پرورش جوجه در خانه

پرورش جوجه در خانه، مضرات پرورش جوجه، فواید نگهداری جوجه، شناسایی نیازهای اساسی برای پرورش جوجه در خانه .
پرورش جوجه در خانه، مضرات پرورش جوجه، فواید نگهداری جوجه، شناسایی نیازهای اساسی برای پرورش جوجه در خانه .

پرورش جوجه در خانه امروزه یکی از رایج ترین فعالیت های انسان ها می باشد، اما باید بدانیم که پرورش جوجه در خانه می تواند هم مفید و هم مضر باشد لزا باید مضرات نگهداری جوجه در خانه و فواید نگهداری جوجه را نیز در نظر بگیریم. همچنین افرادی که به کار پرورش جوجه مشغول هستند باید مضرات نگهداری جوجه در خانه را نیز تامین کند.

 

نیازهای اساسی برای پرورش جوجه در خانه
نیازهای اساسی برای پرورش جوجه در خانه
 • نیازهای اساسی برای پرورش جوجه در خانه

  از جمله الزامات اساسی برای پرورش جوجه در خانه موارد زیر است:

  • تامین مسکن مناسب 

  تامین مسکن مناسب یکی از نیاز های اساسی برای پرورش جوجه در خانه خانه می باشد. که خانه باید طوری ساخته شود که کف باید سیمانی باشد و در کف آن یونجه، کاه و خاک اره وجود داشته باشد، که برای جلوگیری از رطوبت، تمیز کردن و تهویه مناسب بسیار مهم است.
  همچنین باید تعداد کافی آغوش تهیه شود که در آن غذا و نوشیدنی قرار داده شود، به دلیل وجود تعداد زیاد موجودات شکارچی که می توانند به دنبال رسیدن و بلعیدن جوجه ها مانند سگ، گربه های ولگرد باشند، محل سکونت باید بسیار محافظت شود. و حتی گاهی پرندگان شکاری علاوه بر تعداد زیاد حشراتی که سعی در رسیدن به مرغ دارند مانند: سوسک و مگس که باعث انتقال بیماری ها و اپیدمی ها به آن می شود.

  • در زمستان برای جوجه ها گرمایش فراهم کنید

  گرمایش یکی دیگر از مهم‌ترین نیازهای اساسی و الزامی برای پرورش جوجه در خانه داشتن سیستم گرمایشی مناسب می باشد، در فصل زمستان تامین گرمایش کافی در داخل خانه جوجه ها برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی و یا گاهی مرگ و میر به ویژه پرندگان جوان به دلیل حساسیت زیاد آنها به محیط اطراف بسیار مهم است.

  • روشنایی کافی برای جوجه ها فراهم کنید

  داشتن روشنایی کافی یکی دیگر از از ملزومات موردنیاز در پرورش جوجه در خانه می باشد، اگر بتوان آنها را تهیه کرد و مهم است که یک لامپ ترموالکتریک (که نور و گرما را در عین حال تامین می کند) و آن را به طور مداوم – در طول روز – برای جوجه های جوان از سن یک هفته تا ۲۰ هفتگی تهیه کنید. برای تشویق رشد و نشاط جوانان بسیار مهم است. چراغی مانند این از فروشگاه کشاورز است.

  اگر تعداد جوجه ها کم باشد می توان به یک لامپ معمولی با ظرفیت ۷۵ تا ۱۰۰ وات برای انجام کار اکتفا کرد و اگر جوجه ها زیاد در اطراف شلوغ باشند ممکن است به این معنی باشد که آنها احساس سرما می کنند. سعی می کنند از گرمای بدن خود گرما دریافت کنند و سپس لازم است لامپ را به آنها نزدیک کرده یا آن را تقویت کنیم.

  • تغذیه مناسب 

  به جوجه ها باید غذای مناسب داده شود، زیرا خوراک های مخصوصی وجود دارد که می توان از بازارها تهیه کرد و برای اطمینان از عدم کمبود مایعات، باید روزانه آب را چک کرد. داشتن تغذیه مناسب از مهم‌ترین و اصلی‌ترین پارامترها در پرورش جوجه در خانه محسوب می شود.

