پرورش پرندگان خانگی

پرورش پرندگان خانگی و اصول پرورش پرندگان زینتی یا خانگی. نکاتی در مورد برخی از انواع پرندگان خانگی، وسایر نکاتی که مورد نیاز است.
پرنده تاج طلایی
پرنده تاج طلایی زیباترین مخلوقات خدا

پرورش پرندگان خانگی امروزه بسیار زیاد شده است، که اصول و شرایط  خاصی را دارد که باید، افرادی که به پرورش پرندگان خانگی می پردازند به طور کامل به آن توجه کنند. همچنین نکاتی در مورد برخی از انواع پرندگان خانگی وجود دارد که بررسی کردن آن ها خالی از لطف نیست.

اصول پرورش پرندگان زینتی یا خانگی
اصول پرورش پرندگان زینتی یا خانگی

اصول پرورش پرندگان زینتی یا خانگی

در زیر مهمترین اصول پرورش پرندگان زینتی از همه نوع است:

 

تهیه قفس مناسب برای پرنده 

تهیه قفس مناسب برای پرنده اولین مورداز اصول پرورش پرندگان زینتی است، قفس باید پهن باشد تا پرنده محدود به حرکت نباشد و قفس به اندازه کافی محکم انتخاب شود، که از موادی ساخته شده باشد که برای پرنده مضر نباشد و برای ایمنی پرندگان و نظافت آسان طراحی شود. قفسی با ارتفاع مناسب برای پرندگان با بال های بلند یا دم بلند.

 

تامین آب و غذا برای پرندگان

تامین آب و غذا برای پرندگان دومین مورد در اصول پرورش پرندگان زینتی است که افرادی که به پرورش پرندگان خانگی می پردازند باید توجه کند.
هنگام تهیه آب و غذا به پرنده باید به جای عمق از کاسه های پهن استفاده کرد تا به راحتی به آن نزدیک شود بیش از یک ظرف وجود دارد تا یکی تمیز شود و دیگری استفاده شود.

 

فراهم کردن محیط مناسب

فراهم کردن محیط مناسب سومین مورد در اصول پرورش پرندگان زینتی است که افرادی که به پرورش پرندگان خانگی می پردازند باید توجه کند، این کار با کنترل عوامل زیر انجام می شود:

 • درجه حرارت

پرندگان سالم می توانند دمای اطراف را تحمل کنند، اما تغییرات ناگهانی دما می تواند یک تهدید بالقوه برای پرندگان بیمار باشد.

 

 • رطوبت

رطوبت مهم ترین مورد در پرورش پرندگان خانگی است، پرندگان خانگی می توانند با طیف وسیعی از سطوح رطوبت سازگار شوند، اگرچه پرندگانی از آب و هوای نیمه گرمسیری ممکن است گاهی برای افزایش رطوبت مناسب باشند.

 

 • هوای روشن و تازه

پرندگان زینتی دوست دارند علاوه بر نور مستقیم خورشید، کمی هوای تازه دریافت کنند، البته تا زمانی که سایه همیشه در دسترس باشد.

 

کمک به ورزش پرنده

ورزش مهم ترین مورد در پرورش پرندگان خانگی است، پرندگان در طبیعت ورزش می کنند که در موارد متعددی به آنها کمک می کند، مانند: پرواز، جستجوی غذا و حفاظت. این به حفظ آمادگی جسمانی او و افزایش حس اشتیاق و شادی او کمک می کند.

 

ارتباط و تقویت رابطه با پرنده

پرندگان موجودات اجتماعی هستند، به خصوص آن دسته از پرندگان غیر اهلی نیاز به ارتباط دارند و لازم است پرورش دهنده برای مدتی از (۳ تا ۴) ساعت در روز با پرنده ارتباط برقرار کند و با آن بازی کند. باعث شادی و روحیه خوب می شود.

 

تهیه اسباب بازی های مناسب در داخل قفس

سر گرمی یکی از مهم ترین مورد در پرورش پرندگان خانگی است، پرندگان به سرگرمی و سرگرمی در داخل قفس نیاز دارند و بنابراین باید اسباب بازی و لوازم جانبی برای آنها تهیه شود و هر دوره تجدید شود. برای اینکه پرندگان خوشحال بمانند و احساس بی حوصلگی نکنند، مانند بچه های کوچک هستند و این عناصر باید اجازه دهند که آنها را به داخل و خارج از قفس پرنده ببرند. تا آن را تازه و جالب نگه دارید.

