حیوان چیست؟ آشنایی با ساختار داخلی حیوانات و طبقه بندی بر اساس گونه های مختلف

حیوان چیست؟ آشنایی و بررسی ساختار داخلی حیوانات و طبقه بندی بر اساس بخش های مختلفی مثل؛ ستون فقرات، تغذیه، دمای بدن و تولید مثل.
حیوان چیست؟ آشنایی و بررسی ساختار داخلی حیوانات و طبقه بندی بر اساس بخش های مختلفی مثل؛ ستون فقرات، تغذیه، دمای بدن و تولید مثل.
حیوان چیست؟ آشنایی و بررسی ساختار داخلی حیوانات و طبقه بندی بر اساس بخش های مختلفی مثل؛ ستون فقرات، تغذیه، دمای بدن و تولید مثل.

حیوان

حیوان چیست؟ هر موجود زنده یوکاریوتی متعلق به قلمرو حیوانات است که خود حیوانات موجوداتی را مصرف می کنند که نمی توانند غذای خود را تهیه کنند و بین (۹-۱۰) میلیون گونه حیوان وجود دارد که فقط (۸۰۰۰۰۰) گونه از آنها شناسایی شده است، و اکثر حیوانات در دریاها و برخی در آب شیرین زندگی می کنند، در حالی که خشکی شامل کمترین تعداد گونه های جانوری است و اندازه حیوانات متفاوت است، زیرا حیوانات کوچکی وجود دارند که بدن آنها از تعداد کمی سلول تشکیل شده است، و حیواناتی هستند که وزن زیادی دارند ؛ مثل نهنگ آبی. اکثر حیوانات از نظر جانبی متقارن هستند، برخی از آنها از نظر شعاعی متقارن هستند و حیوانات اولیه نامتقارن هستند.

 

حیوان چیست؟ آشنایی و بررسی ساختار داخلی حیوانات و طبقه بندی بر اساس بخش های مختلفی مثل؛ ستون فقرات، تغذیه، دمای بدن و تولید مثل.

 

Sorry, the video player failed to load.(Error Code: ۱۰۱۱۰۲)

ساختار داخلی بدن حیوانات

بدن حیوانات از سلول ها تشکیل شده است و سلول های مشابه بافت و بافت هایی که عملکردهای مشابه را انجام می دهند، اندام هایی تشکیل می دهند که سیستم های مختلف بدن از آنها تشکیل شده است، از جمله: 

 • سیستم اسکلتی: بدن را حمایت و محافظت می کند و از استخوان، غضروف یا پوسته تشکیل شده است.
 • دستگاه گوارش: کار بر روی هضم و جذب غذا و دستگاه های مختلف هضم برای انواع مختلف حیوانات، به عنوان مثال، انسانها شامل دستگاه گوارش آنها از دهان، مجرای بزاق، مری، معده، روده دقیق و بزرگ، لوزالمعده، کبد، راست روده و روده، اما حیوانات کمتری مانند Alprameseyum و آمیب ، Fjhazha سیستم گوارش فقط یک واکوئل غذایی روی غشای سلولی است، در حالی که این اسفنج دارای ساختارهای خاصی است که پلانکتون را از آب فیلتر می کند.
 • سیستم گردش خونسیستم گردش خون اکسیژن و غذا را در تمام نقاط بدن پخش می کند و مواد زائد را از بین می برد و از قلب، عروق خونی و خون تشکیل شده است و برخی از حیوانات دارای سیستم گردش خون باز هستند، به این معنی که تبادل مواد و دفع زباله از طریق غشای سلولی صورت می گیرد، در حالی که حیوانات توسعه یافته دارای سیستم گردش خون بسته هستند. از آنجا که اندامهای خاصی وجود دارد که مواد زائد را از خون خارج می کند، مانند کبد، کلیه ها و برخی از حیوانات، قلب آنها از دو اتاق مانند پرندگان تشکیل شده است، در حالی که قلب پستانداران از چهار اتاقک تشکیل شده است.
 • سیستم تنفسی: گازها در حیوانات از طریق ریه حیواناتی که در خشکی زندگی می کنند مانند: پستانداران، جایی که هوا از بینی و دهان به داخل آلوئول ها منتقل می شود، مبادله می شود و در آنجا از دی اکسید کربن تصفیه می شود تا به قسمت های مختلف بدن توزیع شود. اما در حالی که ماهی از طریق آبشش تنفس می کند.
 • سیستم دفع : کلیه ها که مواد زائد را از بدن خارج می کنند.
 • سیستم عصبی: حرکت را تنظیم می کند و کار اندام ها و سیستم های مختلف بدن را تنظیم می کند و اغلب شامل مغز، نخاع و اعصاب است.
 • سیستم غدد درون ریز: کار سیستم غدد درون ریز در پشتیبانی از سیستم عصبی، و تنظیم فعالیت از کاربر.
 • سیستم ایمنی: بدن را در برابر موجودات بیماری زا محافظت می کند و از پوست، غدد و سلول های خونی تشکیل شده است.
 • دستگاه تولید مثل: این اندام مسئول تولید مثل است و شامل تخمدان در زنان و بیضه ها در مردان است.

