پرورش بچه گربه در خانه

نکات مهم در پرورش بچه گربه در خانه؛ ساختن خانه برای گربه ها، غذا دادن به گربه خانگی، اب برای بچه گربه، پوشش بدن گربه ها و سایر موارد.
نکات مهم در پرورش بچه گربه در خانه؛ ساختن خانه برای گربه ها، غذا دادن به گربه خانگی، اب برای بچه گربه، پوشش بدن گربه ها و سایر موارد.
نکات مهم در پرورش بچه گربه در خانه؛ ساختن خانه برای گربه ها، غذا دادن به گربه خانگی، اب برای بچه گربه، پوشش بدن گربه ها و سایر موارد.

نحوه پرورش بچه گربه به عوامل و شراط زیادی بستگی دارد، زیرا امروزه پرورش و نگه داری گربه در خانه ها بسیار زیاد و رواج یافته است، که باید حساسیت کافی را در این ضمینه داشت تا از بیماری های موجود در حیوانات بتوان خود را در امان نگه داریم. نکات مهم در این زمینه  که باید بدانید؛ ساختن خانه برای گربه ها، غذا دادن به گربه خانگی، اب برای بچه گربه، پوشش بدن گربه ها و سایر موارد.

پرورش بچه گربه در خانه
پرورش بچه گربه در خانه

ساختن خانه برای گربه ها

نحوه بزرگ کردن بچه گربه بسیار  ساده می باشد و ساختن خانه برای گربه ها اولین گام در این موضوع می باشد. برای پرورش بچه گربه ها در خانه باید مکانی امن برای آنها فراهم کرد تا احساس راحتی کنند و این مکان نباید مکانی جداگانه در خانه باشد. این می تواند یک کمد خالی، گوشه ای از اتاق خواب یا اتاقی که به ندرت در خانه استفاده می شود باشد. که البته گزینه های دیگری نیز برای ساختن خانه برای گربه ها وجود دارد.
گربه‌ها در ابتدای تربیت خود در خانه ممکن است تصمیم بگیرند که با صاحب و اعضای خانواده خود مخلوط شوند، در همه موارد، تصمیم گیری باید در ابتدا به آنها واگذار شود که با هم مخلوط شوند یا تنها بمانند و ممکن است مدتی طول بکشد. با انسان ها معاشرت کنید، اما در نهایت با آنها دوست خواهند شد. لازم به ذکر است که ساختن خانه برای گربه ها اصلی ترین و مهم تر از همه چیز می باشد.

 

غذا دادن به گربه خانگی

غذا دادن به گربه خانگی مخصوصا در پرورش بچه گربه باید توجه داشت که گربه های تازه متولد شده در چهار هفته اول زندگی فقط از شیر مادر تغذیه می شوند، اگر بچه ها بدون مادر برای بزرگ شدن در خانه آورده شوند، لازم است برای غذا دادن به گربه خانگی باید به دامپزشک یا پناهگاه تخصصی با تجربه در امور گربه مراجعه کنند. در آوردن یک گربه بزرگ که می تواند به جای مادر به بچه ها شیر بدهد و از آنها مراقبت کند.
در صورتی که این امکان وجود نداشته باشد، باید از دامپزشک در مورد نحوه صحیح تهیه شیر برای بچه ها و نحوه شیر دادن به آنها سؤال شود. هضم آن آسان نیست و ممکن است باعث اسهال در گربه شود.
در غذا دادن به گربه خانگی می توان وقتی بچه گربه ها ۳ تا ۴ هفته سن دارند، می توان با شیر جایگزینی که به آنها در کاسه های کم عمق داده می شود، تغذیه کرد و سپس به تهیه غذای مرطوب و آسان جویدنی برای بچه گربه ها ادامه داد. مانند فرنی ساخته شده از جایگزین شیر گرم، یا غذاهای خشک یا کنسرو شده با کیفیت بالا.
بچه گربه ها معمولاً در پنج هفته اول زندگی چندین بار در روز تغذیه می شوند تا زمانی که به رژیم غذایی جدید عادت کنند، و بچه گربه ها معمولاً قبل از ۸ هفتگی از شیر گرفته می شوند. غذا دادن به گربه خانگی یکی از مهم ترین ارکان پرورش بچه گربه می باشد.

 

اب برای بچه گربه

تهیه آب برای بچه گربه در پرورش بچه گربه بسیار مهم می باشد. لازم است همیشه برای گربه ها آب تمیز تهیه شود و هر زمانی که بخواهند به آنها اجازه نوشیدن داده شود، زیرا کم آبی ممکن است باعث بیماری های شدید گربه ها شود و بهتر است آب در ظرف کوچکی که تعویض می شود قرار داده شود. روزانه؛ حتی گربه ها را جذب می کند تا از آن بنوشند. پس آب برای بچه گربه بسیار ضروری می باشد.
همچنین باید آب را از غذای گربه و محل صرف نیاز خود دور نگه داشت و اگر مشاهده شد که گربه ها از آب دوری می کنند و نمی نوشند به این معنی است که آب تمیز نیست یا ظرف مورد استفاده نیز وجود دارد. پس آب برای بچه گربه و پرورش آن بسیار مهم می باشد.

