کنند و مشتاق انتخاب آن ها هستند. که در دوران خواستگاری و نمایش های خواستگاری قدرت و نشاط زیادی از خود نشان می دهند و در پرندگان ظاهر می شوند چندین شکل جفت گیری که به شرح زیر است:

 • چند همسری: اشکال آن شامل موارد زیر است:
  • چند همسری: (به انگلیسی: Polygyny); در آن نر با چند ماده جفت گیری می کند و نمونه ای از پرندگان متعلق به این گونه پرنده سیاه بال قرمز است.
  • Polyandry: (به انگلیسی: Polyandry); این یک بیماری نادر در بین پرندگان است که در آن یک ماده با چند نر جفت می شود و نمونه ای از پرندگان متعلق به این نوع فلوروپ سه رنگ است.
 • تک همسری: (به انگلیسی: Monogamy); تک‌همسری در بیش از ۹۰ درصد گونه‌های پرندگان ظاهر می‌شود، که در آن نر و ماده هر دو در طول دوره‌های خاصی یک شریک جفت‌گیری دارند که به شرح زیر است:
  • یک دوره لانه سازی: به عنوان مثال: روس های خانگی.
  • یک فصل جفت گیری: به عنوان مثال: اکثر گذرگاه ها .
  • در چندین فصل جفت گیری متوالی: مانند: مرغ مگس خوار آمریکایی، پرستو درختی و کبوتر عزادار.
  • در طول زندگی: مانند: آلباتروس، پترل، قو، غاز و غیره.

 

خواستگاری

خواستگاری یکی دیگر از گزینه های موجود در سوال پرندگان چگونه تولید مثل می کنند است،نر اغلب با ماده معاشقه می کند و شروع به نمایش پرهای درخشان خود می کند تا او را در مورد سلامتی و قدرت خود متقاعد کند و اینکه او والدین ایده آلی است که می توانید از او جوجه های سالم و در نتیجه شانس بیشتری برای زنده ماندن بگیرید. ماده در پایان تصمیم می گیرد که آیا مردی را که با او معاشقه می کند بپذیرد یا رد کند. او پرهای رنگی خود را در مقابل خود نشان می دهد تا او را متقاعد کند که با او جفت گیری کند، و این به نر بستگی دارد که ماده را بپذیرد یا رد کند، پس از آن باید تخم ها را جوجه کشی کند، از آنها محافظت کند و بعد از آنها از جوجه ها مراقبت کند. تخم ها را رها کن، و از جمله اقسام خواستگاری در دنیای پرندگان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بررسی پر.
 • معاملات پرواز شگفت انگیز
 • رقصیدن
 • آواز خواندن

 

لانه سازی

مورد بعدی در پرندگان چگونه تولید مثل می کنند لانه سازی است، بیشتر انواع پرندگان لانه هایی برای تخم گذاری می سازند و لانه ها را روی زمین، روی درختان، در گودال ها یا در کناره های شیب ها از مواد طبیعی مانند خز حیوانات، علف ها، برگ درختان، گل، گلسنگ می سازند. و یا از مواد صنعتی مانند: پلاستیک و نخ و برگ و برخی از انواع پرندگان به جای ساختن لانه به تخم گذاری در شکاف ساده ای در زمین بسنده می کنند.

 

جفت گیری و تشکیل تخم

پرندگان ماده و نر فاقد اندام تناسلی خارجی هستند، اما دارای کلوکا هستند. این یک محفظه داخلی است که با منفذی به پایان می رسد که از طریق آن اسپرم ها و تخمک ها به اضافه مواد زائد دستگاه ادراری و گوارشی هجوم می برند. آشنایی با جفت گیری و تشکیل تخم می تواند کمک خوبی در پاسخ به سوال پرندگان چگونه تولید مثل می کنند را داشته باشد.

 

تخم گزاری پرندگان

تخم گزاری پرندگان یکی دیگر از موارد پاسخ داده شده به سوال پرندگان چگونه تولید مثل می کنند است،  تخمک گذاری و تخم گذاری ۲۴ ساعت طول می کشد، بنابراین پرندگان ماده فقط یک تخم در روز می گذارند و تعداد تخم هایی که توسط پرندگان ماده در یک زمان از یک گونه به گونه دیگر متفاوت است، زیرا پرندگان گرمسیری بین ۲ تا ۳ تخم می گذارند، در حالی که پرندگان آبزی تخم می گذارند. می تواند تا ۱۵ تخم بگذارد و تعداد تخم ها در یک نوع با توجه به عوامل مختلفی متفاوت است که به شرح زیر است:

 • فراوانی غذا.
 • موقعیت جغرافیایی (عرض جغرافیایی).
 • سن زن
 • آب و هوا.
 • زمان سال.
 • وجود یا عدم حضور شکارچیان در منطقه.

 

جوجه کشی

جوجه کشی تخم ها مرحله ای ضروری برای رشد جنین پرنده است که طی آن یکی از والدین تا زمان خروج از تخم روی تخم ها می نشیند و با هدف انتقال حرارت حدود ۳۷ درجه سانتیگراد از شکم پرنده بالغ به تخم ها می باشد. در برخی از گونه‌ها مانند پنگوئن‌ها، گرما از طریق پاها به تخم‌ها منتقل می‌شود، همچنین پرندگان آهو با قرار دادن آنها در انبوهی از گیاهان در حال پوسیدگی، روشی منحصر به فرد برای قرار دادن تخم‌ها در معرض حرارت مناسب ابداع می‌کنند. گرمای تجزیه جایگزین گرمای والدین می شود.