بخش های حیوانات

قلمرو حیوانات تقریباً به (۳۶) فیل تقسیم می شود و هر فیل دارای ویژگی هایی است که آن را متمایز می کند. از جمله مهمترین فیل ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسفنج ها یا پوریفرا: آنها حیوانات ابتدایی هستند که اندام، سلول های ماهیچه ای و اعصاب ندارند. مثل حیوان اسفنجی.
 • Oligochaete: (انگلیسی: Annelida) که کرمهای رایگان یا انگلی نام دارند و در محیط های آبی یا در خاک مرطوب، نمونه هایی از کرم زمینی و زالو زندگی می کند.
 • حلزون صدف دار: بدن صافی دارند که به سه بخش تقسیم شده است، که پا از توده عضلانی ساخته شده بدنه نرم تنان است با تحت پوشش . پوسته است که نتایج حاصل از یک برابر اطراف بدن گوشته به نام مثالها عبارتند از راب، ماهی مرکب، هشت پا، حلزون، و صدف.
 • بندپایان: این بزرگترین پناهگاه در قلمرو حیوانات است و شامل یک میلیون گونه از جمله خرچنگ، ​​میگو، عنکبوت، عقرب و حشرات است.
 • اکینودرماتا: آنها آبزیانی هستند که از نظر جنسی تولید مثل می کنند و لقاح در جایی است که اسپرم و تخمک در آب مانند ماهی دریایی آزاد می شوند.
 • Chordata: Chordata: با وجود یک notochord و شکاف های حلقی در مرحله جنینی مشخص می شود و دارای یک سیستم عصبی مرکزی است که از مغز، نخاع تشکیل شده است و همه وترها به جز انسان دارای یک دم هستند و شامل chordates، ماهی، دوزیستان ، خزندگان، پرندگان و پستانداران.

طبقه بندی حیوانات بر حسب ستون فقرات 

حیوانات را نیز می توان به دو گروه اصلی طبقه بندی کرد، یعنی:

 • مهره داران ( به انگلیسی: Vertebrates): حیواناتی هستند که دارای ستون فقرات هستند، از جمله ماهی ها، دوزیستان، خزندگان ، پرندگان و پستانداران.
 • بی مهرگان: آنها حیواناتی هستند که ستون فقرات ندارند و (۹۷٪) حیوانات را تشکیل می دهند که نمونه آنها کرم ها، بندپایان و دیگران است.

