گوزن یا کاریبو چیست؟ و انواع مختلف گوزن ها در جا های مختلف دنیا

گوزن و انواع آن چیست؟ چه چیزی آهوها را برای زندگی در محیط های کویری سازگار کرده اند؟ و چه رفتار هایی دارند؟ هیولا ها در طول تاریخ
گوزن و انواع آن چیست؟ چه چیزی آهوها را برای زندگی در محیط های کویری سازگار کرده اند؟ و چه رفتار هایی دارند؟ هیولا ها در طول تاریخ
گوزن و انواع آن چیست؟ چه چیزی آهوها را برای زندگی در محیط های کویری سازگار کرده اند؟ و چه رفتار هایی دارند؟ هیولا ها در طول تاریخ

گوزن یا کاریبو  چیست؟ 

گوزن یا کاریبو نوعی بز وحشی است که از تیره (Capra) و خانواده گاو و از نژاد دیفتونگ پیروی می کند و در کوههای شمال شرقی آفریقا، اروپا و آسیا یافت می شود. شاخک با شاخهای بلند و خمیده به عقب متشکل از نیم دایره، ریش بلند و شکاف سم، حیواناتی گیاه خوار است که طول آنها از سم تا شانه ها از (۳۰-۱۷۰) سانتی متر و وزن آن متمایز می شود. بین (۳۰ تا ۱۲۰) کیلوگرم است.

گوزن و انواع آن چیست؟

گوزن یا کاریبو چیست؟ گوزن و انواع آن که چند مورد را در این قسمت مورد بررسی قرار می دهیم:

 • گوزن یا کاریبو کوهی آلپ، یا اروپایی (به انگلیسی: Alpine ibex):  این نوع گوزن ها در ارتفاعات نزدیک به خط برف زندگی می کنند، و در زمستان به ارتفاعات پایین تر می روند. ارتفاع جنس آلپ به (۹۰) سانتی متر می رسد و وزن (۱۰۰) کیلوگرم، در حالی که قد گوزن به (۹۰) سانتی متر می رسد، و وزن او (۵۰) کیلوگرم است. رنگ خزهایی که بدن این نوع گوزن یا کاریبو را پوشانده است قهوه ای مایل به خاکستری است، که در مناطق تحتانی تیره تر است و در سراسر کوه های آلپ غربی و مرکزی یک حیوان مشترک است، اما تعداد آن به شدت کاهش می یابد و در حال حاضر به طور محلی محافظت می شود در آلپ ایتالیا.
 • جگر سیبری: جگر سیبری در غرب و شمال چین ، آسیای مرکزی و شمالی، افغانستان، شمال غربی هند، جنوب شرقی قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، شرق ازبکستان، مغولستان، شمال پاکستان و جنوب مرکزی روسیه یافت می شود. رنگ مو در جنسی سیبری قهوه ای روشن است و در زمستان رنگ مردان بالغ بسیار تیره می شود و لکه های سفید در پشت و گردن ظاهر می شود. شاخ های نر بسیار بزرگ و خمیده هستند و بیش از یک بار به دور خود می چرخند، در حالی که ماده ها کوچکتر و کمی قوس دار به عقب هستند.
 • چغندر اسپانیایی: بومی شبه جزیره ایبری است و در مناطقی با ارتفاع بیش از ۸۰۰ متر زندگی می کند و زندگی در جنگل های جنگلی را ترجیح می دهد که درختان سایه دار مخروطی زیاد است و در زمان گرمای شدید. قهوه ای خاکستری، ارتفاع آن از سم تا شانه بین (۶۵-۷۵) سانتی متر است، در حالی که طول شاخ برای مردان ممکن است به (۷۵) سانتی متر یا بیشتر برسد، و به عقب و خمیده باشد و وزن آن بین (۳۵-۸۰) کیلوگرم است.
 • گیاه جنسی نوبیا: تنها نوع گیاه سیاه کوهی است که در محیط های گرم کویری زندگی می کند و در مناطق کوهستانی غرب اردن، فلسطین، شمال شرقی سودان،  اتیوپی شمالی ، اریتره غربی و برخی مناطق عربستان سعودی غربی و مرکزی، یمن ساکن است. و عمان طول درخت چرند نوبیا بین (۶۱-۷۶) سانتی متر و وزن آن (۲۵-۶۶) کیلوگرم است. طول شاخ های نر به (۱۲۲) سانتی متر می رسد و به طریقی شبیه نیم دایره خم می شود، در حالی که طول زنان بیش از (۳۶) سانتی متر نیست. 
 • گیاه Walia ibex: گونه ای کاملاً در معرض خطر انقراض، بومی کوههای اتیوپی است و وزن آن بین (۸۰-۱۲۵) کیلوگرم است. روی گوشت، پوست و غلاف هایی که برای ساخت ظروف آشامیدنی استفاده می شود و به دلیل بهره برداری از مواد طبیعی آن زیستگاه های موجود در پروژه های کشاورزی و توسعه، تعداد کمی از این گونه در حال حاضر در پارک ملی کوههای سیمین یافت می شود