 

تاثیر حفظ سلامت پرندگان در پرورش پرندگان خانگی

پرندگان در اثر میکروب هایی که در معرض آنها قرار می گیرند به بیماری های زیادی مبتلا می شوند و ممکن است آنها را به انسان منتقل کنند، به همین دلیل پرورش دهنده باید قفس و وسایل داخل آن را تمیز کرده و سلامت پرندگان را تحت نظر داشته باشد. تاثیر حفظ سلامت پرندگان در پرورش پرندگان خانگی خیلی زیاد می باشد.
در اینجا اقداماتی وجود دارد که می توان برای حفظ سلامت پرندگان انجام داد:

 

تمیز کردن قفس و تجهیزات داخل

پرورش دهنده پرنده باید قفس و تجهیزات آن را از وسایل ورزشی، اسباب بازی ها، لوازم جانبی و ظروف تمیز کند، زباله ها را در مکانی مشخص و ترجیحاً بیرون از خانه دفع کند و محل تمیز کردن وسایل را استریل کند.

بلافاصله پس از انجام این کار، دست ها باید به خوبی با آب و صابون شسته شوند. برای محافظت در برابر عفونت های پوستی و بیماری های خطرناکی که پرندگان ممکن است پس از تماس با آنها به پرورش دهنده منتقل کنند.

افرادی که به پرورش پرندگان خانگی می پردازند می توانند با رعایت موارد زیر سلامت  پرنده گان خود را حفظ کند:

 • هنگام خرید پرنده باید مطمئن بود که حیوان خانگی مناسبی برای خانواده است، زیرا بسیاری از آنها عمر طولانی دارند و این پرندگان نیاز به مراقبت دارند و ممکن است حامل میکروب هایی باشند که باعث عفونت می شود و بنابراین ممکن است برای برخی نامناسب باشد. اعضای خانواده که از سیستم ایمنی ضعیف رنج می برند.
 • قبل از خوردن و آشامیدن دست های کودکان را با آب و صابون بشویید.
 • دست ها را با دستگاه ضدعفونی کننده استریل کنید، هرکسی که پرنده را لمس می کند تشویق کنید تا این کار را انجام دهد و آنها را در نزدیکی قفس قرار دهید.
 • قفس را به روشی ایمن تمیز کنید، زیرا زباله ها با دست دفع نمی شوند و وسایلی مانند ظروف غذا و نوشیدنی در سینک آشپزخانه نباید تمیز شوند، زیرا ممکن است باکتری ها و میکروب ها به مناطقی که غذا تهیه می شود منتقل شوند و آنها را آلوده کنند.
 • جلوگیری از نیش و خراش پرندگان، زیرا دارای منقار و پنجه هایی هستند که برای پرورش دهنده خراش ایجاد می کند و در نتیجه ممکن است به انتشار میکروب ها کمک کند، بنابراین کودکان هنگام بازی با آنها باید تحت نظر باشند و بلافاصله دست های آنها شسته شود.
 • اگر پرنده بیمار باشد یا زخم های ناشی از خراش عمیق باشد و باعث خونریزی غیر قابل کنترل، ناتوانی در حرکت اعضا و درد شدید شود، باید به پزشک مراجعه کرد. قرمزی، درد و تورم در محل خراش.

 

پایش سلامت پرندگان

افرادی که به پرورش پرندگان خانگی می پردازند باید سلامت پرندگان را زیر نظر داشته باشد، در صورت مشاهده بیماری پرندگان باید مراقبت های دامپزشکی را انجام دهد و به توصیه پزشکان عمل کند تا احتمال ابتلا به بیماری در اثر دست زدن به آنها کاهش یابد. .