طبقه بندی حیوانات بر حسب تغذیه آن ها

حیوانات بر اساس تنزیه به سه گروه تقسیم می شوند:

 • گیاه خواران: (انگلیسی: Herbivores) که فقط از گیاهان تغذیه می شود و دارای سیستم گوارشی پیچیده ای است که می تواند الیاف تشکیل دهنده گیاهان را هضم کند و نمونه هایی از گوزن ها.
 • حیوانات گوشتخوار : (انگلیسی: Carnivores) که حیواناتی هستند که فقط از گوشت تغذیه می کنند و نمونه هاییگربه.
 • حیوانات همه چیز خوار: (انگلیسی: Omnivores) آنهایی که می توانند از گوشت، گیاهان و نمونه های خرس تغذیه کنند.

طبقه بندی حیوانات بر حسب توانایی تنظیم دمای بدن آن ها

حیوانات بر اساس توانایی آنها در تنظیم درجه حرارت بدن خود به موارد زیر طبقه بندی می شوند: 

 • حیوانات خونگرم: آنها حیواناتی هستند که می توانند با وجود تغییرات در دمای محیط، به لطف فرایندهای متابولیک و مکانیسم های سازگار، ثبات دمای داخلی بدن خود را حفظ کنند. مانند تعریق، نفس نفس زدن، وجود لایه های عایق در بدن و توانایی آن در کنترل جریان خون در اندام ها، علاوه بر سازگاری رفتاری مانند مهاجرت و خواب زمستانی، به طوری که حیوانات خون گرم می توانند در همه محیط ها، سرد زندگی کنند. گرم و فقط شامل پرندگان و پستانداران است.
 • حیوانات خون سرد: زنان مبتلا به (انگلیسی: Cold-blooded animals) که درجه حرارت محیط را در درجه حرارت بدن خود کنترل می کنند و بر فعالیتهای آن تأثیر می گذارند، مستقیماً متناسب با درجه حرارت است، بنابراین خونسرد در محیط های گرم اغلب زنده می شود، اما آنهایی که در محیط های سرد قرار دارند دچار رخوت و تنبلی می شوند و زنان خونسرد تلاش می کنند تا بدن خود را با خوابیدن در زیر نور خورشید، تغییر رنگ بدن و بسیاری از حیوانات خونسرد مانند دوزیستان، خزندگان و ماهیان گرم کنند.

 طبقه بندی حیوانات بر حسب روش تولید مثل آن ها

حیوانات با توجه به روش تولید مثل به چند دسته تقسیم می شوند:

 • حیواناتی که تولید مثل جنسی می کنند (به انگلیسی: Sexual Reproduction): این نوع تولید مثل شامل اتحاد دو سلول هاپلوئید برای تولید یک فرد دیپلوئید است.
 • حیواناتی که به صورت غیرجنسی تکثیر می شوند ( تولید مثل غیرجنسی ): این نوع تولید مثل افراد جدیدی را از نظر ژنتیکی شبیه به حیوان اصلی تولید می کند.
  • شکافت دوتایی (به انگلیسی: Fission): جایی که یک فرد به طور مساوی تقسیم می شود و به دو فرد مشابه می دهد، مانند شقایق های دریایی.
  • جوانه زدن: بخشی از حیوان رشد می کند و تقسیم می شود و ممکن است جدا شود تا در هیدرا یک فرد جدید ایجاد کند، یا مانند مرجان به حیوان اصلی وابسته بماند.
  • تکه تکه شدن: زمانی اتفاق می افتد که قسمتی از حیوان جدا شده و به یک فرد مستقل تبدیل می شود اگر اندازه قسمت جدا شده به اندازه کافی بزرگ باشد، مانند یک ستاره دریایی . تکه تکه شدن با شکافتن متفاوت است زیرا اندازه دو فرد جدید لزوماً یکسان.
  • پارتنوژنز: تخمک رشد می کند و به فرد جدیدی بدون لقاح می دهد، همانطور که در زنبورها اتفاق می افتد، فرد جدید ممکن است هاپلوئید باشد، به این معنی که حاوی نیمی از تعداد کل کروموزوم ها یا دیپلوئید است.