هیولاها(گوزن یا کاریبو ) در طول تاریخ

گیاه سیاه چاله یکی از حیواناتی است که از زمان های بسیار قدیم برای انسان شناخته شده است و اعتقاد بر این است که این گیاه در زمان سلطنت بلقیس،  ملکه سبا،  نمادی از خدای ماه بوده است و از سر گیاه خارپشت به عنوان آرم استفاده می شده است فلز سکه که در معبد خدای ماه در مأرب در یمن یافت شد، و نقاشی سنگ در یمن نشان می دهد گسترش بز کوهی بزرگ کشور نوبی یا حبشه. در قرون وسطی، گیاه سیاه چاله مورد شکارهای گسترده ای قرار گرفت ، زیرا اعتقاد بر این بود که یک درمان محبوب برای انواع بیماری هایی است که انسان از آن رنج می برد، اما در قرن بیستم فرض بر این بود که حلقه های شاخ آن از بسیاری محافظت می کند بیماری ها، و می توان سرطان را با استفاده از گلوله های کوچک متشکل از مو، رزین و سنگریزه ها که هر از گاهی در معده گیاه گور ایجاد می شود، علاوه بر استفاده از سرگین کاریبو در درمان سل و نقرس، درمان کرد.با تمام این اوصاف، پستان گاو یکی از حیوانات در حال انقراض در نظر گرفته می شود.

گوزن و انواع آن چیست؟ و چه چیزی آن را برای زندگی در محیط های کویری سازگار کرده اند؟

گوزن یا کاریبو برای زندگی در دامنه های صخره ای کوه های بلند سازگار می شود، بنابراین خز کوتاه تابستانی آن با موهای بلندی عوض می شود که یک خز ضخیم را در زیر آن پنهان می کند تا بدن خود را در زمستان سخت در کوهستان گرم کند و پاهای جلوی آن کمی کوتاه تر است نسبت به پاهای عقبی، که آن را قادر می سازد تا از روی دامنه های کوهستان علاوه بر سم های کوچک خود، سختی صعود کند. که به صورت عمودی بالا می رود، و تعادل خود را در باریک ترین و ناهموار ترین مکان ها حفظ می کند، و گیاه کرم نوبی سازگار شده است تا در مناطق گرم زندگی کند به لطف موهای براقش که بیشتر تابش های خورشید را منعکس می کند، خشک است و از آن در برابر باران محافظت می کند، علاوه بر نازک بودن و سرعت حرکت آن که دسترسی به شکارچیان را دشوار می کند.

گوزن یا کاریبو چه رفتاری دارند؟

بزها در گله های جداگانه زندگی می کنند، بنابراین نرها از گله ماده ها و فرزندان در یک گله جداگانه قرار دارند و ماده ها و نرها فقط در فصل جفت گیری ملاقات می کنند و تعداد گله ماده بین (۱۰-۲۰) نفر است. در حالی که برخی از مردان نر پیر ترجیح می دهند از گله جدا شوند و به تنهایی زندگی کنند. گوزن یا کاریبو نر برای جذب ماده و ترغیب او به جفت شدن رایحه خاصی ترشح می کند و دو نر برای پیروزی ماده رقابت می کنند، سپس آنها شروع به اسپار می کنند، پس از آن شاخ شاخدار برنده شروع به خواستگاری از ماده برای مدت زمان حداکثر نیم ساعت قبل از جفت گیری. ماده ها یک تا سه جنین حمل می کنند و دوره بارداری بین (۱۴۷-۱۸۰) روز طول می کشد، کودک بلافاصله پس از تولد شروع به حرکت و پرش می کند و بچه ها پس از چهار تا شش ماه از شیر گرفته می شوند، اما آنها برای مادر باقی می مانند یک سال کامل، و ماده ها به سن بلوغ می رسند که آنها را برای بارداری واجد شرایط می کند اگر آنها به (۲-۶) سالگی برسند، و میمون ها می توانند برای مدت زمان (۱۷) سال در طبیعت زندگی کنند. 

منابع 

 1.  b Sandro Lovari (به روز شده در تاریخ ۱-۹-۲۰۱۵)،  “Ibex” ،  دائرæ المعارف بریتانیکا ، بازیابی شده در ۱۲-۶-۲۰۱۷. ویرایش شده.
 2.  از Alina Bradford (23-7-2014)،  “About Ibex Facts Pets  ،  Live Tags Science ، بازیابی شده در ۱۲-۶-۲۰۱۷. ویرایش شده.
 3.  “بز کوهی سیبری (sibirica کاپرا)” ،  ایروان باغ وحش ، برگرفته ۲۰۱۷/۱۲/۰۶. ویرایش شده.
 4.  دیلون بلاها،   گیاه ibex اسپانیایی” ،  وب تنوع حیوانات ، بازیابی شده در ۱۲-۶-۲۰۱۷. ویرایش شده.
 5.  b “،  Nubian Ibex” ، the San،  Diego the Zoo ، بازیابی شده در ۱۲-۶-۲۰۱۷. ویرایش شده.
 6.  “بز کوهی والیا” ،  حیوانات اطلاعات ، برگرفته ۲۰۱۷/۱۲/۰۶.
 7.  “Al-Wal” ،  دائرlop المعارف عربی ، به تاریخ ۶/۱۲/۲۰۱۷ دسترسی پیدا کرد. اقدام کرد
 8.  “بز کوهی” ،  .theodora.com دانشنامه ، برگرفته ۲۰۱۷/۱۲/۰۶. ویرایش شده.