پرورش اسب و تولید مثل اسب چگونه است؟

پرورش اسب وتولید مثل در اسب های مختلف نر و ماده که بسیار متنوع هستند چگونه است؟ بلوغ سنی در انواع اسب ها کی و چگونه است؟
پرورش اسب
پرورش اسب وتولید مثل در اسب های مختلف نر و ماده که بسیار متنوع هستند چگونه است؟ بلوغ سنی در انواع اسب ها کی و چگونه است؟

پرورش اسب بسیار حساس و نکات مهمی دارد. سن بلوغ یا بلوغ جنسی اسب‌ ها بسته به جنسیت متفاوت است، زیرا اسب ماده یا مادیان معروف معمولاً در سن ۱۲ تا ۱۵ ماهگی به مرحله بلوغ جنسی می‌رسند و برخی از مادیان‌ ها ممکن است بین دو ماه به این مرحله برسند، اما بدن او با رسیدن به چهارمین سالگی، قادر به آبستن و به دنیا آوردن کره اسب های سالم می شود، در حالی که اسب نر تا پانزدهمین ماه زندگی خود نمی تواند با موفقیت جفت گیری کند.
 می تواند در طول سال جفت گیری کند، اما فعالیت آن در طول فصل جفت گیری که از آوریل تا ژوئن ادامه دارد افزایش می یابد. در موردیلوغ اسب نر ، آن را دارای چرخه پلی استروس توصیف می کنند، به این معنی که در طول جفت گیری چندین چرخه را طی می کند. فصل سیکل فحلی به عنوان دوره ای تعریف می شود که در طی آن تخمک گذاری اتفاق می افتد و در این دوره ماده آماده جفت گیری با نر است تقریباً هر ۱۹-۲۶ روز.

به دنبال سیستم جفت گیری چندگانه  بلوغ اسب نر ( به انگلیسی: Polygynous)، به عنوان نر جفتی که در طول فصل جفت گیری بر بسیاری از ماده ها غالب است، اما با هیچ ماده ای که با او در خود گله بزرگ شده است جفت نمی شود و ارزش دارد. با ذکر این که ضرب فصلی اسب‌هایی که آراکا را تجربه می‌کنند با لگد زدن زیاد بین نر غالب و سایر نرها که سعی در جفت‌گیری با ماده داشتند همراه بود.

پرورش اسب
پرورش و تولید مثل در اسب ها

رفتار اسب در فصل جفت گیری

علائمی که در طول چرخه دمدمی مزاج روی مادیان ها ظاهر می شود بسته به سن مادیان متفاوت است، زیرا مادیان های مسن تر و با تجربه تر علائم واضحی دارند که مهم ترین آن ها عبارتند از: اضطراب، بیش فعالی و بی اشتهایی. اسب ماده علائم دیگری مانند تکرر ادرار و بالا بردن دم را نشان می دهد و رفتار اسب نر در فصل جفت گیری با بالا بردن بینی و پیچاندن لب بالایی نشان داده می شود. مردان ممکن است علائم دیگری مانند: اضطراب، کم حوصلگی و بیش فعالی را نشان دهند و برخی از آن ها به عنوان نوعی خواستگاری به بو کشیدن و گاز گرفتن زن متوسل می شوند

 

بارداری و زایمان در پرورش اسب مادیان

دوره بارداری اسب ماده ۱۱ ماه طول می کشد تا بعد از یک کره اسب به دنیا بیاید ( به انگلیسی: Foal) و یکی در بیشتر موارد ممکن است گاهی اوقات دوقلو به دنیا بیاورد و در موارد نادر دیگر سه قلو می تواند یک اسب کوچک روی پاهای خود بایستد. مدت کوتاه تولد، در شش ماهگی از شیر گرفته می شود، سپس در سن دو سالگی در صورت نر بودن از گله خارج می شود.


  1. منابع
    “فرس “، www.almaany.com، اطّلع علیه بتاریخ ۲۳-۳-۲۰۲۰. بتصرّف. ^ أ ب “Horse”, www.newworldencyclopedia.org,21-9-2018، Retrieved 23-3-2020. Edited. ^ أ ب Carey Williams (22-7-2004), “The Basics of Equine Behavior”، www.esc.rutgers.edu, Retrieved 23-3-2020. Edited. ↑ “Anatomy, Physiology and Reproduction in the Mare”, www.omafra.gov.on.ca, 22-1-2020, Retrieved 23-3-2020. Edited. ^ أ ب ت Christopher Clement, “Equus caballus”، www.animaldiversity.org, Retrieved 23-3-2020. Edited. ↑ Maureen Flietner (8-9-2018), “Breeding Older Mares”، www.thehorse.com, Retrieved 9-4-2020. Edited. ↑ Nancy Diehl (12-3-2015), “Differences Between Mares and Geldings”، www.thehorse.com, Retrieved 23-3-2020. Edited. ^ أ ب Warren Gill, Doyle Meadows, James Neel , UNDERSTANDING HORSE BEHAVIOR, US: Institute of Agriculture, Page -. Edited. ↑ “Your top horse racing questions answered by experts”, www.insights.osu.edu,4-2019، Retrieved 24-3-2020. Edited.