 

زمانی را به بازی با گربه ها اختصاص دهید

در پرورش بچه گربه معمولاً پذیرش گربه ها از سن ۱۰-۱۲ هفتگی شروع می شود و گربه ها در این سن کم احساس خجالت می کنند و برای کمک به آنها برای غلبه بر این احساس باید زمانی را به بازی با آنها اختصاص دهند و رفتار خوبی با آنها داشته باشند تا اینکه شروع به پذیرش واقعیت جدید خود کنند.
از آنجایی که فعالیت بچه گربه ها در صبح متمرکز است، این زمان مناسب ترین زمان برای به اشتراک گذاشتن زمان است و ترجیح داده می شود که بازی را به چند جلسه کوتاه با گربه تقسیم کنید که هر جلسه بین ۱۰-۱۵ دقیقه در روز است.

 

پوشش بدن گربه ها

پوشش بدن گربه ها از اصلی ترین پارامتر های پرورش بچه گربه می باشد. نیازهای اولیه این است که یک تخت راحت برای خواب گربه فراهم کنید، یا یک جعبه مقوایی که با پتو پوشانده شده باشد، و برای محافظت از اثاثیه در برابر آسیب باید یک پست خراش ایجاد شود. یا فرش و گربه برای خراشیدن آن با پنجه هایش استفاده می کند. پوشش بدن گربه ها بسیار خاص می باشد همان طور که گفته شد.
پست های خاراندن اشکال و اندازه های مختلفی دارند و گربه معمولاً به آنها نیاز دارد تا پنجه های خود را تیز نگه دارد، عضلات خود را کشیده و ناحیه کنترل خود را مشخص کند.
در پوشش بدن گربه ها توجه داشته باشد که جعبه زباله نیز باید تهیه و آموزش داده شود تا از آن پس از غذا خوردن و پس از بیدار شدن از خواب استفاده کند، با انگیزه دادن به گربه برای حفاری آرام با پنجه هایش. اگر گربه موفق به استفاده از زباله دانی شد، باید از آن تمجید کرد، اما اگر گربه در جای نامناسبی ادرار کرد، نباید مجازات شود. عوامل و پارامتر های زیادی در پرورش بچه گربه وجود دارد که توجه به پوشش بدن گربه ها مهم ترین می باشد.

 

جلوگیری از احساس تنهایی گربه

در پرورش بچه گربه همچنین بعد از فرزندخواندگی، بچه گربه به دلیل جدا شدن از مادرش احساس تنهایی می کند. از چند طریق می توان به او کمک کرد تا بر این احساس غلبه کند، از جمله پیچیدن ساعت داخل حوله و قرار دادن آن در رختخواب، و صدای مداوم تیک تاک ساعت او را به یاد صدای ضربان قلب مادرش می اندازد. این به او احساس راحتی می دهد و همچنین می توان او را به آرامی در آغوش گرفت و با آرامش با او صحبت کرد تا احساس تنش او کاهش یابد.
شایان ذکر است که در پرورش بچه گربه باید تا زمانی که به سن ۱۲-۱۴ هفتگی برسند، در کنار مادر خود بمانند، در این مرحله انسان ها می توانند آنها را به فرزندخواندگی بپذیرند و با آنها ارتباط برقرار کنند زیرا می توانند به تنهایی بازی کنند.

 

چیزهای خطرناک را از دسترس گربه دور نگه دارید
چیزهای خطرناک را از دسترس گربه دور نگه دارید

چیزهای خطرناک را از دسترس گربه دور نگه دارید

در پرورش بچه گربه به در خانه باید طوری آماده شود که بچه گربه در آن زندگی کند، زیرا سیم های برق را باید جمع آوری کرد و تا حد امکان از آنها دور نگه داشت و تمام تله های حشرات و گیاهان سمی را حذف کرد و کابینت های آشپزخانه و وسایل شستشو را حذف کرد. ماشین و خشک کن لباس باید بسته باشد تا از گربه محافظت شود. 

شما همچنین باید اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که به طور خاص برای گربه ها طراحی شده اند. نباید حاوی قطعات کوچکی باشد که ممکن است به طور تصادفی قورت دهید و معمولاً اسباب بازی های پر شده ترجیح داده می شوند. 

 

اعضای خانواده را به آرامی معرفی کنید

در پرورش بچه گربه می توان گربه را یکی یکی به اعضای خانواده معرفی کرد و به کودکان خردسال نحوه برخورد آرام با گربه ها و همچنین اهمیت شستن دست ها پس از دست زدن به گربه را آموزش داد.

صاحب گربه باید از حمل و جابجایی آن از شخصی به فرد دیگر اجتناب کند، زیرا این امر باعث اضطراب و ناراحتی آن می شود، اما باید صبر کند تا گربه شروع به نزدیک شدن به اعضای خانواده کند (و این نشانه احساس راحتی است). و لحن صدا باید پایین و آرام باشد تا دچار وحشت و ترس نشود.