  جوجه ها برای تولید تخم مرغ و جوجه های خود به غذای زیادی نیاز دارند، بنابراین یکی از بهترین راه ها برای تغذیه آنها این است که باقی مانده یا باقی مانده از تهیه غذا در آشپزخانه مانند سبزیجات و میوه جات مانده به آنها داده شود، اما باید توجه داشت که چه چیزی. از باقیمانده غذا به آنها داده می شود، بنابراین نباید غذای حاوی گوشت و یا باقیمانده تمام فرآورده های گوشتی به آنها داده شود.

  همچنین ممکن است با برنج پخته شده، ماکارونی، سیب زمینی، ذرت، نان، یا حبوبات سرو شود. مانند: عدس خام، یا برنج خام، علاوه بر جو. فیدرها را نیز باید بعد از هر وعده غذایی تمیز کرد تا فرصت چروک‌هایی که منجر به رشد میکروب‌ها و قارچ‌های بیماری‌زا می‌شود، باقی نماند.

  • واکسیناسیون جوجه ها برای جلوگیری از بیماری

  در پرورش این پرندگان بسیار مهم است که آنها را با واکسن های لازم برای ادامه رشد بدون مواجهه با بیماری های رایج در بین طیور به ویژه در اوایل زندگی خود واکسینه کنیم.

  ممکن است گاهی اوقات تشخیص بیماری های مرغ به دلیل سهولت در تشخیص علائم برای افرادی که در این زمینه مبتدی هستند دشوار باشد و به همین دلیل ممکن است نیاز به پرسش و مشورت با متخصصان این حوزه باشد. افرادی که به پرورش جوجه درحال می‌پردازند برای حفظ امنیت و سلامت بیماری جوجه های خود باید به واکسیناسیون جوجه ها اهمیت بدهند و آن را بسیار جدی بگیرند.

  • تمیز نگه داشتن جوجه ها و محافظت از بیماری ها

  در مورد راه های پیشگیری که می توان برای جلوگیری از بروز و انتقال بیماری به جوجه های اهلی دنبال کرد، به شرح زیر است:

  • تمیز کردن مداوم خانه ها و گلدان های مرغ و خشک نگه داشتن کف و لانه ها، و “عادت شکارگری” را می توان با جلوگیری از ازدحام جوجه ها، با فراهم کردن فضای بزرگ مناسب که بر اساس تعداد پرندگان موجود تعیین می شود، کنترل کرد.
  • نه اینکه در یک خانه بیش از یک نوع طیور پرورش دهید، بلکه جداسازی آنها ضروری است.
  • در صورت مشاهده یا مشاهده هر گونه علامتی که نشان دهنده بیماری وی باشد، دامپزشک باید به دامپزشک ارجاع داده شود.
  • ضایعات مرغ را در مکان های دور از منازل دور بریزید و در صورت امکان برای جلوگیری از شیوع بیماری ها، ضایعات مرغ را برای احتیاط اسپری کنید.
  • برای جلوگیری از عادت به شکار شدن (یعنی شکار شدن تخم مرغ ها با منقار) و جلوگیری از هدر رفتن غذا، باید در روز هفتم تا دهم قسمت بالای منقار مرغ را کوتاه کرد.
  • تفکیک بین طیور از نظر جوجه های گوشتی و جوجه ها.

  فواید نگهداری جوجه در خانه

  پرورش جوجه در خانه از جهات مختلفی مفید است که از جمله مهمترین فواید نگهداری جوجه به شرح زیر است:

  • به مبارزه با آفات مضر کمک می کند

  یکی از از مهم ترین فواید نگهداری جوجه این است که به مبارزه با آفات مضر کمک می کند، مانند مگس ها، پشه ها، حشرات و حشرات، جوجه ها آنها را در باغ می خورند، بنابراین به خوبی تغذیه می شوند و گیاهان همانطور که قرار است رشد کنند.

  • تخم های تازه را در اختیار پرورش دهنده قرار می دهد

  یکی از از مهم ترین فواید نگهداری جوجه این است که تخم های تازه را در اختیار پرورش دهنده قرار می دهد، از نظر سلامتی بهتر از خرید آن از فروشگاه ها برای سلامتی شماست، زیرا ویتامین A، ویتامین E، امگا ۳ و بتاکاروتن بیشتری دارد و چربی اشباع کمتری دارد.

  • این بهترین کود مورد نیاز باغ خانه شما است

  مدفوع مرغ یکی از بهترین چیزهایی است که می توان از آن به عنوان کود برای گیاهانی که در باغچه خانه رشد می کنند استفاده کرد.