پرورش دهنده می تواند با رعایت موارد زیر سلامت پرندگان را حفظ کند:

 • برخورد با دامپزشک متخصص؛ ارائه دستورالعمل در مورد نحوه حفظ سلامت پرندگان، مراقبت، غذا و محیط مناسب برای آنها.
 • قبل از خرید انواع پرندگان ، نیازها و طول عمر آنها را شناسایی کنید.
 • انتخاب مکان مناسب برای قرار دادن قفس، ترجیحا با دمای گرم، نور کافی و دور نگه داشتن آن از هوای شدید.
 • تطبیق رفتار، خلق و خو، اندازه، سطح فعالیت و سن پرنده با خانواده و خانه، و مدت زمانی که می توان با پرنده سپری کرد.
 • انتخاب پرندگان فعال که دارای پرهای صاف و نرم و بدون مدفوع هستند، پرنده بیمار دقیقا برعکس است.
 • علائم بیماری در پرندگان را بشناسید مانند: عدم تحرک، پرهای کرکی یا نواحی بدون پر، تنفس غیر طبیعی، مایع از چشم یا بینی، اسهال.
 • برای جلوگیری از انتقال بیماری، پرندگان جدید را به مدت ۳۰ روز از پرندگان مسن جدا کنید و قبل از دست زدن به هر گروه از پرندگان حتما دست ها را با آب و صابون بشویید و ابزار و وسایل مخصوص به هر گروه را اختصاص دهید.
 • پس از خرید پرنده باید برای اطمینان از سلامت آن به دامپزشک مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.
 • تهیه قفس ایمن و محکم برای جلوگیری از اختلاط پرندگان خانگی با حیوانات و حشراتی مانند پشه که ممکن است ناقل بیماری باشند و آنها را به آنها منتقل کند.
 • نظارت بر پرواز پرندگان در خانه و سرگردانی آنها و اطمینان از عدم ورود آنها به آشپزخانه، محل نشستن و خواب.

 

نکاتی در مورد برخی از انواع پرندگان خانگی

در اینجا چند نکته برای پرورش برخی از انواع پرندگان زینتی آورده شده است که افرادی که به پرورش پرندگان خانگی می پردازند باید توجه کنند:

 • پرورش طوطی تاریک

یکی دیگر از انواع پرندگان خانگی طوطی تاریک است، در پرورش این نوع طوطی بهتر است آن را تشویق به بیرون آمدن از قفس و بازی حداقل ۳ تا ۴ ساعت در روز کرد و به همین دلیل پرورش دهنده آن باید محل امنی برای آن فراهم کند و بر آن نظارت کند. در حین بازی، به منظور جلوگیری از هر گونه آسیب یا تصادف.

شایان ذکر است که او به بهترین نوع غذا نیاز دارد، زیرا می تواند از دانه های تجاری و میوه های تازه تغذیه کند، این غذاها مجموعه ای از مواد معدنی و ویتامین ها را به طوطی می دهد که به تقویت سیستم ایمنی بدن او کمک می کند و به او کمک می کند. توانایی انجام وظایف اولیه زندگی را داشته باشد و توصیه می شود برای شادی و تحرک طوطی رژیم غذایی متنوعی اتخاذ کنید و از تغذیه هر روزه با همان غذا به او خودداری کنید تا دچار افسردگی و افسردگی نشود. خسته.

 

 • پرنده قناری

یکی دیگر از انواع پرندگان خانگی پرنده قناری است قناری را می توان با ارائه آن به پرندگانی که در آواز خواندن برتر هستند یا از طریق آلات موسیقی برای آواز پرورش داد.

 

 • پرندگان عشق

یکی دیگر از انواع پرندگان خانگی پرندگان عشق است، یکی از باورهای رایج در مورد پرندگان عشق این است که آنها فقط به صورت جفت زندگی نمی کنند ، بلکه می توانند بدون جفت به تنهایی زندگی کنند و شایان ذکر است که آنها نیاز به توجه، مراقبت و تعامل اجتماعی از سوی پرورش دهندگان خود دارند و باید حالشان خوب باشد. تغذیه می شوند، زیرا غذای پلت شده به آنها ارائه می شود و همچنین می توانند حداکثر ۲۵ درصد از کل جیره خود را از انواع دانه های تازه تغذیه کنند.


حیوانات خانگی و معایب و مزایایه آن
پرورش طیور و مراحل ساخت یک مرغداری جهت پرورش طیور چگونه است؟
روش های تربیت اسب و آموزش اصول اسب سواری به هصورت حرفه ای
انواع حیوانات خانگی و مزایا و معایب حیوانات خانگی
پرورش پرندگان زینتی و تولید مثل پرندگان زینتی