محل زندگی فیل ها کجاست؟ بررسی فیزیکی و اطلاعات کلی فیل ها

محل زندگی فیل ها کجاست؟ ویژگی های فیزیکی فیل و بررسی اطلاعات کلی در مورد انواع فیل های مخطلف از جمله فیل های آسیایی و آفریقایی
محل زندگی فیل ها کجاست؟ ویژگی های فیزیکی فیل و بررسی اطلاعات کلی در مورد انواع فیل های مخطلف از جمله فیل های آسیایی و آفریقایی
محل زندگی فیل ها کجاست؟ ویژگی های فیزیکی فیل و بررسی اطلاعات کلی در مورد انواع فیل های مخطلف از جمله فیل های آسیایی و آفریقایی

فیل

 محل زندگی فیل ها:  فیل بزرگترین حیوان خشکی در جهان است و متعلق به گروه پستانداران است. مشخصات آن تنه بلند آن است که شامل لب بالایی و بینی کشیده، پاهای عمودی و نیش عاج است. دارای یک سر عظیم الجسه با گوشهای پهن و صاف، رنگ بدن آن خاکستری تا قهوه ای با موهای درشت و پراکنده است، در بسیاری از زیستگاه های مختلف در آفریقا و آسیا زندگی می کند، مانند: بیابان ها، مردابها و ارتفاعات در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری، که معمولاً یافت می شوند در ساوانا، مراتع و جنگل ها.

محل زندگی فیل ها کجاست؟

فیل ها به دو نوع تقسیم می شوند: فیل های آفریقایی (Loxodonta Africanana) و فیل های آسیایی (Elephas maximus)، و هر دو گونه متعلق به یک پادشاهی و خانواده هستند، با این تفاوت که محل زندگی آنها متفاوت است، که به شرح زیر نشان داده شده است:

فیل های آفریقایی

فیل های آفریقایی در تمام مناطق قاره آفریقا زندگی می کنند، اما بیشتر آنها در مناطق جنوبی، شرقی، غربی و مرکزی قاره یافت می شوند. فیل های آفریقایی به دو نوع تقسیم می شوند و هر نوع در زیستگاه های مختلفی در این مناطق زندگی می کنند، که به شرح زیر است:

 • فیل بوته آفریقایی یا فیل ساوانای آفریقایی: فیل ساوانا (Loxodonta africana) در ساواناها، مرداب ها، مراتع، باتلاق ها و کنار دریاچه ها زندگی می کند.
 • فیل جنگلی آفریقا: فیل جنگلی آفریقایی (Loxodonta cyclotis) در جنگل های بارانی و کوه های متراکم گرمسیری زندگی می کند، جایی که در سال ۲۰۰۰ میلادی کشف شد.

فیل های آسیایی

فیل های آسیایی بزرگترین پستانداران آسیا هستند و در ۱۳ کشور در جنوب آسیا و جنوب شرقی آسیا زندگی می کنند و در زیستگاه های خشک، زیستگاه های مرطوب و مراتع یافت می شوند.

فیل چیست؟ وآشنایی کامل با انواع مختلف گونه های فیل و زندگی اجتماعی فیل ها. شناخت ویژگی های بیولوژیکی فیل های آسیایی و آفریقایی.
فیل چیست؟ وآشنایی کامل با انواع مختلف گونه های فیل و زندگی اجتماعی فیل ها. شناخت ویژگی های بیولوژیکی فیل های آسیایی و آفریقایی.

 