  • آنها پرندگان خانه دوستانه هستند

  بیشتر نژادهای مرغ خانگی با صاحبان خود پیوند واقعی برقرار می کنند و مزایای زیادی به جز گرفتن تخم مرغ هر روز صبح دارد، پرورش جوجه برای تضمین یک باغ خانه سالم و داشتن حیوانات خانگی شگفت انگیزی که کودکان دوست دارند مفید است. یکی از مهم ترین فواید نگهداری جوجه این است که آنها پرندگان خانه دوستانه هستند.

  بهترین راه برای اطمینان از سلامت جوجه ها این است که قفسه مناسب و جعبه های لانه سازی، تهویه و … فراهم شود.

  • کاری کنید که همه اوقات خوبی داشته باشند

  این فقط در مورد تخم مرغ های تازه نیست، که می توانید هر روز صبح آنها را بردارید، آنها سرگرمی را به همه اضافه می کنند، بلکه برای باغبان ها و حیوانات خانگی خانگی نیز عالی هستند.

  مضرات نگهداری جوجه در خانه

  برخی از معایب و مضرات نگهداری جوجه در خانه وجود دارد که باید قبل از تصمیم گیری برای پرورش جوجه در خانه به آنها توجه کنید، از جمله موارد زیر:

  • مرغ فضای زیادی را اشغال می کند

  یکی از مضرات نگهداری جوجه در خانه محیط و فضایی که باید به ان آن اختصاص بدهیم است. اگر پرورش دهنده تصمیم بگیرد که تعداد زیادی از آنها را داشته باشد، فضای بیرونی برای پرندگان مورد نیاز است، و قفسه مرغ آنها باید به اندازه کافی بزرگ باشد و حداقل ۳ فوت مربع (۹۱ متر ) برای هر جوجه داشته باشد.

  • ممکن است اهل خانه با آن ارتباط برقرار کنند

  جوجه ها برای برخی افراد چیزی فراتر از یک پرنده خانگی هستند، آنها بیشتر شبیه حیوانات خانگی مانند سگ یا گربه هستند، اما بیشتر در معرض حوادث و بیماری ها هستند، زیرا در بیرون زندگی می کنند و ممکن است مورد حمله شکارچیان قرار گیرند.

  • جوجه ها نسبت به سایر حیوانات خانگی بیشتر عمر می کنند

  جوجه ها می توانند تا ۱۲ سال عمر کنند که برای دوستداران این پرندگان خوب است، اما مهم است که طول عمر آنها را در نظر بگیرید و از ابتدا به آینده فکر نکنید.

  • پرورش جوجه در خانهمی تواند گران باشد

  مهم ترین گزینه در مضرات نگهداری جوجه در خانه قیمت آن می باشد. یک جوجه هر کدام حدود ۵ دلار قیمت دارد، یک قفس حداقل چند صد دلار قیمت دارد و می تواند به هزاران دلار برسد و به خوراک روزانه، دانخوری، جعبه های تودرتو و مراقبت های بهداشتی نیاز دارد.

  • سر و صدای زیادی ایجاد می کند

  در حالی که جوجه ها دقیقاً بلند نیستند، اما مطمئناً می توانند صدای بلندی ایجاد کنند و اگر تعداد جوجه ها زیاد باشد می توانند بسیار بلند باشند. ایجاد صر و صدا یکی از اصلی ترین مضرات نگهداری جوجه در خانه می باشد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

  • مرغ هر روز زمان می برد

  مراقبت از جوجه ها نیاز به زمان ندارد، اما مطمئناً هر روز وقت و انرژی لازم است و هر روز صبح پرورش دهنده باید غذا، آب تهیه کند، آنها را از قفس خارج کند و برای مدتی بدود و حرکت کند، تخم ها را جمع کند، مراقبت کند و هر عصر تمیز کنید

  • می تواند گیاهان را از بین ببرد

  اگر پرورش دهنده ای در باغ آراسته خود علف های هرز و گیاهان داشته باشد، مطمئناً نمی خواهد جوجه ها را در میان همه چیز آزاد بگذارد، زیرا می تواند آنها را از بین ببرد.


همچنین بخوانید:

مضرات موی گربه چیست، ایا موی گربه مضر است؟
پرندگان چگونه تولید مثل می کنند
پرورش مرغ و فواید آن چیست؟ انواع روش های پرورش دام و طیور
جوجه تیغی چیست؟ و چگونه از خود در برابر سایر حیوانات محافظت میکند؟
مراحل رشد حیوانات و انواع روش های تولید مثل در مرغ و گربه