لازم به ذکر است که گربه باید طی چند مرحله به اتاق های خانه معرفی شود، ضمن اینکه سعی شود از مخفی شدن آن در زیر اثاثیه جلوگیری شود و در صورت تلاش برای بالا رفتن از تخت، باید حمل و حمل شود. روی زمین قرار داده شده است. 

 

در پرورش بچه گربه سایر حیوانات خانگی را تجهیز کنید

در پرورش بچه گربه سایر حیوانات خانگی را تجهیز کنید زیرا سایر حیوانات خانگی در خانه باید آماده برخورد با گربه جدید باشند، به عنوان مثال، اگر سگی در داخل خانه وجود دارد، نباید بچه گربه را بدون نظارت تنها با او رها کرد و باید از دویدن بچه گربه جلوگیری شود. سگ سعی نمی کند آن را تعقیب کند.

اگر گربه های بزرگ در خانه وجود دارد، باید به آنها توجه شود. سپس سعی کنید گربه کوچک را به او معرفی کنید و بگذارید مدتی آن را بو کند و در صورت هر گونه رفتار تهاجمی گربه بزرگ باید گربه ها را از یکدیگر جدا کرده و مدت کوتاهی به او بدهید و سپس دوباره تلاش کنید. ظرف چند روز ساخته می شود.

شایان ذکر است که در این دوره به همه حیوانات خانگی جایزه بدهید تا آنها را به پذیرش گربه جدید تشویق کنید.

 

بیمه گربه در زمان غیبت در پرورش بچه گربه

در صورتی که صاحب گربه مجبور به ترک خانه شود، باید شرایط اولیه گربه فراهم شود، بنابراین باید در یک اتاق قرار داده شود و شرایط اولیه ذکر شده در بالا را فراهم کند که عبارتند از: تخت، بشقاب غذا، ظرف آب، پست خراش. ، جعبه زباله و تعدادی اسباب بازی.

همچنین می‌توانید رادیو یا تلویزیون را روشن کنید تا صدایی در داخل خانه ایجاد شود که باعث می‌شود گربه احساس راحتی کند و اگر صاحب خانه او را در شب ترک می‌کند باید یک چراغ کوچک روشن شود.

شایان ذکر است در پرورش بچه گربه که زیر ۴ ماه را می توان به مدت ۴ ساعت و یک گربه ۶ ماهه را تا ۸ ساعت رها کرد.

 

تضمین اولین معاینه پزشکی در پرورش بچه گربه

در پرورش بچه گربه باید به محض ورود به خانه یا ظرف چند روز به دامپزشک نشان داده شود تا او را معاینه کند و مطمئن شود که مشکل سلامتی ندارد و در مورد هر چیزی که مربوط به آن است از او سؤال شود.

همچنین می توان از پزشک در مورد اهمیت عقیم کردن گربه و مفید بودن آن در پیشگیری از مشکلات سلامتی ناشی از بارداری و زایمان جویا شد و گربه ها معمولاً در سن ۸ هفتگی عقیم می شوند. 

اگر گربه دیگری در خانه وجود دارد، گربه به فرزندخواندگی باید قبل از رسیدن به خانه به دامپزشک برده شود. ممکن است مبتلا به بیماری نامرئی باشد، اما در صورت عدم امکان ارائه مستقیم آن به پزشک، باید آن را در اتاقی جدا از سایر حیوانات قرار داده و نیازهای اولیه خود را تا زمان ارائه به وی تأمین کند.

 

 

 

پطالب پیشنهادی:

حیوانات خانگی و معایب و مزایایه آن

 

 

 

  1. منابع
    ^ أ ب Franny Syufy (26-10-2018), “Everything You Need to Know About Raising Your First Cat”، www.thesprucepets.com, Retrieved 4-4-2019. Edited. ^ أ ب ت ث “Newborn Kitten Care”, www.pets.webmd.com, Retrieved 4-4-2019. Edited. ^ أ ب Pippa Elliott, “How to Raise a Cat”، www.wikihow.com, Retrieved 4-4-2019. Edited. ^ أ ب ت ث ج ح خ د ذ ر ز س ش ص ض “How to Raise a Kitten into a Confident Cat”, purina, Retrieved 4/11/2021. Edited. ↑ “How to play with your kitten”, advantagepetcare, Retrieved 4/11/2021. Edited. ↑ “scratching post “, merriam-webster, Retrieved 4/11/2021. Edited. ↑ “Scratching on furniture and carpets”, icatcare, 26/9/2018, Retrieved 4/11/2021. Edited. ↑ “KITTENS: WHEN IS IT OKAY TO SEPARATE THEM FROM THEIR MOTHERS?”, sivet, Retrieved 4/11/2021. Edited. ↑ “Introducing your kitten to family members”, royalcanin, Retrieved 4/11/2021. Edited. ↑ “Can I Leave My Kitten Alone For 8 Hours?”, purrcraze, Retrieved 4/11/2021. Edited. ↑ JENNA STREGOWSK (12/4/2021), “How to Prepare Your Kitten for Its First Vet Visit”, thesprucepets, Retrieved 4/11/2021. Edited.