ویژگی های فیزیکی فیل

از جمله خصوصیات فیزیکی فیل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خارطوم: این مهمترین قسمتی است که فیل را از بقیه حیوانات متمایز می کند. که یک تنه کشیده است که از ترکیب بینی با لب بالایی تشکیل شده است. نوک تنه فیل آفریقایی با دو انگشت مانند به پایان می رسد تنه فیل آسیایی تنها با یک پسوند به پایان می رسد. تنه آن نسبت به داشتن ۴۰ تا ۱۰۰۰۰۰ عضله جداگانه بسیار حساس است، آنقدر قوی است که می تواند شاخه های درخت را پاره کند.
 • عاج ها: آنها دائماً در حال رشد دندان های پیشانی بالا هستند. سرعت رشد عاج های نر در سال ۱۸ سانتی متر است. فیل ها از عاج خود در بسیاری از موارد استفاده می کنند. مانند حفاری در خاک برای یافتن آب، ریشه و نمک، و حفاری در درختان بطری یا بائوباب برای به دست آوردن هسته داخلی آنها، و همچنین استفاده از آنها برای دور نگه داشتن شاخه ها و درختان از مسیر خود، و به عنوان سلاح برای محافظت از خود در برابر خطرات.
 • دندان ها: فیل ها با تفاوت دندان های خود از بقیه دندان های پستانداران متمایز می شوند و اغلب در طول زندگی خود دارای ۲۸ دندان هستند که عبارتند از: دو دندان نیش، دو پیش ساز شیر، ۱۲ دندان پره مولر ۳ در هر طرف در فک بالا و پایین و ۱۲ دندان مولر ۳ در هر طرف در فک بالا و پایین.
 • پوست: فیلها در اکثر قسمتهای بدن خود دارای پوست ضخیم و بسیار سفت هستند. ضخامت پوست آنها ۲.۵ سانتی متر است، اما در ناحیه اطراف دهان و داخل گوش، پوست آنها نازک است. فیل آسیایی موهای ضخیم تری نسبت به موهای مو دارد. فیل آفریقایی، و در مراحل اولیه زندگی خود با یک لایه ضخیم پوشیده شده است رنگ آن قرمز قهوه ای است و سپس تیره می شود و با افزایش سن پراکنده می شود و فقط روی سر و دم باقی می ماند.
 • پاها: فیل دارای پاهای مستقیم و پهن است که می توانند اندازه بزرگ آن را تحمل کنند و به اندازه کافی قوی است که می تواند ساعت های طولانی بدون خستگی ایستاده بماند و فیل های آفریقایی به جز بیماری یا جراحت دراز نمی کشند، در حالی که فیل های هندی دراز می کشند. مکررا.
 • گوش ها: فیل ها از گوش خود برای تنظیم درجه حرارت استفاده می کنند، زیرا گوش آنها دارای شبکه ای غنی از رگ های خونی و غضروف است که توسط لایه ای بسیار نازک از پوست پوشانده شده است و هنگامی که درجه حرارت بالا است، گوش خود را تکان می دهند تا نسیمی ملایم ایجاد کند که سرد می شود. رگ های خونی، به طوری که خون سرد شده به بقیه بدن خود می رود.

اطلاعات کلی در مورد فیل ها

در اینجا برخی از اطلاعات کلی در مورد فیلها آمده است: 

 • فیل ها حیوانات بسیار باهوشی هستند و اندازه مغز یک نر بالغ ۵.۴۴ کیلوگرم است و اگرچه اندازه آن در مقایسه با اندازه کل بدن آن کوچک است، اما اندازه آن در مقایسه با اندازه مغز انسان که به ۱.۸ می رسد بسیار بزرگ است. کیلوگرم، و دارای خودآگاهی است زیرا می تواند خود را در آینه متمایز کند، و با سایر فیل ها همدرد است، زیرا آنها به آرامی استخوان های اعضای مرده خود را نوازش می کنند.
 • فیلهای ماده حیوانات بسیار اجتماعی هستند، در حالی که نرها جدا زندگی می کنند و جز در فصل جفت گیری با ماده ها ملاقات نمی کنند، زیرا گله های ماده می توانند به ۱۲ نفر یا بیشتر برسند به طوری که هر ۳-۴ ماده با بچه های خود ملاقات می کنند و مادر او را هدایت می کند جوان عاقلانه و از آنها در برابر خطرات محافظت می کند مانند آتش سوزی و سیل، هنگامی که مادری می میرد، دختر بزرگش جای او را می گیرد.
 • دوره بارداری فیلهای آفریقایی تقریباً دو سال است که طولانی ترین دوره بارداری در بین پستانداران است و وزن نوزاد ۱۱۳ کیلوگرم است و ماده به مدت ۴ تا ۵ سال به عنوان فاصله بین دو بارداری منتظر می ماند، و این مدت طولانی ممکن است فیل ها را در معرض شکار غیرمجاز قرار دهد.
 • فیل ها به حفظ تنوع زیستی کمک می کنند، زیرا وقتی از مکانی که گیاهان و درختان در آن غذا می خورند غذا می خورند و در مکان دیگری مدفوع می کنند، دانه ها را به آن مکان منتقل می کنند و بدون این روند، بسیاری از گیاهان و درختان در ادامه زندگی با مشکل روبرو می شدند.
 • فیل ها در اثر اهمیت عاج در عاج خود تحت صید بی رویه قرار می گیرند، زیرا بسیاری از معامله گران هستند که به طور غیرقانونی فیل را برای تجارت عاج شکار می کنند، و با وجود وضع قانونی برای جلوگیری از شکار آنها در سال ۱۹۹۰ میلادی، بسیاری از معامله گران که قانون را نقض کردند، پس از آن چین واردات عاج و صادرات آن را ممنوع کرد، که به کاهش شکار فیلها کمک کرد.

نتیجه

فیل یک پستاندار از خانواده Elephantidae است. این بزرگترین حیوان خشکی در جهان است. با پوزه بلند، نیش عاج و گوشهای پهن مشخص می شود. فیلهای آفریقایی و فیلهای آسیایی فیلهای آفریقایی نیز به دو نوع تقسیم می شوند ؛ فیل های ساوانای آفریقایی و فیل های جنگلی آفریقا و فیل ها در چندین زیستگاه مختلف مانند ؛ ساوانا، بیابان ها، مراتع و باتلاق ها.