انقراض حیوانات وحشی و راههای حفاظت از حیوانات وحشی چیست؟

انقراض حیوانات وحشی در برابر خطرات احتمالی و چرا نسل حیوانات وحشی منقرض می شود؟ راههای حفاظت از حیوانات وحشی و جلو گیر از منقرض شدن آن ها
حیوان گوشتخوار چیست؟ چه ویژگی هایی باعث شده است که حیوانات گوشتخوار با سایر حیوانات موجود در جنگل ها تفاوت های بسیار زیادی را داشته باشند؟
حیوان گوشتخوار چیست؟ چه ویژگی هایی باعث شده است که حیوانات گوشتخوار با سایر حیوانات موجود در جنگل ها تفاوت های بسیار زیادی را داشته باشند؟

 محفاظت از حیوانات وحشی

به منظور  جلو گیری  از انقراض حیوانات وحشی آخرین نسخه از فهرست سرخ گونه های تهدید شده که توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت در سال ۲۰۱۶ صادر شده است نشان می دهد که هر بیست دقیقه یک گونه از حیوانات از بین می رود و (۲۶٪) از پستانداران، (۱۳٪) پرندگان و ( ۴۲٪) از دوزیستان ، و (۳۰٪) از کوسه ها و اشعه ها در معرض انقراض هستند، و همچنین نشان می دهد که (۲۳.۹۲۸) گونه از حیوانات (۸۲،۹۵۴) گونه که مورد مطالعه و طبقه بندی قرار گرفته اند، در معرض خطر هستند. وقتی به اعداد و نسبت های قبلی می اندیشیم، متوجه می شویم که باید راه حلی برای حفاظت از حیوانات وحشی پیدا کرد، در غیر این صورت بسیاری از انواع آنها به تصاویر و نقاشی های موجودات زنده ای تبدیل می شود که زمانی روی زمین زندگی می کردند.

برنامه جهانی گونه های اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی گونه های در حال انقراض را به منظور تلاش برای حفظ آنها برجسته می کند، و جهان را از اهمیت مطالعه علل ناپدید شدن گونه های جانوری وحشی از زمین آگاه می کند و از همه می خواهد تلاش بیشتری برای حفاظت از آنها انجام دهند.

دلایل انقراض حیوانات وحشی

دلایل زیادی وجود دارد که منجر به انقراض حیوانات وحشی می شود که مهمترین آنها عبارتند از:

 • از بین رفتن زیستگاه ها و محل زندگی حیوانات: باتلاق ها، رودخانه ها، دریاچه ها و حوضچه ها از جمله محیط های طبیعی هستند که علاوه بر جنگل ها و تالاب ها در معرض خطر نابودی قرار دارند. هر سال (۱٪) از جنگل های گرمسیری جهان برای تهیه چوب از بین می روند. و ممکن است پروژه های کشاورزی در محل آنها ایجاد شود و جاده بسازد و مسکن بسازد، برخی ممکن است تصور کنند که این درصد تا حدی ناچیز است، اما ما باید در مورد تأثیر این امر در دراز مدت بر گیاهان و حیواناتی که در آن جنگل ها زندگی می کنند فکر کنیم. در مواردی که تخریب زیستگاه های طبیعی یکی از شایع ترین دلایلی است که منجر به انقراض حیوانات وحشی حیوانات پس از از دست دادن زیستگاه طبیعی آنها می شود، به عنوان مثال ؛ از بین رفتن تالاب ها در اروپا و آمریکای شمالی در طول دویست سال گذشته، الگوهای مهاجرت و پرورش بسیاری از پرندگان آبزی را تغییر داده و آنها را در معدود نقاط باقی مانده محدود کرده است.
 • گونه های معرفی شده یا بیگانه: به معنی معرفی انواع گیاهان و جانوران – که به طور طبیعی وجود ندارند – در یک منطقه خاص محیطی، که منجر به آسیب گونه های محلی در آن محیط می شود. در سال ۱۸۵۹، (۲۴) خرگوش به استرالیا معرفی شدند و از آنجا که خرگوش ها سریع پرورش می یابند و با عدم وجود شکارچیان طبیعی که می توانند رشد خرگوش را محدود کنند، تعداد آنها به سرعت افزایش یافت و طی صد سال تعداد خرگوش ها به ۶۰۰ میلیون خرگوش در سراسر قاره، که باعث آسیب به گونه های محلی مانند Bandicoot، که منابع طبیعی و زیستگاه آنها توسط خرگوش ها تصرف شده است، شده و در معرض خطر انقراض حیوانات وحشی قرار گرفته است.
 • آلودگی محیط زیست: موادی مضر که محیط زیست را آلوده می کنند در اثر فعالیتهای انسانی تولید می شوند ، مانند دود حاصل از اگزوز خودرو، اکسیدهای گوگرد یا اکسیدهای نیتروژن از کارخانه ها. هنگام بارش باران، ذرات اکسید در قطرات باران حل می شوند و باران اسیدی ایجاد می کنند که جنگل ها را از بین می برد و ماهی ها و دیگر آبزیان را از بین می برد و تجمع دی اکسید کربن در نتیجه سوختن منجر به گرم شدن کره زمین و تغییر آب و هوا می شود که باعث سیل می شود.و طوفان هایی که بر محیط طبیعی تأثیر منفی می گذارد، آب نیز از آب فاضلاب یا کودهایی که به رودخانه ها و دریاها می رسند آلوده است، که تجزیه جلبک ها را افزایش می دهد و اکسیژن محلول در آب را تهی می کند و زندگی دریایی را تهدید می کند. دریاها توسط نشت نفتی که از نفتکش ها نشت می کند آلوده می شود حیوانات دریایی را در معرض مسمومیت قرار می دهد و به پرهای پرندگان دریایی و خز پستانداران آبزی آسیب می رساند.
 • رشد جمعیت انسانی : افزایش مداوم تعداد انسانها منجر به افزایش مصرف منابع طبیعی و نابودی زیستگاههای طبیعی حیوانات می شود.
 • شکار بی رویه : شکار بی رویه برخی از انواع حیوانات منجر به کاهش آشکار تعداد آنها می شود. جایی که فیل ها برای عاج، نهنگ ها برای گوشت و روغن خود، ببرها برای پوست خود و کرگدن ها برای شاخ خود شکار می شوند، و اگرچه این حیوانات اخیراً تحت حمایت قانون قرار گرفته اند، شکار غیرقانونی، علاوه بر شکار غیرقانونی ، ادامه می یابد. گونه هایی که بیش از حد توانایی تولید مثل دارند، منجر به کاهش تعداد آنها می شود، همانطور که در مورد ماهی های کاد و سایر ماهی ها اتفاق می افتد.
سریعترین حیوان جهان
یوز پلنگ به عنوان یکی از سریعترین حیوانات جهان شناخته می شود