پرندگان ماده آوازخوان معمولاً پس از گذاشتن آخرین تخم، تخم ها را جوجه کشی می کنند. این به این دلیل است که همه تخم‌ها تقریباً در یک زمان از تخم خارج می‌شوند، در حالی که سایر پرندگان مانند بادن‌جانیان، خرب‌ها، باکلان‌ها و پرندگان شکاری ترجیح می‌دهند به محض گذاشتن اولین تخم‌مرغ شروع به جوجه‌کشی کنند و بنابراین تخم‌های آنها در روزهای مختلف از تخم خارج می‌شوند.

دوره جوجه کشی تخم ها از یک نوع پرنده به نوع دیگر متفاوت است و به طور کلی پرندگان بزرگتر به دوره کمون طولانی تری نیاز دارند و جدول زیر دوره کمون را برای برخی از انواع پرندگان نشان می دهد:

پرندگان چگونه تولید مثل می کنند؟
پرندگان چگونه تولید مثل می کنند؟

 

نوع پرنده دوره کمون در روز
قناری ۱۳
اردک های مسکو ۳۵
جوجه ۲۱
قرقاول ۲۴-۲۶
چوکار کبک ۲۳-۲۴
حمام ۱۶-۱۹
بلدرچین ۱۶-۱۸
شترمرغ ها ۴۲
اردک ها ۲۸
قوها ۳۵
غازها ۲۸-۳۳
بوقلمون ۲۸

جوجه کشی و مراقبت از جوجه ها

برای پاسخ سوال پرندگان چگونه تولید مثل می کنند باید به جوجه کشی و مراقبت از جوجه ها توجه داشت. پرندگان از نظر توانایی تکیه بر خود هنگام بیرون آمدن از تخم به دو قسمت تقسیم می شوند که به شرح زیر است:

 • پرندگان دیر فعال یا طولانی نژاد: (به انگلیسی: Altricial birds); این شامل پرندگان آوازخوان، بیشتر پرندگان دریایی و پرندگان شکاری است که جوجه های تازه بیرون آمده از آنها کور، بدون پر و درمانده هستند، بنابراین نمی توانند به تنهایی غذا بخورند و نمی توانند دمای بدن خود را تنظیم کنند، بنابراین برای تغذیه و تغذیه به والدین وابسته هستند. آنها را گرم کنید تا زمانی که پرهایشان ظاهر شود و بتوانند با پایان هفته اول زندگی خود ببینند، و پرندگان آوازخوان باید بین دو تا سه هفته در لانه بمانند، در حالی که پرندگان شکاری جوان از ۸ تا ۱۰ هفته در لانه می مانند. .
 • Precocial birds : (به انگلیسی: Precocial birds); پرندگان زود از تخم بیرون می آیند. مانند اردک ها و اکثر پرندگان ساحلی، پس از یک دوره نهفتگی طولانی که در طی آن رشد جنینی خود را در داخل تخم کامل می کنند، جوجه های تازه بیرون آمده آنها چشم باز، قادر به راه رفتن، پرهای پر و دارای عملکردهای حرکتی و حسی پیشرفته در مقایسه با گونه های دیر فعال، و بنابراین آنها به سختی دوره ای را در لانه سپری می کنند، بلکه او چند ساعت پس از جوجه ریزی با والدین خود شروع به سرگردانی می کند.

 

همچنین بخوانید:

جوجه تیغی چیست؟ و چگونه از خود در برابر سایر حیوانات محافظت میکند؟
مراحل رشد حیوانات و انواع روش های تولید مثل در مرغ و گربه
پرورش اسب و تولید مثل اسب چگونه است؟

 

 

 1. منابع
  ^ أ ب ت ث ج ح خ “Nesting Cycle”, www.nestwatch.org, Retrieved 16-5-2021. Edited. ↑ Paul Ehrlich, David Dobkin, Darryl Wheye., “Monogamy”، www.web.stanford.edu, Retrieved 16-5-2021. Edited. ↑ Mike Crystal (30-7-2019), “How Do Birds Reproduce?”، www.sciencing.com, Retrieved 16-5-2021. Edited. ↑ Melissa Mayntz (15-12-2020), “How Do Birds Mate?”، www.thespruce.com, Retrieved 16-5-2021. Edited. ↑ Elizabeth Palermo (2013), “Animal Sex: How Birds Do It”، www.livescience.com, Retrieved 16-5-2021. Edited. ↑ “Avian Reproduction: Clutch Size, Incubation, & Hatching”, www.people.eku.edu, Retrieved 16-5-2021. Edited. ↑ “Incubation: Heating Egg”, www.web.stanford.edu, Retrieved 16-5-2021. Edited. ↑ PHILLIP CLAUER (16-11-2012), “Incubation Periods”، www.extension.psu.edu, Retrieved 16-5-2021. Edited.