راههای حفاظت از حیوانات

به منظور حفاظت از انقراض حیوانات وحشی در برابر انقراض، تلاش و همکاری هماهنگ بین نهادهای دولتی و سازمانهای مربوط به حفاظت از طبیعت ضروری است. از جمله مراحلی که می توان به این هدف دست یافت، موارد زیر است:

 • افزایش آگاهی همه اقشار جامعه در مورد اهمیت تنوع زیستی و راههای حفاظت از حیات وحش. این را می توان با قرار دادن موضوعات مربوط به حفاظت از طبیعت در برنامه های درسی مدارس، علاوه بر کارگاه های آموزشی که توسط انجمن های مربوط به تنوع طبیعی برگزار می شود، بدست آورد.
 • صدور قوانین جهانی برای حفاظت از محیط زیست و تنوع طبیعی به گونه ای که برای همه لازم الاجرا باشد و هیچ طرفی از اعمال آنها مستثنی نباشد.
 • ایجاد بانک جهانی ژنها، به منظور نجات DNA ( DNA ) برای گونه های در خطر انقراض حیوانات وحشی، تا بعداً از آنها سود ببرند.
 • استفاده از هواپیماهای خودران مجهز به دوربین هایی که می توانند مناطق وسیعی از زمین های وحشی را رصد کرده و شکارچیان را زیر نظر داشته باشند و برای مداخله سریع در زمین سیگنال هایی به محیط بانان وحشی ارسال کنند و بتوانند حیوانات را به سمت مکان های امن هدایت کنند، و در حال حاضر این هواپیماها در حال آماده سازی هستند. در: کنیا و تانزانیا آزمایش شده است. نتایج کاهش شکار غیرقانونی را نشان داد.
 • آموزش محیط بانان حیات وحش، تهیه تجهیزات پیشرفته و افزایش تعداد و دستمزد آنها. افزایش کارایی آنها در مبارزه با شکار غیرقانونی حیوانات وحشی.
 • ایجاد ذخایر طبیعی مجهز به فناوری پیشرفته، که می تواند از ماهواره ها، فرستنده ها و حتی روبات ها استفاده کند. برای نظارت و بازداشت شکارچیان حیوانات.
 • جلوگیری از جنگل زدایی، قطع درختان و کاشت بیش از حد جنگل؛ آنها سرپناه و غذا برای پرندگان و حیوانات کوچک مانند سنجاب فراهم می کنند و موادی را جذب می کنند که می تواند منجر به تغییرات آب و هوایی شود .
 • کنترل آلودگی محیط زیست؛ با کاهش ضایعات و استفاده از منابع تجدیدپذیر مانند باد و انرژی خورشیدی به جای منابع انرژی که باعث آلودگی هوا می شوند، و کاهش استفاده از علف کش ها و حشره کش های مضر.
 • افزایش آگاهی مردم از اهمیت تحریم محصولات ساخته شده از عاج یا پوست حیوانات وحشی در خطر انقراض حیوانات وحشی، به منظور نجات این حیوانات.
 • در جاده های نزدیک به زیستگاه طبیعی حیوانات وحشی با احتیاط رانندگی کنید. برای جلوگیری از برخورد حیوانات در حال عبور از جاده.